Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Kalejdoskop roku 2016


Kończy się rok 2016, powoli stając się  już tylko wspomnieniami. W ostatnim dniu tego roku chcemy przypomnieć czytelnikom fragmenty najbardziej popularnych na portalu wiadomości, przewijające się przez kolejne miesiące minionego roku, przyjmując zasadę, że wspominamy tylko jedno w miesiącu wydarzenie. Wybór artykułów naprawdę nie był prosty, gdyż niektóre cieszyły się podobną ilością odsłon. Zapraszamy do krótkiej retrospekcji.


ksp Mława
Reklama

STYCZEŃ

Wiadukt przy Mława Miasto już otwarty!

Za drugim razem udało się już otworzyć dla ruchu wiadukt przy przystanku Mława Miasto. Dzisiaj (4 stycznia) około godziny 12 został oddany do użytku, wybudowany już w 2014 roku wiadukt, w ciągu ulic Sienkiewicza i Szreńskiej.

Nie było przecięcia wstęgi i przemówień. Pracownicy usunęli bariery i wiadukt już jest otwarty.

Jest to długo oczekiwana decyzja, terminy oddania wiaduktów były kilkakrotnie przekładane. W lipcu 2015, jako pierwszy oddany został do użytku wiadukt na wysokości ulicy Turystycznej, jednak mieszkańcy najbardziej czekali na możliwość korzystania z wiaduktów w okolicach przystanku Mława Miasto i dworca kolejowego na Wólce.

Cały tekst artykułu tutaj.

LUTY

Mieszkańcy Wólki protestują przed zamkniętym przejazdem!

Mieszkańcy Wólki protestują przeciwko zamknięciu przejazdu kolejowego w ciągu ulicy Kościuszki. Przypomnijmy, wraz z oddaniem do użytku wiaduktu w ciągu ulicy Piłsudskiego, równocześnie zamknięte zostały ostatnie dwa w Mławie przejazdy kolejowe w ciągu ulic Piłsudskiego i Kościuszki.

08 lutego o godz. 12 przy zamkniętym przejeździe kolejowym na ulicy Kościuszki zebrała się liczna grupa mieszkańców „zatorza”, aby wyrazić protest przeciwko zamknięciu właśnie tego przejazdu kolejowego. Mieszkańcy wyrażali duży żal do władz miasta o nieskuteczne działania, o zachowanie tego ważnego dla nich przejścia przez tory. „Prosiliśmy tyle lat burmistrza o jakieś przejście, bramkę niech chociaż zrobią taką, którą uruchamia czujnik”

Cały tekst artykułu tutaj.

MARZEC

Ks. Ryszard Kamiński – Mławianin Roku 2015

Tegoroczna uroczystość  nadania tytułu Mławianin Roku 2015 zaplanowana na 23 kwietnia połączona została w jedną całość z przypadającymi w tym dniu obchodami Dnia Św. Wojciecha – Głównego Patrona Polski, który jest też Patronem Miasta Mława.

Wręczenia ks. kan. dr Ryszardowi Kamińskiemu dyplomu nadania wyróżnienia przez Zarząd TPZM i Statuetki Św. Wojciecha dokonali prezes Przemysław Miecznik i burmistrz Sławomir Kowalewski.

– Bardzo dziękuję autorom wniosku skierowanego do kapituły nagrody. Nigdy nie zabiegałem o tak wielkie uhonorowanie mojej osoby. Nawet powstrzymywałem się z decyzją w tej sprawie. Chciałem podziękować wszystkim, którzy przez wiele lat pracy mnie wspierali, a wcześniej serdecznie przyjęli w Mławie – dziękował ks. Ryszard Kamiński.

Cały tekst artykułu tutaj.

KWIECIEŃ

Pająk – olbrzym nad jeziorkiem w Krajewie

– Nad jeziorkiem  Krajewo, w krótkich odstępach czasu dwukrotnie widziałem olbrzymiego pająka. Na sam jego widok można dostać gęsiej skórki. Udało mi się zrobić jego zdjęcie – napisał do redakcji Codziennika czytelnik.

Mławianin często spaceruje w tamtych okolicach. Z nadesłanego przez niego opisu wynika, że pająk wraz z odnóżami był wielkości około 40 cm.  Być może jest to największy pająk występujący w Polsce – bagnik nadwodny, ale to tylko przypuszczenia. Zdjęcie otrzymane od czytelnika przesłaliśmy do konsultacji z Państwowym Instytutem Weterynaryjnym w Puławach (dział patofizjologii zwierząt).

Artykuł był oczywiście primaaprilisowym żartem. Cały tekst artykułu tutaj.

MAJ

Dzierzgowo. Czy radom uda się spotkać?

Na ostatnim posiedzeniu rady gminy Dzierzgowo, Tomasz Pawlak – nauczyciel SP w Dzierzgowie, w imieniu Rady Pedagogicznej SP w Dzierzgowie,  zaprosił wójta i radnych gminy do szkoły, w celu przedyskutowania prowadzonej przez gminę polityki oświatowej. Czy obu radom udało się znaleźć wspólny język i załagodzić zaistniały konflikt?

10  maja odbyło się wspomniane posiedzenie Rady Pedagogicznej SP w Dzierzgowie, w którym uczestniczyli także rodzice dzieci.  Już na samym początku jego porządek uległ zmianie, bowiem Radni oraz Wójt nie przybyli na nie, tłumacząc powody w listach do Rady, odczytanych przez dyrektor placówki. Radni gminy uznali, iż „ jakkolwiek dyskusja na tym etapie przyczyniłaby się do eskalacji niepotrzebnych emocji”. Wójt z kolei, w nawiązaniu do wcześniejszego zaproszenia nauczycieli, zaprosił ich na spotkanie 12 maja, na godz. 9, „ (…) celem wyjaśnienia konfliktu związanego  z gminną oświatą oraz podjęcia próby osiągnięcia kompromisu”.

Członkowie rady pedagogicznej skierowali do wójta i rady gminy pismo, w którym poinformowali, że nie są w stanie stawić się na godz. 9  i proponują wyznaczenie spotkania po 15.30.

Pytanie czy obu radom uda się znaleźć wspólny język i załagodzić konflikt, pozostaje nadal otwarte… Cały tekst artykułu tutaj.

CZERWIEC

Proboszcz parafii w Szreńsku odwołany z funkcji z zakazem kontaktów z osobami niepełnoletnimi

Kilka dni temu w nagłym trybie został odwołany z funkcji proboszcz parafii św. Wojciecha w Szreńsku. Powody jego odwołania wyjaśnia specjalny komunikat rzecznika prasowego Płockiej Kurii, z którego wynika, że ksiądz przyznał się do popełnienia czynów niemoralnych z osobą niepełnoletnią.

W dniu 21 czerwca 2016 r. Biskup Płocki odwołał z urzędu dotychczasowego proboszcza parafii Szreńsk i zawiesił go we wszystkich funkcjach duszpasterskich. Zgłosił się on sam do biskupa i przyznał się do czynów niemoralnych z osoba niepełnoletnią.

W konsekwencji duchowny ten został zobowiązany do niezwłocznego opuszczenia parafii oraz otrzymał zakaz kontaktów z osobami niepełnoletnimi. Skierowany został do miejsca odosobnienia.

Cały tekst artykułu tutaj.

LIPIEC

O sprawach pracowniczych nigdy nie rozmawiam publicznie

– Nie może być tajemnicą ukrywaną, że pracownik miejskiego domu kultury, dyrektor została zatrzymana pod wpływem alkoholu. Chciałem zapytać  jaka jest świadomość pana burmistrza i jakie sankcje zamierza wyciągnąć – zapytał burmistrza Sławomira Kowalewskiego podczas sesji 26 lipca br. radny Henryk Kacprzak

– Rozmawiałem z panią dyrektor w tej sprawie. Postępowanie właściwych organów jest  prowadzone i dopóki nie będzie ostatecznej decyzji, ja nie będę podejmował żadnych decyzji i wyciągał konsekwencji. Mam takie oświadczenie złożone przez panią dyrektor i czekam, cierpliwie czekam. Łatwo kogoś skrzywdzić, skreślić. (…) Ja wychodzę z takiego założenia, że o sprawach pracowniczych nigdy nie rozmawiam publicznie.

Cały tekst artykułu tutaj.

SIERPIEŃ

Runęła karuzela w Szreńsku

Obchodzone w ostatni weekend Dni Szreńska zakończyły się tragicznym wydarzeniem. W wesołym miasteczku rozstawionym nad rzeką Mławką doszło do przewrócenia będącej w ruchu karuzeli. Dwie spośród osób znajdujących się wtedy na karuzeli odwieziono do szpitala. W związku z tym wydarzeniem odwołano zabawę taneczną na rynku Szreńska.

Do zdarzenia doszło 31 lipca o godz. 21:20. W wyniku wypadku ranna została 28- letnia kobieta oraz dwie dziewczyny w wieku 15 i 16 lat. Ranne ofiary zdarzenia to mieszkanki pow. mławskiego. 28- letnia kobieta, z obrażeniami żeber i łopatki została przewieziona do szpitala w Mławie, dwie ranne nastolatki przewieziono do szpitali w Ciechanowie i Żurominie, gdzie pozostały na obserwacji.

Jak wynika z ustaleń, do wypadku doszło na terenie boiska, na którym rozstawiło się wesołe miasteczko. Podczas pracy karuzeli – tzw. kielichowej, doszło do jej złamania. W momencie wypadku korzystało z niej kilka osób, 3 zostały ranne. Jak się okazało, dwaj pracownicy przydzieleni do obsługi karuzeli , byli nietrzeźwi. Jeden z nich miał w organizmie ponad 2,30 promila alkoholu, drugi ponad 1,20 promila. Karuzela była częścią wesołego miasteczka, należącego do prywatnej firmy z Łodzi.  Cały tekst artykułu tutaj.

WRZESIEŃ

Ondeo przejęło oczyszczalnię ścieków

Podpisana 1 lipca przez burmistrza Sławomira Kowalewskiego umowa kończy ostatecznie postępowanie przetargowe na wyłonienie partnera prywatnego do budowy i eksploatacji przez 30 lat oczyszczalni ścieków w Mławie. O fakcie podpisania umowy nie było publicznej informacji ani na stronie internetowej mławskiego ratusza, ani w wypowiedziach burmistrza.

Zgodnie z podpisaną  umową spółka ONDEO przejęła formalnie starą oczyszczalnię ścieków wraz z pracownikami. W tym celu burmistrz 30 czerwca powołał zarządzeniem komisję odbiorową odpowiedzialną za przekazanie oczyszczalni ścieków wraz z pracownikami, majątkiem i wyposażeniem. W skład siedmioosobowej komisji weszli naczelnicy wydziałów rozwoju i inwestycji  oraz gospodarki komunalnej wraz z pracownikami a także prezes i zastępca prezesa spółki WOD-KAN. Cały tekst artykułu tutaj.

PAŹDZIERNIK

Obie niecki pływalni nieczynne do odwołania. Miasto zerwało umowę z wykonawcą remontu

Z uwagi na brak dobrych efektów pracy firmy Blue Point Sp. z o.o. z Białegostoku, która zajmowała się budową nowego systemu uzdatniania wody na krytej pływalni, Burmistrz Miasta Mława 14 października br. poinformował wykonawcę usługi, o odstąpieniu od umowy. Ponadto ze względu na straty materialne oraz te o charakterze społecznym, wynikające z niezakończenia realizacji zadania, Miasto Mława będzie dochodziło od wykonawcy kar umownych.

Zgodnie z umową instalacja systemu miała nastąpić do 31 sierpnia br.  Wydział Rozwoju i inwestycji  UMM przychylił się do prośby firmy Blue Point o przedłużenie terminu ze względu na wystąpienie nieprzewidzianych problemów. Po kolejnych korektach systemu i testach, Burmistrz Miasta Mława podjął ostateczną decyzję, że jeśli wyniki laboratoryjne próbek pobranych 10 października nie spełnią norm zapisanych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, Miasto Mława odstąpi od umowy zawartej 8 sierpnia b r.

Tak też się stało. Burmistrz poinformował o tym fakcie firmę Blue Point w piśmie z 14 października br. tuż po otrzymaniu wyników badań. Firma zakwestionowała je i kolejne  próbki zostały pobrane 17 października. Dziś, 21 października otrzymaliśmy informację, że woda w nieckach krytej pływalni w Mławie wciąż nie spełnia parametrów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 9 listopada 2015 r., wobec czego baseny krytej pływalni w Mławie zostały zamknięte, a firma Blue Point zobowiązana do demontażu założonych przez siebie urządzeń. Cały tekst artykułu tutaj.

LISTOPAD

Cena śmieci ostro w górę. Radni nie byli jednomyślni

Od nowego roku o 33 % wzrośnie opłata dla zbierających odpady selektywnie, a o 20 % dla zbierających odpady zmieszane. Tak zadecydowała większość radnych miejskich na sesji w dniu 29 listopada. Spośród osiemnastu (a więc nie wszystkich) obecnych na sesji radnych jedynie Michał Pol i Henryk Kacprzak nie poparli tej decyzji, wstrzymując się od głosu.

Niejakie zdziwienie – sygnalizowane zresztą przez radnego Wilamowskiego – musi budzić nowa propozycja stawek. Na ogół samorządy mają kłopot z osiągnięciem odpowiedniego poziomu recyklingu i w różnoraki sposób zachęcają mieszkańców do segregowania odpadów u tzw. „źródła”, czyli w gospodarstwach domowych. Jedną z form zachęty jest wyraźna różnica stawki opłaty. Tymczasem w obecnie przyjętych stawkach różnica ta zmalała procentowo z 40 % ( 6-10) na 33% ( 8-12 ) na niekorzyść segregacji. Oczywiście możemy się cieszyć z tego, że z okolicznych miast mławskie stawki są najniższe. Ale druga strona medalu jest taka, że chyba żadne z tych miast nie może poszczycić się „wysypiskiem śmieci” w swoich granicach administracyjnych. Cały tekst artykułu tutaj.

GRUDZIEŃ

Wiadukt na Piłsudskiego jak lodowisko

Prawdziwie dantejskie sceny miały dziś miejsce ponownie na wiadukcie przy ulicy Piłsudskiego. Nocny przymrozek zamienił nawierzchnię, biegnącą na tym wiadukcie ostrym łukiem w jedno lodowisko. Do godziny ósmej nie pojawiła się na nim żadna piaskarka.

Te TIR-y, którym udało się wjechać na wiadukt od strony Zatorza zatrzymały się na jego koronie obawiając się zjazdu. Te wjeżdżające ulicą Piłsudskiego dojeżdżały tylko do połowy łuku i nie mogły wjechać dalej, ślizgając się w miejscu.  Ruchem kierowali sami kierowcy, policja pokazała się tylko na trochę  i zniknęła. Na ulicy Piłsudskiego utworzył się bardzo długi korek czekających na możliwość wjazdu  na wiadukt  samochodów. A o tym, żeby ktoś odśnieżył chodniki dla pieszych chodzących tym wiaduktem na Zatorze w ogóle nie ma mowy.

Po około dwóch godzinach paraliżu sytuację rozładowało dopiero pojawienie się piaskarki, która zatrzymując się przy unieruchomionych pojazdach zsypywała mieszankę soli do ręcznego podsypania pod koła pojazdów. Za utrzymanie tego wiaduktu odpowiada Mazowiecki Zarząd Dróg w Warszawie, rejon w Ciechanowie podległy marszałkowi Struzikowi. Cały tekst artykułu tutaj.

Zachęcamy do czytania Codziennika mławskiego w Nowym Roku!

 

Zapisz

Zapisz

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x