Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Obie niecki pływalni nieczynne do odwołania. Miasto zerwało umowę z wykonawcą remontu


slider2Z uwagi na brak dobrych efektów pracy firmy Blue Point Sp. z o.o. z Białegostoku, która zajmowała się budową nowego systemu uzdatniania wody na krytej pływalni, Burmistrz Miasta Mława 14 października br. poinformował wykonawcę usługi, o odstąpieniu od umowy. Ponadto ze względu na straty materialne oraz te o charakterze społecznym, wynikające z niezakończenia realizacji zadania, Miasto Mława będzie dochodziło od wykonawcy kar umownych.


 Geneza sprawy

W czerwcu 2016 r. Urząd Miasta Mława ogłosił zamówienie publiczne na wprowadzenie nowej technologii uzdatniania wody w nieckach krytej pływalni w Mławie poprzez budowę systemu wykorzystującego dwutlenek chloru. Głównym założeniem inwestycji było spełnienie nowych wymagań w tym zakresie  zapisanych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 9 listopada 2015 r.

W wymaganym terminie (do 26 lipca br.) swoje oferty złożyły dwie firmy. W toku postępowania jako wykonawcę wybrano spółkę Blue Point Sp. z o.o. z Białegostoku.

Zgodnie z umową instalacja systemu miała nastąpić do 31 sierpnia br.  Wydział Rozwoju i inwestycji  UMM przychylił się do prośby firmy Blue Point o przedłużenie terminu ze względu na wystąpienie nieprzewidzianych problemów. Po kolejnych korektach systemu i testach, Burmistrz Miasta Mława podjął ostateczną decyzję, że jeśli wyniki laboratoryjne próbek pobranych 10 października nie spełnią norm zapisanych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, Miasto Mława odstąpi od umowy zawartej 8 sierpnia b r.

Tak też się stało. Burmistrz poinformował o tym fakcie firmę Blue Point w piśmie z 14 października br. tuż po otrzymaniu wyników badań. Firma zakwestionowała je i kolejne  próbki zostały pobrane 17 października. Dziś, 21 października otrzymaliśmy informację, że woda w nieckach krytej pływalni w Mławie wciąż nie spełnia parametrów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 9 listopada 2015 r., wobec czego baseny krytej pływalni w Mławie zostały zamknięte, a firma Blue Point zobowiązana do demontażu założonych przez siebie urządzeń.

Kolejne działania

Chcąc sprostać wymaganiom zapisanym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 9 listopada 2015 r. miasto jest zobowiązane ogłosić kolejny przetarg i wyłonić firmę, która podejmie się budowy systemu uzdatniania wody wykorzystującego dwutlenek chloru. Procedury już zostały rozpoczęte.

– Przepraszamy mieszkańców i wszystkich gości korzystających z krytej pływalni w Mławie za problemy i uciążliwości. Wcześniejsze działania i przestój pracy basenów związany jest z troską o bezpieczeństwo wszystkich osób korzystających z tych obiektów  – podkreśla burmistrz Sławomir Kowalewski.

Informacje dotyczące postępu działań będziemy przekazywać Państwu na bieżąco.

źródło:UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
34 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ktoś...
Ktoś...
5 lata temu

Dziś na sąsiednim portalu pojawił się artykuł o cenach w fitness klubie MOSIR.
Dyrektor Jankowski wyjaśnia, że ceny zostały ustalone na podstawie cen w innych klubach tego typu – no poszedł jaśnie pan po linii najmniejszego oporu, nic się nie przyłożył do biznes planu.
W zasadzie to czyż można się czegoś pozytywnego spodziewać po tym panu?
Bylibyśmy wdzięczni gdyby redakcja zrobiła rozeznanie w cenach za zajęcia w innych prywatnych klubach na terenie miasta, a może również w największych takich klubach w ościennych miastach i zrobiła dla swoich czytelników tabelę porównawczą

zeno
zeno
5 lata temu

Zaraz zaraz a to dlaczego ta restauracyjka ma mieć obniżony czynsz ? Ona jest otwarta a jeśli tak smacznie podają to powinni mieć ful ludzi !Jej własciciele chyba mają sie dobrze , więc skąd te narzekania ? A chciałoby sie więcej i więcej !

do Zeno
do Zeno
5 lata temu
Reply to  zeno

a dlaczego nie? przecież klientów z basenu nie ma i zamiast do 22.00 jest czynna do 16.00 a czy własciciele mają sie dobrze? Mąz włascicielki prowadzi szkółke pływacką, więc nie wiem czy ma się dobrze przy zamkniętym basenie

Do Marek
Do Marek
5 lata temu

Przepraszam, rozpędziłem się i ostatni post do Gościa powinien byc zatytułowany Do Marka:). Nadmienię tylko, ze pisząc o odszkodowaniu można było zawrzeć w umowie kwestje odszkodowania dla firm, ktore swoje zyski czerpią z działalności na basenie. Wtedy ta kwestja była by prosta i nie wymagała oddzielnych procedur i czasami pojedynczych ludzkich tragedii. Jestem ciekaw czy w zwiazku z zaistniałą sytuacją zostanie obniżony czynsz dla restauracji na basenie lub zmieniona trasa komunikacji miejskiej aby dowozić do niej klientów.

Do Gosc
Do Gosc
5 lata temu

Tak Marku ale to jest napisane w tytule przetargu tak jak napisałem. Przetarg oczywiście mozna zerwać, do czego wogóle się nie odnosiłem. Przeczytaj warunki kiedy mozna wystąpić o odszkodowanie i w jakiej wysokości. Przeczytaj jeszcze raz Moją wypowiedz, czego ona dotyczy.

Marek
Marek
5 lata temu

Gościu, przeczytałem specyfikacje i widzę, że przesadzasz. jasno zostało napisane, że mają być spełnione kryteria jakości wody opisane przez Ministra Zdrowia. Jak nie spełnione są, więc sprawa jest jasna. Dobrze, że burmistrz zerwał ten kontrakt.

Do Gosc
Do Gosc
5 lata temu

Czesc przetargu dotycząca odszkodowania jest tak sformułowana, ze nie dziwie się dlaczego tyle było konsultacji prawnych w UM. W zasadzie jego uzyskanie bedzie wymagało długiej batalii w sadzie. Nie zawarto w nim sytuacji, kiedy praca została wykonana ale urządzenie nie działa:). Takie sformułowanie jest zapisane wylacznie w tytule przetargu ale odnosi się ono do wypłaty a nie do uzyskania odszkodowania od firmy.

Do Gosc
Do Gosc
5 lata temu

Pan Gość czytał warunki przetargu przygotowanego przez miasto? Polecam. Szczególnie czesc odszkodowanie i kiedy mozna je otrzymać. Tak Ja przygotowałem warunki przetargu przy budowie Mojego domu. Określiłem w nim warunki, cenę, i termin. Zrobiłem wywiad na rynku, ktora z firm spełnia Moje oczekiwania i Nadzorowałem w trakcie wykonania. Wczesniej jednak zapoznałem się z technologią wykonania poszczególnych etapów budowy, bo kierownika budowy i nadzór z góry skreslilem jako „instytucje” nie zapewniające prawidłowego wykonania technicznego.

gosc
gosc
5 lata temu

Czy ktoś z poniżej komentujących kiedykolwiek przygotowywał przetarg? Nie teoretycznie ale w praktyce?

Krzysztof
Krzysztof
5 lata temu

Odnośnie moich wcześniejszych wpisów dotyczących moich oczekiwań w sprawie wyjaśnienia zagrożenia spowodowanego skażeniem wody w nieckach basenu i spóźnionego ich zamknięcia, proszę aby Codziennik zajął się tym tematem i dla swoich czytelników uzyska stosowne informacje we właściwych instytucjach. Jeżeli ktoś naraził moich bliskich na komplikacje zdrowotne to chcę wiedzieć kto i jakie poniósł lub poniesie konsekwencje. Jeżeli zostało narażone czyjeś zdrowie , to czy konieczne są jakieś badania profilaktyczne

Andrzej
Andrzej
5 lata temu
Reply to  Krzysztof

Wlasnie, warto zajac sie tym tematem.
Jezeli stwierdzono, ze woda nie spelniala parametrow w 2 badaniach probek. To dlaczego pozwolono korzystac z basenu.
Warto sprawa zainteresowac prokurature oraz inne sluzby, ktore rzetelnie zbadaja czy nie doszlo do narazenia oraz uszczerbku na zdrowiu osob korzystajacych z tego ” bezpiecznego” obiektu.

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu

Ciekawe, kto poniesie koszty strat spowodowanych tak długim zamknięciem basenu? – bo nie wierzę, że nie będzie roszczeń różnych grup oraz osób fizycznych, które np. miały wykupione karnety na basen.
Za przedszkole w Bajkowym Dworku płaciło miasto, czyli my wszyscy i tutaj pewnie będzie to samo.
Ratownicy i personel basenów także będzie wynagradzany z naszych pieniędzy czym w tym czasie będzie się zajmował?? – to w tej chwili trwa 2 miesiące, a teraz od rozpisania nowego przetargu aż do zakończenia modernizacji ten etap stagnacji może się wydłużyć o pół roku, a znając nasze realia nawet o rok.
Czarno to widzę.

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu

Przetargi dla własnego dobra umie się prawidłowo rozpisać (Wł. Wojnarowski), ale jeśli chodzi o dobro mieszkańców i dbałość o środki miejskie, to jest już inna sprawa i tutaj się chałturzy. Prawdopodobnie rozpisuje się przetarg korzystając z jakichś gotowców,w ogóle nie wnikając w szczegóły, nie zwracając żadnej uwagi na to, żeby się zabezpieczyć w odpowiedni sposób przed nierzetelnością i fuszerką ze strony wygrywającej ów przetarg, a potem wszyscy ponosimy konsekwencje w postaci zmarnowanych funduszy z kasy miejskiej.

UM
UM
5 lata temu

Pan Przewodniczący Osiedla wyłożył sprawę jasno i rzeczowo cytując przepisy ustawy. Jak widac przy odrobinie chęci i wiedzy przetarg mozna rozpisać dowolnie, pod potrzeby zamawiającego. Z ustawy jasno wynika, ze sprawy odszkodowawcze mozna rowniez zawrzeć w jasno sprecyzowanym przetargu. Jezeli jednak sprawami przetargu zajmuje się równie wyśmienity specjalista jak ten, ktory miał pozyskiwać środki z funduszy unijnych, to nalezy go wysłać za karę na stanowisko wicedyrektora MDK.

Ktoś...
Ktoś...
5 lata temu
Reply to  UM

Jak z tego wynika, w UM brak jest specjalistów od prawidłowego rozpisania przetargu. UM zatrudnia pracowników według bardzo dziwnych kryteriów, pracowników, którym brak jest wiedzy i chęci do dbania o miejski budżet.
Inaczej zupełnie ma się sprawa ze starostwem, gdzie jak starosta chciał mieć konkretny samochód do dyspozycji, to przetarg tak został ustawiony, że cel został osiągnięty i mimo wszelkiej krytyki i oburzenia społeczeństwa nikt nie poniósł żadnych konsekwencji, a starosta wozi tyłek autem, które sobie zażyczył.
Jedyny wniosek, który się nasuwa: SK nie jest dobrym gospodarzem.

Ktoś...
Ktoś...
5 lata temu

Mnie nauczono szacunku do pieniądza, obojętne czy to jest mój pieniądz czy cudzy.
IV kadencji chyba nie będzie…, bo ta trzecia jest niewypałem i domek z kart się rozpada.
Ja nie mam tak wygórowanych ambicji jak SK i nie mam predyspozycji do rządzenia, a zostać czyjąś marionetką też mi się nie uśmiecha. 🙂

PrzewodniczącyZarządu Osiedla Nr 8
PrzewodniczącyZarządu Osiedla Nr 8
5 lata temu
Reply to  Ktoś...

Kompromitacja- to mało powiedziane.
Jest takie coś jak SIWZ, innymi słowy: Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia.
Elementy które powinny sie w niej znależć są zawarte w art. 36 Ustawy Prawo Zamówień Publicznych.
Powinny się tam znaleźć następujące elementy według: mfiles.pl
1.wykaz oświadczeń i dokumentów jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu. (wykaz dokumentów jakich może żądać Zamawiający znajdują się w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. Nr 226, poz. 1817)).

PrzewodniczącyZarządu Osiedla Nr 8
PrzewodniczącyZarządu Osiedla Nr 8
5 lata temu
Reply to  Ktoś...


2.opis kryteriów, którymi zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty, wraz z podaniem znaczenia tych kryteriów i sposobu oceny ofert (podstawowym kryterium zawsze jest cena, jednak Zamawiający ma prawo do tego aby oprócz oceniać jeszcze np. funkcjonalność, parametry techniczne, zastosowanie najlepszych dostępnych technologii w zakresie oddziaływania na środowisko, koszty eksploatacji, serwis oraz termin wykonania zamówienia)
oraz
c) uprawnienia zamawiającego w zakresie kontroli spełniania przez wykonawcę wymagań, o których mowa w art. 29 ust. 4, oraz sankcji z tytułu niespełnienia tych wymagań.

Ktoś...
Ktoś...
5 lata temu

Ktosiek, burmistrz jest jaki jest i inny nie będzie, pogrąża się coraz bardziej, swoimi odważnymi i jakże nowatorskimi decyzjami prowadzi miasto wraz z mieszkańcami na dno – to są fakty. Wszystkie stanowiska poobsadzał swoimi znajomymi, nie zważając na to jakie mają kwalifikacje: dyrektor MDK, dyrektor MOSIR, dyrektor PEC.
Mieszkańcy są od tego, żeby patrzeć na ręce władzy, bo władza jest wynagradzana z pieniędzy podatników i trwoni również pieniądze podatników. Dlatego szlag człowieka trafia, jak widzi, że te pieniądze lądują w błocie, w niszczarkach i w koszach na śmieci.

Ktoś...
Ktoś...
5 lata temu

Pozostaje jeszcze sprawa niewykorzystanych karnetów, podobno mają być przedłużone. ale sądzę, że MOSIR powinien dać tu dwie możliwości do wyboru:
1. zwrot kasy z niewykorzystanego karnetu
2. Przedłużenie ważności karnetu
Każdy użytkownik powinien mieć możliwość wyboru, z jakiej opcji chce skorzystać i taka informacja winna już się znaleźć na stronie MOSIR

Krzysztof
Krzysztof
5 lata temu

Chcę wiedzieć czy badania próbek wody z 14 i 19 października potwierdzają to samo skażenie. bakteryjne. Dlaczego nie zamknięto basenu zaraz po pierwszym badaniu tylko dopiero po drugim? Kto jest za to odpowiedzialny? Na co i w jakim stopniu zostały narażeni użytkownicy basenu? Proszę o odpowiedz z sanepidu i urzędu miasta bo z mosir wiem ze odpowiedzi się nie doczekam. Proszę tylko nie bagatelizować sprawy, zakażenia basenowe mogą być przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych.

UM do Marian, Ktosiek i Miki
UM do Marian, Ktosiek i Miki
5 lata temu

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, interesująca Nas podatników. Jezeli basen nie działa, to kto bedzie płacić pensje pracownikom basenu? Bo chyba nie podatnicy?

UM do Marian, Ktosiek i Miki
UM do Marian, Ktosiek i Miki
5 lata temu

Jeszcze raz podkreślę, ze pozostawienie wykonawcy bez nadzoru w tak newralgicznej inwestycji jest niedopuszczalne a wyjazd w jej trakcie na wycieczkę Dyrekcji MOSIR po prostu KOMPROMITUJĄCE. W zasadzie jezeli potraktujemy każdą umowę o pracę na basenie jako mini przetarg, to Dyrekcja cały czas moze przebywać na wycieczce i pojawiać się w pracy tylko do podpisania nowych przetargow(czytaj umów o prace). Pracownicy tak jak wykonawca bedą nadzorować się sami:)

UM do Marian, Ktosiek i Miki
UM do Marian, Ktosiek i Miki
5 lata temu

Teraz mamy sytuacje dramatyczną. W zasadzie jedyną możliwością szybkiego otwarcia basenu jest dogadanie się z teraźniejszym wykonawcą. Jezeli cała procedura od przetargu po wykonawstwo ma przebiegać od nowa, to chyba miną miesiące do jej zakończenia. W takim wypadku wszystkie podmioty korzystające z basenu w celu uzyskania dochodu powinny pisać wnioski o odszkodowania. Mam na myśli kawiarnie, szkółki, klub, urzytkownikow kart bonusowych itp. Rodzice dzieci z Płetwala obciążeni kosztami dojazdu na basen do Ciechanowa rowniez.

UM do Marian, Ktosiek i Miki
UM do Marian, Ktosiek i Miki
5 lata temu

Panie i Panowie macie dużo racji jednak, to UM rozpisuje przetarg i jezeli jedynym wyznacznikiem jest cena, to zupełnie traci się kontrole nad danym projektem. Ustawa nie zabrania użycia innych wyznaczników. Co do zarzutów tu rola Burmistrza się prawie kończy. Zamawiający powinien oczywiście NADZOROWAĆ proces inwestycji(odpowiednia komórka UM) ale przede wszystkim ten nadzór powinna pełnić Dyrekcja instytucji w ktorej prowadzona jest inwestycja. Dyrekcja wyjechała na wycieczkę:) (jak w czeski filmie) a jak podejrzewam w dzienniku budowy próżno by szukać wizyty urzędnika Ratusza. Obu rowniez powinien nadzorować Burmistrz.

Krzysztof
Krzysztof
5 lata temu

To drugi materiał w „Codzienniku” dotyczący tej samej sprawy – poprzedni był z 19. 10. br. W poprzednim materiale cytowana była pani rzecznik UM, która przemilczał wtedy, że już 14.10. Burmistrz zerwał umowę z wykonawcą… Coś mi tu nie pasuje jeśli chodzi o przekaz informacyjny ze strony Urzędu Miasta…
No i jeszcze najistotniejsza rzecz; co jest główną przyczyną zamknięcia basenu – jakich parametrów nie dotrzymuje woda w nieckach kąpielowych – czy istniała groźba zakażeń bakteryjnych. Jeżeli wyniki z 17 października potwierdziły badania z 14 października to dlaczego basen zamknięto dopiero po tygodniu. Na co zostali narażeni korzystający w tym czasie z basenu?
Podobną sprawą w Chojnicach – skażeniem wody w basenie – zajęła się prokuratura . Tu mam wrażenie ktoś zamiata pod dywan, a Pan Burmistrz popisuje się swoją bezkompromisowością. Co o tym myślicie?

miki
miki
5 lata temu

witam
Ludzie opamiętajcie się!!!
nie chcę bronić Burmistrza i jego podwładnych, ale czemu mówicie-piszecie ze jest to ich wina.UM Mława przeprowadził przetarg, zgłosiły się 2 firmy, z czego wygrała tańsza – takie były warunki.
to że sobie nie poradziła to tylko i wyłącznie jej wina.
to samo dotyczy innych zamówień, np,. przedszkola MPS4 – firma nie poradziła sio=obie z zamówieniem i tyle, dokończyła inna, a ta zostanie za wszystkie koszty obciążona- wg zapisów w umowie
pozdrawiam

Ktoś...
Ktoś...
5 lata temu
Reply to  miki

No tak, dziwny zbieg okoliczności, wybrane firmy nie radzą sobie z pracami do których się zobowiązały… wniosek nasuwa się sam – firmy zostały źle wybrane, są nierzetelne. Czy zostały wcześniej sprawdzone ? czy też pominięto ich wiarygodność? wybierając firmę do określonych zadań należałoby ją najpierw sprawdzić odnośnie rzetelności i terminowości, wszak to chyba nie pierwsze wykonywane przez nie zadania i pewnie nie pierwsze potknięcia… chociaż burmistrz zawsze wykazuje się swoją innowacyjnością i odwagą w takich wypadkach. Ciekawe jak potoczy się sprawa z oczyszczalnią ścieków? – jeżeli tak samo, jak w tych przypadkach, to biada nam mieszkańcom, a firma też jest w sumie nieznana… Ciekawe co w tym przypadku będą mówić mieszkańcy, którzy bronią władz UM? zamilkną? będą słono płacić za ścieki i płakać oraz dalej chwalić władzę?

Ktosiek
Ktosiek
5 lata temu
Reply to  Ktoś...

Może powinieneś sam wystartować w wyborach na burmistrza? Skoro jesteś najmądrzejszy to jaki problem władać takim miastem jak Mława?
Nie jestem „klakierem burmistrza” jak to masz w zwyczaju opowiadać. Śmieszne są jednak Twoje ciągłe teksty na temat jaki to nasz burmistrz jest. Nie obstaje za nim ale skoro Ci źle to wystartuj sam w wyborach albo się wyprowadź.

Marian
Marian
5 lata temu

Miasto zachowało się profesjonalnie. Ktoś wygrał przetarg, podpisał umowę i źle wykonał swoją robotę. Nie był w stanie spełnić oczekiwań zleceniodawcy a czas ucieka. Ktoś inny, kto zna się na rzeczy zrobi to w końcu prawidłowo. Co ma do tego burmistrz ?.

Kriss
Kriss
5 lata temu
Reply to  Marian

Skoro dyr.Mosir nie ogarnia przez prawie 10 lat, to włodarz za doradce robi. A za radnego to nawet ma problemy się wypowiedzieć krótkimi słowami i nie raz Sławciu wyręcza; siok.

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu

Zaczyna się wszystko sypać… burmistrz nie przewidział, ze jego trzecia kadencja zakończy się całkowitą klapą, biedny myślał, że dopiero następca będzie miał problemy, a tu masz babo placek… piękne kwiatki… pewnie bratki 🙂
Jeszcze chwila i będzie… totalny blamaż

abc
abc
5 lata temu

„Ja tu widzę niezły burdel!” rzekł Maks w Seksmisji.

Z daleka
Z daleka
5 lata temu

Skandal panie Burmistrzu, skandal.
Mam nadzieję, że to już pana ostatnia kadencja na stołku burmistrza tego miasta!

34
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x