Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ks. Ryszard Kamiński – Mławianin Roku 2015


sliderTegoroczna uroczystość  nadania tytułu Mławianin Roku 2015 zaplanowana na 23 kwietnia połączona została w jedną całość z przypadającymi w tym dniu obchodami Dnia Św. Wojciecha – Głównego Patrona Polski, który jest też Patronem Miasta Mława.


O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez kapłanów dekanatu mławskiego i ciechanowskiego odprawiona w kościele pw. Św. Trójcy w intencji mieszkańców Mławy, z udziałem parlamentarzystki, władz samorządowych i pocztów sztandarowych. Homilię wygłosił ks. kan. dr Ryszard Kamiński. Przypomniał życie i postawę Św. Wojciecha wskazując go jako wzór do naśladowania również w dzisiejszych czasach.

– Życie św. Wojciecha to bardzo dobry przykład dla nas. On wskazuje drogę miłosierdzia, drogę szacunku dla innych ludzi, drogę  aktywności i wierności swojemu powołaniu. To nasz dobry, mądry święty, kochający Boga i ludzi. Patron Polski i Naszego miasta – mówił ks. Kamiński.

Po zakończeniu liturgii rozpoczęła się ceremonia nadania honorowego tytułu Mławianin Roku 2015  ks. kan. dr Ryszardowi Kamińskiemu. O tradycji nadawania tytułu opowiedział prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej  dr Przemysław Miecznik , wyrażając nadzieję, że jeszcze wiele zasłużonych dla miasta osób zostanie w ten sposób wyróżnionych.

Przewodniczący kapituły Mławianina Roku dr doc. Leszek Zygner odczytał protokół wraz z uzasadnieniem z posiedzenia kapituły, na którym to zapadła decyzja o przyznaniu tytułu Mławianina Roku 2015 ks. kan. dr Ryszardowi Kamińskiemu. Przypomniał, że wpłynęły dwa wnioski, oba dotyczyły tego samego kandydata i członkowie kapituły zgodnie z procedurą w głosowaniu tajnym jednogłośnie wspomnianą wyżej decyzję podjęli.

Kolejnym mówcą był ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski dziekan dekanatu mławskiego, który wygłosił laudację. Przypominając drogę kapłańską  laureata podkreślił aktywność ks. Kamińskiego podczas 15 – letniej posługi jako proboszcz parafii Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Mławie. Wymienił trzy płaszczyzny , na których skupi się w laudacji . A jest to:  praca w wymiarze materialnym, praca duszpasterska i zaangażowanie w życie społeczności naszego miasta. Opisując działania w wymiarze materialnym wymienił gruntowny i żmudny remont kościoła pw. Św. Trójcy i domu parafialnego, oraz rozpoczęty remont kościoła pw. Św. Wawrzyńca, przynależnego do parafii.

W wymiarze działań duszpasterskich ks. Ziółkowski przywołał codzienne sprawowanie Eucharystii i służby w konfesjonale, częste głoszenie słowa bożego, codzienną katechezę i systematyczną pracę z grupami parafialnymi.

Jako przykłady zaangażowania w życie społeczności naszego miasta mówca przypomniał udział w uroczystościach religijnych, patriotycznych i państwowych, organizację tygodni kultury chrześcijańskiej, festyny parafialne, spotkania i konferencje oraz zaangażowanie w budowę pomnika JP II.

Laureatowi gratulacje złożyli poseł na Sejm RP. Anna Cicholska, burmistrz Sławomir Kowalewski oraz Jan Golec prezes Stowarzyszenia Pontyfikat Papieża JP II, które było jednym z wnioskodawców przyznania tytułu.

Wręczenia ks. kan. dr Ryszardowi Kamińskiemu dyplomu nadania wyróżnienia przez Zarząd TPZM i Statuetki Św. Wojciecha dokonali prezes Przemysław Miecznik i burmistrz Sławomir Kowalewski.

– Bardzo dziękuję autorom wniosku skierowanego do kapituły nagrody. Nigdy nie zabiegałem o tak wielkie uhonorowanie mojej osoby. Nawet powstrzymywałem się z decyzją w tej sprawie. Chciałem podziękować wszystkim, którzy przez wiele lat pracy mnie wspierali, a wcześniej serdecznie przyjęli w Mławie – dziękował ks. Ryszard Kamiński.

Końcowym punktem obchodów tego dnia był przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości pod pomnik Św. Wojciecha, pod którym delegacje i mieszkańcy złożyli kwiaty.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
As
As
7 lata temu

Ksiądz jest w porządku, to raczej tytuł się już zdeprecjonował, po co nadawać go co roku i na siłe?

...
...
7 lata temu

To co przytoczył ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski dziekan dekanatu mławskiego, czyli wszystkie 3 punkty, to chyba normalna praca, a raczej posługa boża każdego proboszcza mającego własną parafię…
no ale już od dość dawna wiadomo, że przyznawanie tego tytułu rokrocznie mija się z celem uhonorowania w jakiś specjalny sposób, a staje się tak samo powszednie i wręcz żenujące jak medal Zasłużony dla Miasta Mława

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x