Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Polecamy! Ukazała się nowa publikacja o Mławie – „Album historyczny Mławy”


Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej wydało nową publikację zatytułowaną „Album historyczny Mławy”. Została wydana z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugą, nie mniej ważną dla naszego miasta rocznicą, jest 590 lecie nadania praw miejskich, która przypada w tym roku. Album historyczny doskonale wpisuje się w  te dwie ważne rocznice.  Przedstawia bowiem  dzieje Mławy od początku jej powstania, a nawet sięga do „głębokich korzeni”, jakimi są pradzieje tej ziemi, do czasów obecnych.  Pomyślany został nie  jako ciągły wykład dziejów Mławy, tylko jako kalendarium zdarzeń ważnych, jak również mniej istotnych, ale ciekawych  i dotychczas nie publikowanych. Tak jak w albumach rodzinnych wklejane były zdjęcia ilustrujące pewne zdarzenia, tak w publikacji swoistymi „zdjęciami” są  opisane fakty, oczywiście zilustrowane ikonografią.


Album składa się z trzech głównych bloków tematycznych:

1. W czasach danych i wiekach średnich – opracował Andrzej Grzymkowski;

2. Nowożytność – opracował Leszek Andrzej Arent;

3. Współczesność – opracowało czterech autorów: Leszek Andrzej Arent, Andrzej Grochowski, Lech Prejs, Przemysław Miecznik.

Pierwszy blok tematyczny składa się z dwóch części: „Zanim  powstała Mława” i „Średniowiecze na terenie Zawkrza”. Obie wyszły spod „pióra” Andrzeja Grzymkowskiego, archeologa, pracownika i byłego dyrektora Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.

Blok zatytułowany „Nowożytność”, na który złożyły się dwie części zatytułowane: „W czasach staropolskich” i „W okresie zaborów” opracował Leszek Andrzej Arent – historyk,  regionalista, były pracownik i dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.

Trzeci, najobszerniejszy blok tematyczny składa się z części:

„W czasach I wojny światowej i odrodzenia Polski” którą opracowali Przemysław Miecznik i Lech Prejs, „W okresie II Rzeczypospolitej”, Andrzej Grochowski, Przemysław Miecznik i Lech Prejs, „W okupacyjnej rzeczywistości II wojny światowej” – Lech Prejs, „Mława w PRL-u” – Przemysław Miecznik, „W suwerennej Polsce”: Leszek Andrzej Arent, Andrzej Grochowski, Przemysław Miecznik.

W opracowanie ostatniego bloku zaangażowali się, oprócz  Leszka Arenta wcześniej  wymienionego, Andrzej Grochowski –  archiwista, wieloletni kierownik mławskiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie, Przemysław Miecznik, nauczyciel, były dyrektor Szkoły nr 4, Lech Prejs prawnik i były księgarz, obecnie przewodniczący Rady miasta Mławy. Wszyscy autorzy są członkami zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej i swoje teksty opracowali honorowo.

Publikacja poprzedzona jest przedmową prezesa TPZM oraz słowem od burmistrza. Posiada szczegółowo opracowany spis treści, co w znacznym stopniu ułatwia korzystanie i wyszukiwanie poszczególnych wydarzeń, które opatrzono datami rocznymi, a tam gdzie to możliwe dziennymi i miesięcznymi. Warto na koniec podkreślić, że zostało  w niej umieszczonych dużo zdjęć, dokumentów i map dotychczas nie publikowanych. Album oprawiony jest w sztywną okładkę i ma format A – 4. Stanowić będzie znakomite źródło wiedzy i prezent dla wszystkich interesujących się dziejami Mławy.

Promocja Albumu historycznego Mławy odbędzie się 25 września 2019 roku w sali na piętrze Miejskiego Domu Kultury w Mławie o godzinie 17.

Album można nabyć w księgarni przy rynku miejskim (ul. Stary Rynek 1) w cenie 50 złotych.

źródło: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej

 

 

Zobacz także…

Domy Modlitwy innych wyznań

Spalenie na stosie dwóch czarownic?

Bitwa pod Mławą – inne  spojrzenie

Mława  zostaje miastem

 

 

       

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
M.
M.
2 lata temu

Miła wiadomość! Gratuluję!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x