Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Henryk Antczak kandydat do Rady Powiatu Mławskiego wybory samorządowe 2018
Logo
meblolux

Zabytkowy park w Mławie zmienia swoje oblicze


Główna aleja mławskiego parku znów zmieni wygląd. Jak niedawno informowaliśmy [TUTAJ], ponad 25 tys. krzewów bukszpanu, które padły ofiarą grzyba Cylindrocladium buxicola, zostanie usunięte. Dziś na stronie Urzędu Miasta pojawiła się informacja, czym rośliny zostaną zastąpione. 

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

– Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie wydał Miastu Mława pozwolenie na usunięcie jednego kasztanowca białego oraz wszystkich bukszpanów z terenu mławskiego parku. Na miejscu tych ostatnich zostaną posadzone kwiaty i cisy. W listopadzie zaś w miejskim ogrodzie pojawi się nowy kasztanowiec.

Wiekowe drzewo (jedno z pierwszych, jakie posadzono w parku), pomimo licznych prób ratowania, uschło. Bukszpany natomiast padły ofiarą grzyba Cylindrocladium buxicola. Rośliny zostaną więc usunięte, a na ich miejsce – posadzone nowe.

Już w tym miesiącu na parkowych kwietnikach – w tym tych zajmowanych dotychczas przez bukszpany – pojawią się kwiaty białych, różowych i czerwonych begonii stale kwitnących. Miejski ogród wzbogaci się o 43 281 nowych roślin, które pokryją 1 731,24 metrów kwadratowych powierzchni. Na październik Miasto Mława zaplanowało posadzenie na czterech kwietnikach, na których rosły wcześniej bukszpany, cisów pośrednich Hillii. W listopadzie natomiast park wzbogaci się o nowy kasztanowiec biały.

Ponadto na październik zaplanowano zmianę systemu nawadniania żywopłotów – dotychczasowe zraszacze zostaną zastąpione liniami kroplującymi. – podaje Urząd Miasta.

źródło: KN/UMM/oprac. red


Zobacz także…

Miasto usunie 25 tys. krzewów bukszpanu. Co na ich miejsce?

Czy mławski park choruje i wysycha ?

 

Ekologiczna kosiarka przydałaby się też w naszym mieście

„Dobra wiadomość dla pszczół”

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

6
KOMENTARZE

1500
spidy

Koszt? zakup roślin to 43 281szt x 14,80zł (cena hurt w szkółce SZMIT) daje kwotę 640559zł ( słownie:SZEŚĆSET CZTERDZIEŚCI TYSIĘCY….z groszami). Ustawa o zamówieniach publicznych określa kwotę coś około 130 000 jako minimalna przetargowa. Czy będzie przetarg na dostawę? Wątpię. Wszędzie by był tylko nie w Mławie i nie teraz. Dochodzą koszty dostawy, zmagazynowania do czasu posadzenia ostatniej sztuki i pielęgnacja w tym czasie(przynajmniej podlewanie), koszt posadzenia no i pielęgnacji w okresie gwarancyjnym. Razem myślę, że MILIONA ZABRAKNIE!!! Kto za to zapłaci? MY!!! Kto na tym zarobi??? WIADOMO!!! Jak zawsze. Mam też wrażenie, że szkółka z której cisy będą zakupione… Czytaj więcej »

alf

najwyższy czas…

mławianka

Zimozielone rośliny takie jak bukszpan ,nie przycina się jak są przymrozki ,tak jak zrobiono w naszym parku.Dlatego widać efekty .

Piotr

Jaki będzie koszt tych nasadzen?

Anonim

„Zaletą cisu jest to, że znakomicie znosi cięcie” – a więc w mławskim parku może uda mu się przetrwać, chyba, że znów będą ciąć przy temperaturach ujemnych i do oporu, to pewnie i cis nie zdzierży takiego okaleczania.
Firmo Agrosan pamiętaj:
przycinania, kształtowania dokonuje się w miesiącach: marzec, kwiecień, a nie w styczniu lub w lutym.

milo

Cisy źle znoszą wiosenne przymrozki, a wcześnie wypuszczają młode przyrosty. To duży problem w terenach publicznych. Poza tym jednak to roślina wymagająca, jeśli ma być nisko strzyżona to trzeba to robić często, przynajmniej raz w miesiącu. Czy wykonawca jest w stanie sprostać takiemu wyzwaniu.