Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zabytkowy park w Mławie zmienia swoje oblicze


Główna aleja mławskiego parku znów zmieni wygląd. Jak niedawno informowaliśmy [TUTAJ], ponad 25 tys. krzewów bukszpanu, które padły ofiarą grzyba Cylindrocladium buxicola, zostanie usunięte. Dziś na stronie Urzędu Miasta pojawiła się informacja, czym rośliny zostaną zastąpione. 


– Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie wydał Miastu Mława pozwolenie na usunięcie jednego kasztanowca białego oraz wszystkich bukszpanów z terenu mławskiego parku. Na miejscu tych ostatnich zostaną posadzone kwiaty i cisy. W listopadzie zaś w miejskim ogrodzie pojawi się nowy kasztanowiec.

Wiekowe drzewo (jedno z pierwszych, jakie posadzono w parku), pomimo licznych prób ratowania, uschło. Bukszpany natomiast padły ofiarą grzyba Cylindrocladium buxicola. Rośliny zostaną więc usunięte, a na ich miejsce – posadzone nowe.

Już w tym miesiącu na parkowych kwietnikach – w tym tych zajmowanych dotychczas przez bukszpany – pojawią się kwiaty białych, różowych i czerwonych begonii stale kwitnących. Miejski ogród wzbogaci się o 43 281 nowych roślin, które pokryją 1 731,24 metrów kwadratowych powierzchni. Na październik Miasto Mława zaplanowało posadzenie na czterech kwietnikach, na których rosły wcześniej bukszpany, cisów pośrednich Hillii. W listopadzie natomiast park wzbogaci się o nowy kasztanowiec biały.

Ponadto na październik zaplanowano zmianę systemu nawadniania żywopłotów – dotychczasowe zraszacze zostaną zastąpione liniami kroplującymi. – podaje Urząd Miasta.

źródło: KN/UMM/oprac. red


Zobacz także…

Miasto usunie 25 tys. krzewów bukszpanu. Co na ich miejsce?

Czy mławski park choruje i wysycha ?

 

Ekologiczna kosiarka przydałaby się też w naszym mieście

„Dobra wiadomość dla pszczół”

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
spidy
spidy
5 lata temu

Koszt? zakup roślin to 43 281szt x 14,80zł (cena hurt w szkółce SZMIT) daje kwotę 640559zł ( słownie:SZEŚĆSET CZTERDZIEŚCI TYSIĘCY….z groszami). Ustawa o zamówieniach publicznych określa kwotę coś około 130 000 jako minimalna przetargowa. Czy będzie przetarg na dostawę? Wątpię. Wszędzie by był tylko nie w Mławie i nie teraz. Dochodzą koszty dostawy, zmagazynowania do czasu posadzenia ostatniej sztuki i pielęgnacja w tym czasie(przynajmniej podlewanie), koszt posadzenia no i pielęgnacji w okresie gwarancyjnym. Razem myślę, że MILIONA ZABRAKNIE!!!
Kto za to zapłaci? MY!!! Kto na tym zarobi??? WIADOMO!!! Jak zawsze.
Mam też wrażenie, że szkółka z której cisy będą zakupione została wybrana dawno temu, bo przecież taką ilość trzeba przygotować, a to minimum 2lata. Takie ilości nie leżą na półce.
Szukałem informacji ile kosztowała zamiana padłych chorych kasztanowców na nowe, które za chwilę( ten i przyszły rok) też będą chore i też wypadną. Nigdzie nie znalazłem. Może Pani Rzecznik coś nam tu wyjaśni, ale konkretnie kwotami i co to za odporne cudo posadzono co już ma niepokojące objawy. Wiemy, że czasem tu (do komentarzy ) Pani zagląda, więc „do pióra”.

alf
alf
5 lata temu

najwyższy czas…

mławianka
mławianka
5 lata temu

Zimozielone rośliny takie jak bukszpan ,nie przycina się jak są przymrozki ,tak jak zrobiono w naszym parku.Dlatego widać efekty .

Piotr
Piotr
5 lata temu

Jaki będzie koszt tych nasadzen?

Anonim
Anonim
5 lata temu

„Zaletą cisu jest to, że znakomicie znosi cięcie” – a więc w mławskim parku może uda mu się przetrwać, chyba, że znów będą ciąć przy temperaturach ujemnych i do oporu, to pewnie i cis nie zdzierży takiego okaleczania.
Firmo Agrosan pamiętaj:
przycinania, kształtowania dokonuje się w miesiącach: marzec, kwiecień, a nie w styczniu lub w lutym.

milo
milo
5 lata temu
Reply to  Anonim

Cisy źle znoszą wiosenne przymrozki, a wcześnie wypuszczają młode przyrosty. To duży problem w terenach publicznych. Poza tym jednak to roślina wymagająca, jeśli ma być nisko strzyżona to trzeba to robić często, przynajmniej raz w miesiącu. Czy wykonawca jest w stanie sprostać takiemu wyzwaniu.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x