Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Czy mławski park choruje i wysycha ?


Na niepokojące symptomy w szacie roślinnej parku zwrócił uwagę jeden z naszych czytelników. Zauważył mianowicie, że bukszpanowa alejka na całej swojej długości od pomiędzy fontanną a pomnikiem Józefa Piłsudskiego wysycha i traci liście.W nie najlepszym stanie są również nasadzone w głównej alei parku  kasztanowce. Wiele z nich nosi oznaki chorobowe. Czy grozi nam wyschnięcie nawet bukszpanowej alejki w centralnej części parku?

KSP Mława nabór

Mławski park zmieniał swoje oblicze w sposób zasadniczy od 2004 roku, kiedy to miasto przystąpiło do jego rewitalizacji. Wśród działań podejmowanych w ramach rewitalizacji było m.in. usunięcie chorych i nasadzenie nowych drzew, wykonanie nawierzchni alejek i placów, sieci wodociągowej i kanalizacji deszczowej, oświetlenie, ogrodzenie, budowa skateparku z wyposażeniem a potem placu zabaw, drugiej fontanny i estrady.

W tym właśnie czasie swoje oblicze zmieniła przede wszystkim główna aleja parkowa. Zniknęły stare piękne kasztanowce, które chorowały  atakowane przez szkodniki. Za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w ich miejsce nasadzono nowe drzewa. Wówczas zapadła decyzja, że będą to również kasztanowce, ale odporne na szkodniki. Okazuje się jednak, że te niestety również chorują.

Na jesieni 2015 roku miasto znów usunęło z głównej alei parku 24 starych drzew, na co również wyraził zgodę Wojewódzki Konserwator Zabytków, pod warunkiem wykonania  nasadzeń uzupełniających. Tak więc w tej chwili głównym elementem zielonym, wpadającym w oczy jest bukszpanowa, formowana aleja. Bardzo wyraźnie widać w niej całe place na których rośliny mają już tylko suche pędy. Wiele jest też obszarów, na których górne pędy wypuszczają i mają jeszcze zielone liście, ale gubią je na dolnych pędach.

Na dotychczasowe cztery etapy rewitalizacji miejskiego parku miasto wydało w sumie około 5 mln zł, w tym około 3, 5 mln środków zewnętrznych pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

6 - liczba komentarzy w artykule "Czy mławski park choruje i wysycha ?"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
mławianka
Gość

Wreszcie ktoś na to zwrócił uwagę.

Ira
Gość

W Warszawie też drzewa gubią już liście, więc może to przypadłość nie tylko mławska?

e-kolo-g
Gość
mławianin
Gość

A jednak ĆMA BUKSZPANOWA dotarła także do mławskiego parku.

Brąz
Gość

Naniesie się piachu i zrobi mini plażę miejską z leżakami.

rabatka
Gość

Wygląda na chorobę 🙁

wpDiscuz