„Dobra wiadomość dla pszczół” – Mława właśnie przyłączyła się do ogólnopolskiej, proekologicznej akcji, pod nazwą „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”. Jej poparcie wiąże się z podjęciem przez władze samorządowe działań na rzecz ochrony owadów zapylających, tj. tworzenie na terenie gminy miejsc przyjaznych pszczołom, gdzie owady będą mogły znaleźć pokarm i schronienie, ale również szeroko pojęta edukacja czy zachęcanie mieszkańców do zakładania miejsc przyjaznych pszczołom we własnych ogrodach, na tarasach i balkonach.
Oficjalna wiadomość pojawiła się wczoraj na stronie Urzędu Miasta:
Sadzenie odpowiednich roślin może tworzyć w miastach miejsca przyjazne pszczołom i wspierać owady, które zdaniem ekologów bezpośrednio lub pośrednio wpływają na produkcję 90 procent produktów żywnościowych na świecie. Mława właśnie przystąpiła do akcji „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”.
W związku z tym władze miasta starają się zwrócić uwagę na zagrożenie życia pszczół i prowadzić szeroką edukację na temat znaczenia tych owadów dla ekosystemu. Wydział ochrony środowiska Urzędu Miasta Mława wysłał pisma do zarządców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych z prośbą o nasadzanie na terenach zielonych roślin pyłko- i nektarodajnych. – Zależy nam na zaangażowaniu mieszkańców w działania na rzecz pszczół, dlatego prosimy zarządców wspólnot, ale także osoby prywatne, które mają swoje ogródki, o sadzenie roślin także z myślą o pszczołach – mówi burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski.
Miasto proponuje także, aby w trakcie koszenia trawników pozostawiać kwitnące rośliny pyłko- i nektarodajne (np. koniczynę), do czasu zakończenia ich kwitnięcia.
Akcja pomocy pszczołom zatacza coraz większe kręgi. Urząd Miasta Mława odwiedziła m.in. grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 7, która fotografuje pracowite owady i promuje ich działania wśród kolegów i koleżanek.
– Dziękuję młodzieży i nauczycielom mławskich szkół za zaangażowanie na rzecz pszczół. To bardzo ważne, choć być może niedoceniane działanie. Dostrzegam w nim niezwykle ważny walor – myślenie o przyszłych pokoleniach i o naszej planecie – podkreśla burmistrz Mławy.
za:Magdalena Grzywacz/UMM
www.pomagamypszczolom.pl
www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy
A jak pszczołom pomagają uczniowie z SP 7, można dowiedzieć się tutaj:
Uczniowie SP nr 7 pomagają pszczołom
red.
Zobacz także…
Zabytkowy park w Mławie zmienia swoje oblicze
Ekologiczna kosiarka przydałaby się też w naszym mieście
Jedyne co można zaobserwować to „powiat przyjazny fermom kur” dziękujemy za to naszym włodarzom.
„„Dobra wiadomość dla pszczół” – Mława właśnie przyłączyła się do ogólnopolskiej, proekologicznej akcji, pod nazwą „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”. Jej poparcie wiąże się z podjęciem przez władze samorządowe działań na rzecz ochrony owadów zapylających, tj. tworzenie na terenie gminy miejsc przyjaznych pszczołom, gdzie owady będą mogły znaleźć pokarm i schronienie, ale również szeroko pojęta edukacja czy zachęcanie mieszkańców do zakładania miejsc przyjaznych pszczołom we własnych ogrodach, na tarasach i balkonach.”
– to może ratusz najpierw da zakwitnąć lipom wokół ratusza, na stadionie zorganizuje pasiekę i pszczółki będą robiły dobry miód, wszak las w pobliżu, a działkowcy będą mieli dzięki temu lepsze plony.
Na to czekałam. Bardzo miła wiadomość. Gratuluję miastu takiej decyzji 🙂
Co robią fermy ze chemią po myciu kurników? Czy to aby na pewno jest ekologiczne ?
Mława przyjazna dla pszczół – ha ha ha – koń by się uśmiał.
Świadczą o tym co roku, dodajmy jeszcze: w okresie zimowym, przycinane lipy na łyso.
Niech władze miasta najpierw przeszkolą się w tym temacie same oraz swoją firmę od zieleni miejskiej