Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Jacek Szlachta radny powiatowy podziękowanie wybory samorządowe 2018
Logo
meblolux
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

„Dobra wiadomość dla pszczół”


„Dobra wiadomość dla pszczół” – Mława właśnie przyłączyła się do ogólnopolskiej, proekologicznej akcji, pod nazwą „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”. Jej poparcie wiąże się z podjęciem przez władze samorządowe działań na rzecz ochrony owadów zapylających, tj. tworzenie na terenie gminy miejsc przyjaznych pszczołom, gdzie owady będą mogły znaleźć pokarm i schronienie, ale również szeroko pojęta edukacja czy zachęcanie mieszkańców do zakładania miejsc przyjaznych pszczołom we własnych ogrodach, na tarasach i balkonach.

Słoneczne ogrody Mława

Oficjalna wiadomość pojawiła się wczoraj na stronie Urzędu Miasta:

Sadzenie odpowiednich roślin może tworzyć w miastach miejsca przyjazne pszczołom i wspierać owady, które zdaniem ekologów bezpośrednio lub pośrednio wpływają na produkcję 90 procent produktów żywnościowych na świecie. Mława właśnie przystąpiła do akcji „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”.

W związku z tym władze miasta starają się zwrócić uwagę na zagrożenie życia pszczół i prowadzić szeroką edukację na temat znaczenia tych owadów dla ekosystemu. Wydział ochrony środowiska Urzędu Miasta Mława wysłał pisma do zarządców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych z prośbą o nasadzanie na terenach zielonych roślin pyłko- i nektarodajnych. – Zależy nam na  zaangażowaniu mieszkańców w działania na rzecz pszczół, dlatego prosimy zarządców wspólnot, ale także osoby prywatne, które mają swoje ogródki, o sadzenie roślin także z myślą o pszczołach – mówi burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski.

Miasto proponuje także, aby w trakcie koszenia trawników pozostawiać kwitnące rośliny pyłko- i nektarodajne (np. koniczynę), do czasu zakończenia ich kwitnięcia.

Akcja pomocy pszczołom zatacza coraz większe kręgi. Urząd Miasta Mława odwiedziła m.in. grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 7, która fotografuje pracowite owady i promuje ich działania wśród kolegów i koleżanek.

– Dziękuję młodzieży i nauczycielom mławskich szkół za zaangażowanie na rzecz pszczół. To bardzo ważne, choć być może niedoceniane działanie. Dostrzegam w nim niezwykle ważny walor – myślenie o przyszłych pokoleniach i o naszej planecie – podkreśla burmistrz Mławy.

za:Magdalena Grzywacz/UMM

www.pomagamypszczolom.pl
www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy

A jak pszczołom pomagają uczniowie z SP 7, można dowiedzieć się tutaj:

Uczniowie SP nr 7 pomagają pszczołom

red.


Zobacz także…

Zabytkowy park w Mławie zmienia swoje oblicze

Ekologiczna kosiarka przydałaby się też w naszym mieście

 

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

5
KOMENTARZE

1500
Anonimowo

Jedyne co można zaobserwować to „powiat przyjazny fermom kur” dziękujemy za to naszym włodarzom.

seniorka

„„Dobra wiadomość dla pszczół” – Mława właśnie przyłączyła się do ogólnopolskiej, proekologicznej akcji, pod nazwą „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”. Jej poparcie wiąże się z podjęciem przez władze samorządowe działań na rzecz ochrony owadów zapylających, tj. tworzenie na terenie gminy miejsc przyjaznych pszczołom, gdzie owady będą mogły znaleźć pokarm i schronienie, ale również szeroko pojęta edukacja czy zachęcanie mieszkańców do zakładania miejsc przyjaznych pszczołom we własnych ogrodach, na tarasach i balkonach.” – to może ratusz najpierw da zakwitnąć lipom wokół ratusza, na stadionie zorganizuje pasiekę i pszczółki będą robiły dobry miód, wszak las w pobliżu, a działkowcy będą mieli dzięki temu… Czytaj więcej »

Nasturcja Mławska

Na to czekałam. Bardzo miła wiadomość. Gratuluję miastu takiej decyzji 🙂

Paweł

Co robią fermy ze chemią po myciu kurników? Czy to aby na pewno jest ekologiczne ?

Jarząbek

Mława przyjazna dla pszczół – ha ha ha – koń by się uśmiał.
Świadczą o tym co roku, dodajmy jeszcze: w okresie zimowym, przycinane lipy na łyso.
Niech władze miasta najpierw przeszkolą się w tym temacie same oraz swoją firmę od zieleni miejskiej