Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Dobra wiadomość dla pszczół”


„Dobra wiadomość dla pszczół” – Mława właśnie przyłączyła się do ogólnopolskiej, proekologicznej akcji, pod nazwą „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”. Jej poparcie wiąże się z podjęciem przez władze samorządowe działań na rzecz ochrony owadów zapylających, tj. tworzenie na terenie gminy miejsc przyjaznych pszczołom, gdzie owady będą mogły znaleźć pokarm i schronienie, ale również szeroko pojęta edukacja czy zachęcanie mieszkańców do zakładania miejsc przyjaznych pszczołom we własnych ogrodach, na tarasach i balkonach.


Oficjalna wiadomość pojawiła się wczoraj na stronie Urzędu Miasta:

Sadzenie odpowiednich roślin może tworzyć w miastach miejsca przyjazne pszczołom i wspierać owady, które zdaniem ekologów bezpośrednio lub pośrednio wpływają na produkcję 90 procent produktów żywnościowych na świecie. Mława właśnie przystąpiła do akcji „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”.

W związku z tym władze miasta starają się zwrócić uwagę na zagrożenie życia pszczół i prowadzić szeroką edukację na temat znaczenia tych owadów dla ekosystemu. Wydział ochrony środowiska Urzędu Miasta Mława wysłał pisma do zarządców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych z prośbą o nasadzanie na terenach zielonych roślin pyłko- i nektarodajnych. – Zależy nam na  zaangażowaniu mieszkańców w działania na rzecz pszczół, dlatego prosimy zarządców wspólnot, ale także osoby prywatne, które mają swoje ogródki, o sadzenie roślin także z myślą o pszczołach – mówi burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski.

Miasto proponuje także, aby w trakcie koszenia trawników pozostawiać kwitnące rośliny pyłko- i nektarodajne (np. koniczynę), do czasu zakończenia ich kwitnięcia.

Akcja pomocy pszczołom zatacza coraz większe kręgi. Urząd Miasta Mława odwiedziła m.in. grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 7, która fotografuje pracowite owady i promuje ich działania wśród kolegów i koleżanek.

– Dziękuję młodzieży i nauczycielom mławskich szkół za zaangażowanie na rzecz pszczół. To bardzo ważne, choć być może niedoceniane działanie. Dostrzegam w nim niezwykle ważny walor – myślenie o przyszłych pokoleniach i o naszej planecie – podkreśla burmistrz Mławy.

za:Magdalena Grzywacz/UMM

www.pomagamypszczolom.pl
www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy

A jak pszczołom pomagają uczniowie z SP 7, można dowiedzieć się tutaj:

Uczniowie SP nr 7 pomagają pszczołom

red.


Zobacz także…

Zabytkowy park w Mławie zmienia swoje oblicze

Ekologiczna kosiarka przydałaby się też w naszym mieście

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
5 lata temu

Jedyne co można zaobserwować to „powiat przyjazny fermom kur” dziękujemy za to naszym włodarzom.

seniorka
seniorka
5 lata temu

„„Dobra wiadomość dla pszczół” – Mława właśnie przyłączyła się do ogólnopolskiej, proekologicznej akcji, pod nazwą „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”. Jej poparcie wiąże się z podjęciem przez władze samorządowe działań na rzecz ochrony owadów zapylających, tj. tworzenie na terenie gminy miejsc przyjaznych pszczołom, gdzie owady będą mogły znaleźć pokarm i schronienie, ale również szeroko pojęta edukacja czy zachęcanie mieszkańców do zakładania miejsc przyjaznych pszczołom we własnych ogrodach, na tarasach i balkonach.”
– to może ratusz najpierw da zakwitnąć lipom wokół ratusza, na stadionie zorganizuje pasiekę i pszczółki będą robiły dobry miód, wszak las w pobliżu, a działkowcy będą mieli dzięki temu lepsze plony.

Nasturcja Mławska
Nasturcja Mławska
5 lata temu

Na to czekałam. Bardzo miła wiadomość. Gratuluję miastu takiej decyzji 🙂

Paweł
Paweł
5 lata temu

Co robią fermy ze chemią po myciu kurników? Czy to aby na pewno jest ekologiczne ?

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu

Mława przyjazna dla pszczół – ha ha ha – koń by się uśmiał.
Świadczą o tym co roku, dodajmy jeszcze: w okresie zimowym, przycinane lipy na łyso.
Niech władze miasta najpierw przeszkolą się w tym temacie same oraz swoją firmę od zieleni miejskiej

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x