Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Alsen komputery kasy fiskalne Mława
Logo
meblolux

W marcu skończyła się umowa, ale czy skończy się działalność sortowni węgla?


Z końcem marca wygasła umowa, zawarta pomiędzy spółką PKP Cargo a firmą KTK z Gdańska, prowadzącą na wynajętym od PKP terenie uciążliwą dla mieszkańców działalność, polegającą na sortowaniu przywożonego transportem kolejowym węgla. Dotychczasowe działania administracyjne burmistrza i innych instytucji, aby KTK zaprzestało szkodzącej mieszkańcom działalności do tej pory były bezskuteczne.

Słoneczne ogrody Mława

Wczoraj Mławę odwiedziła dyrekcja oddziału gospodarki nieruchomościami PKP, która wraz z władzami miasta zwizytowała teren sortowni węgla. Oddział gospodarki nieruchomościami, nie jest jednak stroną podpisującą umowę wynajmu terenu. W tej kwestii władna jest jedna z kolejowych spółek – PKP Cargo. Przedstawiciele tej spółki mają przyjechać do Mławy w najbliższy piątek 28 kwietnia. Władze miasta zamierzają argumentować i przekonywać, aby umowa nie została przedłużona.

– Dotychczasowa umowa wygasła 31 marca br. KTK bezumownie korzysta z tego terenu. Tu jednak decydować nie może miasto, ale wyłącznie właściciel. Wspólnie dyrekcją oddziału gospodarki nieruchomościami zmierzamy do tego, żeby przekonać PKP Cargo do nie przedłużania umowy. Mamy wiele argumentów. Jesteśmy zdeterminowani, żeby tę uciążliwość powstrzymać. Nie chcemy działalności tej firmy w naszym mieście – mówił burmistrz Sławomir Kowalewski na wczorajszej sesji rady miasta.

Tak więc, być może już w najbliższy piątek padnie jakaś deklaracja ze strony właściciela terenu, co do przyszłości i istnienia sortowni węgla w naszym mieście.

O szkodliwym dla mieszkańców i otoczenia oddziaływaniu pyłu węglowego pisaliśmy już wielokrotnie. Mieszkańcy od ponad dwóch lat walczą o swoje prawa, zgłaszając problem wszystkim możliwym instytucjom, które powinny tym rodzajem uciążliwości zająć się z urzędu. Wszystkie dotychczasowe działania podejmowane przez burmistrza i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie doprowadziły ani do ograniczenia emisji szkodliwego pyłu, ani tym bardziej do zamknięcia sortowni.

JK

Zobacz także:

Czarna sobota na Wólce

Zatorze jest zdesperowane, burmistrz bezradny

Rzeka czarnej wody na Batorego

Działalność sortowni węgla na Wólce będzie zawieszona

Na Wólce nawet śnieg jest czarny

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

8
KOMENTARZE

1500
zatorze

Pisma i petycje pani radnej Pszczółkowskiej do Inspektora Środowiska poskutkowały. Sama widziałam cały plik dokumentów u niej.

Zbych

I na pewno nie jest to zasługa burmistrza

Zbych

Już wszystko jasne .Cargo ściąga kontenery czyli nie zamierza przedłużać umowy.

Piotr

Przepraszam bardzo, czy ktoś kiedykolwiek widział Kowalewskiego na Batorego w sprawie spalarni? Pani Urszulo, nie tędy droga do ratusza !

lxt

Może lepiej się zastanowić co bardziej szkodzi – sortownia czy ruch tranzytowy ul. Batalionów Chłopskich. Przy takim natężeniu samochodów ciężarowych tylko czekać aż wydarzy się tam nieszczęście.

Leszek Nowak

Trzymam kciuki za powodzenie tych rozmów.

Pytajacy

Jakim to prawem pani przewodniczaca osiedla Nr 9 Sasiak, dziekowala burmistrzowi za sortownie i jej zamkniecie ?

Asia

Może jakąś prywate chciała załatwić. Kto jak kto , ale burmistrz nie kiwnal nawet palcem aby ten problem rozwiacac. Organom z zewnątrz bardziej obchodzą interesy mlawiwn niż ich burmistrza