Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wilki atakują coraz śmielej


Archiwum prywatne. Daniel zagryziony przez wilki


Minął rok odkąd po raz pierwszy pisaliśmy, że w naszych stronach pojawiły się wilki. Pierwsze sygnały o ich obecności dotyczyły północno – zachodniego krańca naszego powiatu. Teraz swoją obecność zaznaczyły w południowo – wschodniej części. Tu na pograniczu gmin Regimin (pow. ciechanowski) i Stupsk (pow. mławski) wilki zagryzły daniela.

Ten duży drapieżnik potrzebuje zjeść kilka kilogramów mięsa dziennie. Polują więc na wszystkie mniejsze, żyjące dziko zwierzęta. Atakują też zwierzęta gospodarskie. Jeszcze nie tak dawno temu, zarówno kierowcy jeżdżący po naszych drogach jak i sami mieszkańcy często widzieli obrazek wałęsających się po polach i przy drogach, chodzących luzem, bądź bezpańskich psów. Teraz takiego widoku już nie uświadczysz. Porządek z nimi zrobiły prawdopodobnie właśnie wilki, traktujące psy jako pierwszego wroga.

– Okoliczne lasy na pograniczu stupsko – regimińskim są jakby wymiecione z drobniejszej zwierzyny. Podczas jednego z polowań sam widziałem dużego basiora, choć w dość dużej odległości – mówi myśliwy, który również natrafił w lesie na zagryzionego daniela.

Pisaliśmy już o stwierdzonej obecności wilków w leśnictwach Iłowo, Mostowo i Kęczewo, teraz na tej mapie pojawia się gmina Stupsk.

JK


Zobacz także:

W naszych okolicach wilki zagryzły psa i kozę

Atak wilków na gospodarskie psy (zobacz filmik!)

Leśnicy uwolnili wilczycę z wnyków

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Olka
Olka
2 lata temu

Od trzech lat w lasach w okolicy Wiśniewka i Modły pojawia się samotny wilk i nikt z tego nie robi wielkiego halo, widok piękny jak każdej innej dzikiej zewierzyny.

Wilk
Wilk
2 lata temu

Oczywiście, trudno mówić obecnie o jakiejkolwiek równowadze. Wilki próbują się w tym odnaleźć, więc pozwólmy im na to. Bardziej się boją nas, niż my ich. „Wilki atakują coraz śmielej” – śmielej w stosunku do czego? atakują…?! Czemu ma służyć taki tytuł ? Artykuł-wypełniacz, jak niedawny o „drzewku szczęścia”.
Czy Redakcji brakuje poważnych tematów, prawdziwie istotnych dla mieszkańców. Może ogłosić wśród czytelników, na pewno coś podeślą. Może o bezczynności policji, straży miejskiej, nieudolnych urzędnikach, lokalnych układach…?

kk
kk
2 lata temu

Ludzkość coraz bardziej zakłóca równowagę biologiczną w przyrodzie 🙁

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  kk

Załóż transparent i połóż się przy drzewie i chroń jeszcze te wilki ciekawe co byś zrobił(a) jakby zbliżyły się do twojej posesji. Wszystkiego chroncie broncie od odstrzałow a później pretensje że ktoś w szpitalu bo uderzył samochodem np

Wilk
Wilk
2 lata temu
Reply to  Anonim

O, to właśnie dla takich mędrców jak Anonim,jest ten artykuł. On już się nie zastanawia,on już wie.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Wilk

Nie medrcow tylko jakos kilka lat temu każdej zwierzyny był odstrzal jak było za duzo a teraz ze zwierzętami to niektórzy o chu… Najlepiej wszystkie pod ochronę wziąć i niech się dzieje co chce nie ważne zagrożenie dla ludzi bo zwierzę ważniejsze

Wilk
Wilk
2 lata temu

Jeszcze sprostowania:
1. Na terenie powiatu wciąż można spotkać dużo psów wałęsających się po lasach i polach. Niektóre z nich doskonale sobie radzą, min. polując na różne zwierzęta, również dzikie. Wystarczy spędzić kilka godzin w terenie by to sprawdzić.
2. Wnioski, że dzięki wilkom jest u nas mniej takich psów, są nieuprawnione. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, nie ma badań, które potwierdzałyby taką tezę. Inaczej – jest to po prostu wyssane z palca.
3. Wilki pojawiają się w powiecie mławskim już od co najmniej 20 lat. Najwcześniej w jego północno- wschodniej części.
4. Wilki często kontrolują ogromne terytoria w obrębie których przemierzają duże odległości. W związku z tym, mogą pojawiać się w różnych miejscach, dziś tu, jutro np. 50 km dalej. Nierzadko też, mogą to być młode, wędrujące osobniki.
Po co tworzyć psychozę, mamy już inne czasy.

Wilk
Wilk
2 lata temu

Dlaczego to zdjęcie redakcja uważa za drastyczne? W myśl tezy: śliczny, milutki danielek został zagryziony przez złe wilki? Widok jak najbardziej naturalny. To drobiazg, ale po co pisać „wilki zagryzły daniela” ? One polują, nie po to by zagryźć, ale by jeść i przeżyć. Są częścią naszej przyrody, i są na szczęście chronione. A daniele? Gatunek obcy, sztucznie wsiedlony, wyłącznie dla wątpliwej satysfakcji myśliwych.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x