Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Media Expert Mława
Logo
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

W naszych okolicach wilki zagryzły psa i kozę


W lasach Nadleśnictwa Dwukoły pojawiły się wilki. To przypadek nie notowany od niepamiętnych lat. Choć populacja wilków w Polsce systematycznie rośnie, to w naszych stronach dotychczas ich nie było.  Według danych statystycznych opracowanych na podstawie opracowań regionalnych dyrekcji ochrony środowiska w 2015 roku w całej Polsce było 1484 osobników.

Słoneczne ogrody Mława

– Rzeczywiście chodzą słuchy, że wilki zaatakowały gospodarskie zwierzęta. My ich obecność badamy na podstawie tropów i sladów bytowania. To potwierdza, że rzeczywiście są. Na terenie leśnictw Iłowo, Mostowo i Kęczewo widziano kilka osobników. Nie wiemy jednak, czy zasiedliły się tu na stałe. Ja na razie do ich stałego zasiedlenia podchodzę sceptycznie, choć przez wzrost lesistości polepszają się dla nich warunki. Wzrasta też liczba innej zwierzyny, na którą polują, a taki wilk potrzebuje zjeść kilka kilogramów mięsa dziennie. W okresie zimowym lepiej będą widoczne tropy, łatwiej będzie więc prowadzić obserwację – tak o nowych mieszkańcach okolicznych lasów opowiada Jaromir Skrzypecki nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły.

Tak więc całkiem możliwe, że w pobliskich, większych kompleksach leśnych napotkamy tropy, a może nawet zobaczymy też samego wilka. A kończąc nieco żartobliwie – dopóki zjadły psa i kozę, to jeszcze w porządku. Gorzej, gdy zjedzą babcię! Wtedy jedyna nadzieja na ratunek w dzielnym leśniczym!

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

5
KOMENTARZE

1500
Sansa

Winter is Coming

ADam

Potrzebna jest pogadanka przeprowadzona przez myśliwych w szkołach o WILKU, Bo minie 10 lat zanim wydadzą decyzję o odstrzale.

Jarząbek

Co to za pies, że dał się zjeść,
Zaś koza, gdzie ona się pasła? w lesie? – jak wiadomo koza zje wszystko, jeśli gospodarz puścił ją do lasu, to ma tego skutki. Wilki nie są w kryzysowej sytuacji chyba, żeby podchodziły tak blisko siedzib ludzkich.

Jeżdżąca

Chyba,że Czerwony Kapturek od razu z nimi zrobi porządek 🙂

Traper

Co? „wzrost lesistości”…?! Te wyrzynanie Pan leśniczy tak nazywa ? Czy może te miliony sadzonek 15 centymetrowych, co podobno dają tyle tlenu co 100 letnie drzewa? Zobaczcie Państwo jak wygląda mławski las. Remonty dróg, nowe trasy i zwierzyna migruje.