Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Pracownia Rozwoju Inkubator Mława kursy operatorów maszyn koparki koparko-ładowarki, walec drogowy OSKAR
Logo
meblolux

Leśnicy uwolnili wilczycę z wnyków


W sobotę 10 marca leśnicy Nadleśnictwa Dwukoły otrzymali informację, że na terenie leśnictwa Bieżany znajduje się zwierzę uwięzione we wnyku, zastawionym przez kłusowników. Leśniczy stwierdził że jest to wilk. Młoda samica (wadera) dzielnie walczyła o życie, o czym świadczą ślady walki widoczne na drzewie do którego przywiązany był wnyk.

Zwierzę ogryzło gałęzie oraz wszystko wokół siebie. Wadera była mocno wycieńczona co wskazuje iż walkę o uwolnienie toczyła wiele godzin. O dramatyzmie walki może świadczyć fakt, że gruba stalowa linka była prawie w całości przegryziona (pozostało kilka stalowych włókien). Przybyli na miejsce zdarzenia pracownicy służby leśnej oraz straży leśnej powiadomili powiatowego lekarza weterynarii, policję oraz straż miejską.

Dzięki wspólnej akcji zwierzę zostało uwolnione, jednakże koniecznym stało się podanie środka usypiającego. Lekarz weterynarii po zbadaniu zwierzęcia orzekł, iż obrażenia, których doznała wadera nie są na tyle groźne, by uniemożliwiały przywrócenie zwierzęcia naturze.

Wilk jest w Polsce zwierzęciem podlegającym ścisłej ochronie i pełni bardzo ważną rolę w środowisku przyrodniczym wpływając na stan populacji innych zwierząt.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mławie w współpracy ze Strażą Leśną próbują ustalić sprawcę zakładania stalowych linek. Zgodnie z Ustawą Prawo Łowieckie pozyskiwanie zwierzyny za pomocą narzędzi kłusowniczych i innych niedozwolonych środków zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

Nadleśnictwo Dwukoły składa podziękowanie wszystkim służbom zaangażowanym w akcję uwolnienia samicy wilka, w szczególności Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii, Komendzie Policji w Mławie oraz Straży Miejskiej w Mławie.

Fot. Z.Lemański

Źródło: Nadleśnictwo Dwukoły

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

9 - liczba komentarzy w artykule "Leśnicy uwolnili wilczycę z wnyków"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Ewelina
Gość

Zwracam się do dziennikarzy z prośbą o śledzenie poczynań w sprawie znalezienia sprawy zakładania tych wnyk. To jest przestępstwo!

Leszek Nowak
Gość

Brawo Panowie!

kieł
Gość

Strasznie przykro patrzeć na tę zmęczoną i znerwicowaną wilczycę. Dobrze, że ta historia tak się skończyła i mam nadzieję, że wilczyca sobie poradzi. Mam też nadzieję, że złapią s….syna który zastawił te wnyki.

Mławianka
Gość

Biedna wilczyca. Mam nadzieje że ma się dobrze. Oby kara spotkała tego co to zrobił!

Waldi
Gość

Czasami mam wątpliwości kto jest zwierzęciem na tym świecie…

wpDiscuz