Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Otwarty z półrocznym opóźnieniem i po cichu


Od ubiegłego piątku mieszkańcy Wólki mogą korzystać z placu zabaw i skweru koło dawnej komory celnej. To inwestycja, która została zrealizowana w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego i miała powstać do końca listopada 2017. Powstała po różnych perypetiach z półrocznym opóźnieniem, a jej oddanie do użytku wyglądało tak, że z dnia na dzień zdjęto kłódkę z bramki i poinformowano przewodniczącą zarządu osiedla. Nie było komunikatu prasowego i próżno szukać choćby wzmianki o tym na stronie internetowej urzędu miasta.

Można śmiało powiedzieć, że otwarcie tego skweru to dla tej części Wólki leżącej za torami historyczna chwila. Do tej pory nie było tu takiego obiektu. Dzieci, żeby korzystać z palcu zabaw musiały zawsze sforsować tory, dorośli, najbliższą ławeczkę do posiedzenia mieli na dworcu PKP.

Niewątpliwie ten obiekt cieszy mieszkańców, co wyrażali zresztą w rozmowach. Cieszy, bo w końcu coś tu powstało. Najmłodsi nie mogli się go doczekać. W trakcie przeciągającej się jego budowy, gdy ustawione już były urządzenia dzieci wielokrotnie na ten plac wchodziły, co spowodowało, że wykonawca czy miasto zamykało go na kłódkę.

Jednak z koncepcji, którą opracował wólczanin Marcin Ogrodowczyk student Architektury Krajobrazu pozostała jedynie siłownia i plac zabaw. Obywatelska koncepcja Marcina Ogrodowczyka zakładała nadanie temu skwerowi charakteru nawiązującego do historii Wólki. Ten teren gdy należał do otoczenia budynków Komory Celnej był bardzo atrakcyjnie urządzony. Oprócz drzew i krzewów były tu alejki spacerowe i ławki. Działało też tutaj pierwsze w Mławie kino. Część starszych mieszkańców pamięta jeszcze zabawy taneczne organizowane w tym miejscu na specjalnie przygotowanej estradzie. Nic z tych elementów charakterystycznych nie zostało wdrożone. Nie ma estrady ani elementów kina plenerowego. Powstał typowy, miejski plac zabaw, może nawet nieco uboższy, bo pozbawiony miękkiej, poliuretanowej nawierzchni.

Może szkoda, że ratusz wolał wybrać wykonawcę ze Szczytna, zamiast ubiegającej się również o to zamówienie mławskiej firmy. Cóż z tego, że jej właścicielem jest ojciec Marcina Ogrodowczyka. Może złożona właśnie przez rodzimą firmę koncepcja byłaby bliższa wizji projektanta?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

24
KOMENTARZE

avatar
1500
anonimowo
Gość
anonimowo

a dziś uroczyste otwarcie bo bez przemowy i akademii na cześć… się nie liczy. Ludzi full, uśmiechy jakby tylko z jednej, ratuszowej strony. Czyżby rajca otwierał co chciał/musiał a mieszkańcy byli krytyczni? Wólczanie wiedzą co tam zpi….szono.

Anonim
Gość
Anonim

Brawo Wólka 🙂
Pokażcie jeszcze podczas zbliżających się wyborów samorządowych swoje zdanie na temat Waszej sytuacji i zajmowanego miejsca w Mławie, a będzie super – pokażcie obecnemu włodarzowi gest Kozakiewicza, a może inny bardziej wymowny.

Mieszkaniec z Wólki
Gość
Mieszkaniec z Wólki

Wólka to wspaniała wspólnota mieszkańców, którzy zaczęli dbać o swoje. Prawda jest taka, że o co Wólka nie zawalczy, tego dobrowolnie nie dostanie. Aktualnie, plac zabaw jest tutaj jedyną atrakcją, właśnie, dzięki zaangażowaniu mieszkańców w budżet obywatelski. Chcąc przywrócić Wólce dawny charakter, walczymy o dalszą część skweru. A pod kościołem mogą stać jeszcze inni pomysłodawcy, nie prawdaż?

Ramzes
Gość
Ramzes

Z oficjalnym otwarciem Wólka musi poczekać na wybory, aby mieszkańcy „wiedzieli” na kogo mają zagłosować 😉 Ale powód też zapewne jest inny – brak tunelu/wiaduktu na Kościuszki i droga jest zbyt daleka 🙂 Co z tego że jest wiadukt przy PKP skoro ceny paliw są dość wysokie 🙂 Zwłaszcza LPG

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Tylko Wólka i Wólka, czyście ludzie poszaleli? Ładujemy pieniądze w Wólkę, jakoby innych obszarów miasta nie było. ja mam dosyć. To że Wólka jest chciwa i chce zgarnąć co roku wszystko, to drobna przesada. mam dosyć solankowych i parkowych propozycji. Zróbmy coś dla całej Mławy, a nie tylko dla egoistów, którzy nagabują ludzi przed kościołami.

jestJAKjest
Gość
jestJAKjest

Wólka chciwa? 😀 Chyba sobie Pan teraz jaja robi. Dobrze że mieszkańcy zaczęli dbać o swoje i startują w konkursach. Inicjatywę to budżetu może zgłosić każdy, trzeba tylko chcieć i trochę wysiłku w to włożyć, bo chyba wiadomo, ŻE NIC SIĘ SAMO NIE ZROBI. Głosy też same nie przyjdą, założę się, że wielu mieszkańców Mławy jeszcze nawet nie wie, że istnieje coś takiego jak budżet obywatelski. „Zróbmy coś dla całej Mławy” ładnie brzmi, ale to tylko SŁOWA… słowa bez czynu niewiele znaczą. BRAWO WÓLKA, że dążycie do tego, żeby się zmieniać.

Anonimek
Gość
Anonimek

Nawiązując do historii parku na Wólce, przystąpiliśmy do budżetu obywatelskiego. Chcemy nadać skwerowi dawny charakter, a nawet go upiększyć. Planujemy wycinkę samosiewów, utrzymanie pięknych, starych drzewostanów, alejek spacerowych i ławek. Planujemy również odtworzyć muszę koncertową i utworzyć kino plenerowe. A znudzenie wędrowcy są tylko na Wólce? Aby cieszyć się pięknym parkiem, musimy wygrać kolejny budżet obywatelski. Sami nic nie zrobimy, prosimy Państwa o głosy.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Mój głos z pewnością należy do parku na Wólce. Jestem jak najbardziej za, mimo że nigdy tam nie mieszkałem i rodziny też tam nie mam. Uważam, że ten pomysł jest jak najbardziej słuszny i to jest chyba najlepszy projekt z budżetu obywatelskiego do przegłosowania w tym roku.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Panie J.K opisywany teren wokół komory jest nie zgodny z faktami / pamiętam go od lat 60/ to nie w tym miejscu gdzie teraz jest plac zabaw, był krąg taneczny, bezpośrednio za komorą było owszem kino stacjonarne, gdzie operatorem był Pan Karpiński, kina plenerowego nie było. A bezpośrednio za komorą w stronę dworca mieszkańcy w tamtym czasie i pózniej prowadzili uprawy nawet w foli/namioty/ krąg taneczny był betonowy, za taniec z partnerką płaciło się 1zł, było podwyższenie dla orkiestry, gdzie prezentowała się znana rodzina WIŚNIEWIAKÓW. Z tamtego czasu zapamiętałem, że niestety te alejki i ławki to chyba tylko Pan widział,… Czytaj więcej »

milo
Gość
milo

Ja nie pamiętam tych faktów o których Pan pisze, ale w artykule jest mowa o tym, co się tam działo i co było nie tylko w latach 60ych. JK opisuje czasy od początku i chyba opiera się nie tylko na wspomnieniach własnych ale też na ówczesnej prasie i starych fotografiach. Sporo też można się jeszcze dowiedzieć od najstarszych mieszkańców. Jeszcze- bo ta wiedza bezpowrotnie odchodzi. Nie chodzi w artykule by przywołać konkretnie,że TU była scena, TU było to czy tamto. I w artykule i projekcie obywatelskim chodziło raczej o przywrócenie integracji sąsiedzkiej, tradycji wspólnego spędzania wolnego czasu, wspólnej zabawy i… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Przeciszpo to między innymi napisalem swoj post aby przypomiec, co tam bylo z myślą, i nadzieją że moze to wróci, kiedy zmieni się Władza, a zakapiory z Wolki i tak minusuja, bo im się fakty nie podobają.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Milo z mego rozeznania wiem ,że Pan JK, nie może opisywac, i potwierfzac faktów, ktore opisalem z lat 60 tych. Bo z duzym prawdopodobienstwem w tamtym czasi jeszcze tego Pana na Świecie niebylo. Agazeta i nawet zdjecia z tamtego czasu, nie pokażą tego klimatu, i przeżyć tamtego czasu, po prostu to byl inny świat, a dla mlodych odwiedzajacych portal, jest to czysta abstrakcja.

kaktus
Gość
kaktus

Długo oczekiwana inwestycja powstała dzięki aktywności mieszkańców, ale nie jest tajemnicą, że jest niechciana przez burmistrza. Dlatego wrony kraczą jak ich przywódca kruk. A właściwie, to pozamykały dzioby.

Gość
Gość
Gość
Mary
Gość
Mary

„Obywatelski” plac zabaw przy mosirze również miał swoje oficjalne otwarcie, może Wólka także się doczeka oficjałki z małym poślizgiem 😉 https://codziennikmlawski.pl/2016/07/12/plac-zabaw-dla-najmlodszych-przy-mosir-otwarty/

anonimowo
Gość
anonimowo

Cierpliwości, proszę przewiduje że otwarcie placu zabaw może być kiedy Burmistrz si e zorientuje, że na Wólce zmieni się DZIEKAN PARAFII i od 1.lipca będzie nowy.

Ramzes
Gość
Ramzes

Z przecięciem wstęgi trzeba poczekać do wyborów aby mieszkańcy „wiedzieli” na kogo mają głosować 😉

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Mam nadzieje że większość mlawian wie na kogo bedzie głosować, ja głosuję za zmianami, oby tylko nie PIS i nie Kowaleski , glosujena fachowca Burchckiego, mam nadzieje że jest to człowiek ktory moze zmienić Mlawe na lepsze, bo gorzej niż za obecnego Burmistrza, byc już nie może. A przy okazji Szanowni Państwo, czy tak trudno zrozumieć że nasza Kochana Wólka, to jest nasza MLAWA, i o co tu kopie kruszyć A WIEC RAZEM DLA MŁAWY. Zmieniajmy ją na lepsze, dla siebie i naszych najbliższych, na dziś i na jutro.

anonimowo
Gość
anonimowo

Nie trzeba czekać do wyborów, mieszkańcy wiedzą na kogo oddać swe głosy. Mam nadzieje że parkingowy i „katechetka” już z Wólki się nie załapią.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Jak może być oficjalne oddanie tego skweru jak to nie jest to, czego chcieli mieszkańcy i nie to co było w przygotowanym projekcie. Przecież burmistrz i tak boi się kontaktu z mieszkańcami Wólki, ze spotkań ucieka zaraz po swoich przemówieniach kręcąc, że już jego limit czasu się wyczerpał. Poczekajcie, przygotuje odpowiednią ekipę oraz odpowiednią przemowę, to i otworzy „plac zabaw” z wielką pompą, przecież to jakby nie było rok wyborczy i trzeba ułagodzić mieszkańców Wólki i dać im marchewkę, żeby uwierzyli w jego słowa na nowo i po raz kolejny poszli do urn wyborczych i postawili krzyżyk przy nazwisku Kowalewski.… Czytaj więcej »

milo
Gość
milo

Oficjalnego otwarcia nie będzie bo mogliby się pojawić na nim oficjalnie mieszkańcy i oficjalnie zapytać wszem i wobec DLACZEGO??? A tych pytań mogłoby być tak wiele, że oficjalni przedstawiciele miasta mogliby nie dać rady udźwignąć ich ciężaru. Na początek – dlaczego alejka nie jest taka jak zakłada projekt czyli można jeździć po niej swobodnie wózkiem, rowerkiem, na rolkach? Dlaczego lamp jest 4 a nie 6? Dlaczego trawnik jest wciąż nie skoszony skoro wiadomo,że wykonawca ma taki obowiązek? Dlaczego urządzeń siłowych jest 6 zamiast 9? Dlaczego cały śmietnik wciąż zalega tuż pod trawnikiem? Dlaczego lampy świecą się po północy kiedy nikt… Czytaj więcej »

jestJAKjest
Gość
jestJAKjest

Jak to się mówi LEPSZY RYDZ NIŻ NIC, ale nie tak według planów miało być. Dla mnie jednak to smutne w całokształcie i brawa nie będę bić.

Mławianka
Gość
Mławianka

Super że plac powstał. Dzieci jest bardzo dużo. Szkoda tylko że ta siłownia taka uboga ale ważne że chociaż coś jest. Oby więcej takich inwestycji na ZATORZU. Brawo

anonimowo
Gość
anonimowo

NO SUPER A JA SIĘ CIESZĘ BYLE CZYM.