Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mława miasto radzieckie


Proszę tylko z tytułu nie wyciągać pochopnych, a tym bardziej błędnych lub za daleko idących wniosków. Wcale nie chcę stawiać żadnej tezy związanej z geopolityką. Nie będzie też wykładu o historii, czy komunizmie. Przeciwnie, będzie o sprawach naszych, mławskich, ale wydaje mi się, że również do szpiku kości polskich.


Przyznam otwarcie, że zaczerpnąłem termin „radziecki” od kolegi po fachu, który pisząc w zupełnie nieodległej przeszłości o obradach rady powiatu użył właśnie tego słowa, czym naraził się kilku radnym, zresztą nie tylko lewicy, choć słownik języka polskiego, rzeczywiście dopuszcza zastosowanie tego terminu do rad i rajców.

Zamiłowanie do (ob)rad mamy dziedziczne. Gdybyśmy jednak na chwilę sięgnęli trochę głębiej w historię łatwo zauważyć, że jakieś „rady” istniały od zawsze, nawet gdy polowaliśmy na prehistoryczne gady. Czy zawsze  z tym „radzeniem” idzie nam najlepiej? Bywa różnie. Każdy Polak wie do czego służy liberum veto. A powiedzenia, że tam gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania wcale nie wymyślili Rosjanie.

W czasach współczesnych organy kolegialne, można rzec właśnie „radzieckie” stały się synonimem poziomu demokracji. A jak to jest w naszej Mławie?

Gdy zastanowiłem się przez chwilę, to doszedłem do wniosku, że mamy demokrację w pełni jej rozkwitu. Jeżeli  zliczyłem wszystkie rady (bo może jeszcze jakąś pominąłem) to mamy ich w mieście dwanaście rodzajów. Jest rada powiatu i miasta, młodzieżowa rada miasta, rada ds. osób niepełnosprawnych, rada kultury, sportu, pożytku publicznego, rada seniorów, rady rodzic ów w szkołach, rady parafialne i rady nadzorcze. Naprawdę trudno już chyba byłoby wymyślić jeszcze jakąś.

Oczywiście najbardziej znane są te dwie pierwsze. Tam bowiem zapadają decyzje, które dotyczą spraw dotykających wszystkich mieszkańców miasta i powiatu. O nich się czyta w mediach i jest wielu chętnych by zasiąść w tych radzieckich ławach. Jak sobie radzą pozostałe rady? O ich przydatności, kompetencjach i składzie wieść gminna mówi różnie. Gdyby chcieć pokusić się o ocenę pracy, każdą z nich należałoby analizować oddzielnie. Pozostawmy więc taką ocenę tym, których to dotyczy. Czy jednak dzięki tej mnogości rad z roku na rok sprawy idą lepiej? Śmiem wątpić. Nie mówię jednak, że rady są zbędne. Może rzecz w jakości, a nie ilości?

Wielkimi krokami zbliżają się już wybory samorządowe i  wkrótce poznamy, kto będzie pretendować do radzieckich foteli w sejmiku, powiecie, mieście i gminach. Na tej kanwie przywołam taką ciekawostkę. Tylko w liczącej ok. 30 tys. mieszkańców Mławie zasiądzie w radzie 21 radnych. W radzie siedem-dziesięciotysięcznego  powiatu mławskiego kolejnych 19.

Dla porównania: w Nowym Jorku  liczącym 8,5 mln mieszkańców radnych miejskich jest  51, w czteromilionowym Los Angeles zaledwie 15, w Berlinie 100, a w Warszawie  469.

Na liczbę wybieranych radnych wpływu nie mamy, więc może postawmy na jakość?

Zyg Zak

Zobacz także…

Ocen, który z radnych obecnej kadencji jest najlepszy

Królu Herodzie, to przez twe zbytki

Proszę o zablokowanie komentarzy pod sprawą skarbnika

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Lech Pe
Lech Pe
4 lata temu

Według Zyg Zaka /proporcjonalnie/ powinno w Mlawie być poniżej jednego radnego. Taki sens mają takie porównania. Jak na terenie dzisiejszej Mławy biegały prehistoryczne gady, to pan/i/ Zyg Zag nie wiem czy już zeszli z drzewa. A może chodzi o to, aby prezes tysiąclecia o wszystkim decydował ?

Coś o 13 Radzie
Coś o 13 Radzie
4 lata temu
Reply to  Lech Pe

Gościu przestań tu głupoty gadać i czepiać sie Zyg Zaka.
Czuję od Ciebie lewicowymi poglądami.
Od Sorosa jesteś?

Zośka
Zośka
4 lata temu

W latach 70 w Anglii był taki okres, że tworzono nowe zbędne ministerstwa. Utworzono też ministerstwo głupich kroków. W fikcyjnym ministerstwie, urzędnicy dostają fundusze na popularyzowanie głupich kroków. Najwidoczniej skecz Monty Pytona został dosłownie przeniesiony do Polski. Poza jedną małą zmianą. Zamiast ministerstw tworzone są nowe rady i komisje.

Lechita
Lechita
4 lata temu

Zbiżają się wybory więc apeluję do mieszkańców jako Suwerena i pracodawcy ,,wybrańców narodu,, gdyż to z naszych podatków będą sowicie wynagradzani aby zapraszać kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne na NASZE zebrania a nie organizowane przez landydatow
Koszty wynajęcia sal nie są drogie.I apeluję o wszechstronne przepytywanie starających się o pracę i świadomy wybór.
To ONIają nam służyć ,nie my !!!

Coś o 13 Radzie
Coś o 13 Radzie
4 lata temu

Mamy też w mieście „13 Radę Ustawiaczy Konkursów.”
Szeroki zakres jej kompetencji, doborowa obsada, jak w niejednym holywoodzkim filmie, wartka akcja, grupa statystów, jeden główny i zawsze zwycięski bohater ( Muzeum w mieście …) Zawsze ten sam scenarzysta i reżyser w jednej osobie.
Tej „Rady…” może nam pozazdrościć każde miasto w Polsce.
Nawet tu gwiazdki pokroju Meg…, nie mają takiej siły przebicia, ci to „Rada…”

Lech Pe
Lech Pe
4 lata temu

Trzeźwy ? Czy tzw. sraczka intelektualna ? Chyba ktoś dostał wzmożenia przedwyborczego.

Coś o 13 Radzie
Coś o 13 Radzie
4 lata temu
Reply to  Lech Pe

Odezwał się obrońca ustawionych konkursów.
Ciekawe, czemu tak bronisz tego ustawionego konkursu, i jaki masz w tym cel?

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x