Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Sławomir Kowalewski kandydat na burmistrza Mława 2018 samorządowcy Mława powiat mławski
Logo
meblolux
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Mława miasto radzieckie


Proszę tylko z tytułu nie wyciągać pochopnych, a tym bardziej błędnych lub za daleko idących wniosków. Wcale nie chcę stawiać żadnej tezy związanej z geopolityką. Nie będzie też wykładu o historii, czy komunizmie. Przeciwnie, będzie o sprawach naszych, mławskich, ale wydaje mi się, że również do szpiku kości polskich.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Przyznam otwarcie, że zaczerpnąłem termin „radziecki” od kolegi po fachu, który pisząc w zupełnie nieodległej przeszłości o obradach rady powiatu użył właśnie tego słowa, czym naraził się kilku radnym, zresztą nie tylko lewicy, choć słownik języka polskiego, rzeczywiście dopuszcza zastosowanie tego terminu do rad i rajców.

Zamiłowanie do (ob)rad mamy dziedziczne. Gdybyśmy jednak na chwilę sięgnęli trochę głębiej w historię łatwo zauważyć, że jakieś „rady” istniały od zawsze, nawet gdy polowaliśmy na prehistoryczne gady. Czy zawsze  z tym „radzeniem” idzie nam najlepiej? Bywa różnie. Każdy Polak wie do czego służy liberum veto. A powiedzenia, że tam gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania wcale nie wymyślili Rosjanie.

W czasach współczesnych organy kolegialne, można rzec właśnie „radzieckie” stały się synonimem poziomu demokracji. A jak to jest w naszej Mławie?

Gdy zastanowiłem się przez chwilę, to doszedłem do wniosku, że mamy demokrację w pełni jej rozkwitu. Jeżeli  zliczyłem wszystkie rady (bo może jeszcze jakąś pominąłem) to mamy ich w mieście dwanaście rodzajów. Jest rada powiatu i miasta, młodzieżowa rada miasta, rada ds. osób niepełnosprawnych, rada kultury, sportu, pożytku publicznego, rada seniorów, rady rodzic ów w szkołach, rady parafialne i rady nadzorcze. Naprawdę trudno już chyba byłoby wymyślić jeszcze jakąś.

Oczywiście najbardziej znane są te dwie pierwsze. Tam bowiem zapadają decyzje, które dotyczą spraw dotykających wszystkich mieszkańców miasta i powiatu. O nich się czyta w mediach i jest wielu chętnych by zasiąść w tych radzieckich ławach. Jak sobie radzą pozostałe rady? O ich przydatności, kompetencjach i składzie wieść gminna mówi różnie. Gdyby chcieć pokusić się o ocenę pracy, każdą z nich należałoby analizować oddzielnie. Pozostawmy więc taką ocenę tym, których to dotyczy. Czy jednak dzięki tej mnogości rad z roku na rok sprawy idą lepiej? Śmiem wątpić. Nie mówię jednak, że rady są zbędne. Może rzecz w jakości, a nie ilości?

Wielkimi krokami zbliżają się już wybory samorządowe i  wkrótce poznamy, kto będzie pretendować do radzieckich foteli w sejmiku, powiecie, mieście i gminach. Na tej kanwie przywołam taką ciekawostkę. Tylko w liczącej ok. 30 tys. mieszkańców Mławie zasiądzie w radzie 21 radnych. W radzie siedem-dziesięciotysięcznego  powiatu mławskiego kolejnych 19.

Dla porównania: w Nowym Jorku  liczącym 8,5 mln mieszkańców radnych miejskich jest  51, w czteromilionowym Los Angeles zaledwie 15, w Berlinie 100, a w Warszawie  469.

Na liczbę wybieranych radnych wpływu nie mamy, więc może postawmy na jakość?

Zyg Zak

Zobacz także…

Oceń, który z radnych obecnej kadencji jest najlepszy

Królu Herodzie, to przez twe zbytki

Proszę o zablokowanie komentarzy pod sprawą skarbnika

 

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

7
KOMENTARZE

1500
Lech Pe

Według Zyg Zaka /proporcjonalnie/ powinno w Mlawie być poniżej jednego radnego. Taki sens mają takie porównania. Jak na terenie dzisiejszej Mławy biegały prehistoryczne gady, to pan/i/ Zyg Zag nie wiem czy już zeszli z drzewa. A może chodzi o to, aby prezes tysiąclecia o wszystkim decydował ?

Coś o 13 Radzie

Gościu przestań tu głupoty gadać i czepiać sie Zyg Zaka.
Czuję od Ciebie lewicowymi poglądami.
Od Sorosa jesteś?

Zośka

W latach 70 w Anglii był taki okres, że tworzono nowe zbędne ministerstwa. Utworzono też ministerstwo głupich kroków. W fikcyjnym ministerstwie, urzędnicy dostają fundusze na popularyzowanie głupich kroków. Najwidoczniej skecz Monty Pytona został dosłownie przeniesiony do Polski. Poza jedną małą zmianą. Zamiast ministerstw tworzone są nowe rady i komisje.

Lechita

Zbiżają się wybory więc apeluję do mieszkańców jako Suwerena i pracodawcy ,,wybrańców narodu,, gdyż to z naszych podatków będą sowicie wynagradzani aby zapraszać kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne na NASZE zebrania a nie organizowane przez landydatow
Koszty wynajęcia sal nie są drogie.I apeluję o wszechstronne przepytywanie starających się o pracę i świadomy wybór.
To ONIają nam służyć ,nie my !!!

Coś o 13 Radzie

Mamy też w mieście „13 Radę Ustawiaczy Konkursów.”
Szeroki zakres jej kompetencji, doborowa obsada, jak w niejednym holywoodzkim filmie, wartka akcja, grupa statystów, jeden główny i zawsze zwycięski bohater ( Muzeum w mieście …) Zawsze ten sam scenarzysta i reżyser w jednej osobie.
Tej „Rady…” może nam pozazdrościć każde miasto w Polsce.
Nawet tu gwiazdki pokroju Meg…, nie mają takiej siły przebicia, ci to „Rada…”

Lech Pe

Trzeźwy ? Czy tzw. sraczka intelektualna ? Chyba ktoś dostał wzmożenia przedwyborczego.

Coś o 13 Radzie

Odezwał się obrońca ustawionych konkursów.
Ciekawe, czemu tak bronisz tego ustawionego konkursu, i jaki masz w tym cel?