Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Proszę o zablokowanie komentarzy pod sprawą skarbnika


Na pewno wszyscy znamy obiegową opinię, że przez internet przelewa się fala hejtu. Na świecie, w Polsce i w Mławie. Hejtu czyli nienawiści (bo określenie pochodzi od angielskiego „hate”=nienawidzieć), złości i agresji. To zjawisko uzewnętrzniło się wraz z wolnym internetem, ale powiedziałbym, że w historii ludzkości nie jest niczym nowym. Dlaczego?

Zapewne to już ułomność ludzkiej natury, że jeden drugiemu lubi obrobić ..pę. Bo czymże w swej istocie różni się złośliwy wpis na forum od plotek rozsiewanych wśród bliższych i dalszych znajomych? Chyba jedynie skalą zasięgu, bo któż ma tylu znajomych co Internet. A jednak gdy nasz znajomy opowiada nam niestworzone historie nie nazwiemy go hejterem.

Czy jednak każdy niepochlebny wobec osób czy sytuacji wpis jest hejtem? Dla tych, których dotyczy zapewne tak. Każdy przecież woli, żeby go pochwalić a nie zganić. I w tym momencie dochodzimy do pojęcia „krytyka”. Czy jest jakaś różnica między hejtem a krytyką?

Krytyka to jest coś, co pcha ten świat do przodu, co każe rewidować swoje poglądy, co łączy ludzi i prowokuje do dyskusji. Jej intencją jest właśnie chęć zmiany konkretnej sytuacji czy postawy, a nie jedynie wytarcia na gościu butów. Czy krytyka jest słuszna i kto ma rację , w pewnych  sytuacjach naprawdę trudno rozsądzić. Czy jest to jednak powód, żeby taką krytykę „w czambuł” tłumić i kasować? Krytyka to krytyka. Może być kulturalna lub niekulturalna, może być mądra lub głupia, mniej lub bardziej opierać się na faktach. Można się z nią zgadzać (dajemy plusiki) lub nie (minusujemy ile wlezie!).

Na hejt i krytykę z reguły narażone są osoby publiczne,  choć czasem rykoszetem oberwać może też ktoś postronny. Każdy, kto pełni funkcję publiczną lub w sferze publicznej działa, liczyć się jednak musi z tym, że wcześniej czy później, ktoś ich postawy czy działania (lub brak działań) skomentuje.

Jak w kontekst powyższych rozważań wpisuje się tytułowy apel radnej powiatowej Sylwii Skowrońskiej, o zablokowanie komentarzy pod artykułami dotyczącymi konfliktu pomiędzy lokalnymi politykami: burmistrzem Kowalewskim i skarbnikiem Antczakiem?

Pani radna uważa, że o konflikcie stało się tak głośno dzięki publikacjom medialnym i komentarzom (z czym trudno się nie zgodzić). Tylko, że komentarze są nieładne i niesmaczne i nie da się tego czytać, a wpisy psują wizerunek miasta i powiatu.

Czy pani radna naprawdę uważa, że jeżeli o czymś nie mówimy głośno (lub nie piszemy) to znaczy, że zjawisko nie istnieje? Może właśnie ta zaistniała sytuacja jest dla czytelników nieładna i niesmaczna, stąd takie a nie inne wpisy? I dlaczego według pani redakcje mają wprowadzić cenzurę i zablokować wszystkie komentarze (może pojawią się pochlebne)?

Zresztą podobny tok myślenia i podobnego zdania co pani radna był w ostatnim czasie dyrektor szpitala Jacek Białobłocki. Napisał, że szpital zalała fala hejtu i nienawiści. Winą za ten stan obciążył niektóre, choć nie wymienione z nazwy media. Nie przeczytał, lub wygodniej mu było pominąć krytyczne komentarze opisujące konkretne przypadki traktowania pacjentów przez szpital. Wszystkie razem wrzucił do jednego wora, przewiązał polityczną wstążeczką, krzyknął, że to hejt i wara wam krytykować jego i szpital.

To nie tak proszę państwa. Nie bronię hejtu, ale zmieńcie swoje postępowanie i działania tak, aby nie dawać powodu do krytyki i hejtowania. W imię jakiejś poprawności politycznej chcecie przerzucić winę za „brzydkie uczynki” z ich autorów na media, czy komentujących takie zdarzenia?

A jeżeli uważacie państwo, że wpisy naruszają czyjeś dobra lub są karalne, przecież można pociągnąć ich autorów do odpowiedzialności karnej. Pewnie wtedy dopiero byśmy się mogli zadziwić, zdarzały się bowiem przypadki, że oprócz przysłowiowych „Kowalskich” wśród hejterów trafiali się też urzędnicy, piszący komentarze w godzinach pracy.

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

36
KOMENTARZE

avatar
1500
kora
Gość
kora

Radna PSL oznacza totalna kompromitacja.

staton
Gość
staton

Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się dla naszego klubu przemęcza, prezes Ochódzki Ryszard, naszego klubu „Tęcza”. Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki! To mówiłem ja – Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy.
Wielki szacunek dla Pani radnej…..dziękuję…..wiem już że jeden z moich ulubionych filmów, mimo 38 lat od daty produkcji, przemian ustrojowych, politycznych, społecznych itp. nadal nie traci na aktualności…..wielkie dzięki.

RTS
Gość
RTS

Taka wypowiedź przed wyborami to samobój.

niesmak
Gość
niesmak

Pani Skowrońska została radną dzięki Panu Cerynowi, który zrzekł się mandatu. Ogólnie porażka, totalna porażka. Czy Mława może mieć wartościowych radnych?

staton
Gość
staton

a mi się zawsze zdawało że radnym zostaje się dzięki wyborcom …… więc tacy są radni jacy wyborcy. Niech żyją nam…….

Mr. Grey
Gość
Mr. Grey

Nic dodać, nic ująć.

mlawaik
Gość
mlawaik

Przed wyborami uważa Pani radna,że krytyka osób zajmujących stanowiska w samorządach, powinna zejść na bok!!!. To jest ten okres w którym oceniamy naszych radnych z ich pracy. Pani radna widocznie dostała wytyczne od swego „prezesa”,żałosne i śmieszne jej stanowisko.

Agata Zamachowska
Gość
Agata Zamachowska

Jak tu łatwo się wszystkich krytykuje. …Bravo dla tej pani ze powiedziała co myślała publicznie a nie ukrywała się pod anonimowym wpisami…niestety nie każdego na to stać ,dlatego tyle krytycznych komentarzy pod artykułem. ..

Observer
Gość
Observer

Przepraszam… nazwisko i imię fikcyjne… i co to ma być? Brak anonimowości?

Radek Niezamachowski
Gość
Radek Niezamachowski

Pani radna jest radną właśnie, więc z założenia powinna występować raczej pod nazwiskiem i mieć większą odwagę do wystąpień niż zwykły Kowalski. A na sesji chyba nie będzie anonimowo występować. Co innego czytelnicy portalu – tu jest taka forma komentarzy, że można anonimowo. Tu jest to normą. Taki jest internet. Natomiast jak ktoś kogoś obrazi to nie będzie anonimowy, bo prokuratura i sąd znajdą go po numerze IP. Proste? A tu to nawet i pani radna może anonimowo pisać 🙂 Może się podpisać np. jako Zamachowska.

dzidek
Gość
dzidek

Pani Agato, bardzo trafny komentarz, ale do tych którzy piszą nawet nie wiedząc sami, o czym piszą, i tak to nie dotrze, ONI ANONIMOWI WIEDZĄ WSZYSTKO LEPIEJ. TO JEST EFEKT TEJ DOBREJ ZMIANY…

Trol
Gość
Trol

O juz widac dzidek Pani agata ktorej niema mieszkaniec to ta sama osoba moze bohater ka artykułu ?

dzidek
Gość
dzidek

A po czym tych wszystkich których wymieniłeś poznałeś, chyba po węchu, ale z taką cechą winieneś zgłosić się do POLICJI, tam potrzebują takich specjalistów, mając tak dobry węch na pewno im się przydasz, i jeszcze parę groszy ci wpadnie.

Irek
Gość
Irek

A co to znowu za odwaga???? – bez przesady

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Wolność słowa,
Mądra mowa,
Knebel prawdy
Nie zachowa.
Głos na forum
Dać się godzi,
Głupcom wszelkim
Zawsze szkodzi.
Ważyć słowa,
Wielka cecha
i mądrością
Jest człowieka.

Milka
Gość
Milka

Bardzo trafny wiersz. Mądre komentarze wnoszące coś w sprawę są domeną człowieka rozumnego

Parmenides
Gość
Parmenides

Jak ma pani coś moądrzejszego do powiedzenia to słuchamy, jeśli nie to proszę usiąść bo wstydu pani nie ogarnie za chwilę.

Parmenides
Gość
Parmenides

Pani Radna z całą pewnością ma dobre zamiary i to wielka wartość wobec Skarbnika ale chcąc odebrać ocenę wyborcom chce im odebrać prawo wolnego demokratycznego głosu w sprawie być może ich przedstawiciela. A to już nie jest demokratycze tylko autokratyczne. Stąd oburzenie internautów.

Magda M
Gość
Magda M

Ona jest w radzie dzieki Cerynowi, ktory zrezygnowal z funkcji radnego. Kto normalny na taka osobe by zaglosowal. Ta pani jest w radzie tylko dla wlasnych korzysci.

Wojciech
Gość
Wojciech

Wyobraź sobie, ze ja głosowałem i będę głosował. Nie obrażaj mnie bo z Twojej wypowiedzi wynika ze jestem nienormalny! I właśnie w tym momencie powinny otworzyć się oczy tym, którzy tak lekko komentują obrażając innych bo wydaje im się ze są anonimowi. Może trochę Wam się rozjaśni w głowach

Henryk
Gość
Henryk

Na Skowronska juz nikt nie zaglosuje. Ona przecierz nic nie robi.

Polak
Gość
Polak

polecam słownik ortograficzny Henryk

Piki
Gość
Piki

Tak pisze tylko burak. Nie wiesz jak odpowiedzieć to lepiej przywalic słownikiem a duża ilość ludzi w Polsce robi błędy a chce się też wypowiedzieć no ma do tego prawo. A p. Radna to to niech poszuka definicji wolność słowa w „jeszcze” demokratycznym kraju. Normalnie samozaoranie

Ewa
Gość
Ewa

Ciekawy artykuł. Dobrze od czasu do czasu przypomnieć definicje hejtu, bo jak się okazuje słowo to jest nadużywane.

DemoScratoS
Gość
DemoScratoS

Widać ze ta radna to chyba z przypadku. Ciekawe czy odróżnia uchwałę od ustawy .hahaha

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Ta Pani chyba zapomniała, że zbliżają się wybory samorządowe a skarbnikowi śpieszy się zostać burmistrzem, mam pytanie czemu dopiero teraz się obudził, gdzie był poprzednie 3 lata, co robił?

xxx
Gość
xxx

A ona to kto , od Kurskiego . Cenzura była i się nie sprawdziła droga pani.

Ktos
Gość
Ktos

Czy ona nie jest chora?

gall
Gość
gall

a gdzie ta pani Skowronska pracuje?

dzidek
Gość
dzidek

Ta Pani pracuje u męża, na własnym gospodarstwie—myślę że zaspokoi to Twoją ciekawość

Marcin
Gość
Marcin

U męża ???????????????????

NieLubięKłamliwych Kobiet
Gość
NieLubięKłamliwych Kobiet

U byłego męża czy obecnego hmm, [wymoderowano]? Pani urzędniczka 🙂

JFK..
Gość
JFK..

Bardzo dobry artykuł ponad to. Jesli ktos decyduje sie na funkcję publiczną musi być jak żona Cezara i musi liczyc sie z tym ze wszelke uczynienia będą ostro komentowane a pewne działania nie będą akceptowane przez wszystkich co za tym idzie ostro komentowane

halo
Gość
halo

Zgadazm sie z autorem. Nie da się ukryć prawdy blokując komentarze. Czasy cenzury dawno minęły o czym chyba zapomniała pani radna. Mówmy sobie prawdę – oczywiście w sposób kulturalny.

Mławianka
Gość
Mławianka

Popieram. A CODZIENNIKOWI baaardzo dziękuję za informacje. Wszystkim czytelnikom życzę dobrej niedzieli

milena
Gość
milena

ogromne dzięki dla GAZETY za ujawnianie prawdy i informowaniu nas czytelników o wszystkich waznych sprawach a nie zamiataniu pod dywan a ta pani napewno ma w tym interes przyszłościowy skoro tak walczy o dobre imie skarbnika i burmisrza