Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Burmistrz Kowalewski: „Sytuacja jest zupełnie inna niż ta, którą przedstawia skarbnik”


Po wczorajszej publikacji w Codzienniku  Mławskim pism wystosowanych przez skarbnika Henryka Antczaka do burmistrza i radnych, w mieście zawrzało. Sprawa doczekała się też oficjalnej reakcji ratusza. Burmistrz wczoraj koło południa, zamieścił na stronie urzędu miasta krótkie oświadczenie. W gruncie rzeczy sprowadza się ono do twierdzenia, że: „sytuacja jest zupełnie inna niż ta, którą przedstawia skarbnik”.


Oświadczenie burmistrza Sławomira Kowalewskiego jest krótkie. To bardzo ważne przed zbliżającymi się świętami. Mieszkańcy bardziej powinni zajmować się sprawą choinki i karpia, niż zadłużeniem miasta. Przyznać trzeba też, że nie zamęcza w nim czytelnika żadnymi ważnymi konkretami już od pierwszego zdania.

„W związku z pojawieniem się w mediach informacji na temat projektu przyszłorocznego budżetu …” – pisze burmistrz.  I nie wiadomo, czy pisząc o mediach ma na myśli wodę, prąd i gaz, czy zupełnie coś lub kogoś innego.

Nie przeczytamy też w oświadczeniu żadnego konkretnego odniesienia się do zastrzeżeń, które od lat wobec burmistrza Kowalewskiego formułowały środowiska i osoby, którym również leży na sercu dobro naszego miasta. Chodzi tu mianowicie o znikomą aktywność ratusza przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych. O ile takie zarzuty formułowali np. radni miejscy będący w opozycji, brzmiało to inaczej. Teraz jednak napisał to najważniejszy po burmistrzu urzędnik ratusza. I co?

I nic! Rzecz jasna w oświadczeniu nic na ten temat nie ma.

Codziennik Mławski dopytywał jakiś czas temu, dlaczego urząd miasta nie złożył wniosku o środki na program rewitalizacji, z którego np. Ciechanów pozyskał 7,7 mln zł. Jaka była odpowiedź?

„…ponieważ jednym z warunków ubiegania się o wsparcie w ramach konkursu był uprzedni wpis gminnego programu rewitalizacji do Wykazu programów rewitalizacji prowadzonego przez Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Mazowieckiego …”

Kto i dlaczego na czas nie dopilnował, aby takiego wpisu dokonać? To pytanie dalej pozostaje aktualne.

A co z podnoszonym przez skarbnika Antczaka finansowaniem budowy placu zabaw w parku miejskim w wysokości 1 mln zł z emisji obligacji? Dlaczego ratusz nie złożył wniosku na rewitalizację Placu  3 Maja, przebudowę „Popówki” czy wniosku do wojewody o środki z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury”…? – nie wiadomo.

Zamiast tego dowiadujemy się, że „sytuacja jest zupełnie inna niż ta, którą przedstawia skarbnik”.

Inna czyli jaka? Może skarbnik nie ma wystarczającej wiedzy, może burmistrz złożył te wszystkie wnioski i miasto właśnie czeka na wpływ środków na konto? A to przecież ważna informacja dla mieszkańców.

Zamiast tego, dowiadujemy się, że projekt budżetu pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa.

Tyle, że ta instytucja bada poprawność rachunkową i zgodność projektu budżetu z przepisami ustawowymi. Jej nie obchodzi, czy samorząd przejada środki i pisze projekty, by pozyskać je z zewnątrz. Ważne żeby dochody równały się wydatkom. Gdy planuje się większe wydatki, bierze się kredyt lub emituje obligacje. Te warunki spełnia też budżet z 17 milionami obligacji.

I jeszcze jedna ważna kwestia. Jak to się dzieje, że dwaj najważniejsi w ratuszu urzędnicy, którzy siedzą w gabinetach kilkanaście metrów od siebie wysyłają do siebie pisma, zamiast rozmawiać?

W swoim piśmie dostarczonym radnym 15 grudnia skarbnik Henryk Antczak zaznacza, że burmistrz nie zareagował na jego pismo z listopada.  Okazuje się, że zareagował. Również 15 grudnia (zbieżność dat zapewne zupełnie przypadkowa – red. ) dostarczył panu skarbnikowi odpowiedź na jego wcześniejsze pismo. Publikujemy je poniżej. Jeżeli ktoś ma ochotę, to zapraszamy do lektury.

Na pewno ciekawy jest ostatni akapit tego pisma. Skarbnik Henryk Antczak ma jeszcze czas się pokajać i naprawić błędy.

JK

Zobacz także:

Rozdzielone pierwsze pieniądze na rewitalizację i kulturę. Mława nie gotowa

Skarbnik miasta ostrzega burmistrza i radnych: to „życie ponad stan” i niefrasobliwość

Skąd wziąć 9 mln zł na Mławską Komunikację Miejską?

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
40 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
XAWERY
XAWERY
4 lata temu

Czytam to wszystko i oczom nie wierze, co wy tak na tego Antczaka najeżdzacie, za to że się upomniał o finanse miasta tyle lat było dobrze, a teraz nagle zrobiło się BE !!!!

John
John
4 lata temu

Czas najwyższy aby podziekować Panu Antczakowi, to stary lis, który w tej chwili zachowuje się jak Macierewicz. Należy go rozliczyć z działalności w Radzie Powiatu, gdzie zajmuje stanowisko przewodniczącego. Co zrobić dobrego dla miasta, czym może się pochwalić w relacjach Powiat a Miasto. Ostatnio niektóre projekty UM nie znalazły poparcia ze strony Starostwa,przykład propozycji budowy ronda na ul.Szpitalnej i PCK. Skarbnik zaczął robić swoją kampanię wyborczą, nie pomaga miastu,pora iść na emeryturę!!!!!!!!!!!

oczywiste
oczywiste
4 lata temu
Reply to  John

Pan Antczak będąc przewodniczącym w radzie powiatu posadził na stołku dyrektora MHS swojego zięcia, to jego największe osiągnięcie. Teraz ustawia Konrada W. na Burmistrza. „Rodzina Na Swoim” – PSL!

mławianin 1. .
mławianin 1. .
4 lata temu

Po zgłębieniu tej lektury, można napisać jedno Szanowni Państwo—–że teraz w tej wojnie kiedyś przyjaciół a teraz wrogów, zależy to jakie kto wyciągnie kwity, aby ratować siebie, w oczach mławian. W tym całym bałaganie który Antczak wypuścił celowo już nie chodzi o to czy ktoś kogoś lubi czy nie— chodzi o to aby moje było na wierzchu.

obiektywny
obiektywny
4 lata temu

Troche szkoda Antczaka, wydawałoby się że jako wytrawny samorządowiec , jednak pogrążł się , ale również chyba swoje środowisko. To smutny koniec Jego Eminencji ?

mławianin 1
mławianin 1
4 lata temu
Reply to  obiektywny

CHWILA!!!!—–Antczak jeszcze nie powiedział ostatniego słowa, jak będzie mu naprawdę się paliło pot kufrem to wtedy wyciągnie papiery jest twardy gracz wypisz wymaluj typ Macierewicza , ma praktykę którą nabył przez lata pracy w Samorządzie. To żadna Eminencja, a jeśli już to tylko szara eminencja od koterii i układów, oplótł Mławę swymi mackami, i skóry tanio nie sprzeda, w odróżnieniu do Ciebie nie szkoda mi w ogóle Antczaka, na stare lata pogubił się, był za pewny siebie i to może go zgubić NARESZCIE. Do swego postu dodałem 1, bo jak się okazuje na portalu prezentuje się wielu mławian i dobrze tylko że JA nie chce mieć nic wspólnego z ich przemyśleniami im komentarzami.

sen
sen
4 lata temu

Ciekawe,czy na najbliższej sesji rady miasta Kowalewski zgłosi wniosek o odwołanie skarbnika?

mławianin 1
mławianin 1
4 lata temu
Reply to  sen

Bardzo wątpliwa sprawa a jak zgłosi,to i sam się pogrąży, bo Antczak tak łatwo nie odpuści.

sos
sos
4 lata temu

Kowalewski jest zmęczony, nie ma czasu, gdzieś się śpieszy, po gubił się, czas na zmiany!!!

kos
kos
4 lata temu

Burmistrz uciekł dziś ze spotkania z mieszkańcami Zotorza, nie miał czasu, coś posmutniał, bidulek nie załapał się na fotkę przy podpisaniu umów na budowę nowej drogi S7, czas na dobrą zmianę!

Kos(mylisz się)
Kos(mylisz się)
4 lata temu
Reply to  kos

Mylisz się użytkowniku „kos”
Burmistrz zagral kolejny raz w perfekcyjny sposób swoją rolę.
Był cichutki, spokojny, a to pochwalił, tu podziękował przewodniczącej.
Ustawka z jego strony na całego.
Mieszkańcy dali się ograć.
Propozycja kolejnego spotkania w tę sobotę, była kolejną zagrywką burmistrza.

mieszkaniec
mieszkaniec
4 lata temu
Reply to  kos

Dobrą zmianę to my już jedną mamy i może wylecimy przez nią z Unii. Na naszym podwórku jest dobrze i nie trzeba nic zmieniać. No może skarbnika

Observer
Observer
4 lata temu
Reply to  mieszkaniec

No tak, Ty uważasz nadal, że bur5mistrz yo ten dobry, a tylko Antczak zły – powiem ci, że obaj są siebie warci. Obaj są uwikłani w układy i układziki, tylko burmistrz już zna wszystkie wtyczki i chce teraz robić wszystko sam, nie chce się dzielić, to Antczak się wścieka.

mławianin 1
mławianin 1
4 lata temu
Reply to  Observer

Nareszcie Observer zaczął celnie sypać, dodam tylko że w te wszystkie układy i układziki wprowadzał go Antczak, A Kowalewski przed wyborami już nie chce pomocnika, uważa że da sobie radę sam, piszesz słowo DZIELIĆ a może masz informacje czym mają się dzielić. Tylko na takim postawieniu sprawy Kowalewski może się przejechać, i dobrze by było aby zatrzymał sie tylko przed Radzanowem.

mławianin 1. .
mławianin 1. .
4 lata temu
Reply to  kos

Chroń nas Panie Boże przed tą DOBRĄ ZMIANĄ, TYM BARDZIEJ TĄ KTÓRA PRZESYŁA NAM POZDROWIENIA NA PORTALU. Bo dopiero wtedy byśmy spadli z deszczu pod rynnę. Czyżby wszyscy zapomnieli co mówił Kaczyński zanim doszedł do Władzy,—pozwolę sobie te słowa Naczelnika przypomnieć cyt”PRZYJDZIE CZAS ŻE W WARSZAWIE BĘDZIEMY MIELI BUDAPESZT”, czy po tych działaniach ktoś z Polaków ma jeszcze jakieś obiekcje.,no i stało się zamiast na Kanarach, będą Polacy wypoczywać nad Balatonem.

Mirkoz
Mirkoz
4 lata temu

[wymoderowane] usuwa komentarze gdzie zle widnieje stanowisko burmistrza. A wiem ze wystarczy mieć gruby portfel żeby go przekupić. Zalosne

pelegia
pelegia
4 lata temu

Szacun dla Pana Henryka. Tylko on z grona osób decyzyjnych umie powiedzieć „nie” burmistrzowi. Pajace i dyletanci umieją tylko trzymać się fotela.

Miko
Miko
4 lata temu
Reply to  pelegia

Pelagia, czy jesteś ślepa, ze to zagrywka polityczna? Właśnie skarbnik publicznie ośmieszył burmistrza, żeby osłabić go w roku wyborczym. Wstyd. Na więcej wyrazów szkoda mi czasu

mławianin 1
mławianin 1
4 lata temu
Reply to  pelegia

pelagia—-GDZIE TY ŻYJESZ!!! CZY NIE wiesz czasami na co byli potrzebni obu tym Panom te Pajace i dyletanci jeśli nie wiesz to ci powiem potrzebni byli do podnoszenia rąk na Sesjach R.M ABY PRZY ICH POMOCY MOGLI REALIZOWAĆ SWOJE WIZJE ROZWOJU MIASTA. a że nie które spaliły na panewce to już nie ważne ale na projekty tych wizji poszła kasa i oto chodziło. Chociaż muszę ci przyznać że jedną swą wizje z poprzednich lat Twój guru Antczak zdążył zrealizować, ta wizja to plac przed handlowcem. Dobre i to będziesz miała gdzie latem posiedzieć na ławeczce patrząc na obdrapany DOM HANDLOWY

nikoś
nikoś
4 lata temu

Myślę, że poprzez publiczną krytykę burmistrza w sprawie gospodarki finansowej miasta, Antczak chce zwrócić uwagę mieszkańców, że tylko on może przeciwstawić się chorym zapędom burmistrza w zadłużaniu miasta i wydawaniu pieniędzy na blichtr. A może Antczak coś odkrył, i chce w okrężny sposób dać do zrozumienia, że w ratuszu coś śmierdzi. Może nie chce podpisywać fikcyjnych płac, faktur, umów i innych dokumentów finansowych. Inni skarbnicy robią to bez zająknięcia. Pewne jest to, że facet musi być zdesperowany, przystępując do otwartej wojny z burmistrzem. Ponadto chce zostać starostą, a taka zadyma i wypowiedzenie posłuszeństwa burmistrzowi stawia go w korzystnej sytuacji.

mławianin
mławianin
4 lata temu
Reply to  nikoś

Ta, odkrył metrykę, że czas się zwijać na emeryturę i chce jeszcze zaistnieć. Serio, to co zrobił stawia go w korzystnej sytuacji? Dla mnie to głupota albo kryzys wieku dojrzałego

mławianin 1. .
mławianin 1. .
4 lata temu
Reply to  mławianin

Zgadzam się z Tobą, ale albo zmień nick, albo przestań się podszywać pod mój nick który istnieje na tym Portalu cho, cho i trochę dłużej. TEN PAN JUŻ DAWNO ZAISTNIAŁ ALE TYLKO Z KORZYŚCIĄ DLA SIEBIE,.A to co zrobił pokazuje tylko jakim jest obłudnikiem, tak było od zawsze kiedy zaistniał na mławskiej scenie politycznej, ZAWSZE WYZNAWAŁ ZASADĘ PO TRUPACH DO CELU, i co nie którzy dali się na to nabierać. Z pewnością ten kto go wyniósł do Samorządowej Władzy, dziś jeśli to wszystko obserwuje z pewnością gorzko tego żałuje, że pozwolił takiemu osobnikowi dojść do WŁADZY!!!!

Ja8
Ja8
4 lata temu

Burmistrz rozpoczął przygotowania do wyborów samorządowych A po co mu te obligacje na tak dużą kwotę? przecież po to, żeby w roku wyborczym zrobic najwięcej inwestycji i żeby lud go za to podziwiał.
Co z tego, że RIO zaakceptowało projekt budżetu. RIO bada poprawność rachunkową i zgodność projektu budżetu z przepisami ustawowymi. RIO nie obchodzi czy miasto przejada środki i pisze projekty, by pozyskać je z zewnątrz. Ważne żeby dochody równały się wydatkom. Te warunki spełnia też budżet z 17 milionami obligacji.

mławianin
mławianin
4 lata temu

NO tak a teraz poczekajmy cierpliwie na oświadczeni Skarbnika Antczaka. Za takie działanie Panowie powinniście obydwaj podać się do dymisji, i złożyć ją na posiedzeniu Rady Miasta. Widać wyraznie że znudziła się wam praca na rzecz mieszkańców, i zaczęliście się zajmować sami sobą. I nie powinno być dla Was zdziwieniem ,że mieszkańcy bardzo krytycznie oceniają Wasz postępowanie. Ja osobiście skorzystałem z Pańskich rad P.Burmistrzu które dal Pan mieszkańcom na spotkaniu w dniu 29.03 2017,gdzie zachęcał Pan abyśmy zaczęli myśleć MYŚLĘ WIĘC JESTEM. BO BEZKRYTYCZNE PRZYJMOWANIE TEGO CO JEST PROPONOWANE PRZEZ WŁADZĘ TAKĄ CZY INNĄ JEST CZYMŚ NIE WŁAŚCIWYM, ZACHĘCAŁ Pan aby na wszelkie przejawy i błędy Władzy reagować. Dlatego proszę się nie dziwić że mieszkańcy reagują, może i krytycznie, ale za takie postępowanie krytyka obu Panom słusznie się należy, i nie bez kozery dziennikarz stawia pytanie JAK TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE, żeby będąc kilka metrów od siebie obstawiacie się pismami, chyba że jest coś jeszcze grubszego, o czym na razie nie wiemy, a pisma mają być alibi dla Was. Panie Burmistrzu w tym zachęcaniu mieszkańców zapomniał Pan chyba o sobie, dlatego Panu to przypominam niech Pan ZACZNIE MYŚLEĆ!!!!,, przynajmniej w końcówce kadencji bo po takim postępowaniu Panie Burmistrzu śmiem wątpić aby mieszkńcy Miasta Mławy Panu ZAUFALI. Sprawując tak ważną funkcję Burmistrza taki po prostu nie przystoi, bo jest to przykład bardzo złego działania, którego skutki odczują mieszkańcy.

Morfeusz
Morfeusz
4 lata temu

Pracują razem w jednym ratuszu, zamiast porozmawiać, to piszą do siebie – normalnie matrix.

karol
karol
4 lata temu

jest to oczywiste wypowiedzenie posłuszeństwa przez skarbnika względem Burmistrza, kopia Prezydent MON

mławianin
mławianin
4 lata temu
Reply to  karol

Też tak myślę, skarbnik wykazał się brakiem lojalności. Taki człowiek nie zasługuje na zaufanie

Misiek
Misiek
4 lata temu

A jakie ma być oświadczenie? Wszystko i na temat. Pewnie więcej burmistrz powie na sesji. Uważam, że napisał wszystko, co trzeba

Jacek
Jacek
4 lata temu
Reply to  Misiek

Właśnie mało konkretów w nim jest, nie ma np. odniesienia do braku pozyskiwania ze środków unijnych i dlaczego miasto w ogóle nie złożyło wniosków. Takie mam być oświadczenie, Misiek.

mławianin
mławianin
4 lata temu
Reply to  Misiek

Misiek przestań być klakierem, tej skompromitowanej Władzy. Chyba że za takie posty Twój Burmistrz ci coś obiecał. np.że będziesz mógł mu czyścić co tydzień przed Ratuszem jego samochód, a za to da ci się przejechać..

Ania
Ania
4 lata temu

Dobrze że Pani Budzichowska między chłopcami siedziała, bo jeszcze gotowi sobie garniturki wymiętosić i za uszki potargać 🙂

Mario
Mario
4 lata temu

Z tym mi się właśnie kojarzy Kowalewski – z okrągłą gadką i brakiem konkretów. Co dokładnie widać w tym oświadczeniu na stronie ratusza. Tak też ten Pan wypada np. na zebraniach osiedlowych, ale ludzie lubią słuchać okrągłej gadki. To brzmi przyjemnie.

Myśliwy
Myśliwy
4 lata temu
Reply to  Mario

Bo chodzi o to żeby gonić zajączka, a nie go złapać.

Kamilo
Kamilo
4 lata temu

„sytuacja jest zupełnie inna niż ta, którą przedstawia skarbnik” […] „Co Pana najbardziej denerwuje ?” TAKA SYTUACJA… ha ha ha 🙂 dawno tak się nie uśmiałem, miny na tym zdjęciu są najlepszym komentarzem do tej „innej sytuacji” 🙂

Opiekunka
Opiekunka
4 lata temu

No, chłopcy, dosyć tego ! Podać sobie rączki na zgodę i dalej do piaskownicy zamki z piasku budować.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu

Oj, „źle się dzieje w państwie duńskim” – burmistrz ze skarbnikiem wymieniają się pismami, zamiast rozmowy 😀
Zawrzało na kilka miesięcy przed wyborami.
Ciekawe jak zaczną się teraz zachowywać radni z ugrupowań tych panów, czy radni z ramienia skarbnika staną w opozycji do burmistrza? Zanosi się się na bardzo ciekawe sesja rady miasta.
Trzeba rozgonić to towarzystwo, bo już samo ze sobą nie może wytrzymać i łapią się „za łby”
Kto teraz na burmistrza??? A kto na skarbnika??? – bo obaj panowie chyba już przekraczają granice przyzwoitości i obu panom odbija palma na punkcie władzy

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

Trzeba jeszcze dodać, że ci panowie zachowują się niemal jak dzieci w piaskownicy i żrą się między sobą za nasze wspólne pieniądze, pieniądze z podatków wszystkich mieszkańców i wszystkich przedsiębiorców.
To co się dzieje obecnie w UM to prawdziwy skandal.
Ps. burmistrz w swoim piśmie powiedział, że nic nie powiedział, czyli to samo co mówi na zebraniach, spotkaniach z mieszkańcami, a mówi dużo i kwieciście, tyle tylko, że o niczym.

mławianin
mławianin
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

Jarząbek chciałem Ci przypomnieć ze są jeszcze dwa portale na których swych postów nie wkleiłeś czas abyś je odwiedził to Nowy Kurier Mławski i Mława info, zapewniam Cię że o tym co się dzieje w Urzędzie obydwaj Panowie bardzo dobrze wiedzą.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  mławianin

Może nie zaglądam na te portale, a zresztą to nie Twój interes gdzie umieszczam swoje posty, a gdzie nie. Drugiej uwagi nie rozumiem, ja o niczym nie informuję tych panów.

mławianin 1. .
mławianin 1. .
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

Ja wiem że to nie mój interes w tym gdzie Ty prezentujesz swe myśli i oceny, ale jeśli już to niech poznają je wszyscy. A co do drugiej mej uwagi, radzę przeczytać to co sam napisałeś, i może zrozumiesz o co mi chodzi.

40
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x