Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Rozdzielone pierwsze pieniądze na rewitalizację i kulturę. Mława nie gotowa


Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych rozdzieliła już pierwszą pulę środków na rewitalizację obszarów zmarginalizowanych. Na projekty składane przez samorządy z terenu całego województwa przeznaczono prawie 73 mln zł. Z najbliższych nam samorządów 7,7 mln zł otrzymał Ciechanów, jeszcze więcej bo ponad 20 mln zł powiat przasnyski. Mławski ratusz nie był gotów do złożenia wniosku w tym naborze.


Jak już wspomnieliśmy Miasto Ciechanów otrzymało 7,7 mln zł na rewitalizację części obszaru dzielnicy „Bloki” oraz pasażu im. Marii Konopnickiej w centrum miasta.  Z kolei starostwo przasnyskie uzyskało dofinansowanie na dwa projekty: remont i przebudowę z rozbudową budynku Starostwa Powiatowego w Przasnyszu z dostosowaniem jego części do wspomagania przedsiębiorczości oraz polepszenia obsługi procesów inwestycyjnych oraz utworzenie Edukacyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości w Zdziwóju Nowym i Zdziwóju Starym jako sposobu na rewitalizację terenów wysiedlanych przez niemieckiego okupanta w czasie II Wojny Światowej.

Dlaczego mławski samorząd nie składał wniosku próbowaliśmy wyjaśnić u rzecznik prasowej ratusza.

– Miasto Mława nie złożyło wniosku w naborze trwającym w okresie od 30 grudnia 2016 r. do 4 maja 2017 r., do godziny 15.00, ponieważ jednym z warunków ubiegania się o wsparcie w ramach konkursu był uprzedni wpis gminnego programu rewitalizacji do Wykazu programów rewitalizacji prowadzonego przez Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Mazowieckiego, tymczasem Gminny Program Rewitalizacji Miasta Mława na lata 2016-2025 został wpisany do wspomnianego wykazu uchwałą nr 1165/261/17 Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 25 lipca 2017 r., czyli podjętą już po wskazanym terminie. Obecnie – w okresie od 29 maja 2017 r. do 13 października 2017 r., do godziny 15.00 – trwa kolejny nabór. Zarząd Towarzystwa Budownictwa Społecznego rozważa możliwości aplikowania o dofinansowanie w ramach konkursu na remont części wspólnych w zasobach, którymi zarządza.  Aplikowanie o środki zewnętrzne wymaga nie tylko wiedzy, że takie możliwości istnieją, formalnego przygotowania niezbędnej dokumentacji technicznej inwestycji z odpowiednim wyprzedzeniem czy umiejętności wygenerowania wniosku aplikacyjnego. Istotnymi, często decydującymi czynnikami, są także możliwość zabezpieczenia środków własnych na częściowe finansowanie przedsięwzięcia w zaplanowanym okresie jego realizacji oraz realistyczna ocena priorytetów w kontekście najpilniejszych potrzeb społeczności lokalnej i naszego miasta – tłumaczy Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy UMM.

Tymczasem Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych rozstrzygnęła kolejny konkurs, tym razem na projekty z zakresu „Poprawy dostępności do zasobów kultury poprzez ich rozwój i efektywne wykorzystanie”.  Wśród tych wybranych do realizacji znalazł się projekt Miasta Ciechanów na modernizacja i wyposażenie COEK Studio z dofinansowaniem 1,8 mln zł, tradycyjnie już projekt gminy Strzegowo związany z  poprawą dostępności zasobów kultury oraz wykorzystanie zbiorów on-line w  GOK w  Strzegowie z dofinansowaniem 1,5 mln zł. oraz Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego Z Padwy w Ratowie na renowację a także modernizację i częściową adaptację na cele społeczne Zespołu sakralnego w Ratowie (XVIII w.) wraz z otoczeniem (dokończenie działań rewitalizacyjnych zainicjowanych w latach ubiegłych) oraz renowacja zabytkowego kościoła w Chociszewie (XVIII w.). Wartość dofinansowania – 3,6 mln zł.

A na liście dofinansowanych projektów znów zabrakło projektu mławskiego. Jak widać rewitalizacja i kultura nie zmieściły się na liście realistycznej oceny priorytetów w kontekście najpilniejszych potrzeb społeczności lokalnej naszego miasta sporządzonej przez ratusz.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
15 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ktoś
Ktoś
5 lata temu

Warto czytać ze zrozumieniem. Mławski program został wpisany na listę Marszałka już po zakończeniu naboru. Pewnie w pierwszej kolejnosci wpisano miasta takie jak Ciechanów, bliższe wladzy. Ale teraz już można, więc działajmy.

krys
krys
5 lata temu

Szkoda, że burmistrz i jego służby śpią,gdy można uzyskać środki na wiele niezbędnych przedsięwzięć.

Anonim
Anonim
5 lata temu

Dwie kamienice w centrum zaniedbane ale przecież pieniadze nie potrzebne, więc czekajmy na sytuację w której kamienice się zapadną wraz z mieszkancami i będzie wtedy katastrofa budowlana.Niby zabytki ale żaden pożytek z tego gdy nikt o to nie dbał, nie dba i nie daj Boże doszłoby do tragedii to wtedy będzie sie szukało winnych. Nie wiem o co dba sie w tych urzędach bo napewno nie o dobra narodowe ani mieszkańców.

Mario
Mario
5 lata temu

I tak wybierzecie tych samych radnych i tego samego burmistrza za rok. A burmistrz będzie cały czas zatrudniał tych samych ludzi.

Radny Bezradny
Radny Bezradny
5 lata temu
Reply to  Mario

Tu Tu Ja pisze Radny Bezradny, pobierający dietę, mający zupełnie przypadkiem zatrudnioną rodzinę w różnych jednostkach organizacyjnych UM i dumnie zasiadający w jakiejs komisji, za co też przyjmuje pobory.
KOLEGO!!! JA I MOJA ZATRUDNIONA RODZINA, WLASNIE NA TAKICH JAK TY LICZYMY. !!!.

xyz
xyz
5 lata temu

Jeśli na wesoło to wiśta wio. „ Wchodzi klient do do urzędu i chce jakoś zagaić sekretarkę
– Dzień dobry! O, ile tu much lata!
– Dokładnie 78. Ta z lewej jest kulawa.”
„ To straszne, czym dzisiaj zajmują się lekarze! – mówi sekretarz pewnego urzędu do burmistrza.
– Wyobraź sobie, że dziś rano księgowa zwolniła się u mnie, żeby pójść do przychodni, a wróciła z nową fryzurą! „.

Kryśka
Kryśka
5 lata temu

Motto mławskiego urzędnika i zasady postępowania. „Dopóki burmistrz myśli, że ja dużo robię, ja będę tak robił żeby myślał, że dużo robię, Nie myśl! A jeżeli już pomyślałeś to nie mów! Ale jeżeli już powiedziałeś nie pisz! Jeżeli już napisałeś to nie podpisuj! A jak podpisałeś, no to się nie dziw, że coś od ciebie chcą. Twierdzi się również, że mławscy urzędnicy są najszybsi na świecie. Pracują codziennie do czwartej, a w domu są piętnaście po trzeciej. Na dodatek są już wyspani, wypoczęci i mają przeczytaną gazetę”.

mlawianin
mlawianin
5 lata temu

Kolejna plama w działaniach Władz miasta Mławy—ile tego jeszcze będzie, już pisałem na portalu że rzecznik Ratusza jest tylko od parady, napisze to co mu wysmażą urzędasy ratusza, a zatrudnienie tej Pani to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Jak można przeczytać w Mławie mamy samych nieudaczników /TBS/ biorących kasę za nic nie robienie, / przepraszam ale to co potrafią robić to paradowanie na lokalnych imprezach, to im wychodzi najlepiej/ i na zakończenie mego postu pytanie do urzędników I Władz, kiedy będziecie gotowi aby zrobić coś dla miasta?? bo spędy na byłym basenie to nie te czasy a wydawanie kasy na promocje dla mało znanej artystki bardzo razi nieudacznictwem , RADNY BEZRADNY PONIEWAŻ DO CIEBIE NIC NIE DOCIERA, NAPISZĘ CI WPROST SPIEPRZAJ Z PORTALU Z TYMI SWOIMI BAZGROŁAMI!!!! a może Władze MIASTA I TBS czekają aż te kanmienice po prostu się zawalą, i wtedy znajdą się pieniądze.

Radny Bezradny
Radny Bezradny
5 lata temu
Reply to  mlawianin

Tu Ja pisze Radny Bezradny, pobierający dietę, mający zupełnie przypadkiem zatrudnioną rodzinę w różnych jednostkach organizacyjnych UM i dumnie zasiadający w jakiejs komisji, za co też przyjmuje pobory.
Jejku jaka AGRESJA!!! Przeciez widzę, ze powyższy post napisała osoba świadoma, rozumiejąca urzędniczą patologię, ktora i tak nie będzie moim elektoratem!! Może jednak przekona Cię fakt, że Ja się wciąż szkolę, i rozwijam, i potrafię podnieść, aż o 2cm wyżej rękę niż na ostatniej sesji.!! Poza tym powyższe zyczenie(tu brzydkie słowo na literę S……), jest zupełnie pozbawione sensu. BO GDZIE MI I MOJEJ RODZINIE BĘDZIE LEPIEJ!!! Dokąd będziecie na mnie głosować, dotąd będę służył z oddaniem SPOŁECZEŃSTWU, a więc i Tobie. Wiem, wiem, ze jako Radny, to Ja jestem pracodawcą dla Magistratu ale ………sam rozumiesz?

Troglo
Troglo
5 lata temu

Kolejne dokonanie wspaniałego burmistrza, pozyskać środki z zewnątrz to on potrafi nie ma co

Radny Bezradny
Radny Bezradny
5 lata temu

Tu Ja pisze Radny Bezradny, pobierający dietę, mający zupełnie przypadkiem zatrudnioną rodzinę w różnych jednostkach organizacyjnych UM i dumnie zasiadający w jakiejs komisji, za co też przyjmuje pobory. Nas zewnętrzne fundusze nie interesują. Sami sobie ze wszystkim damy radę a jak nie damy, to wszystko co mamy w Mławie sprzedamy. Urzędnik nie jest po to zatrudniony, aby szukał srodkow zewnętrznych i jeszcze miał umiejetność generowania wniosku!! Wiecie ilu urzędników należało by wtedy jeszcze dodatkowo zatrudnić w UM, aby takie zadania realizować?

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu
Reply to  Radny Bezradny

Radny bezradny, czy Ty człowieku wiesz, że UM nie sporządza samodzielnie wniosków, tylko wynajmuje do tego firmy tymi sprawami się zajmujące, bo jak pracownicy sporządzili wniosek, to był on na wstępie odrzucany?
Radny bezradny, zajmuj się tym podnoszeniem ręki na sesjach i zapadnij w swój sen zimowy, który trwa cały rok. 🙂

Radny Bezradny
Radny Bezradny
5 lata temu
Reply to  Jarząbek

Tu Ja pisze Radny Bezradny, pobierający dietę, mający zupełnie przypadkiem zatrudnioną rodzinę w różnych jednostkach organizacyjnych UM i dumnie zasiadający w jakiejs komisji, za co też przyjmuje pobory. OCZYWISCIE TO JA NA SESJACH PODNOSZĘ RĘKĘ NAJWYŻEJ I NAJSZYBCIEJ. Tak, to prawda, ze moja rodzina choć zatrudniona, nie jest moze do końca zorientowana w procedurach ale …….tłumaczy ją fakt, ze na ponad 100 osob zatrudnionych w urzędzie, nikt ich lepiej od nich nie zna.

A.K.
A.K.
5 lata temu
Reply to  Radny Bezradny

W sumie intratne zajęcie. Z tego co piszesz można się nie narobić a zarobić. Trzeba przemyśleć i szukać elektoratu.

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu

Mętne to tłumaczenie, nawet nie chce się tego czytać.
Powiedzmy wprost: Mława jest bogata i po co wszelkie starania, mamy przecież nadwyżkę dzięki ostatniemu dofinansowaniu.
Tak a’ propos, pani rzecznik, co z remontem MDK, tej części dla mieszkańców, a nie urzędników?

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x