Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Rozdzielone pierwsze pieniądze na rewitalizację i kulturę. Mława nie gotowa


Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych rozdzieliła już pierwszą pulę środków na rewitalizację obszarów zmarginalizowanych. Na projekty składane przez samorządy z terenu całego województwa przeznaczono prawie 73 mln zł. Z najbliższych nam samorządów 7,7 mln zł otrzymał Ciechanów, jeszcze więcej bo ponad 20 mln zł powiat przasnyski. Mławski ratusz nie był gotów do złożenia wniosku w tym naborze.

KSP Mława nabór

Jak już wspomnieliśmy Miasto Ciechanów otrzymało 7,7 mln zł na rewitalizację części obszaru dzielnicy „Bloki” oraz pasażu im. Marii Konopnickiej w centrum miasta.  Z kolei starostwo przasnyskie uzyskało dofinansowanie na dwa projekty: remont i przebudowę z rozbudową budynku Starostwa Powiatowego w Przasnyszu z dostosowaniem jego części do wspomagania przedsiębiorczości oraz polepszenia obsługi procesów inwestycyjnych oraz utworzenie Edukacyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości w Zdziwóju Nowym i Zdziwóju Starym jako sposobu na rewitalizację terenów wysiedlanych przez niemieckiego okupanta w czasie II Wojny Światowej.

Dlaczego mławski samorząd nie składał wniosku próbowaliśmy wyjaśnić u rzecznik prasowej ratusza.

– Miasto Mława nie złożyło wniosku w naborze trwającym w okresie od 30 grudnia 2016 r. do 4 maja 2017 r., do godziny 15.00, ponieważ jednym z warunków ubiegania się o wsparcie w ramach konkursu był uprzedni wpis gminnego programu rewitalizacji do Wykazu programów rewitalizacji prowadzonego przez Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Mazowieckiego, tymczasem Gminny Program Rewitalizacji Miasta Mława na lata 2016-2025 został wpisany do wspomnianego wykazu uchwałą nr 1165/261/17 Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 25 lipca 2017 r., czyli podjętą już po wskazanym terminie. Obecnie – w okresie od 29 maja 2017 r. do 13 października 2017 r., do godziny 15.00 – trwa kolejny nabór. Zarząd Towarzystwa Budownictwa Społecznego rozważa możliwości aplikowania o dofinansowanie w ramach konkursu na remont części wspólnych w zasobach, którymi zarządza.  Aplikowanie o środki zewnętrzne wymaga nie tylko wiedzy, że takie możliwości istnieją, formalnego przygotowania niezbędnej dokumentacji technicznej inwestycji z odpowiednim wyprzedzeniem czy umiejętności wygenerowania wniosku aplikacyjnego. Istotnymi, często decydującymi czynnikami, są także możliwość zabezpieczenia środków własnych na częściowe finansowanie przedsięwzięcia w zaplanowanym okresie jego realizacji oraz realistyczna ocena priorytetów w kontekście najpilniejszych potrzeb społeczności lokalnej i naszego miasta – tłumaczy Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy UMM.

Tymczasem Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych rozstrzygnęła kolejny konkurs, tym razem na projekty z zakresu „Poprawy dostępności do zasobów kultury poprzez ich rozwój i efektywne wykorzystanie”.  Wśród tych wybranych do realizacji znalazł się projekt Miasta Ciechanów na modernizacja i wyposażenie COEK Studio z dofinansowaniem 1,8 mln zł, tradycyjnie już projekt gminy Strzegowo związany z  poprawą dostępności zasobów kultury oraz wykorzystanie zbiorów on-line w  GOK w  Strzegowie z dofinansowaniem 1,5 mln zł. oraz Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego Z Padwy w Ratowie na renowację a także modernizację i częściową adaptację na cele społeczne Zespołu sakralnego w Ratowie (XVIII w.) wraz z otoczeniem (dokończenie działań rewitalizacyjnych zainicjowanych w latach ubiegłych) oraz renowacja zabytkowego kościoła w Chociszewie (XVIII w.). Wartość dofinansowania – 3,6 mln zł.

A na liście dofinansowanych projektów znów zabrakło projektu mławskiego. Jak widać rewitalizacja i kultura nie zmieściły się na liście realistycznej oceny priorytetów w kontekście najpilniejszych potrzeb społeczności lokalnej naszego miasta sporządzonej przez ratusz.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

15 - liczba komentarzy w artykule "Rozdzielone pierwsze pieniądze na rewitalizację i kulturę. Mława nie gotowa"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Ktoś
Gość

Warto czytać ze zrozumieniem. Mławski program został wpisany na listę Marszałka już po zakończeniu naboru. Pewnie w pierwszej kolejnosci wpisano miasta takie jak Ciechanów, bliższe wladzy. Ale teraz już można, więc działajmy.

krys
Gość

Szkoda, że burmistrz i jego służby śpią,gdy można uzyskać środki na wiele niezbędnych przedsięwzięć.

Anonim
Gość

Dwie kamienice w centrum zaniedbane ale przecież pieniadze nie potrzebne, więc czekajmy na sytuację w której kamienice się zapadną wraz z mieszkancami i będzie wtedy katastrofa budowlana.Niby zabytki ale żaden pożytek z tego gdy nikt o to nie dbał, nie dba i nie daj Boże doszłoby do tragedii to wtedy będzie sie szukało winnych. Nie wiem o co dba sie w tych urzędach bo napewno nie o dobra narodowe ani mieszkańców.

Mario
Gość

I tak wybierzecie tych samych radnych i tego samego burmistrza za rok. A burmistrz będzie cały czas zatrudniał tych samych ludzi.

Radny Bezradny
Gość

Tu Tu Ja pisze Radny Bezradny, pobierający dietę, mający zupełnie przypadkiem zatrudnioną rodzinę w różnych jednostkach organizacyjnych UM i dumnie zasiadający w jakiejs komisji, za co też przyjmuje pobory.
KOLEGO!!! JA I MOJA ZATRUDNIONA RODZINA, WLASNIE NA TAKICH JAK TY LICZYMY. !!!.

xyz
Gość

Jeśli na wesoło to wiśta wio. „ Wchodzi klient do do urzędu i chce jakoś zagaić sekretarkę
– Dzień dobry! O, ile tu much lata!
– Dokładnie 78. Ta z lewej jest kulawa.”
„ To straszne, czym dzisiaj zajmują się lekarze! – mówi sekretarz pewnego urzędu do burmistrza.
– Wyobraź sobie, że dziś rano księgowa zwolniła się u mnie, żeby pójść do przychodni, a wróciła z nową fryzurą! „.

wpDiscuz