Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Skąd wziąć 9 mln zł na Mławską Komunikację Miejską?


Wczoraj upłynął termin składania ofert w przetargu na świadczenie usługi komunikacji miejskiej na terenie miasta Mława, zwanej popularnie MKM-ką. Do przetargu swoją ofertę zgłosiła tylko jedna firma, wyceniając taką usługę na niemal 9 mln zł. Do przetargu w ogóle nie stanęła firma Mobilis, która przez minione 3 lata taką usługę świadczyła. Problem jednak w tym, że ratusz zarezerwował  na to zadanie kwotę 3 mln zł.


Jan Maria Jackowski
Reklama

30 października br. urząd miasta ogłosił przetarg nieograniczony na świadczenie usług komunikacji miejskiej w latach 2018 – 2020, wyznaczając termin złożenia ofert na dzień 11 grudnia br. W specyfikacji przetargowej pojawiły się dość wysokie wymagania stawiane przewoźnikowi, przede wszystkim odnośnie taboru. Kursujące autobusy nie mogą być wyprodukowane przed rokiem 2012 i muszą spełniać normy ekologiczne (co najmniej EURO V).

Wszystkie  autobusy mają być przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych, dwa na linii podstawowej  muszą  pomieścić  co najmniej 75 osób. Linie uzupełniające obsługiwać mają 4 mikrobusy przystosowane do przewożenia  przewożenia co najmniej 40 osób.

Autobusy muszą posiadać sprawnie działającą klimatyzację przedziału pasażerskiego, monitoring wizyjny, elektroniczną tablicę wyświetlającą numer linii i nazwę przystanku docelowego, czytniki Kart Mławiaka, monitor  LCD i bezpłatną sieć WiFi.

Wśród warunków stawianych przewoźnikowi znalazł się też taki, aby  przewoźnik (a także podwykonawca)  zatrudniał na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy wszystkie osoby wykonujące prace fizyczne (kierowcy autobusów, mechanicy) i prace dyspozytorów ruchu. Również wobec samych kierowców zamawiający określił szczegółowe wymagania, odnośnie ubioru i zachowania.

Potencjalni oferenci mogli zapoznać się z warunkami specyfikacji na stronie urzędu miasta. Ostatecznie ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Polonus” z Warszawy, wyceniając trzyletnią usługę na 8919263 zł.  Oferta ta przewyższa środki zaplanowane na taką usługę przez urząd miasta. Ten bowiem zamierzał przeznaczyć na nią kwotę 3 mln zł. Tu warto przypomnieć, że dotychczas miasto płaciło obecnemu przewoźnikowi – firmie Mobilis niecałe 700 tys. zł rocznie, czyli ponad 2 mln zł w całym okresie trzyletnim.

W związku z tą sytuacją urząd miasta może unieważnić przetarg i na nowo szukać wykonawcy, być może zmieniając swoje wymagania. Najmniej realny, choć teoretycznie możliwy jest też wariant, że jeżeli złożona oferta spełnia kryteria specyfikacji, miasto poszuka w budżecie dodatkowo 6 mln zł. Pewne jest jednak to, co burmistrz wielokrotnie podkreślał i zapowiadał, że opłacana przez miasto komunikacja miejska będzie nadal funkcjonować.

JK

Zobacz także…

Burmistrz nie chce aby PKP zmodernizowało dworzec Mława Miasto

Sprawcy pobicia w kręgielni zostaną jednak aresztowani

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
27 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
MKMkarz
MKMkarz
5 lata temu

Za dwa tygodnie miała ruszyć komunikacja z nowymi liniami i autobusami, do tego z końcem roku kończy się umowa z Mobilisem, i co dalej? Do kiedy ma być decyzja o wyborze przewoźnika, bądź unieważnienie przetargu? Jeżeli wybrana zostanie ta druga opcja, to kto będzie od nowego roku woził mieszkańców i co z nowymi liniami?

EKOnomia
EKOnomia
5 lata temu

automatycznie ezuciło a prawidłowo (aspergiloza inwazyjna),

EKOnomia
EKOnomia
5 lata temu

Jeżeli o takim małym przetargu pisze się ze to twardy orzech do zgryzienia, lub od razu ze skąd weźmie te 6 milionów na niedobór , to czyżby ,,sarkahoża,, na którą choruje w naszym rejonie coraz więcej osób która min. wymiata nawet mózg, dopadła i was.

Mkaowiec
Mkaowiec
5 lata temu

Chyba az przejade sie i zdjecie sobie zrobie poki jeszcze jezdzi…

Marko
Marko
5 lata temu

To co to do ku… nedzy jest ? Jaka ona „darmowa” jak i tak z naszych podatkow ! I moze jeszcze na kredyt? Zaraz w przetargu zejda do autosanow. Polonus nie taki glupi skoro takie wymagania i obwarowania.Przekladanie kasy z kupki na kupke. A z tym dworcem to wyjda jeszcze takie siupy, ze ho ho. Developerzy az sie slinia ile to metrow pojdzie. Jak zwykle z wizji i deklaracji pozostanie tylko reka w nocniku…

Do Was
Do Was
5 lata temu

Komunikacja powstała na gruncie postspalarnianym, była majstersztykiem w wykonaniu burmistrza, w celu zniwelowania wzburzenia wśród mieszkańców Mławy.
Wielu dało nabrać się na ten tani chwyt marketingowy.
Dziś Drodzy mławianie: PŁACZCIE I PŁAĆCIE!

mławianin
mławianin
5 lata temu

Burmistrz może mieć w ogóle problem z tą budową dworca kolejowego i autobusowego i galerii handlowej a tak naprawdę te plany mogą wziąć w łeb, wyrzucono tylko pieniądze na projekty—-dlaczego ano dlatego że dziś Senat R.P wniósł poprawkę do ustawy o handlu w niedziele. poprawka ta eliminuje tą budowę w wersji zaprojektowanej, dlatego że przy dworcach będą mogły być powierzchnie handlowe o kubaturze 80m2. Jestem szalenie ciekaw co i jak Burmistrz Kowalewski, rozwiąże ten problem. A może do tej sprawy wreszcie wypowie się malowany rzecznik prasowy Ratusza.

Troglo
Troglo
5 lata temu
Reply to  mławianin

Czyli sprawa się rypła

wkk
wkk
5 lata temu

Burmistrz ma pod górkę, brakuje 6 mln zł na „darmową” MKM, 2-3 mln zł trzeba oddać mieszkańcom za nie zgodną z prawem podwyżkę ceny ścieków, a na dworzec kolejowy kasy nie chce !!??, ciekawe skąd weźmie pieniądze na kładkę na Wólce ??? Za rok wybory, czas się zbierać włodarzu. Kochani trzeba rozwalić w Mławie ten układ deweloperski !!!

dagmara
dagmara
5 lata temu

Komunikacja finansowana tylko z budżetu miasta, dworzec PKP tylko z budżetu miasta, rewitalizacja tylko z budżetu miasta, remont dróg i chodników tylko z budżetu miasta, remont kapitalny popówki tylko z budżetu miasta. Czy w urzędzie jest choć jeden pracownik, który zajmuje się pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych, nie mówiąc już o komórce wieloosobowej? Mam wrażenie, że wszyscy urzędnicy zajmują się tylko marketingiem i promowaniem władz, czyli wazeliną, czytaj nicnierobieniem.

mławianin
mławianin
5 lata temu
Reply to  dagmara

Wątpię żeby był taki pracownik do pozyskiwania funduszy zewnętrznych, przecież kierownicy jednostek podległych Ratuszowi /nie wszyscy/ nie potrafią napisać i umotywować wniosku o fundusze, ostatni przykład to kamienice przy ul 18.stycznia, a przy tej ulicy siedzi sobie wygodnie w biurze dyr. od budynków komunalnych, tylko to taki fachowiec że nie wie jak to się robi, a to że my mieszkańcy piszemy o takich sprawach i problemach, to do tej Władzy w ogóle nie dociera, po nich te informację spływają jak po kaczce, nawet nie potrafią się do nich odnieść, bo zaglądanie na portale przerasta ich możliwości a mławianie niech sobie piszą, my tym pisaniem zakłócami im tylko spokój

z okolic
z okolic
5 lata temu

No tak, teraz wychodzi co było wiadome od początku. Mławy NIE STAĆ NA DARMOWĄ KOMUNIKACJĘ, nie ta aglomeracja miejska, za małe miasto, a te kursy z kwiatkami na cmentarz to tylko zagranie pod publiczkę (patrz – przyszły elektorat). Niestety, Mława jest miastem starszych osób i to właśnie dla nich te przejazdy, ławeczki w parku, sceny, festyny, bo młodym pozostaje głodowa pensja w LG lub wyemigrowanie, tak, tak, „Zakochaj się w Mławie” i zatańcz z Megitzą wokół d..y. Swoją drogą cwany ten wasz Pan Burmistrz, za publiczne pieniądze przygotowuje sobie grunt pod wybory samorządowe, tylko pogratulować…

z bliska
z bliska
5 lata temu
Reply to  z okolic

Tak masz rację tylko że dalsze działania tego Pana Burmistrza mogą spowodować, że ludzie przejrzą na oczy i grunt z pod nóg Pana BURMISTRZA może się usunąć i spadnie w niebyt na dalsze lata,

mink
mink
5 lata temu

Ogólnie za 9mln to Mława stworzylaby własną komunikację miejską bo cena Polonus zawiera najprawdopodobniej zakup autobusów. Na zakup nowych autobusów można zyskać dofinansowanie – patrz Ciechanów, ale czy w UM ktoś się ocknie?

Piotrze
Piotrze
5 lata temu

Wymogi są ok tylko władza nasza chce za darmo zrealizować swoje zachcianki.
Mobilis płaci głodową pęsję, autobusy kopcą (norma spalania to 0), brak klimatyzacji, przeglądy teź zna zapytania.
No to się zęby Sławkowi omkneły.

mławianin
mławianin
5 lata temu

W całej tej dyskusji oraz artykule zastanawia fakt, jak to się stało że firma Mobilis, świadczyła usługi za 700tys rocznie, nie chce mi się wierzyć że mają takich fachowców którzy którzy nie potrafili wyliczyć kosztów eksploatacji, przez co firmę doprowadzają do ruiny. COŚ W TYM WSZYSTKIM BRZYDKO PACHNIE. Jurek masz rację zlikwidować straż miejską która jest zbędna, po co ma spać w samochodach pod lasem, to samo jest z rekonstrukcją, czy musi się odbywać rok rocznie. A tak w ogóle jestem ciekaw jak Ci wybitni specjaliści urzędu miasta z wybitnym specjalistą Skarbnikiem i Burmistrzem który takie piękne plany nam przedstawia, sobie z tym tematem poradzą. Można mieć obawy że komunikacja miejska może przejść do historii, nic pewnego chyba że podniosą nam miejskie podatki, aby zachować komunikację. Nie chcę być złym prorokiem ale na dziś czarno to widzę, chyba że przed wyborami Władza jeszcze raz się postawi za nasze…..

mink
mink
5 lata temu
Reply to  mławianin

Mobilis ma wszystko na miejscu – plac postojowy, kierowców, garaże… Stąd tańsza oferta. Polonus chce zarobić. Wystarczy trochę zmienić specyfikacje przetargu bo wolę żeby mimo wszystko wygrał mobilis, które może i nie jest nasz, ale zatrudnia ludzi z okolicy niż obcy Polonus

vision
vision
5 lata temu
Reply to  mink

Polonus też zatrudniłby ludzi z okolicy tzn. prawdopodobnie podebrałby ich Mobilisowi. W kwestii porównania obu firm to są dwa różne światy, Polonus w przeciwieństwie do Mobilis to firma rozwijąjąca się i cały czas inwestująca w nowy tabor, technologie itd. Uważam, że Polonus były w stanie zapewnić mieszkańcom usługi na co najmniej dobrym poziomie, a pracownikom z pewnością lepsze warunki pracy aniżeli w Mobilis.

vision
vision
5 lata temu
Reply to  mławianin

W 2014 Mobilis miał już tabor przeznaczony do komunikacji miejskiej, gdyby startował w nowym przetargu to też musiałby zaproponować podobną, a nawet wyższą cenę oferty niż POLONUS, głównie ze względu na zakup autobusów, do tego nowe wymagania i trasy itd. Ciekawsze jest pytanie kto w UM wyliczył tę 3 mln zł? Przecież ta kwota może pokryć jedynie sprowadzenie pojazdów, a gdzie reszta na obsługę komunikacji? W następnym przetargu z pewnością zostaną obniżone kryteria dot. autobusów.

z bliska
z bliska
5 lata temu
Reply to  vision

Piszesz tak jak byś nie wiedział, w urzędzie jest fachowiec Skarbnik miasta, który ma swoich doradców.

Troglo
Troglo
5 lata temu

Teraz mają w Ratuszu twardy orzech do zgryzienia

mink
mink
5 lata temu

Wymogi były tak duże, że mobilis dał sobie spokój. Cena jest dość zawrotna biorąc pod uwagę liczbę kursów… O dojezdzie z/na dw PKP i skomunikowaniu z poc dalekobieznymi można dalej zapomnieć bo autobusy jeżdżą po swojemu i jest ich bardzo mało.

Olka
Olka
5 lata temu

Jeśli Burmistrz znajdzie te 6 mln to kto będzie pokrywał te koszty, my mieszkańcy a nie On. Trzeba być idiotą żeby trzykrotnie więcej płacić za usługę, no chyba, że specyfikacja przetargu celowo była tak ustawiona by ta konkretna firma złożyła ofertę no i oczywiście „wygrała”.

Jurek.
Jurek.
5 lata temu

Zlikwidować straż miejską i przestać co roku z rekonstrukcją bitwy! To na początek.

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu
Reply to  Jurek.

… oraz samodzielnie organizować Dni Mławy, a nie dorabiać jakieś tam firmy, od czego jest MDK z dyrektorką na czele? od imprezowania w parku i na wycieczkach z seniorami tylko?

get
get
5 lata temu

może czas wycofać się z darmowych wycieczek kilka razy dziennie do centrum ,opłaty małe powinny być ,

Podróżna
Podróżna
5 lata temu
Reply to  get

I miesięczny symboliczny, np. 20-25 zł., na faje i piwsko jest ?! to znajdzie się i na wożenie tyłka. No ale jak tu teraz wprowadzić opłaty przed wyborami ? No jak ? O to jest pytanie… Lepiej zadłużyć miasto, a co tam. Tak ogólnie, to MKM-ka powinna częściej kursować po głównych trasach miasta, np. wieczorami w piątki lub niedzielę późno wieczorem nie ma kursów z PKP Wólka, wstyd, to jest wizytówka Mławy, ktoś przyjedzie, a tu ….? ciemnogród i wrony na tym ciemnym parkingu zawracają.

27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x