Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Spod kościoła oo.Pasjonistów ukradł rower wart 1000 zł. Szuka go policja


Jak podaje przasnyska policja, 9 listopada około godziny 15 – tej w Przasnyszu na ul. Piłsudskiego spod kościoła Ojców Pasjonistów  nieznany sprawca dokonał kradzieży roweru  marki Amsterdam o wartości około 1000 złotych. Policja nie podała bliższych szczegółów zdarzenia. Nie wiemy więc czy rower należał do zakonników, czy może ktoś przyjechał nim by pomodlić się w kościele i zostawił go powierzając jedynie opiece boskiej. Nie wiadomo też czy to okazja uczyniła złodzieja, czy może to wynik obserwacji ofiary. To szczegóły ważne dla policji, która szuka sprawcy.


Ta zwyczajna, rzec by nawet można zapewne w policyjnej pracy banalna kradzież, w mieście z fabryką rowerów zapewne nie pierwsza. W końcu rower Amsterdam wart 1000 zł to nieco wyższa półka niż marketowy jednoślad, ale przecież są naprawdę rowery o wiele droższe.  Ta kradzież w biały dzień rodzi jednak refleksję, że w tym XXI wieku nawet klasyczny, złodziejski fach schodzi na psy i nie przestrzega już chyba żadnych zasad. Co do kościoła można mieć stosunek bardzo różny, ale w społeczeństwie, oprócz wdów i sierot przynajmniej dotychczas jakieś „świętości” były szanowane, a złodziejski fach naprawdę honorowego kodeksu przestrzegał. Teraz złodziejski fach rąbie „wdowy i sieroty” bez litości. A to na „wnuczka”, a to na garnki, poduszki, promocje i sto innych sposobów. Niegdyś nie przestrzeganie kodeksu groziło postawieniem przed złodziejskim sądem – dintojrą, dziś nawet często nie stają przed zwykłym, zawalonym sprawami sądem.  O zasadach kodeksu na portalu historia.org.pl czytamy taką ciekawą relację, cytującą zeznania rzezimieszka postawionego przed lubelskim sądem w 1639 r.

„W naszym cechu kościołów nie łupają, tylko mieszki rzeżą. Nawet kto się w nocy bawi, w naszym cechu nie może być. […] Z tymi złodziejami, co komory łupią nie przystajemy, […] my wszystko w dzień kradniemy poczciwie, nie jako złodzieje”.

No tak, ale to było prawie cztery wieki temu, a świat przecież w miejscu nie stoi i w tym czasie już niejedno Amber Gold się wydarzyło.

JK


Zobacz także…

Współcześni lalkarze

Dzielnicowy złapał złodzieja!

Próbowali oszukać mławianki metodą „na policjanta”

 

Mławianka sprzątała mieszkania i okradała właścicieli

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Zenon_z_Bacutilu
Zenon_z_Bacutilu
3 lata temu

Gdyby nikt od złodziei nie kupował, kradzieży byłoby mniej. Każdy niby psioczy, a tanią wiertareczkę, telewizorek, kosiareczkę chętnie za „okazyjną” cenę przygarnie.

Anonim
Anonim
3 lata temu

No prostuje w/w to w dzialdowie w kręgielni podobno kogoś pobili ale to już jakiś czas temu

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

Lepiej napiszcie o bezpieczeństwie w Mławie znowu pobili kogoś w kręgielni podobno a nic nie piszecie hcemy wiedzieć co się dzieje w miejscach publicznych strach chodzić gdzie kolwiek

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Przecież była debata na temat bezpieczeństwa. Zabrakło na niej mieszkańców, bo była w nieodpowiednich godzinach a więc w Mławie jest bezpiecznie. 🙂

rowerzysta
rowerzysta
3 lata temu

Spod kościoła, spod szkoły, spod poczty, z klatki schodowej spod samych drzwi – złodziej okazję znajdzie wszędzie…

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x