Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Próbowali oszukać mławianki metodą „na policjanta”


Trwają czynności mławskiej policji w sprawie czterech zgłoszonych przypadków usiłowania oszustwa metodą „na policjanta”. Do zdarzeń doszło 7 listopada br. Sprawca podawał się za policjanta i mówił, by przekazać mu pieniądze.


Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, sprawca podawał się za policjanta. Pytał, czy starsza osoba dostała wezwanie do stawienia się w komendzie policji i czy słyszała, że jej oszczędności mogą być zagrożone. Aby nie utraciła pieniędzy, należy je przekazać policji w umówiony sposób, ma to także pomóc w schwytaniu sprawców przestępstw. Aby uwiarygodnić swoją wersję oszust sugerował, by jego rozmówczyni zadzwoniła pod numer 997. Tymczasem przestępca, zamiast rozłączyć się, pozostawał na linii. Wybranie numeru 997 z tego samego telefonu skutkowało tym, że rozmówca nadal miał na linii oszusta. Żadna z mławianek nie dała się jednak oszukać, pomogła również konsultacja z najbliższą rodziną.

Ważne jest również to, że mławianki powiadomiły prawdziwych policjantów – dzięki temu natychmiast zaalarmowali oni placówki bankowe, by ich pracownicy zachowali szczególną uwagę, w przypadku gdy osoba starsza będzie podejmowała większą sumę pieniędzy. Postępowanie prowadzi KPP w Mławie.

Policja ostrzega i przypomina

– prawdziwy policjant NIGDY nie poprosi Ciebie o przekazanie mu Twoich oszczędności i nie będzie Cię angażował w policyjna akcję;

– sprawcy oszustw metoda „na policjanta” i „na wnuczka” dzwonią, korzystając najczęściej z numerów stacjonarnych, wybierając je losowo z książki telefonicznej. Jeśli proszą o oddzwonienie pod numer 997 zrób to z innego numeru abonenckiego, na przykład z telefonu komórkowego lub od sąsiada. Powiedz rodzinie o tej sytuacji.

– jeśli podejrzewasz, że zadzwonił do Ciebie oszust, NATYCHMIAST powiadom policję.

– NIGDY nie przekazuj obcej osobie pieniędzy, nie rób przelewów na nieznane konta. Jeśli ktoś, podający się za członka rodziny, prosi Cię o pomoc finansową, skonsultuj to z bliskimi.

źródło: st. asp. Anna Pawłowska

Zobacz także…

Mławianka sprzątała mieszkania i okradała właścicieli

Pięć lat pozbawienia wolności za kradzież portfela?

Oszust internetowy oszukał kilkaset osób. Aresztowała do płońska policja

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x