Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Uwaga na podejrzane „gąski”. Mogło dojść do zatrucia


Takiego urodzaju grzybów  nawet starzy grzybiarze nie pamiętają. Te smakowite okazy rosną nie tylko w lesie, ale praktycznie wszędzie. Na łąkach, pod drzewami na posesjach, nawet pod ogrodzeniem mławskiego cmentarza wyrosły naprawdę olbrzymie olszówki.

KSP Mława nabór

Jeden z naszych czytelników nazbierał też przy schronie w lesie niedaleko ulicy Studzieniec zielonych gąsek. Były naprawdę duże. Przyniósł je do domu i powędrowały do gara. Już przy ich obieraniu okazało się, że wydzielają nieprzyjemny zapach, a woda w której podejrzane gąski się gotowały była po prostu czarna.

Mławski sanepid, do którego grzyby trafiły orzekł, że jest to jadalny gatunek –  gąska zielonka. Wskazywała na to zarówno budowa, kształt i ułożenie blaszek oraz kolor.  Nie potrafił jednak wyjaśnić skąd nieprzyjemny zapach i zabarwienie wody na czarno. Wykluczył jednak, że jest to trująca gąska siarkowa, na co mógł wskazywać zapach.

Grzyby trafiły na śmietnik, a czytelnik poprosił, aby ostrzec potencjalnych amatorów rosołu z gąsek. Warto pamiętać, że w przypadku wątpliwości czy grzyb jest jadalny lepiej go wyrzucić, czego zwłaszcza w tak obfitującym w grzyby roku nie powinniśmy żałować.

red.

Zobacz także…

Ma ponad 120 cm w obwodzie i nadal rośnie!

Kurki, maślaki, podgrzybki, prawdziwki i kanie

Rady Konstantego Kani

 

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

20 - liczba komentarzy w artykule "Uwaga na podejrzane „gąski”. Mogło dojść do zatrucia"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
idze pani jesień
Gość

Grzybki są też piękne i cieszą oczy, nawet tych, którzy nie przepadają za ich spożywaniem. Pozdrawiam wszystkich Czytelników, a dla zapalonych Grzybiarzy piosenka 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=a-62kyV19ks

ARKADIUSZ
Gość

Grzybki są pyszne i maja dużo właściwości odżywczych a chodzenie po lesie samo zdrowie pozdrawiam tych co piszą że grzyby są złe i nic w sobie nie maja 🙂

Anonimowo
Gość

Dla amatorów zbieranie grzybów stwarza niebezpieczeństwo zwiazane nie tylko z zatruciem. Zdarzają się zaginięcia w lesie. Można spotkać zmije i zafundować sobie kleszcza. Zajęcie nie dla frajerów.

Burak
Gość

Pewnie, lepiej zostać w domu i delektować się naturą z perspektywy monitora. Zawsze to „bezpieczniejsza” opcja 😉

Anonimowo
Gość

Wystarczy ubrać się odpowiednio, wyperfumowac np. Giorgio Armani i wziąć dobrego przewodnika. No i nie zaszkodzi odrobina własnej orientacji.

Jarząbek
Gość

Oj z pewnością bezpieczniejsza, trzeciego dnia po grzybobraniu kleszcz mnie dorwał 😀

Burak
Gość

Uuu strach pomyśleć, gdzie taki kleszcz mógł wejść 😛

smurf
Gość

jak ja niecierpię kleszczy 🙁

Troglo
Gość

Grzyby nie posiadają żadnych substancji odżywczych w sobie, są ciężko strawne. Ratują się tylko smakiem, ale czy warto?

bigos
Gość

Na pewno są niskokaloryczne, no chyba, że ktoś dowali śmietany 😀

bigos
Gość

…i bywają „zwrotne”. Tu mi się przypomniał stary kawał:
Pijany gość widelcem gania po talerzu śliskiego grzyba.
Podchodzi do niego inny gościu, łapie garścią grzyba, wkłada do ust i połyka.
Pierwszy mówi:
– I co przeszedł, przeszedł? Bo mnie się skurczybyk 3 razy zwrócił.

Answer
Gość

Strawne, niestrawne. Inny shit jest ok?

Troglo
Gość

Nie jem shitu to Ci nie powiem

Answer
Gość

Sa zdrowe i odzywcze.
Skad masz takie informacje ze nie sa odzywcze?

Troglo
Gość

Zawierają dużą ilość wody od 70 do 90 procent, reszta to białko, celuloza i chityna, śladowe ilości witamin i minerałów. Poza tym wchłaniają rtęć i arsen ze środowiska. Smacznego

Marta
Gość

Nigdy nie czułam się specjalistką w rozpoznawaniu gąsek i dlatego nigdy ich nie zbieram. Tylko się cieszyć, że te o których mowa w art. nie trafiły jednak na stół i żadna wątroba nie ucierpiała. Brawo dla zbieracza, który zachował zdrowy rozsądek.

wpDiscuz