Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Szymon Chmielewski Michał Pol kandydat do Rady Miasta Mława wybory samorządowe 2018
Logo
Agnieszka Ewa Rychcik-Nowakowska
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Uwaga na podejrzane „gąski”. Mogło dojść do zatrucia


Takiego urodzaju grzybów  nawet starzy grzybiarze nie pamiętają. Te smakowite okazy rosną nie tylko w lesie, ale praktycznie wszędzie. Na łąkach, pod drzewami na posesjach, nawet pod ogrodzeniem mławskiego cmentarza wyrosły naprawdę olbrzymie olszówki.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Jeden z naszych czytelników nazbierał też przy schronie w lesie niedaleko ulicy Studzieniec zielonych gąsek. Były naprawdę duże. Przyniósł je do domu i powędrowały do gara. Już przy ich obieraniu okazało się, że wydzielają nieprzyjemny zapach, a woda w której podejrzane gąski się gotowały była po prostu czarna.

Mławski sanepid, do którego grzyby trafiły orzekł, że jest to jadalny gatunek –  gąska zielonka. Wskazywała na to zarówno budowa, kształt i ułożenie blaszek oraz kolor.  Nie potrafił jednak wyjaśnić skąd nieprzyjemny zapach i zabarwienie wody na czarno. Wykluczył jednak, że jest to trująca gąska siarkowa, na co mógł wskazywać zapach.

Grzyby trafiły na śmietnik, a czytelnik poprosił, aby ostrzec potencjalnych amatorów rosołu z gąsek. Warto pamiętać, że w przypadku wątpliwości czy grzyb jest jadalny lepiej go wyrzucić, czego zwłaszcza w tak obfitującym w grzyby roku nie powinniśmy żałować.

red.

Zobacz także…

Ma ponad 120 cm w obwodzie i nadal rośnie!

Kurki, maślaki, podgrzybki, prawdziwki i kanie

Rady Konstantego Kani

 

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

20
KOMENTARZE

1500
idze pani jesień

Grzybki są też piękne i cieszą oczy, nawet tych, którzy nie przepadają za ich spożywaniem. Pozdrawiam wszystkich Czytelników, a dla zapalonych Grzybiarzy piosenka 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=a-62kyV19ks

ARKADIUSZ

Grzybki są pyszne i maja dużo właściwości odżywczych a chodzenie po lesie samo zdrowie pozdrawiam tych co piszą że grzyby są złe i nic w sobie nie maja 🙂

Anonimowo

Dla amatorów zbieranie grzybów stwarza niebezpieczeństwo zwiazane nie tylko z zatruciem. Zdarzają się zaginięcia w lesie. Można spotkać zmije i zafundować sobie kleszcza. Zajęcie nie dla frajerów.

Burak

Pewnie, lepiej zostać w domu i delektować się naturą z perspektywy monitora. Zawsze to „bezpieczniejsza” opcja 😉

Jarząbek

Oj z pewnością bezpieczniejsza, trzeciego dnia po grzybobraniu kleszcz mnie dorwał 😀

smurf

jak ja niecierpię kleszczy 🙁

Burak

Uuu strach pomyśleć, gdzie taki kleszcz mógł wejść 😛

Anonimowo

Wystarczy ubrać się odpowiednio, wyperfumowac np. Giorgio Armani i wziąć dobrego przewodnika. No i nie zaszkodzi odrobina własnej orientacji.

Troglo

Grzyby nie posiadają żadnych substancji odżywczych w sobie, są ciężko strawne. Ratują się tylko smakiem, ale czy warto?

Answer

Sa zdrowe i odzywcze.
Skad masz takie informacje ze nie sa odzywcze?

Troglo

Zawierają dużą ilość wody od 70 do 90 procent, reszta to białko, celuloza i chityna, śladowe ilości witamin i minerałów. Poza tym wchłaniają rtęć i arsen ze środowiska. Smacznego

Answer

Strawne, niestrawne. Inny shit jest ok?

Troglo

Nie jem shitu to Ci nie powiem

bigos

Na pewno są niskokaloryczne, no chyba, że ktoś dowali śmietany 😀

bigos

…i bywają „zwrotne”. Tu mi się przypomniał stary kawał:
Pijany gość widelcem gania po talerzu śliskiego grzyba.
Podchodzi do niego inny gościu, łapie garścią grzyba, wkłada do ust i połyka.
Pierwszy mówi:
– I co przeszedł, przeszedł? Bo mnie się skurczybyk 3 razy zwrócił.

Marta

Nigdy nie czułam się specjalistką w rozpoznawaniu gąsek i dlatego nigdy ich nie zbieram. Tylko się cieszyć, że te o których mowa w art. nie trafiły jednak na stół i żadna wątroba nie ucierpiała. Brawo dla zbieracza, który zachował zdrowy rozsądek.

pitgąska

A nie jest tak przypadkiem że grzyby absorbują zanieczyszcznia z gleby , powietrza i ten akurat gatunek oddał co nawdychał z okolicy trochę z Wipaszu.wysypiska i kurników.

smog

może tak być

Answer

Grzyby sa odzwywcze wbrew obiegowym opiniom.

mateo

Dokładnie warto wziąć pod uwagę gdzie taki grzyb rośnie….. i co może wchłonąć.