Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Radna Pszczółkowska skarży decyzję rady miasta do WSA


18 kwietnia na ręce przewodniczącego rady miasta trafiła adresowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skarga radnej Haliny Pszczółkowskiej na podjętą w lutym br. uchwałę rady miasta. Aby przekazać ją do sądu w ustawowym terminie wraz ze stanowiskiem rady miasta, taki punkt dodano do ustalonego już wcześniej porządku sesji w dniu 25 kwietnia br.


Radna Pszczółkowska, choć nieobecna na tej sesji rady miasta, w złożonej obecnie skardze zarzuca, że rada miasta podejmując uchwałę uznającą jej poprzednią skargę na działania burmistrza Mławy za bezzasadną (złożoną do wojewody, a skierowaną potem do rozpatrzenia radzie miasta),  naruszyła zasady wyczerpującego zebrania i rozpatrzenia materiału dowodowego oraz zasady prawidłowego powiadomienia świadka i sporządzenia protokołu.

Wnosi jednocześnie o zobowiązanie Rady Miasta Mława do ponownego rozpatrzenia merytorycznego przedłożonego materiału dowodowego i ustosunkowanie się do zarzutów w nim podnoszonych, a także wydania odpowiedniego aktu administracyjnego w terminie 14 dni od doręczenia akt organowi. Ponadto domaga się aby sąd zobowiązał radę miasta do ukarania dyscyplinarnego pracownika winnego uchybienia przepisom ustawy.

W uzasadnieniu tej skargi przypomina, że w piśmie do wojewody podnosiła kwestię, iż – jej zdaniem – wskazanie lokalizacji przejazdów kolejowych powinno mieć formę decyzji administracyjnej, na którą przysługują środki odwoławcze i skargowe. Zakwestionowała również prawidłowość trybu pracy komisji rewizyjnej opiniującej skargę przekazaną przez wojewodę, podnosząc głównie brak rozpatrzenia merytorycznego, brak formalnego wezwania na posiedzenie komisji oraz brak przedłożenia protokołu z prac komisji.

Zgodnie z procedurą, rada miasta przekazując skargę na własną uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego  załącza do niej swoje stanowisko odnośnie podnoszonych zarzutów.

W tym stanowisku sporządzonym przez radcę prawnego, rada miasta wnosi o odrzucenie skargi ewentualnie o jej oddalenie jako niezasadnej. W pierwszej kolejności miasto powołując się na orzecznictwo WSA podnosi, że skarga na uchwałę rady podjętą w trybie art. 229 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, jeżeli uchwała nie stanowi przepisów prawa miejscowego, lub nie dotyczy zadań z zakresu administracji publicznej powierzanych gminie jest niedopuszczalna.

Wskazuje również, że sąd administracyjny nie jest właściwy do rozpatrywania skarg powszechnych, związanych z krytyką wykonywania zadań przez właściwe organy lub ich pracowników. Dodatkowo w uzasadnieniu podniesiono kwestię braku bądź nie wskazania przez radną Pszczółkowską interesu prawnego osoby skarżącej jaki został naruszony. Według uzasadnienia to skarżąca naruszyła tryb zaskarżania uchwały rady miasta. Odrzucone zostały też zarzuty podnoszone odnośnie trybu pracy komisji rewizyjnej.

Radni miasta praktycznie bez większej dyskusji, jednogłośnie podjęli uchwałę upoważniającą przewodniczącego rady miasta do przekazania skargi Haliny Pszczółkowskiej do WSA wraz określonym powyżej stanowiskiem rady w kwestii podnoszonych zarzutów. Radna Pszczółkowska nie była obecna na wczorajszej sesji rady miasta.

Przewodniczący rady miasta Leszek Ośliźlok, już po zakończeniu debaty w sprawie skargi, w końcowej części sesji poinformował radnych, że w stosunku do uchwały rady miasta stanowiącej o uznaniu poprzedniej skargi Haliny Pszczółkowskiej za bezzasadną, Wojewoda Mazowiecki wszczął postępowanie nadzorcze, którego celem jest zbadanie zgodności jej podjęcia z prawem.

– W związku z tym, że wszczęcie postępowania nadzorczego nie jest jeszcze stwierdzeniem nieważności uchwały, poczekamy na dalszy ciąg sprawy – mówił Leszek Ośliźlok.

JK

Zobacz także:

Do rady miasta trafiła skarga na burmistrza przekazana przez wojewodę

Który burmistrz ma być sądzony?

Jedna z katechetek SP nr 4 zawieszona w czynnościach nauczyciela

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
25 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Tylko ona jedyna
Tylko ona jedyna
4 lata temu

Z ostatniej chwili: Dyrektor Miejskiego Stanowiska nietrzezwosci, zatrzymana za zbicie szklanej butelki Coca Cola Zero.

Sasiadka
Sasiadka
4 lata temu

Ciekawe co Dyrektorka MDK mana burmistrza, ze ten boi sie ja zwolnic?

Skandal
Skandal
4 lata temu

Mistrz ratuszowego fotela eliminuje kolejna osobe z publicznego zycia.

Radzio
Radzio
4 lata temu

Rzeczywiście, sensacja z ostatniej chwili – został zrzucony plecak ! Też mnie zastanawia, czemu medium tak życzliwe Panu Burmistrzowi tak gorliwie i pilnie relacjonuje zdarzenia? Ktoś tu steruje całą sprawę, tylko co z wolnymi i zależnymi mediami? Nie dziwi mnie Kazo, że skasowali Twój post.

Teflonowy burmistrz
Teflonowy burmistrz
4 lata temu
Reply to  Radzio

Nigdy nie wierz wladzy, chocby ich slowa byly kolorowe jak pawie piora, a dzwiek brzmialby, jak slowiczy spiew.

Kazo
Kazo
4 lata temu

Długo nie musieliśmy czekać, Tuba burmistrza już informuje o pilnej informacji dnia. Pytanie czemu tak bardzo im zależy o nagłośnieniu sprawy. Widać tu perfidna nagonkę. Powyższe komentarze na wspomnianym portalu [wymoderowane] na fb zostały szybko usunięte. [wymoderowane] boi się prostych pytan?

Raksa
Raksa
4 lata temu

Tak zawsze kończą się rządy ludzi skrajnie bezideowych, cynicznych i pełnych hipokryzji.

Rysiek
Rysiek
4 lata temu

Czyżby walił się układ właścicieli Mławy ?

xyz
xyz
4 lata temu

Pani radna „domaga się aby sąd zobowiązał radę miasta do ukarania dyscyplinarnego pracownika winnego uchybienia przepisom ustawy” . Czyli burmistrza ? Poprawiam się, Sławka ?

z bliska
z bliska
4 lata temu

Odpowiadam mym przeciwnikom—– Ela jeśli nie potrafisz to nie wcinaj się na afisz, Ja nie muszę tej Pani lubić, przedstawiam znane mi fakty, Asia nie nazywaj kogoś oszołomem jak sama nim jesteś, bo to tylko zle świadczy o Tobie, no i oczywiście jak żeby było inaczej mój zaciekły polemista Kaszub, powinieneś zmienić nick bo swym pisaniem przynosisz wstyd KASZUBOM, Ty nie odpowiadasz na fakty, potrafisz tylko kogoś opluć, no a Ja nie chcę być dłużny i odpowiadam tym samym, właśnie demokracja ma się dobrze że mogą w niej się wypowiadać ludzie z „patologi” odpowiem , marynarka poszarpana ale zawsze proszę Pana, i coś w Twoim stylu MĄDREMU WYSTARCZĄ DWA SŁOWA A GŁUPIEMU TO I REFERATU MAŁO. I na tym poście kończę polemikę z Tobą, bo to naprawdę nie ma sensu.!!!!!! a jesli będziesz potrafił prowadzić normalną polemikę bez złośliwości, być może spotkamy się na portalu?????

Anonim
Anonim
4 lata temu
Reply to  z bliska

Może lepiej właśnie skończ tę polemikę, będzie bardziej zrozumiale w komentarzach. Nie umiecie komentować z Kaszubem, to lepiej dajcie obaj na luz, bo obaj piszecie tak, że was zrozumieć trudno, tylko publiczne pośmiewisko robicie

Kaszub
Kaszub
4 lata temu
Reply to  Anonim

Piętnowanie bzdur i kłamstw jest dla Ciebie nie zrozumiałe ?

Skandal
Skandal
4 lata temu

Zemsta ze strony establishmentu trwa. Korowod odwolan, zmian i wyrzucania dyrektorow oraz innych niewygodnych wlodarzowi nadal trwa. Slusznie, ktos, w komentarzach wspomnial, ze dzialania sa sterowane z ratusza. Swoista gra polityczna, obliczona na pelen i maksymalny zysk, bedzie kontynuowana do konca listopada 2018 roku. Mysle jednsk, ze mala interwencja TV, moze ujawnic nowe i wstydliwr fakty, co do dzialalnosci najlepiej eksponowanych stanowisk w ratuszu.

z bliska
z bliska
4 lata temu

Kaszub—–mam problemy z polszczyzno, dlatego iż jestem z pochodzenia Rumunem, ale bardzo dobrze znam Polskie problemy, a mławskie środowisko bardzo dobrze, ale z takimi oszołomami jak TY którzy nawet do roznoszenia ulotek się nie nadają nigdy nie miałem do czynienia, co do Radnej sama na siebie robi nagonkę swym postępowaniem, a skargę składa na samą siebie, gdzie była Pani Radna, kiedy podejmowano decyzje, dotyczącą wiaduktów , chciala zachować poprawnośc polityczną będąc w koalicji z poprzednim Burmistrzem, a kiedy zaczęli protestować mieszkańcy z jej okręgu wyborczego, to teraz udaje świętą że nic o tym nie wiedziała, jeśli już jesteś takim fachowcem od poprawnej polszczyzny, to wskaż mi gdzie popełniam te błędy,ale jesteś takim fachowcem jak z koziej d…y trąbka, z takimi postami jak OOOO nie prowadzę polemiki, pamiętaj ZERO nic nie dzieje się bez przyczyny.

Asia
Asia
4 lata temu
Reply to  z bliska

Jaki oszołom z tego z bliska.

Kaszub
Kaszub
4 lata temu
Reply to  z bliska

ze dwie osoby w poprzednim artykule kilka osób poza mną Ci wyłożyły Twoją pisownie, ale jak widać nić nie rozumiesz, tak jak masz problem z pojmowaniem rzeczywistości. Jak widać demokracja ma się dobrze, każdy może jak chce i i co chce wypowiadać, nawet patologia może prawić swoje morały.

Ela
Ela
4 lata temu
Reply to  z bliska

z bliska – to że nie lubisz tej kobiety to jeszcze nie powód do wymyślania bzdur na jej temat.

Ela
Ela
4 lata temu
Reply to  z bliska

To, że nie lubisz tej kobiety, to nie powód aby pisać bzdury na jej temat.

oSa
oSa
4 lata temu

Ciekawy i dający do myślenia ciąg przyczynowo – skutkowy. Jedna skarga radnej na burmistrza. potem druga. A za dwa dni dyrekcja zawiesza radną katechetkę w czynnościach nauczyciela.

?0000
?0000
4 lata temu

Sadzisz ze ma zlych doradcow ?
Jesli zostala oczerniona to Twoim zdaniem ok ?
Za to Twoim zdaniem pijana Dyrektor, jest okazem cnot miralnych, swieta do potegi entej ?
Z bliska no, jak to jest ?

z bliska
z bliska
4 lata temu

Brawo — TOMASZ, TAKIE POSTY CZYTA SIĘ Z WIELKIM ZAINTERESOWANIEM, bardzo konkretna rzeczowa ocena tej sytuacji, tylko najgorzej jest z tym aby znaleść rozwiązanie, trafnie zauważyłeś że zbliża się kampania wyborcza, tylko z tą nadzieją to bym bardzo uważał, wiadomo jakie jest nasze mławskie środowisko, zdominowane przez wyborców z niedzielnych mszy, a z tego skutki są wiadome, a przy najbliższych wyborach powinno się niektórych Radnych którzy mają po 3 lub 4 kadencje, odesłać na zasłużony odpoczynek, a jedynym rozwiązanie dla mieszkańców jest wymiana Radnych, w tej Radzie jest sporo specjalistów, którzy potrafią wszystkie te sztuczki o których wspominasz w swym poście stosować aby znowu być na świeczniku, wszak 1.400 drogą nie chodzi, bardzo wysoka dieta która powinna być obniżona przynajmniej o połowę. A Pani Pszczółkowska ma bardzo złych doradców.

Kaszub
Kaszub
4 lata temu
Reply to  z bliska

„z bliska” jakiś Ty rzeczowy. Jak na radną zrobili nagonkę, to biłeś brawo i wymyślałeś farmazony, o dopuszczaniu do komunii. A jak ona składa skargę to jest to gra polityczna. Gdyby nie to, że masz problemy z poprawną polszczyzną, pomyślał bym, że jakiś stołek ta władza Ci załatwiła i tak jej bronisz. Ale z taki oszołom, tylko do roznoszenia ulotek się nadaje.

Chora
Chora
4 lata temu

Chciałbym przypomnieć, ze to Rada Miasta ma za zadanie kontrolować burmistrza. Jezeli więc ten czy tamten burmistrz podjął decyzje niezgodną z interesem mieszkancow, to wlasnie Szanowna Rada Miasta powinna zareagować. Zareagowac, Szanowni Radni, zareagować.

Tomasz
Tomasz
4 lata temu

Drodzy Państwo nie cofajcie się w czasie. Modernizacja linii kolejowej została dofinansowana z środków UE. Projekty zatwierdzone, wykonane, pozamiatane… Teraz już nie ma znaczenia dla mieszkańców czy jest odpowiedzialny ten burmistrz, poprzedni, czy może Romek-Atomek… Trzeba szukać rozwiązania, a nie brać się za łby, bo z konfliktów i kłótni nic dobrego nie wyniknie… A radni ?! Małymi kroczkami zaczyna się kampania wyborcza, obecność na wystawach, uroczystościach, poznawanie ludzi na ulicach, kłanianie się w pas, czy składanie skarg w „interesie” mieszkańców jest normalną koleją rzeczy… Tylko trzeba mieć nadzieję że będziemy bardziej pamiętliwi i wyciągniemy wnioski…

Radzio
Radzio
4 lata temu
Reply to  Tomasz

Co za bzdury piszesz, burmistrz podjął decyzję, bez konsultacji z mieszkańcami o zamknięciu przejazdu, a ślepy naród ma zapomnieć jak ktoś komu się zaufało, go wystawił? I wszyscy mają się wpaść wielce łaskawemu burmistrzowi, który załatwi nam kładkę ?

25
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x