Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pracownica sądu w Działdowie i Mławie ukradła ponad 288 tys. zł z depozytów sądowych. Jest akt oskarżenia


Prokuratura Okręgowa w Gdańsku 16 kwietnia 2020 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Działdowie akt oskarżenia przeciwko byłej kierownik sekretariatu Sądu Rejonowego w Działdowie. Zarzucono jej popełnienie 102 przestępstw związanych z dokonywaniem nieuprawnionych wypłat z depozytów sądowych na kwotę ponad 288 tys. zł.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


W toku śledztwa ustalono, iż oskarżona dokonywała wypłat pieniędzy pochodzących z egzekucji nieruchomości na rzecz podmiotów niebędących stronami postępowań oraz niesłusznych zwrotów opłat od wpisów sądowych apelacji, pozwów i wniosków. Miało to miejsce w ramach 30 spraw prowadzonych w Wydziale I Cywilnym Sądu Rejonowego w Działdowie. Łączna kwota tego typu nieuprawnionych wypłat wyniosła ponad 288 tysięcy złotych. Do wypłat posłużyły postanowienia i zarządzenia opatrzone podpisami sędziów i pracowników sekretariatu. Oryginałów tych dokumentów nie ujawniono w aktach spraw. Ustalono, że zostały one podrobione przez oskarżoną, która pełniła funkcję kierownika sekretariatu w Wydziale I Cywilnym Sądu Rejonowego w Działdowie oraz Wydziału IX Zamiejscowego Sądu Rejonowego w Mławie. Oskarżona przekazywała podrobione dokumenty do księgowości, gdzie na ich podstawie dokonywano wypłat na wskazane rachunki bankowe. Ustalono, że rachunki te należały do kobiety. Ujawniono 9 takich rachunków. Proceder ten trwał od 2012 roku do września 2018 roku.

Prokurator zarzucił oskarżonej popełnienie 102 przestępstw dotyczących przekroczenia uprawnień, fałszowania dokumentów, poświadczenia nieprawdy, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy oraz oszustwa na szkodę Skarbu Państwa. Są to czyny kwalifikowane z 231 par 1 i 2 kk, art. 286 par 1 kk w zb. z art. 270 par 1 kk art. 65 par 1 kk i in. Oskarżona pozostaje tymczasowo aresztowana. W związku z tym, że z procederu oskarżona uczyniła sobie stałe źródło dochodu, grozi jej kara do 15 lat pozbawienia wolności.

O sprawie informowaliśmy dwukrotnie: TUTAJ i TUTAJ.

źródło: Prokuratura Krajowa

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
karol
karol
1 rok temu

snikers -gdzie jest twój szef GAWŁOWSKI

snikers
snikers
1 rok temu
Reply to  karol

Hmmm, karol, a kto zacz? bo nie wiem. Skąd u ciebie ta agresja w stosunku do mnie? O co ci chodzi?

Media
Media
1 rok temu

Myślą ze wszystko im wolno.Sąd wydaje się związany ze sprawiedliwością i rzetelnością.Brawo niech zapłaci za te czyny okropne.Tyle pieniędzy kto to słyszał i nikt nieeewiedzial.

snikers
snikers
1 rok temu
Reply to  Media

Sąd to jest sąd, a człowiek to jest człowiek i nie przypina łatki sądom za przestępstwa ludzi.

Prawo i sprawiedliwość to też wydawałoby się prawi i sprawiedliwi ludzie, a jak się okazuje to jednak nić wspólnego z prawością i sprawiedliwością ta mafia nie ma.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x