Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Skandal w Sądzie Rejonowym w Działdowie. Była kierownik sekretariatu usłyszała 80 zarzutówOsiemdziesiąt zarzutów związanych z przekroczeniem uprawnień, porobieniem dokumentów i oszustwem na szkodę Skarbu Państwa usłyszała była kierownik sekretariatu Sądu Rejonowego w Działdowie.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo dotyczące dokonywania nieuprawnionych wypłat z depozytów sądowych.

Przedwczoraj (27 maja 2019 roku), na polecenie prokuratora, została zatrzymana była kierownik sekretariatu Sądu Rejonowego w Działdowie.

Usłyszała łącznie 80 zarzutów

Prokurator zarzucił jej popełnienie łączenie 80 czynów przekroczenia uprawnień i fałszowania dokumentów, oszustwa na szkodę Skarbu Państwa, jak również poświadczenia nieprawdy.

W związku z tym, że podejrzana z procederu uczyniła sobie stałe źródło dochodu grozi jej nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzaną prokurator podjął decyzję w przedmiocie skierowania do sądu wniosku o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora.

Ponad 270 tysięcy złotych wypłacone na podstawie podrobionych dokumentów

Jak ustalono w toku śledztwa, przestępczy proceder trwał od 2012 roku do września 2018 roku. W ramach 16 spraw prowadzonych w Wydziale I Cywilnym Sądu Rejonowego w Działdowie, dokonano wypłat pieniędzy pochodzących z egzekucji nieruchomości na rzecz podmiotów nie będących stronami postępowań. Łączna kwota dotychczas ujawnionych nieuprawnionych wypłat wynosi 271.013,56 złotych. Do wypłat posłużono się postanowieniami i zarządzeniami opatrzonymi podpisami sędziów i pracowników sekretariatu. Oryginałów tych dokumentów nie ujawniono w aktach spraw.

Wypłaty przekazywane na rachunki podejrzanej

Jak wynika z zebranego w sprawie materiału dowodowego, dokumenty te zostały podrobione przez kobietę pełniącą funkcję kierownika sekretariatu w Sądzie Rejonowym w Działdowie. Kobieta przekazywała je do księgowości, gdzie na ich podstawie dokonywano wypłat na wskazane rachunki bankowe. Ustalenia śledztwa wskazują, że rachunki te należą do kobiety. Do chwili obecnej ujawniono 8 takich rachunków bankowych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Weryfikowane są kolejne wypłaty pieniędzy pochodzących z egzekucji nieruchomości oraz dotyczące zwrotu opłat od wpisów sądowych. Weryfikacji podlegają również rachunki, na jakie były one księgowane. Ustalono bowiem, że podejrzana mogła dysponować blisko 100 rachunkami bankowymi.

źródło: Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Hańba
Hańba
4 lata temu

Biedny płaci a szlachta okrada i korzysta z okazji brawo

Ewka
Ewka
4 lata temu

Wszędzie jaja zabierać się za dupska ludziom którzy z nikim się nie liczą Tyle lat kradla a wszyscy wiedzieli i siedzieli cicho.Wreszcie wymiar sprawiedliwości działa. Brawo

Gfd
Gfd
4 lata temu

Hańba
6 lat trwał proceder w sądzie, nikt nie reagował
Najciemniej pod latarnią

Mlawiak
Mlawiak
4 lata temu

Dobrze wylapywac złodziei co się dzieje ludzie sa bezkarni Myśląc ze im wszystko wolno A tuu proszę wymiar sprawiedliwości działa.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x