
Osiemdziesiąt zarzutów związanych z przekroczeniem uprawnień, porobieniem dokumentów i oszustwem na szkodę Skarbu Państwa usłyszała była kierownik sekretariatu Sądu Rejonowego w Działdowie.
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo dotyczące dokonywania nieuprawnionych wypłat z depozytów sądowych.
Przedwczoraj (27 maja 2019 roku), na polecenie prokuratora, została zatrzymana była kierownik sekretariatu Sądu Rejonowego w Działdowie.
Usłyszała łącznie 80 zarzutów
Prokurator zarzucił jej popełnienie łączenie 80 czynów przekroczenia uprawnień i fałszowania dokumentów, oszustwa na szkodę Skarbu Państwa, jak również poświadczenia nieprawdy.
W związku z tym, że podejrzana z procederu uczyniła sobie stałe źródło dochodu grozi jej nawet do 15 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzaną prokurator podjął decyzję w przedmiocie skierowania do sądu wniosku o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora.
Ponad 270 tysięcy złotych wypłacone na podstawie podrobionych dokumentów
Jak ustalono w toku śledztwa, przestępczy proceder trwał od 2012 roku do września 2018 roku. W ramach 16 spraw prowadzonych w Wydziale I Cywilnym Sądu Rejonowego w Działdowie, dokonano wypłat pieniędzy pochodzących z egzekucji nieruchomości na rzecz podmiotów nie będących stronami postępowań. Łączna kwota dotychczas ujawnionych nieuprawnionych wypłat wynosi 271.013,56 złotych. Do wypłat posłużono się postanowieniami i zarządzeniami opatrzonymi podpisami sędziów i pracowników sekretariatu. Oryginałów tych dokumentów nie ujawniono w aktach spraw.
Wypłaty przekazywane na rachunki podejrzanej
Jak wynika z zebranego w sprawie materiału dowodowego, dokumenty te zostały podrobione przez kobietę pełniącą funkcję kierownika sekretariatu w Sądzie Rejonowym w Działdowie. Kobieta przekazywała je do księgowości, gdzie na ich podstawie dokonywano wypłat na wskazane rachunki bankowe. Ustalenia śledztwa wskazują, że rachunki te należą do kobiety. Do chwili obecnej ujawniono 8 takich rachunków bankowych.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Weryfikowane są kolejne wypłaty pieniędzy pochodzących z egzekucji nieruchomości oraz dotyczące zwrotu opłat od wpisów sądowych. Weryfikacji podlegają również rachunki, na jakie były one księgowane. Ustalono bowiem, że podejrzana mogła dysponować blisko 100 rachunkami bankowymi.
źródło: Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Biedny płaci a szlachta okrada i korzysta z okazji brawo
Wszędzie jaja zabierać się za dupska ludziom którzy z nikim się nie liczą Tyle lat kradla a wszyscy wiedzieli i siedzieli cicho.Wreszcie wymiar sprawiedliwości działa. Brawo
Hańba
6 lat trwał proceder w sądzie, nikt nie reagował
Najciemniej pod latarnią
Dobrze wylapywac złodziei co się dzieje ludzie sa bezkarni Myśląc ze im wszystko wolno A tuu proszę wymiar sprawiedliwości działa.