Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Sekretarz za rok, czy za trzy miesiące? Burmistrz kontra radny


Jeszcze nie przebrzmiały echa, nazwijmy to – „tajemniczego” sposobu powołania drugiego wiceburmistrza w urzędzie miasta, a już pojawia się nowe, choć stare stanowisko do obsadzenia. Chodzi tu o funkcję sekretarza miasta. Czy będzie on powołany w ciągu trzech miesięcy, jak domaga się radny Marek Kiełbiński, czy za rok, jak deklaruje burmistrz Sławomir Kowalewski?


Burmistrz Sławomir Kowalewski, na wrześniowej sesji rady miasta oficjalnie przedstawił powołanego 1 września w „tajemniczy” sposób – o czym już pisaliśmy, drugiego wiceburmistrza Szymona Zejera. Na kanwie tej prezentacji, burmistrz nawiązał do wcześniej zadanego przez nieokreślonego z nazwiska radnego pytania, czy będzie powoływany sekretarz miasta. Taka możliwość otworzyła się, po złożonej we wrześniu br. rezygnacji Mariusza Szczechowicza. Zrezygnował on wówczas zarówno z mandatu radnego rady miasta, ale też z urlopu bezpłatnego, który otrzymał odchodząc z funkcji sekretarza po uzyskaniu mandatu radnego. Jest to równoznaczne ze zwolnieniem stanowiska sekretarza, na które mógłby – przynajmniej teoretycznie Szczechowicz powrócić po zakończeniu urlopu bezpłatnego.

Zanim padły więc na sesji pytania ze strony radnego Kiełbińskiego, burmistrz Kowalewski zadeklarował:

„Przez najbliższy rok nie planuję, żeby obsadzić tę funkcję, tak to określę – żeby powoływać na funkcję sekretarza” 

Trudno więc stwierdzić czy radny Kiełbiński nie słuchał w tym momencie, czy mimo tej deklaracji postanowił z jakiegoś powodu temat drążyć.  

– Chciałbym tu zapytać, czy w związku z tym, że radny Szczechowicz już nie jest radnym i jak rozumiem, nie przysługuje mu urlop na czas wykonywania mandatu, to stanowisko sekretarza zwolniło się i czy urząd zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych nie powinien rozpocząć naboru na to wolne stanowisko w ciągu 3 miesięcy? – skierował zapytanie do obsługi prawnej ratusza radny Kiełbiński.

W odpowiedzi od mecenasa obecnego na sesji radny usłyszał jedynie, że procedura powołania sekretarza jest dosyć długa i na pewno potrwa kilka miesięcy. To nie zadowoliło radnego.

– To odpowiedź godna prawnika, ale chciałbym ją uściślić. Czyli w ciągu 3 miesięcy będzie rozpoczęty nabór na wolne stanowisko sekretarza miasta? – dociekał radny.  

Ze strony mecenasa usłyszał jednak jedynie, że urząd wypełni wszystkie procedury prawem przewidziane. Ta wypowiedź zamknęła dyskusję, bo gdy przewodniczący rady Lech Prejs zapytał czy to panu radnemu wystarczy, dalszych pytań już nie było.

Dla wyjaśnienia od strony formalnej warto tu przywołać przepis rangi ustawowej, a mianowicie art. 5 ustawy o pracownikach samorządowych. Wspomniany przepis nakazuje przeprowadzenie naboru (konkursu) na wolne stanowisko sekretarza nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zwolnienia stanowiska. Dalsze obwarowania tegoż artykułu stanowią, że obsadzenie stanowiska sekretarza nie może nastąpić w drodze powierzenia pełnienia obowiązków.

Tyle mówi ustawa. Tyle tylko, że przepis nie zawiera żadnych sankcji z tytułu jego niewypełnienia, a praktyka w niektórych samorządach wydaje się potwierdzać, że dość bezkarnie można go nie przestrzegać.

Ciekawe więc czyje zdanie przeważy? Radnego Kiełbińskiego podpartego ustawą, czy burmistrza, w którego gestii to leży?

JK

Zobacz także:

Koalicja gorszego sortu

Radni rezygnują z mandatów. Tym razem to Mariusz Szczechowicz

Szymon Zejer powołany na zastępcę burmistrza

 

 

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
23 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Leo
Leo
2 lata temu

Kielbinski Gdzie masz podpisy za likwidacja straży miejskiej, które zbierales w wyborach samorządowych?

Marton
Marton
2 lata temu
Reply to  Leo

Oszukał mieszkańców. Obiecywał likwidację straży miejskiej. Teraz składa inne obietnice. Temu panu już w nic nie uwierzę.

mławiok
mławiok
2 lata temu

obecna pani rzecznik idealna na sekretarza 😛

XAWERY
XAWERY
2 lata temu
Reply to  mławiok

==mławiok===czyżbyś na głowę upadł, obecna Pani nawet na rzecznika się nie nadaje, nie mówiąc, już o tym że Burmistrz mianował ją nawet Naczelnikiem Ratuszowego Wydziału Propagandy. A co do P. Kiełbińskiego, on zbierał podpisy podczas kampanii, i dużo obiecywał, a jak już się dostał do Rady Miasta, i dostał na dodatek stanowisko Dyrektora, Mławskiego L.O===to wszystko co obiecywał wrzucił ad akta, a teraz to możecie do niego pisać na BERDYCZÓW.

zolta zaba
zolta zaba
2 lata temu

Radny Kiełbiński, powinien za wszelką cenę doprowadzić do obsadzenia stanowiska sekretarza:
1. Daje mu to realny wgląd w sytuację w UM poprzez swojego człowieka, który czuwa nad całością i z wyprzedzeniem „raportuje” p. Kielbińskiemu co robi Kowalewski. Dziś rządzi ten kto ma wiedzę! Pozwoli to również na kontrolę p. burmistrza – Kowalewski bardzo tego nie lubi dlatego będzie moim zdanie odwlekał powołanie sekretarza ile tylko będzie mógł.
2. Doprowadzenie do powołania sekretarza w terminie podanym przez Kielbinskiego może przywrócić mu choć trochę poważanie i szacunek partyjnych kolegów – jego akcje jako lidera mocno spadły w ich oczach po przegranych wyborach (dopiero trzeci wynik przy tak ogromnym poparciu PiS to moim zdanie ogromna porażka!). Przede wszystkim pokazuje kto rządzi w MIEŚCIE!
3. Daje to Kiełbińskiemu wszystkie możliwe siły i środki aby skutecznie się przygotować do kolejnych wyborów i pokonać Kowalewskiego. Kiełbiński bez swojego człowieka w UM jest „głuchy i ślepy”!
Radny POL idealnie się do tego nadaje jako człowiek bardzo plastyczny! Idealnie się wpasuje w … odpowiednie miejsce!

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  zolta zaba

Sekretarz to powinien być dla burmistrza człowiek zaufany, a ktoś z PIS zaufany? – nie sądzę, żeby żeby taki człowiek jak Kowalewski dał się tak podejść, ale tok rozumowania prawidłowy.

And
And
2 lata temu
Reply to  zolta zaba

Kontrola Kowalewskiego? Wróć chłopie na ziemię. I kto miałby kontrolować? Te neptki z PiS co potykają się o własne nogi i którymi burmistrz kręci jak chce? I Kiełbiński miałby pokonać Kowalewskiego w następnych wyborach hahaha! Z jego wynikiem który uzyskał w ostatniej próbie, powinien sie podać do dymisji, albo sami powinni go zmienić

XAWERY
XAWERY
2 lata temu

To nie bez kozery padło to pytanie, uważam że szef mławskiego PIS, szykuje stanowisko dla swego aktywisty==POLA, wszak stanowisko, odpowiednie pjastuje w Mławie, ale bycie SEKRETARZEM MIASTA DLA MŁODEGO AKTYWISTY TO JEDNAK JEST NOBILITACJA, DLA NIEGO.!!! === na mieście chodzą wieści że budynek który stawia znany mławski biznesmen w pobliżu lasu, na obrzeżach miasta ma służyć jako==DOM DZIENNEGO POBYTU DLA SENIORÓW.

Aha
Aha
2 lata temu
Reply to  XAWERY

Xawery!! inteligentna bestia z Ciebie ???
Znaleźć wspólny mianownik dla stanowiska sekretarza i budowy domu pod lasem. Gratuluję pomysłu

XAWERY
XAWERY
2 lata temu
Reply to  Aha

Dzięki za uznanie!!!===ale muszę powiedzieć Ci że takich inteligentnych bestii, jest na portalu więcej, przeważają PANIE, a mnie to bardzo cieszy że nie jestem sam.

Aha
Aha
2 lata temu
Reply to  XAWERY

Tzw ” wolność slowa” Każdy ma własne zdanie tylko brakuje odwagi wziac za nie odpowiedzialnosci. 🙁

Leo
Leo
2 lata temu
Reply to  XAWERY

Kielbinski ma być sekretarzem. Nikt inny. Słabo kumacie politykę.

XAWERY
XAWERY
2 lata temu
Reply to  Leo

Leo, powinieneś wiedzieć że KIEŁBIŃSKI, już skorzystał na wyborach, ten Pan na SEKRETARZA SIĘ NIE NADAJE, TAK JAK NIE NADAJE SIĘ BY dalej prowadzić mławski PIS.

Ania
Ania
2 lata temu
Reply to  XAWERY

I mławskie LO..

And
And
2 lata temu

Może rok trzeba poczekać aby wybranka czy wybraniec spełniła warunki konkursu?

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  And

Masz rację And.
Właśnie w tym rzecz. Wybraniec czy też wybranka w tej chwili nie spełnia warunków na to stanowisko.
Potrzebne są dodatkowe papierki, a to nie tak hop siup.
Gdyby można było powołać to tak, obyłoby się i bez papierka, ale w drodze konkursu, to niestety…

wyborca
wyborca
2 lata temu

Jeszcze tego by brakowalo zeby ten zdrajca wrocil na to stanowisko,niech siedzi tam gdzie uciekl

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  wyborca

Wyborca, przeczytaj najpierw artykuł, a potem komentuj, a nie komentujesz w ciemno, bez czytania.

XAWERY
XAWERY
2 lata temu
Reply to  Anonim

Anonim==dlaczego jesteś tak zdziwiony tym postem, wyborcy–przecie winieneś wiedzieć że właśnie tacy są wyborcy PIS, oni na portalu piszą dla samego pisania, a czy jest w tym jakiś sens, to już ich nie obchodzi, właśnie słucham tych pisowskich BARANÓW, W TVN, takich jak FACHOWIEC OD BYLE CZEGO JAKI, lub Mucha, z kancelarii, Prezydenta do usług,jedynie słusznej partii. PAMIĘTAJCIE 13.10,2019 ROKU CZAS ABYŚ TO ZMIENIŁ.!!!

Mlawiakk
Mlawiakk
2 lata temu
Reply to  XAWERY

To sobie zmieniaj 🙂 życzymy powodzenia 😛

XAWERY
XAWERY
2 lata temu
Reply to  Mlawiakk

Tak będę sobie zmieniał, ale nie mam zamiaru aby z takim ćwokiem dyskutować. Pamiętaj przyszywany Mławiaku, że ze wsi jesteś i na wieś wrócisz.

Mlawiakk
Mlawiakk
2 lata temu
Reply to  XAWERY

Czemu obrazasz ludzi ze wsi?! To gorszy sort czy co…?! Aby wyzywać potrafisz i hejtować

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  XAWERY

Xawery vel dziadek czy tez dzidek z bliska zacznij uzywac szarych komorek i jak zmieniasz nick, to zmien i sposob komentowania, bo po kilku Twoich komentarzach wiadomo kim jestes.
tak w ogole to przestan wyzywac swoich oponentow, bo to jest po prostu chamskie zachowanie.

23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x