Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Radni rezygnują z mandatów. Tym razem to Mariusz Szczechowicz


Kilka dni wcześniej Szymon Zejer, a wczoraj Mariusz Szczechowicz zrzekli się mandatów – pierwszy – radnego powiatowego, drugi – radnego rady miasta. Już wiadomo, że zastąpią ich odpowiednio – Elżbieta Bieńkowska (KWW S.Kowalewskiego) oraz Krzysztof Bartoszczyk (PSL).


Wczoraj na ręce Komisarza Wyborczego w Ciechanowie pisemne zrzeczenie się mandatu radnego Rady Miasta Mława złożył Mariusz Szczechowicz. Swoją funkcję sprawował niecałe 10 miesięcy, w radzie był członkiem trzech komisji: Komisji Oświaty, Kultury i Sportu,  Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej oraz Skarg wniosków i petycji. Mandat radnego zdobył kandydując z listy PSL. W lutym tego roku powołany został na stanowisko zastępcy wójta gminy Stupsk.

– Rezygnuję ze względów osobistych. Nie była to łatwa decyzja. Pewnie będzie z tego tytułu jakieś zamieszanie, przepraszam wyborców za ten zawód. Nadal jednak będę się angażował w sprawy ważne dla mieszkańców Mławy, choć już bez prawa głosu – tak o powodach rezygnacji mówi Mariusz Szczechowicz.

Nie jest to pierwsza rezygnacja z mandatu w radzie miasta tej kadencji. Tuż po wyborach w październiku 2018 roku z mandatu radnego zrezygnował wybrany na burmistrza Sławomir Kowalewski. Jego miejsce wśród radnych zajęła wtedy Zofia Kazimierska.

W przypadku np. rezygnacji radnego z mandatu jego miejsce zajmuje – po wyrażeniu zgody kolejny kandydat z listy, który otrzymał największą z pozostałych liczbę głosów. W przypadku listy PSL w okręgu nr 2 nowym radnym będzie Krzysztof Bartoszczyk. Procedura, której dopełnić musi komisarz wyborczy by kolejny kandydat wstąpił na wakujący mandat potrwa jednak około 2-3 tygodni.

Zapewne w tym samym czasie mandat radnej – ale w powiecie, obejmie Elżbieta Bieńkowska, która zastąpi tu Szymona Zejera, powołanego na stanowisko drugiego zastępcy burmistrza.

Przypomnijmy, ustawa o samorządzie gminnym zabrania łączenia funkcji zastępcy wójta czy burmistrza z funkcją jakiegokolwiek radnego, mandatem posła lub senatora,  czy pracą w administracji rządowej.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
23 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Czytelnik
Czytelnik
2 lata temu

Ludzie skąd tyle jadu w was, jak czytam wasze komentarze to rzygać mi się chce. Jak można być tak podłym i tak dokuczać komuś. Wstyd, hetj za hejtem piszą wszyscy nie znając całej sytuacji dokładnie.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
2 lata temu
Reply to  Czytelnik

Czytelnik–chyba przez pomyłkę jesteś na tym portalu, cóż zrobić w twoim przypadku , jak się nie rozumnie prostych spraw—no to masz rację RZYGAJ a to na pewno przyniesie ci ulgę, ale tego bałaganu, i tak to nie zmieni. Ale mógł byś na przyszlość w swych postach przestać być tak podłym i dokuczać ludziom, którzy nie chodzą w kieracie BURMISTRZA, bo to i tak nic nie zmieni , a jak znasz całą sytuację lepiej niż piszący, to kto ci broni aby to opisać i przedstawić swoją wersję—i wtedy odechce ci się zaśmiecać teren, swymi rzygowinami, bo to tylko zle o tobie świadczy.

Czytelnik
Czytelnik
2 lata temu

Widzę że Dziad to wazelinka bunia, tylko pogratulować śliskości.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
2 lata temu
Reply to  Czytelnik

Dziadem nigdy nie byłem i n ie jestem–za to szczęśliwym dziadkiem owszem, zresztą ty i tak tego nie zrozumiesz bo widać czytanie ze zrozumieniem, sprawia ci ból. Ja jeszcze nie zgłupiałem, tak jak co niektórzy na tym portalu. Czytelnik–czy ty w ogóle cokolwiek rozumiesz, tak jak napisałem ja nie chodzę w kieracie BURMISTRZA KOWALEWSKIEGO, ani żadnej innej władzy, zawsze mam swoje zdanie, a że to zdanie nie odpowiada wielu ludziom odwiedzającym ten portal —TO ICH PROBLEM, z tego co widać także twój!!!

kapsel
kapsel
2 lata temu
Reply to  Czytelnik

Czytelnik, chyba nie do końca rozumiesz pojęcie „hejtu”, moim zdaniem mylisz je z krytyką, ale niech Ci będzie…

Anna
Anna
2 lata temu

Karma wraca

Anonimus
Anonimus
2 lata temu

Czyli rozumiem że będąc powołany na zastępcę wójta gminy Stupsk. Pan Szczechowicz nie powinien tej funkcji objąć. A tym samym wszystkie dokumenty jakie podpisał od momentu zatrudnienia nie są ważne z powodu wady prawnej. No to Urząd Gminy w Stupsku ma poważny problem.

Heniek
Heniek
2 lata temu

Nie do wiary, w jakim my państwie żyjemy

Anonim
Anonim
2 lata temu

Czy Pan Szczechowicz zrezygnował już z etatu w UM, bo zostając radnym o ile się nie mylę dostał urlop bezpłatny, ale zostając zastępcą wójta to chyba powinien rozwiązać umowę o pracę. Nie powinien chyba blokować etatu.

wyborca
wyborca
2 lata temu

czyli nie miał wyjścia , ale przecież pobierał dietę od miasta Mlawa przez tyle miesięcy ? Czy honorowo ją odda ? Wątpię , chyba że będzie zmuszony

gosc
gosc
2 lata temu

Gdyby ten człowiek należał do ludzi uczciwych to by oddal nie naleznie pobrane diety

mławianka
mławianka
2 lata temu

Opinię publiczna to oni mają gdzieś. Bał się konsekwencji, że może wylądować na aucie jak dyrektorka szkoły szkoły specjalnej. Zaczęło cuchnąć, nie miał wyjścia.

ciekawy???
ciekawy???
2 lata temu

To jeśli był powołany na stanowisko zastępcy wójta od lutego to przypadkiem nie powinien zwrócić nieprawnie pobranych diet radnego od marca do chwili obecnej skoro ustawa zabrania łączenia tych funkcji….

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  ciekawy???

Może powinien zwrócić zarobki zastępcy burmistrza, a nie radnego? Zastępcą został później. Funkcję radnego pełnił, a więc o co ci ciekawy chodzi? Zawiść t.łek ściska

Uważny
Uważny
2 lata temu
Reply to  mławianka

Czytanie ze zrozumieniem sie kłania… ktoś tu myli osoby

dziadek z bliska
dziadek z bliska
2 lata temu
Reply to  mławianka

mławianka 2—ogarnij się troszeczkę w tym swoim pisaniu, bo naprawdę sama nie wiesz o czym piszesz, widać że piszesz dla samego pisania, przeczytaj jeszcze raz post –ciekawy???, i może wreszcie coś z niego zrozumiesz—-bo tok twego rozumowania jest kiepściuchny. W tym postępowaniu P Szczechowicza dziwne jest to że był przecie Sekretarzem U.M.–I POWINIEN ZNAĆ PRZEPISY SAMORZĄDOWE—widać nie znajomość przepisów szkodzi, a według przepisów jest to przestępstwo urzędnicze i pieniądze winny być zwrócone, i jeszcze jedno, pytanie??— co w całej tej sytuacji robią prawnicy zatrudnieni w URZĘDZIE MIASTA MŁAWY, że wcześniej nie interweniowali, w powyższym temacie.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  mławianka

Czytanie ze zrozumieniem? Nie mylę osób, tylko się przejęzyczyłam i zamiast zastępcy wójta napisałam zastępcy burmistrza, a reszta się zgadza.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
2 lata temu
Reply to  mławianka

mławianka===przejęzyczyć to można się w mowie a nie w pisaniu, to jest brak zrozumienia tekstu, i lepszej wiedzy, bo pisząc, inie potrafiłaś odróżnić wójta od burmistrza, ale reszta też się u ciebie nie zgadza—bo funkcję radnego pełnił od Lutego równolegle do funkcji Wójta, A więc rezygnując z funkcji radnego winien zwrócić nie prawnie pobrane diety,radnego za okres 7 -u m-cy, kiedy już zajmował stanowisko z-cy Wójta. TAK ZA NIE ZNAJOMOŚĆ PRAWA TRZEBA PŁACIĆ !!! PANIE WÓJCIE!! Tak jak sama piszesz –mławianko, to z Twoich postów naprawdę cuchnie brakiem znajomości, przepisów samorządowych, i nie tylko, i nie przyjmuj tych uwag jako zawiści do Ciebie, bo to naprawdę nie tak, jak masz problem to kliknij w google wpisz temat i będziesz miała wszystko jak na dłoni.

Anonim
Anonim
2 lata temu

Nowa RM działa od listopada 2018 roku, a nie od lutego 2019r. – to tak dla ścisłości.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
2 lata temu
Reply to  Anonim

ANONIM–tak dla ścisłości, to ciebie też dotyczy to żebyś zaczął czytać posty ze zrozumieniem. i aby zrozumieć winieneś przeczytać kilka razy, bo widzę że ciężko u ciebie z tym myśleniem, widać że przychodzi ci to z trudnością. Powinieneś wiedzieć że radny– wójtem został w Lutym, a nie w Listopadzie, a rezygnację składa w Wrześniu.

lege artis
lege artis
2 lata temu

Zgodnie z treścią art. 27 ustawy o samorządzie gminny oraz jego wykładnią wskazaną w aktualnie obowiązującym orzecznictwie sądowoadministracyjnym, radny winien zrzec się mandatu niezwłocznie po objęciu stanowiska wójta, jego zastępcy lub innego stanowiska w organach jakiegokolwiek samorządu terytorialnego. Co prawda uchwała danego organu stanowiącego ma charakter „deklaratoryjny” ale z w/w orzecznictwa wynika, iż jednak niezbędna jest taka uchwała organu stanowiącego, czyt. rady aby radny został pozbawiony mandatu chyba, że wcześniej sam się jego zrzeknie.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
2 lata temu
Reply to  lege artis

lege artis–to normalne są przepisy art.27 o samorządzie, Ale w związku z tym artykułem powstaje pytanie do ciebie, piszącego o tym i nie tylko, a może przede wszystkim do Przewodniczącego Rady PREJSA, i oczywista BURMISTRZA?? DLACZEGO W M-CU LUTYM NIE ZASTOSOWANO TEGO ART.27 W PRZYPADKU RADNEGO SZCZECHOWICZA?? I CO ROBIĄ PRAWNICY ZATRUDNIENI W RATUSZU ŻE NIE REAGOWALI, NA ŁAMANIE PRZEPISÓW.?? ADMIN, to do ciebie należy teraz aby poinformować mieszkańców czy pieniądze za nieprawidłowo pobrane diety przez byłego radnego wróciły do budżetu, a to dlatego że władze miasta jak i zainteresowany tym tematem, nie mówiąc już o rzeczniku /naczelniku/ nie raczą odpowiadać, na powyższy temat, bo w całej zaistniałej sytuacji, wine ponosi także PRZEWODNICZĄCY RADY MIASTA–, KTÓRY KIEDYŚ NA SESJI powiedział że się uczy prowadzenia, jak widać ta nauka drogo kosztuje budżet miasta PANIE PREJS.

Ygrek
Ygrek
2 lata temu

czyli został zobowiazny do rezygnacji a nie dobrowolnie zlozyl rezygnacje. A czy to powody osobiste to przypadkiem nie jest presja opinii publicznej.

23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x