Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kameralnie, nastrojowo i filozoficznie. Kurylewicz muzyka i poezja


Koncert „Prosty wiersz o wolności” w wykonaniu pianistki i poetki Gabrieli Kurylewicz oraz kontrabasisty Pawła Pańty był niejako przedłużeniem odbywających się kilka godzin wcześniej uroczystości upamiętniających ostatnią walkę oddziału Wacława Grabowskiego „Puszczyka” w Niedziałkach. Stało się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, ze względu na tematykę wierszy Gabrieli Kurylewicz, które recytowała autorka, łącząc je z filozoficzną refleksją. Po drugie ze względu na organizatorów, którymi były Stowarzyszenie Radzanovia i Stowarzyszenie Historyczne Północnego Mazowsza. Szkoda, że to wydarzenie artystyczne nie spotkało się z szerszym zainteresowaniem mieszkańców Mławy. Na sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej zasiadło jedynie kilkadziesiąt osób.


JK

O artystach:

Gabriela Kurylewicz, doktor filozofii, wykładowca akademicki, poetka, tłumaczka, pianistka,  córka Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza. W 2001 założyła Fundację Forma – Teatr, Instytut Sztuki i Badań Filozoficznych. Od 2011 jest wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2013-2016 prowadziła autorskie seminarium pod patronatem Prorektora oraz konwersatorium przy Zakładzie Estetyki w Instytucie Filozofii. W 2013 była wykładowcą na UKSW. W 2016 założyła Pracownię Filozofii Muzyki (wspólnie z M. Szyszkowską i J. Michalik) w Instytucie Filozofii UW. Kontynuuje swoje seminarium filozoficzne w Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów. Współpracuje z Przeglądem Filozoficzno-Literackim.

Paweł Pańta ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe przy ul. Bednarskiej u Zbigniewa Wegehaupta. W 1994 r. rozpoczął współpracę z Polską Orkiestrą Radiową. W 1995 r. był członkiem Gustav Mahler Jugendorchester, prowadzonej przez Claudio Abbado, z którą występował na BBC Proms Festival i Berliner Festspiele. Od 2000 r. gra w Andrzej Kurylewicz Trio. Jest zdobywcą trzeciej nagrody na czwartym międzynarodowym konkursie improwizacji jazzowej w Katowicach. Uczestniczył w nagraniu wielu płyt zarówno klasycznych, jak i jazzowych: I Solisti di Varsavia i Karol Radziwonowicz – Chopin: Koncert e-moll, Koncert f-moll; Filip Wojciechowski Trio: „ClassicJazz” (2000); Andrzej Kurylewicz Trio – „Andrzej Kurylewicz Trio”, Polskie Radio (2001); Wojciech Majewski Quintet – „Grechuta”, Sony Music Polska (2001); Filip Wojciechowski Trio –„Romantic Meet Jazz”, DUX (2003); Sinfonia Viva – „Muzyka i Ekran”, DUX (1999); „Muzyka i Ekran II”, DUX (2001); Wanda Warska – „Piosenki z Piwnicy”, Polskie Radio (2004); Elzbieta Wojnowska, Wlodek Pawlik – „Sonety Szekspira”, PPA i CS Impart (2004); Trio Marcina Maleckiego – „Odyseja Kosmiczna” (2005).


Zobacz także…

To dzięki państwu pamięć o żołnierzach Puszczyka przetrwała i mają tu swój pomnik

Zielone Świątki w Radzanovi. [zobacz film]

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x