Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wkrótce w Dozinach zabraknie słupów dla bocianów


Wszystko wskazuje na to, że to jest wyjątkowo dobry rok dla bocianów, zwłaszcza w Dozinach. Uwagę przejezdnych zazwyczaj przykuwają umiejscowione niemal na wszystkich słupach energetycznych w tej miejscowości bocianie gniazda. W tym roku łatwo zauważyć, że bocianie pary doczekały się wyjątkowo licznego potomstwa.  W niemal każdym gnieździe regułą jest, że wylęgły się trzy, cztery młode bociany.


Są jeszcze zbyt małe, żeby rozpocząć naukę latania, dokarmiane są więc obficie przez rodziców. Wykarmienie dużej gromadki młodych wymaga od rodziców sporo pracy, bo od zniesienia pierwszego jaja do wylotu młodych mija około 16 tygodni. Bociany łowią dla nich dżdżownice, pasikoniki i drobne płazy, które połykają w całości i gromadzą w tzw. wolu. Gdy rodzic siądzie na gnieździe pisklęta chwytają go za dziób i pod wpływem tych zachowań ptak wyrzuca porcjami pokarm z wola. Pisklęta od początku samodzielnie zbierają kąski z dna gniazda. Jak podaje bocianopedia.pl, zakładając, że młody ptak w czasie pobytu w gnieździe otrzymywałby tylko jeden rodzaj pokarmu, to jego pełne odchowanie wymagałoby dostarczenia 35-39 kg dżdżownic (dwa pełne, duże wiadra), ewentualnie 26-28 kg żab lub 18-19 kg drobnych gryzoni.

Patrząc na tegoroczną, liczną populację tych kojarzonych z Polską ptaków, można śmiało przypuszczać, że przynajmniej w Dozinach energetycy będą musieli dostawić nieco słupów, bo młode bociany w przyszłym roku, jeżeli powrócą zakładać będą własne gniazda.

JK

Zobacz także…

Bociany lubią Doziny

Wojtek ten jest najśmielszy, ale jest i Zdzisio i inni. Boćkami opiekuję się bo lubię

Pasja Roberta Adamiaka. Koniecznie zobacz te cudowne zdjęcia

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ECHO
ECHO
5 lata temu

Kiedyś gniazda były w starym kole na stodole… W tym roku obchodzimy 100 lecie uzyskania Niepodległości, dlatego więcej bocianów – patriotów wraca do Polski… Bez dolarów i wiz tu gdzie WIARA i KRZYŻ.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x