Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Tomasz Gralewicz Jerzy Rakowski kandydat do Rady Powiatu Mławskiego wybory samorządowe 2018
Logo
Grażyna Zakrzewska
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Bociany lubią Doziny


Przejeżdżając przez miejscowość Doziny w powiecie mławskim nie sposób nie zauważyć dużej ilości gniazd bocianich w tej wsi. Ptaki nawiedziły ją w tym roku wyjątkowo licznie.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Bociany to dość powszechne w naszym powiecie ptaki, ale ich liczba w okolicach Dozin może zaskoczyć. W samej wsi, która liczy blisko 200 mieszkańców, sami naliczyliśmy 7 gniazd. W tym roku przybyło bocianów. Gniazd jest znacznie więcej niż w zeszłym roku. Dochodziło nawet do bójek. Nowe bociany próbowały siłą przejąć zamieszkała gniazda, a potem założyły nowe. – zdradza nam sprzedawczyni ze sklepu.

Wokół Dozin dominują łąki i pola, na których bociany lubią żerować. Jak można zaobserwować we wsi, na miejsca gniazdowania lubią one wybierać wysokie i trudno dostępne miejsca tj. jak słupy wysokiego napięcia. W tym roku zagnieździły się również na dachu remizy strażackiej. Mimo że ptaki te cieszą się u nas dużą sympatią i z natury są bardzo płochliwe, w kontaktach między sobą potrafią być niezwykle brutalne i bezpardonowe. Zdarza się niekiedy, że w wyniku walk o gniazdo ptaki te odnoszą poważane obrażenia, a nawet giną. Na szczęście w Dozinach te sprawy chyba nie zaszły aż tak daleko.

Popularny w Europie Środkowej mit łączy bociany z narodzinami dziecka, jeśli więc we wsi wzrośnie liczba urodzin, nigdy nie dowiemy się, czy była to zasługa bocianów, czy programu 500+ 😉

Zapraszamy do zapoznania się z dozińskimi bocianami.

ŁP

Zobacz Doziny na mapie.

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

1500
~ładne okolice

Bociany wiedzą, co dobre! 🙂

Mławianka

Rzeczywiście, jadąc w sobotę z Mławy do Sierpca zwróciliśmy uwagę na wyjątkowo dużą ilość bocianich gniazd jak na taką niewielką miejscowość. Widocznie przyjemna okolica i sympatyczni mieszkańcy:)