Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Bociany lubią Doziny


Przejeżdżając przez miejscowość Doziny w powiecie mławskim nie sposób nie zauważyć dużej ilości gniazd bocianich w tej wsi. Ptaki nawiedziły ją w tym roku wyjątkowo licznie.


Bociany to dość powszechne w naszym powiecie ptaki, ale ich liczba w okolicach Dozin może zaskoczyć. W samej wsi, która liczy blisko 200 mieszkańców, sami naliczyliśmy 7 gniazd. W tym roku przybyło bocianów. Gniazd jest znacznie więcej niż w zeszłym roku. Dochodziło nawet do bójek. Nowe bociany próbowały siłą przejąć zamieszkała gniazda, a potem założyły nowe. – zdradza nam sprzedawczyni ze sklepu.

Wokół Dozin dominują łąki i pola, na których bociany lubią żerować. Jak można zaobserwować we wsi, na miejsca gniazdowania lubią one wybierać wysokie i trudno dostępne miejsca tj. jak słupy wysokiego napięcia. W tym roku zagnieździły się również na dachu remizy strażackiej. Mimo że ptaki te cieszą się u nas dużą sympatią i z natury są bardzo płochliwe, w kontaktach między sobą potrafią być niezwykle brutalne i bezpardonowe. Zdarza się niekiedy, że w wyniku walk o gniazdo ptaki te odnoszą poważane obrażenia, a nawet giną. Na szczęście w Dozinach te sprawy chyba nie zaszły aż tak daleko.

Popularny w Europie Środkowej mit łączy bociany z narodzinami dziecka, jeśli więc we wsi wzrośnie liczba urodzin, nigdy nie dowiemy się, czy była to zasługa bocianów, czy programu 500+ 😉

Zapraszamy do zapoznania się z dozińskimi bocianami.

ŁP

Zobacz Doziny na mapie.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
~ładne okolice
~ładne okolice
5 lata temu

Bociany wiedzą, co dobre! 🙂

Mławianka
Mławianka
5 lata temu

Rzeczywiście, jadąc w sobotę z Mławy do Sierpca zwróciliśmy uwagę na wyjątkowo dużą ilość bocianich gniazd jak na taką niewielką miejscowość. Widocznie przyjemna okolica i sympatyczni mieszkańcy:)

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x