Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wojtek ten jest najśmielszy, ale jest i Zdzisio i inni. Boćkami opiekuję się bo lubię


W tej chwili 8 bocianów mieszka na stałe u pana Janusza Kozłowskiego w Kosinach Kapicznych (gm.Wiśniewo). Żaden z nich nie ma szans, by jeszcze choć raz wybrać się w lot do ciepłych krajów. Wszystkie mają uszkodzone skrzydła lub inne urazy, które powodują, że już nie uniosą się w powietrze i nie poszybują. Nie wiadomo co by się z nimi stało, gdyby nie dobre serce pana Janusza.


Powiedzieć, że pan Janusz bardzo lubi zwierzęta to nawet za mało. Trochę żartobliwie można powiedzieć, że na podwórku w Kosinach przebywa chyba pół arki Noego. Sympatyczne psy, podwórkowe koty, króliki, gołębie, indyki, gęsi, kury, kaczki, pszczoły i do tego boćki żyją w wielkiej zgodzie. Takie zamiłowanie do zwierząt nasz gospodarz odziedziczył, jak sam twierdzi po ojcu.

– Niektóre bociany mieszkają tu już od 10 lat. Jak buchną w druty, to uszkadzają najczęściej końcówki skrzydeł. Przywożą je z całego powiatu. Nie wiem, czy to komendant (straży gminnej Stanisław Bańczyk – red.) rozgłosił, czy kto, ale dzwonią teraz ze Strzegowa, ze Szreńska, Dzierzgowa czy Radzanowa, żeby przyjechać i zabrać. I zawsze mówię – to przywieźcie tutaj, ja chętnie wezmę. Mają tu dużo miejsca, podfruwają sobie tylko, ale nie odlecą. Niektóre mają imiona. Wojtek ten jest najśmielszy, ale jest i Zdzisio  i inni. Nie wszystkie mają imiona, ale te co tak przychodzą to nazwałem – opowiada pan Janusz.

Bociany doskonale zaadaptowały się w gospodarstwie, choć trzymają się w gromadce zawsze razem. Nie są jednak płochliwe, choć wobec osób obcych nie są zbyt ufne. Za to doskonale znają się ze swoim opiekunem. Nie wszystkie boćki tu pozostają. Były też takie co wypadły z gniazda, trafiły tutaj, odżywiły się ale potem odleciały. Do tych, które mieszkają tu na stałe czasem wpadają w odwiedziny koledzy. Jesienią na podwórku potrafi zagościć nawet ze dwadzieścia boćków.

 – Karmię je mięsem z ubojni. Jak już jest większa trawa, to łapią myszy, dżdżownice polne koniki, a też i krety. Już od 4 rano łapią. Nakarmienie wszystkich zwierząt w gospodarstwie zajmuje sporo czasu, ale co bym robił?  Znają tu tak wszystko, jak wieczór przychodzi idą za mną do obory. Nawet zastanawiam się, żeby na jakimś podwyższeniu zrobić im gniazdo, bo nie podfruną wysoko – kontynuuje opowieść pan Janusz.

Boćkom od dawna zresztą przypisywane są też inne, czasem przez niektóre osoby pożądane zalety.

– Do księdza mówiłem po kolędzie, żeby ogłosił. Jak która kobieta potrzebuje zajść w ciążę, to niech przyjdzie dam jej bociana. Czy to działa to do końca nie wiadomo.  Ale tu u sąsiadów urodziły się takie dwa bliźniaki. Niektórzy pytają a do czego ci te bociany? Ja po prostu je lubię – kończy pan Janusz.

JK

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

 

Zobacz także…

Bociany lubią Doziny

Pasja Roberta Adamiaka. Koniecznie zobacz te cudowne zdjęcia

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Żaba
Żaba
6 lata temu

Mają państwo istotny błąd w tekście – zamiast zaadoptowały powinno być zaadaptowały i pszczoły to nie zwierzęta – to owady. Poza tym tekst miło się czyta, gratuluję pomysłu

maja
maja
6 lata temu
Reply to  Żaba

Żabciu widocznie chodziłaś w podstawówce na wagary z biologii. owady tak jak i żabki, czyli płazy, to zwierzęta

Think more
Think more
6 lata temu
Reply to  Żaba

Pszczoły tak jak inne owady należą do królestwa zwierząt, tak samo jak i człowiek

Pszczółka Maja
Pszczółka Maja
6 lata temu
Reply to  Żaba

Owady TO przecież NAJLICZNIEJSZA GRUPA ZWIERZĄT!!!! 😀 Wikipedia: Owady, insekty (Insecta) – gromada stawonogów. Najliczniejsza grupa zwierząt. Są to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych, wtórnie przystosowały się też do środowiska wodnego. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,25 mm do ponad 350 mm. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie, są wśród nich owady zarówno pożyteczne, jak i szkodniki, komensale i pasożyty. Nauka zajmująca się owadami to entomologia. Udokumentowanych muzealnie jest ponad milion gatunków owadów. Różne źródła podają, iż od 5 do 30 mln gatunków owadów nie zostało jeszcze opisanych naukowo.

On on
On on
6 lata temu
Reply to  Żaba

A owady to co jak nie zwierzęta? Xddd

LoL
LoL
6 lata temu
Reply to  Żaba

Owady to też zwierzęta…

Ajka
Ajka
6 lata temu

Wielki szacun dla Pana

nina
nina
6 lata temu

Brawo. Bardzo dobre serce Pan ma. 🙂

lil
lil
6 lata temu

To się nazywa dobre serce !

Leszek Nowak
Leszek Nowak
6 lata temu

Pięknie. Sama przyjemność czytać o takich ludziach i takiej działalności.

kot
kot
6 lata temu

Brawo dla Pana

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x