Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tłumów nie ma w sklepach, tłumów nie ma na spacerach


Mamy drugą niedzielę wolną od handlu i pustki na parkingach pod mławskimi marketami. Jeszcze w tę pierwszą wolną widziałem, że z rzadka ktoś się pomylił i chyba z przyzwyczajenia zaglądał przez zamknięte drzwi do środka. A może sprawdzał, czy naprawdę nieczynne? Tyle się słyszy wygłaszanych z satysfakcją wieści, że znaleźli się tacy, co zakazu nie respektują. Co robią teraz w niedzielę te tłumy, które już od wczesnego niedzielnego przedpołudnia robiły zakupy w sklepach?

Sprzedam Piec


Przez kraj przetacza się dyskusja  o zakazie handlu w niedzielę. Chyba prawdziwy jest ten stereotyp, że gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania, bo mnóstwo przeciwstawnych opinii pojawiło się jeszcze zanim zakaz wszedł w życie. Były obawy, że pracownicy sieci handlowych dostaną po kieszeni lub stracą pracę. Były i głosy, że jak niedziela ma być wolna to dla wszystkich. Żołnierz, strażak, pielęgniarka, lekarz, artysta, pracownicy gastronomii, a nawet ksiądz też powinni nie „pracować”. Pracoholicy z kolei postulowali, żeby wszyscy obowiązkowo pracowali w niedzielę, a więc szkoły, przedszkola czy banki też. Przyznać trzeba, że urzeczywistniony przez rząd postulat „Solidarności” nie przeszedł w społeczeństwie tak sobie bez echa.

Zapewne inny jest obraz „zakazanej” niedzieli handlowej w dużych miastach, gdzie funkcjonują ogromne centra handlowe i galerie, w których na klienta czeka nie tylko możliwość zakupów, ale też rozrywki i spędzenia czasu wolnego.

Inaczej jest w mniejszych miejscowościach. Mławianie przynajmniej jak na razie nie doczekali się w naszym mieście galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia, choć obietnice jej budowy wraz z dworcem zintegrowanym pojawiają się od niemal dekady. Z drugiej strony, do Olsztyna, Warszawy czy choćby Ciechanowa nie jest daleko, a znacząca większość dysponuje pojazdem własnym. A to oznacza, że wielu z nas wie, jaki jest obraz niedzieli spędzonej w galerii, najczęściej razem z rodziną. A jeżeli ktoś będąc już tam na miejscu nie dał się wciągnąć w szał zakupów, zachował trochę dystansu i chciał poobserwować bywalców, to mógł wyrobić sobie spokojnie własną opinię. Może też ją zestawić sobie z obrazem niedzieli handlowej w Mławie.

Na ocenę czy zakaz  przyniesie jedynie zmiany dla pracowników handlu, czy może dokona zmian w sferze mentalnej społeczeństwa, w tym momencie nawet nie ma się co silić. Pamiętajmy, że coraz mniej jest pokolenia, które pamięta realia sprzed niemal pół wieku, kiedy to nie tylko niedziele były wolne ale też i soboty.  Dziś młodzież raczej ze zdumieniem zapyta: a jak to możliwe? Pod względem mentalnym dla nich niedziela handlowa, to nie żadna bariera. Gorzej jednak, gdy wypadnie w niedzielę pójść do pracy w jednej z sieci handlowych. Sprawa relacji rodzinnych i międzyludzkich to materia też delikatna, tu zmiany nie zachodzą tak sobie z dnia na dzień.

Tak więc, przynajmniej na razie nie widać więcej niż było spacerowiczów i biegaczy, a kino czy inne formy rozrywki w Mławie nie przeżywają nawału odwiedzających. Z tego co wiem, nie przybyło też znacząco wiernych na niedzielnych mszach. Na jakieś efekty trzeba jeszcze czasu, jak mawiają nasi przyjaciele (nawet ci co pracują już u nas) „pażywiom, uwidim”.

ZygZak

Zobacz także…

Niemożliwe jest możliwe. Rok cudów rozpoczęty

O tym się mówi w mieście. Cybersex po mławsku

Mława miasto radzieckie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
13 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
MartaS
MartaS
3 lata temu

w niedziele nie ma, ale np. w soboty, w niektórych sklepach aż „ciężko się oddycha”, współczuję pracownikom, bo zapier*** jest ostry i jak w dniu świstaka, to samo co tydzień w niedalekiej przyszłości

lok
lok
3 lata temu

miasto śpi jak burmistrz przed wyborami -radni szykują sie na następną wycieczkę do zaprzyjaznionego miasta tylko kto będzie dzieci uczył

z bliska
z bliska
3 lata temu
Reply to  lok

Nie przesadzaj Burmistrz nie śpi, korzysta z każdej okazji gdzie może się pokazać. Ostatnio bawił się na imprezie z dzieciakami w szkole 7. Panie Burmistrzu to naprawdę nie wypada aby przeszkadzać dzieciakom w zabawie, TO JESZCZE NIE SĄ WYBORCY ICH POLITYKA NIE INTERESUJE.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  z bliska

Tyle, że dzieciaki powiedzą rodzicom jaki z burmistrza „wporzo” gość i „równiacha” 🙂

Cyniczna
Cyniczna
3 lata temu

Możecie jechać do Ciechnowa, wszak „nasza” kolejka już tam stoi a i Mac Donalda mają do tego deptak w środku miasta, nawet obwodnice udało im się zrobić, niedługo zagospodarują wieże ciśnień a u nas co ?

z bliska
z bliska
3 lata temu
Reply to  Cyniczna

A czym mamy jechać do CIECHANOWA, jak sprzedali nam kolejkę / została tylko drezyna / a deptak i w Mławie można zrobić też w centrum ulica przy dawnym kinie, tylko trzeba mieć tak operatywnych ludzi władzy jak w Ciechanowie, a nie takich Radnych jak w Mławie którzy są tylko po to aby odebrać swoją dietę 2.000 co m-c, bo z pozytywnym myśleniem jest u nich bardzo ciężko. A zamiast Mac Donalda, ma być galeria, tylko nie wiadomo kiedy??? Ale Ciechanów nie ma tylu pomników.

w.w.
w.w.
3 lata temu
Reply to  z bliska

Ostatnio nawet prezydent Ciechanowa powiedział nie projektowi budowy pomnika ofiar tragedii smoleńskiej – ciekawe czy taki pomysł zawita do Mławy?

z bliska
z bliska
3 lata temu
Reply to  w.w.

Ale w Mławie Pan Burmistrz,się wypowiedział, i posadził drzewko /dąb/ koło pomnika Papierza, ze specjalną tablicą. Ale nie mówmy już o tym, bo obudzi się Pan Golec, i zacznie zbiórkę, ma do tego talent!!!

Mławianka
Mławianka
3 lata temu
Reply to  z bliska

Masz z tym problem? Zbiórka nie jest przecież obowiązkowa. Miłej niedzieli. Ja bardzo cieszę się, że spędzam ją z rodziną

Obok
Obok
3 lata temu
Reply to  z bliska

Oczy mi pękły

zośka
zośka
3 lata temu
Reply to  z bliska

Papierza???? Litości…słownik polecam, a te przecinki przed „i” masakra

Z R ..
Z R ..
3 lata temu
Reply to  Cyniczna

I to przy 2 razy wiekszym budżecie i długiem jak Mława
A wkurze Was multikino buduja nowoczesne i przyjazne i nie musza oddawać wszystkiego w ramach ppp

Tratwa
Tratwa
3 lata temu

Przejdzcie się do sklepów typu calipso i będzie łamany zakaz na tacy podany

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x