Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tłumów nie ma w sklepach, tłumów nie ma na spacerach


Mamy drugą niedzielę wolną od handlu i pustki na parkingach pod mławskimi marketami. Jeszcze w tę pierwszą wolną widziałem, że z rzadka ktoś się pomylił i chyba z przyzwyczajenia zaglądał przez zamknięte drzwi do środka. A może sprawdzał, czy naprawdę nieczynne? Tyle się słyszy wygłaszanych z satysfakcją wieści, że znaleźli się tacy, co zakazu nie respektują. Co robią teraz w niedzielę te tłumy, które już od wczesnego niedzielnego przedpołudnia robiły zakupy w sklepach?

Przez kraj przetacza się dyskusja  o zakazie handlu w niedzielę. Chyba prawdziwy jest ten stereotyp, że gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania, bo mnóstwo przeciwstawnych opinii pojawiło się jeszcze zanim zakaz wszedł w życie. Były obawy, że pracownicy sieci handlowych dostaną po kieszeni lub stracą pracę. Były i głosy, że jak niedziela ma być wolna to dla wszystkich. Żołnierz, strażak, pielęgniarka, lekarz, artysta, pracownicy gastronomii, a nawet ksiądz też powinni nie „pracować”. Pracoholicy z kolei postulowali, żeby wszyscy obowiązkowo pracowali w niedzielę, a więc szkoły, przedszkola czy banki też. Przyznać trzeba, że urzeczywistniony przez rząd postulat „Solidarności” nie przeszedł w społeczeństwie tak sobie bez echa.

Zapewne inny jest obraz „zakazanej” niedzieli handlowej w dużych miastach, gdzie funkcjonują ogromne centra handlowe i galerie, w których na klienta czeka nie tylko możliwość zakupów, ale też rozrywki i spędzenia czasu wolnego.

Inaczej jest w mniejszych miejscowościach. Mławianie przynajmniej jak na razie nie doczekali się w naszym mieście galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia, choć obietnice jej budowy wraz z dworcem zintegrowanym pojawiają się od niemal dekady. Z drugiej strony, do Olsztyna, Warszawy czy choćby Ciechanowa nie jest daleko, a znacząca większość dysponuje pojazdem własnym. A to oznacza, że wielu z nas wie, jaki jest obraz niedzieli spędzonej w galerii, najczęściej razem z rodziną. A jeżeli ktoś będąc już tam na miejscu nie dał się wciągnąć w szał zakupów, zachował trochę dystansu i chciał poobserwować bywalców, to mógł wyrobić sobie spokojnie własną opinię. Może też ją zestawić sobie z obrazem niedzieli handlowej w Mławie.

Na ocenę czy zakaz  przyniesie jedynie zmiany dla pracowników handlu, czy może dokona zmian w sferze mentalnej społeczeństwa, w tym momencie nawet nie ma się co silić. Pamiętajmy, że coraz mniej jest pokolenia, które pamięta realia sprzed niemal pół wieku, kiedy to nie tylko niedziele były wolne ale też i soboty.  Dziś młodzież raczej ze zdumieniem zapyta: a jak to możliwe? Pod względem mentalnym dla nich niedziela handlowa, to nie żadna bariera. Gorzej jednak, gdy wypadnie w niedzielę pójść do pracy w jednej z sieci handlowych. Sprawa relacji rodzinnych i międzyludzkich to materia też delikatna, tu zmiany nie zachodzą tak sobie z dnia na dzień.

Tak więc, przynajmniej na razie nie widać więcej niż było spacerowiczów i biegaczy, a kino czy inne formy rozrywki w Mławie nie przeżywają nawału odwiedzających. Z tego co wiem, nie przybyło też znacząco wiernych na niedzielnych mszach. Na jakieś efekty trzeba jeszcze czasu, jak mawiają nasi przyjaciele (nawet ci co pracują już u nas) „pażywiom, uwidim”.

ZygZak

Zobacz także…

Niemożliwe jest możliwe. Rok cudów rozpoczęty

O tym się mówi w mieście. Cybersex po mławsku

Mława miasto radzieckie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

13
KOMENTARZE

avatar
1500
MartaS
Gość
MartaS

w niedziele nie ma, ale np. w soboty, w niektórych sklepach aż „ciężko się oddycha”, współczuję pracownikom, bo zapier*** jest ostry i jak w dniu świstaka, to samo co tydzień w niedalekiej przyszłości

lok
Gość
lok

miasto śpi jak burmistrz przed wyborami -radni szykują sie na następną wycieczkę do zaprzyjaznionego miasta tylko kto będzie dzieci uczył

z bliska
Gość
z bliska

Nie przesadzaj Burmistrz nie śpi, korzysta z każdej okazji gdzie może się pokazać. Ostatnio bawił się na imprezie z dzieciakami w szkole 7. Panie Burmistrzu to naprawdę nie wypada aby przeszkadzać dzieciakom w zabawie, TO JESZCZE NIE SĄ WYBORCY ICH POLITYKA NIE INTERESUJE.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Tyle, że dzieciaki powiedzą rodzicom jaki z burmistrza „wporzo” gość i „równiacha” 🙂

Cyniczna
Gość
Cyniczna

Możecie jechać do Ciechnowa, wszak „nasza” kolejka już tam stoi a i Mac Donalda mają do tego deptak w środku miasta, nawet obwodnice udało im się zrobić, niedługo zagospodarują wieże ciśnień a u nas co ?

z bliska
Gość
z bliska

A czym mamy jechać do CIECHANOWA, jak sprzedali nam kolejkę / została tylko drezyna / a deptak i w Mławie można zrobić też w centrum ulica przy dawnym kinie, tylko trzeba mieć tak operatywnych ludzi władzy jak w Ciechanowie, a nie takich Radnych jak w Mławie którzy są tylko po to aby odebrać swoją dietę 2.000 co m-c, bo z pozytywnym myśleniem jest u nich bardzo ciężko. A zamiast Mac Donalda, ma być galeria, tylko nie wiadomo kiedy??? Ale Ciechanów nie ma tylu pomników.

w.w.
Gość
w.w.

Ostatnio nawet prezydent Ciechanowa powiedział nie projektowi budowy pomnika ofiar tragedii smoleńskiej – ciekawe czy taki pomysł zawita do Mławy?

z bliska
Gość
z bliska

Ale w Mławie Pan Burmistrz,się wypowiedział, i posadził drzewko /dąb/ koło pomnika Papierza, ze specjalną tablicą. Ale nie mówmy już o tym, bo obudzi się Pan Golec, i zacznie zbiórkę, ma do tego talent!!!

Mławianka
Gość
Mławianka

Masz z tym problem? Zbiórka nie jest przecież obowiązkowa. Miłej niedzieli. Ja bardzo cieszę się, że spędzam ją z rodziną

Obok
Gość
Obok

Oczy mi pękły

zośka
Gość
zośka

Papierza???? Litości…słownik polecam, a te przecinki przed „i” masakra

Z R ..
Gość
Z R ..

I to przy 2 razy wiekszym budżecie i długiem jak Mława
A wkurze Was multikino buduja nowoczesne i przyjazne i nie musza oddawać wszystkiego w ramach ppp

Tratwa
Gość
Tratwa

Przejdzcie się do sklepów typu calipso i będzie łamany zakaz na tacy podany