Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dlaczego ważne jest kontrolowanie glikemii, czyli o późnych powikłaniach cukrzycy.


We wcześniejszych artykułach pisałem o dwóch podstawowych typach cukrzycy oraz metodach zapobiegania i sposobach leczenia.

Niezależnie od typu cukrzycy podstawowym celem leczenia jest uzyskanie wartości stężenia glukozy we krwi zbliżonych do tych występujących u osób zdrowych, (czasem ustala się inne wartości w zależności od stanu ogólnego chorego). Pojawia się zatem pytanie, dlaczego utrzymanie prawidłowej glikemii jest takie istotne, skoro większość chorych na cukrzycę nie zgłasza dolegliwości przy stężeniach glukozy 160-250mg/dl, a ostre powikłania, takie jak kwasica ketonowa pojawiają się z reguły przy stężeniach powyżej 300mg/dl. Podstawowym celem takiego działania jest zapobieganie rozwojowi oraz leczenie następstw późnych powikłań cukrzycy.

Kiedy pojawiają się późne powikłania?

Powikłania te występują z reguły po kilku- kilkunastu latach trwania choroby, w czasie której stężenie glukozy było nieprawidłowe. Większość chorych niestety nie zdaje sobie sprawy z tego ryzyka i często bagatelizuje przewlekłe złe kontrolowanie choroby (najczęściej nie stosuje się do zaleceń dietetycznych), odległe skutki takiego działania mogą być bardzo poważne, dlatego tak istotne jest prawidłowe leczenie i kontrolowanie choroby. Niestety w momencie pojawienia się tych odległych powikłań leczenie z reguły nie jest w pełni skuteczne, a objawy znacząco pogarszają jakość życia.

Późne powikłania cukrzycy stanowią narastający problem z powodu przedłużenia długości życia społeczeństwa, wiąże się to niestety ze wzrostem zachorowalności. Jak wiemy cukrzyca typu 2 często długo pozostaje nierozpoznana i już w momencie wykrycia mamy do czynienia z obecnością zaawansowanych powikłań. Zdarza się też że to właśnie obecność powikłań skłania chorego do wizyty u lekarza i uruchamia procedury diagnostyczne pozwalające rozpoznać chorobę zasadniczą.

Jakie mogą być powikłania cukrzycy?

Ogólnie powikłania te możemy podzielić na dwie duże grupy, jedna dotyczy dużych naczyń krwionośnych oraz dotyczące drobnych naczyń o średnicy kilku mikrometrów; druga grupa powikłań występuje tylko u chorych na cukrzycę.

Późne powikłania mogą dotyczyć dużych naczyń krwionośnych powodując przyspieszenie rozwoju miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, które występują w cukrzycy w młodszym wieku. Częściej również pojawiają się zawały serca – szacuje się że ryzyko zawału serca u chorego z cukrzycą i nadciśnieniem jest około 4 razy większe w porównaniu z osobą zdrową w tym samym wieku. Wymienione powikłania dotyczące dużych naczyń nie są charakterystyczne dla cukrzycy, ale występują znamiennie częściej u tych chorych.

Swoistymi i występującymi tylko w cukrzycy zmianami są zaburzenia w obrębie drobnych naczyń krwionośnych – naczyń włosowatych o milimetrowych średnicach. Zmiany tam zachodzące są podstępne, długo mogą przebiegać bezobjawowo, a dotyczą właściwie większości narządów. Do tych powikłań zaliczamy: uszkodzenie nerwów, nerek, naczyń w siatkówce oka.

Do najgroźniejszych i niestety najczęściej występujących powikłań należy uszkodzenie nerwów. Objawia się najczęściej zaburzeniami czucia w obrębie nóg, uczuciem drętwienia, silnymi dolegliwościami bólowymi najczęściej w nocy, uszkodzenie nerwów kończynach może też spowodować chwiejny chód i zwiększyć ryzyko upadku. Uszkodzenie nerwów przyczynia się również do powstania zespołu stopy cukrzycowej zwiększając ryzyko deformacji stopy i amputacji.

Powikłaniem dotyczącym nerek jest pojawienie się ich niewydolności, które z czasem może być leczone tylko dializoterapią lub przeszczepem nerki.

Długotrwała, przez wiele lat źle kontrolowana cukrzyca sieje również spustoszenie w oku. W przebiegu cukrzycy zwiększa się częstość występowania zaćmy, jaskry, mogą pojawiać się zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia obrazu, pogorszenia ostrości wzroku. Najniebezpieczniejszym powikłaniem jest uszkodzenie siatkówki w oku która jest elementem światłoczułym w oku odpowiadającym za widzenie – drobne naczynka w siatkówce po wielu latach źle kontrolowane cukrzycy zaczynają obrazowo opisując ,,przeciekać”, pojawiają się nowe naczynia o nieprawidłowej budowie a wszystko to może prowadzić do wylewów krwi wewnątrz gałki ocznej i pojawienia się ślepoty. Podstawowym leczeniem jest wyrównanie i utrzymanie glikemii oraz zabiegi laserowe mające na celu jak najdłuższe utrzymanie zdolności widzenia i spowolnienie postępu zmian.

Jak można zminimalizować ryzyko powstania tych powikłań?

Reasumując, chory z cukrzycą który przez wiele lat nie dba o nią (jest ona źle kontrolowana, glikemie utrzymują się w zakresie nieprawidłowym) ma znacząco zwiększone ryzyko pojawienia się opisanych wyżej powikłań, szacuje się że chorzy ci żyją około 12 lat krócej od swoich zdrowych rówieśników.

Zapobiec tym powikłaniom lub zmniejszyć ryzyko ich powstania można tylko utrzymując przez cały czas trwania choroby prawidłowe wartości glikemii, ciśnienia tętniczego, cholesterolu oraz utrzymując należną masę ciała. Można to osiągnąć dbając o dietę, regularny wysiłek fizyczny oraz stosując regularnie leki zalecone przez lekarza.

lek. Marek Jakubiak

Czekamy na pytania i uwagi dotyczące przedstawianych zagadnień, można je kierować pod adres: [email protected]//codziennikmlawski.pl 

Serdecznie zapraszamy!

lek. Marek Jakubiak – Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; specjalista chorób wewnętrznych. Odbywał staż specjalizacyjny w dziedzinie diabetologii w Oddziale Chorób Wewnętrznych- pododdział Diabetologii i Zaburzeń Metabolicznych Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Uczestniczy w licznych zjazdach naukowych poświęconych diabetologii oraz w odbywających się corocznie zjazdach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.


Przychodnia Alfamed to kompleksowe podejście do zdrowia naszych pacjentów. W ofercie znajdziecie Państwo fachową opiekę wielu specjalistów między innymi: ginekologa, ortopedy, endokrynologa i wielu innych. Ponadto posiadamy pełen wachlarz badań laboratoryjnych, fizjoterapię, medycynę pracy a także usługi stomatologiczne. Zespół Alfamed to najlepsi specjaliści, którzy zadbają nie tylko o Państwa zdrowie ale i o miłą atmosferę. Więcej informacji na stronie www.alfamed-mlawa.pl

Zobacz także…

Co jeść, a czego unikać – rola diety w profilaktyce i leczeniu cukrzycy

Cukrzyca typu 1 – przyczyny, objawy i leczenie

Cukrzyca typu 2 – przyczyny choroby

Cukrzyca to plaga XXI wieku

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]