Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

K+M+B 2018. Dziś święto Trzech Króli


Dziś na drzwiach wielu naszych domów pojawi się wypisany poświęconą kredą napis K+M+B, do którego niektórzy dopiszą 2018. Właśnie dziś, 6 stycznia obchodzimy święto Objawienia Pańskiego w Polsce nazywane potocznie świętem Trzech Króli. Od 2010 roku jest to dzień ustawowo wolny od pracy, co oznacza, że jakieś niezbędne zakupy możemy zrobić jedynie w małych, osiedlowych sklepach.


Wokół znaczenia symboliki tradycyjnie w Polsce umieszczanego na drzwiach napisu „K+M+B” ewentualnie „C+M+B”, zwykle zresztą przy okazji tego święta, odżywa polemika, czy znaki są pierwszymi literami imion wspomnianych w Ewangelii mędrców (magów, królów), Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy przybyli ze Wschodu, by oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. A może są to pierwsze litery od łacińskiego zdania: „Christus Mansionem Benedicat”. Tak czy inaczej, obyczaj jest pielęgnowany w bardzo wielu domach, również w naszych stronach.

Z okazji tego święta w wielu miejscowościach na ulice wychodzą orszaki Trzech Króli, by przypomnieć postaci znane nam doskonale z kart Ewangelii, a więc Jezuska, Maryję i Józefa, pasterzy, właśnie trzech króli, przy których czasem pojawia się symbolizujący zło król Herod.

Takie orszaki pojawią się dziś na ulicach wielu miejscowości diecezji Płockiej. Najdłuższą, siedmioletnią tradycję ma orszak w Płocku, niewiele krótszą, bo pięcioletnią ma ten, w leżącym w naszym powiecie Radzanowie. W tym roku na radzanowskim rynku orszak pojawi się około godziny 12-tej. Orszaki pojawią się też w miejscowościach nieodległych od Mławy, takich jak: Ciechanów, Przasnysz, Raciąż czy Żuromin.

red.

Zobacz także…

Orszak Trzech Króli w Radzanowie. Wszyscy podążali za gwiazdą

Od Czytelniczki: Orszak Trzech Króli – fotorelacja z Łodzi

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments