Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nie ma jednomyślności radnych w sprawie projektu budżetu na rok 2018


Już na jutrzejszej sesji radni zadecydują jak ostatecznie wyglądać będzie miejski budżet na rok 2018. Na posiedzeniu najważniejszej komisji – komisji budżetu, zajmującej się złożonym przez burmistrza projektem, która obradowała w piątek 22 grudnia, jednomyślności w głosowaniu nie było. Projektu nie poparli radni Michał Pol, Lech Prejs,  Krzysztof Wasiłowski i Janusz Wiśniewski. Kontrowersje dotyczą głównie zapisanej w budżecie emisji obligacji na najwyższą w historii miejskiego samorządu kwotę 17 mln zł.

Na komisji skarbnik miasta Henryk Antczak przedstawił łącznie zarówno wieloletnią prognozę finansową jak i projekt budżetu na 2018 rok. Podkreślił jego mocne i słabe strony. Według projektu 2018 rok, to rok wyjątkowy.  W przyszłorocznym budżecie na inwestycje zaplanowano kwotę 33 mln zł, ale już inwestycje prognozowane na 2019 roku to tylko kwota ok. 6,4 mln zł. Skarbnik zwrócił też uwagę radnych na spadające z perspektywie dochody ze sprzedaży majątku. Na rok 2018 zaplanowana jest kwota 3,2 mln zł, a na dalsze lata kwoty ok. 600 tys. zł. Mówiąc o zadłużeniu miasta przypomniał, że obecnie to kwota 22,7 mln zł, po emisji obligacji sięgnie 39,7 mln zł, a obligacje będą spłacane od roku 2020.  Podkreślił również, bardzo małą różnicę między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi. Przypomniał, że podobna sytuacja była w roku 2011 i wtedy miasto podjęło działania i szukało oszczędności w każdym dziale i paragrafie budżetu.

W dyskusji radny Michał Pol poprosił skarbnika o odniesienie się do zastrzeżeń do projektu budżetu jakie wyraził w piśmie wysłanym do radnych. Zwrócił też uwagę, że trzeba położyć nacisk na pozyskiwanie środków zewnętrznych.

Skarbnik wyjaśniał, że jego zaniepokojenie budzi przede wszystkim wysoki stopień wydatków bieżących, stąd pisemna prośba do burmistrza o analizę.

Swoje zastrzeżenia wyraził też radny Lech Prejs.

– Ubolewam, że praca nad budżetem nie przebiega harmonijnie. Te trzy lata tak dobrze mijały. Niepokoi mnie ten 17 mln deficytu. Może trzeba poszukać oszczędności? – zastanawiał się radny.

– Liczę, że burmistrz i skarbnik do sesji spotkają się i wyjaśnią wątpliwości – apelował z kolei radny Krzysztof Wasiłowski.                                                                                                           Projektu budżetu broniła wiceburmistrz Janina Budzichowska. Informowała radnych, że miasto nie pozyskało środków na remont „popówki” i rewitalizację, ponieważ od ostatniego naboru nie było kolejnych możliwości aplikowania. Zwróciła uwagę, że zapisane w budżecie kwoty są kosztorysowe i po przetargu zapewne ulegną zmniejszeniu.

– To podejście populistyczne „rzucać się na wszystko”, żeby tylko pozyskać środki. Wszystkie nasze dotychczasowe wnioski były dobrze przygotowane, a z Ciechanowem nie chciałabym się porównywać. Oddłużanie miasta było po to, żeby teraz był „strzał”. Wszystkie wskaźniki są rewelacyjne. Uchwalcie budżet w takim kształcie, a nasz zespół dołoży starań, by go jak najlepiej zrealizować – mówiła Janina Budzichowska.

– To autorski projekt burmistrza i nie zamierza on nic w nim zmieniać – dodała wiceburmistrz.

W głosowaniu komisja budżetu większością głosów pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu. W głosowaniu uwidocznił się rozłam wśród radnych z komitetu wyborczego Mława 2014 Henryka Antczaka. Za projektem zagłosowali radni Janusz Wojnarowski i Jacek Sych. Wstrzymali się od głosu Lech Prejs,  Krzysztof Wasiłowski i Janusz Wiśniewski (wszyscy KWW Mława 2014) i Michał Pol (PiS).

red.

Skarbnik miasta ostrzega burmistrza i radnych: to „życie ponad stan” i niefrasobliwość

Burmistrz Kowalewski: „Sytuacja jest zupełnie inna niż ta, którą przedstawia skarbnik”

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

35
KOMENTARZE

avatar
1500
Observer
Gość
Observer

Autorski projekt budżetu na rok 2018 naszego burmistrza kojarzy mi się z nowatorskim rozwiązaniem PPP, które nam zafundował ten Pan. Niedługo zafunduje nam spalarnie śmieci: wybory tuż, tuż, a spalarnia zaraz za nimi. Jeśli w tych wyborach przejdzie, a zdając sobie doskonale sprawę z tego, że to już naprawdę będzie jego ostatnia kadencja poprze wszystko, bo przecież nie jest mieszkańcem Mławy, więc na zakończenie zgotuje nam piekło w postaci spalarni. Mamy naokoło wysypiska, które co jakiś czas ulegają „samozapłonowi”, to jeszcze nam dojdzie spalarnia i automatycznie wzrośnie ilość zachorowań na choroby nieuleczalne, np.nowotwory. Ponadto zadłuży miasto do granic możliwości, bo… Czytaj więcej »

Mozliwe
Gość
Mozliwe

Radni zaglosowali na tak, oprocz Kacprzaka, Rakowskiego przy glosach wstrzymujacych sie Haliny Pszczolkowskiej i Michala Pola.
Autorski projekt przeszedl.

z bliska
Gość
z bliska

Wszystko się zgadza tylko wydaje mi się że Burmistrz nie należy do Partii Przyjaciół Piwa /PPP/

Observer
Gość
Observer

Mławskie (a właściwie PPP naszego burmistrza) PPP nie ma nic wspólnego z Partią Przyjaciół Piwa 😀 , bo to jest Partnerstwo Publiczno – Prywatne, czyli bardzo nowatorskie podejście burmistrza do oczyszczalni ścieków, a być może już niedługo i WODKAN oraz drogi.
Tak, a my za te nowatorskie pomysły autorstwa Pana Kowalewskiego będziemy płacić – płakać i płacić.

mila
Gość
mila

„zapisane w budżecie kwoty są kosztorysowe i po przetargu zapewne ulegną zmniejszeniu” podobnie jak w przetargu na przewóz MKMką – redukcja w górę?

zor
Gość
zor

A wiecie w którym roku nadano nazwę Aleja ŚW.Wojciecha i kto był wtedy burmistrzem…….. Antczak a było to 1997 roku, pewnie skarbnik sobie przypomniał i chce dokończyć dzieło

mławianin 1
Gość
mławianin 1

zor—-tak tylko że Antczak nie był incjatorem tej propozycji—-o ile mie pamięć nie myli to incjatorem tej nazwy był Grzymkowski, a co mógł Antczak zrobić jak Radni w tamtym 1997 roku go przegłosowali.

bat
Gość
bat

PiS w Mławie jeszcze nie rządził, czas na dobrą zmianę w tym mieście, rozumiem że Kowalewskiemu dziękujemy, szukamy innego kandydata ?

mila
Gość
mila

dajmy w mieście władzę PISowi a rada spłodzi uchwalę na cześć małego rydza, przemianuje ulicę Kopernika na byłego prezydenta i opodatkuje nieruchomości dla wsparcia toruńskiego maga…co dalej?moja wyobraźnia niestety jest ograniczona, wyobraźnia wyznawców smoleńskich chyba nie zna ograniczeń:(

mławianin 1
Gość
mławianin 1

mila—100% racji tylko nie wywołujmy wilka z lasu, bo nie dosyć że zmienią ulicę to jeszcze mogą nam w Mławie postawić pomnik, wielkiego wodza narodu L.K. bo i w naszym mieście są wyznawcy religii Smoleńskiej, którzy już snuli propozycje budowy pomnika, ale dobrze że ostał się tylko DĄB ku pamięci ofiar tej tragedii, której winni zginęli w tej katastrofie, a ich pobratymców przez co miesięczne zbiegowiska, 18% Polaków wyniosło do Władzy. I taka jest pisowska rzeczywistość wystarczy tylko zapoznać się z ich życiorysami aby zorientować się co sobą reprezentują, a ich wódz do 12 w południe spał i nie wiedział… Czytaj więcej »

Obiektywna
Gość
Obiektywna

zapomniałeś dodać że frekwencja wyniosła niecałe 51% i WCALE NIE 18% TYLKO 37,58% głosowało na PIS http://wiadomosci.onet.pl/kraj/wybory-parlamentarne-2015-pkw-podala-ostateczne-wyniki/zqe59j więc przestań manipulować i pisać nieprawdę. A dla mnie prywatnie to czy ktoś kota chrobota czy całuje żyrafę, nie liczy się, patrzę na ratingi i rozwój kraju, a to że pewnym grupom społecznym (do których chyba ty należysz, patrząc jak jadem plujesz i jak żółć Ci wycieka) przerwały się kombinacje i złodziejstwo OJ BOLI I TO JAK BOLI :-)…

mławianin 1
Gość
mławianin 1

Ależ jesteś obiektywna, aż strach czytać twe wypociny, bo jeszcze trochę i zrobisz ze mnie złodzieja, który popiera Platformę zły strzał bo głosowałem na PIS i bardzo po 2 latach ta władza mi się przejadała, a złodziejstwo i kolesiostwo przy obstawianiu tymi miernotami stanowisk / SUSKI/ jeszcze większe niż za platformy, ja napisałem dobrze a że ty nie potrafisz kojarzyć i czytać ze zrozumieniem to nie ma się co dziwić, pisząc o 18% procentach PISAŁEM O WSZYSTKICH UPRAWNIONYCH POLAKACH MAJĄCYCH PRAWO WYBORCZE . dlatego takie procenty, nie jestem od manipulowania, a od pisania prawdy i zwracania takim jak ty uwagi… Czytaj więcej »

mławianin 1
Gość
mławianin 1

czy pisząc ten post chcesz naprawdę ukręcić bat na siebie możesz ale nas przeciwników Pis nie namawiaj do takiej zmiany, która jest psu na budę warta.

z Wólki
Gość
z Wólki

Krajewski, a w ilu już był partiach ? Dzisiaj jest w PiS, bo się opłaca. Wszak ma posadkę w AIRMR.

mławianin 1
Gość
mławianin 1

No i taki jest właśnie PIS, załatwili Krajewskiemu i Polowi posadki a teraz ich wypychają na stanowisko Burmistrza i dlatego takim działaniom tej pisowskiej władzy winniśmy poprzez kartkę wyborczą powiedzieć dość, i nie tylko pisowskim działaczom także tym Radnym bezradnym którzy za mocno zasiedzieli się w R.MIASTA. Nadchodzi czas aby zmienić to towarzystwo, ale uczynić to z rozwagą, aby nie wpaść z deszczu pod rynnę, i dajmy sobie spokój z tym pisem czy naprawdę nie dostrzegamy tego co się dzieje od samej góry.

grupa
Gość
grupa

Radny Jarosław na burmistrza.

dagmara
Gość
dagmara

Budżet można tworzyć na bazie logiki, biorąc pod uwagę min. wysokość dochodów miasta, albo chciejstwa i wybiórczego dobierania argumentów gdy jest oderwany od rzeczywistości. Budżet Mławy na 2018 rok, to wg Budzichowskiej autorski projekt burmistrza, a gdy zostanie uchwalony w proponowanym kształcie to zespół dołoży starań, by go jak najlepiej zrealizować. Argumenty godne Hugo Chaveza bądź Roberta Mugabe.

non
Gość
non

Bardzo słuszne spostrzeżenie, zwolennicy Kowala robią te wrzutki z nazwiskami kandydatów,
a zadłużenie zaraz może być 40 mln zł, no ale przed wyborami trzeba często wstęgę przecinać

Jaro
Gość
Jaro

Widzę, że wielu komentujących dało się zwieść innemu portalowi, który napisał o Konradzie Wojnarowskim. Udało się przekierować dyskusję na inne tory. A zatem nie dyskutujemy już na temat – jak bardzo źle robi burmistrz, chcąc zadłużyć miasto na kolejne 27 mln zł, ale na tym czy jakiś gość z PSL będzie kandydował na burmistrza. Bardzo się to udało obrońcom burmistrza Kowalewskiego – to przerzucenie dyskusji na inne tory.

Marlon
Gość
Marlon

Dokładnie, „zasłona dymna”…

milena
Gość
milena

Uważam tak. Burmistrzem Mławy powinien zostać ktoś z pisu. Krajewski. CZŁOWIEK MA DOŚWIADCZENIE.

Doświadczony
Gość
Doświadczony

Pisowi już podziękujemy i Krajewskiemu też!

xawery
Gość
xawery

Z dwojga złego wolę już młodego WOJNAROWSKIEGO!!!!. KRAJEWSKI CZY CO NIE KTÓRZY NA GŁOWĘ NIE UPADLI,doświadczenie owszem ma tylko zależy do czego?? jejku, gdzie on już w Mławie nie pracował, to typowa chorągiewka, ustawia się zawsze tam gdzie dobre wiatry wieją, w tym jest dobrym specjalistą.

ŻABA
Gość
ŻABA

xawery , z tym upadkiem na glowę masz rację. Poczekajmy na resztę kandydatów. Pomyślmy też, że zmiana może nam wyjść na gorsze, więc nie podejmujmy decyzji pochopnie. Ale na pewno W.KRA.. mówimy -NIE

mławianin 1
Gość
mławianin 1

Krajewski??? to ten od noszenia wiązanek na uroczystościach—-do takiej roli jest naprawdę dobry. A PISOWI DZIĘKUJEMY!!

Czytelnik
Gość
Czytelnik

Wojnarowski nie wyklucza kandydowania na burmistrza Mławy. Mam nadzieje, że „Codziennik” też podejmie ten temat, bo jeśli to syn Starosty, ma takie plany to Kowalewski może się zacząć bać.

Karola B.
Gość
Karola B.

Ale czy dla Mławy i mieszkańców to dobry znak ?! Nie sądzę, kolejny ancymonek z układu PSLowskiego. W sumie z drugiej strony z marszałkiem Struzikiem razem makowca jedzą to może i kasa do Mławy popłynie szerokim strumieniem, kto wie ?

Troglo
Gość
Troglo

Jeśli Struzik zostanie marszałkiem

Ben ten
Gość
Ben ten

Burmistrz Kowalewski kontra ten zielony ludzik kpiny. Nasz burmistrz jest najlepszy

Ott
Gość
Ott

Spokojnie. Moze w posredniaku prace znajdziesz jak Kowala nie wybiora. Nie ma co tak stanowiska sie mocno trxymac.

publicysta
Gość
publicysta

Moim zdaniem sensacją końca tego roku jest możliwość kandydowania K. Wojnarowskiego na burmistrza Mławy. To by dopiero było. No i dobra współpraca miasta ze starostwem poszłaby do lamusa.

Magda
Gość
Magda

„To podejście populistyczne „rzucać się na wszystko”, żeby tylko pozyskać środki” WTF? 🙂 Podejście populistyczne to chyba raczej te dziwaczne przetargi na projekty, koncepcje, teledyski, itp. jak krew w piach, nic tylko pieniądze w błoto. Oj, chyba te uszko od dzbana niedługo się urwie i mleczko wyleje.

Robin
Gość
Robin

Myślę że jak zielony ludzik z Warszawy chce spróbować , to proszę . Pan Kowalewski nie będzie miał w nim wielkiego rywala. Takie jest moje zdanie.Tylko widać co kombinuje PSL i Antczak, oj nie ładnie .

Janosik
Gość
Janosik

Racja Robin. Niech się weźmie za naukę i podziekuje Panu Giertychowi…

Kaszub
Gość
Kaszub

Z Kowalwwskim maja szanse nawet dzieci w przedszkolu. One przymajmniej potrafia zruzumiec pytanie i logiczne na nie odpowiadac. Kowalewski prostych pytan nie rozumie i plecie nie na temat. Jemu by sie przydalo gimnazjum.