Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mogiły zalane wodą. Nie wejdziesz tam bez kaloszy


Jest takie miejsce na terenie komunalnego cmentarza, gdzie zmarli raczej nie spoczywają w pokoju.  A już na pewno tego spokoju nie mają ich bliscy, którzy przychodzą tam uporządkować mogiły i zapalić znicze. Woda spływająca w ten najniżej położony róg cmentarza sprawia, że usypane z ziemi mogiły po prostu nikną w oczach, rozmywane przez płynącą wodę. Nie wejdziesz tam bez kaloszy. Nie pomagają takie działania doraźne jak ogradzanie i podsypywanie mogił.  Urząd miasta jako właściciel cmentarza i firma Imperial nim zarządzająca o problemie od dawna doskonale wiedzą. Wiedza nie przekłada się jednak na żadne czyny.


Zbliżają się te szczególne dni w roku, kiedy rodziny nawet z odległych stron przyjeżdżają, by położyć kwiaty i zapalić lampkę na grobach najbliższych, ale też krewnych i znajomych. Wtedy wizytówką miasta jest dla nich cmentarz.

Władze miasta mają świadomość, że na cmentarzu komunalnym brakuje już miejsc do pochówku. Temat braku miejsc i zalewania podnoszony był. m.in. na jednym z zebrań osiedlowych ulicy Warszawska w ubiegłym roku i wtedy burmistrz obiecywał, że planowane są działania.  Nic jednak od tego czasu się nie zmieniło. Utwardzone alejki kończą się dobrych kilka metrów przed ostatnimi w rzędzie mogiłami, teren zasypany jest kobiercem liści, a spływająca zewsząd woda czyni ten fragment cmentarza bajorem. Co prawda ten rok jest wyjątkowo mokry, nie zmienia to jednak faktu, że taki stan jest raczej sprzeczny z wymogami sanitarnymi.

Miasto jako właściciel co roku przeznaczało jakieś środki na inwestycje na tym terenie, w tym roku żadnych nowych inwestycji nie było widać.  Przy podziale wolnych środków, również nie pojawił się plan, by przeznaczyć środki na rozwiązanie tego problemu.

Za bieżące utrzymanie cmentarza i przygotowanie miejsc pod pochówek odpowiada spółka Imerial, dzierżawiąca od miasta teren cmentarza. Imperial wygrał ogłoszony przez miasto przetarg na trzyletnią dzierżawę cmentarza. Umowa, która obowiązywała do  15 grudnia 2016, została przedłużona już w trybie bezprzetargowym, a  obecny czynsz za dzierżawę cmentarza komunalnego burmistrz ustalił w wysokości  2120 zł brutto miesięcznie. Zgodnie z umową Imperial otrzymuje prowizję w wysokości 50% od kwoty za sprzedane miejsca za groby i od opłat za zezwolenie na budowę nagrobka.

Do obowiązków zarządzającego należy – oprócz spraw administracyjnych i organizacji ceremonii pogrzebowych – kopanie i zasypywanie grobów,  budowa grobów murowanych w stanie surowym, wytyczanie placów na pochówki oraz nadzorowanie nad prawidłowością zabudowy tych miejsc pomnikami i grobowcami, pielęgnacja zieleni na terenie cmentarza oraz zapobieganie dewastacji istniejącego drzewostanu, dbałość o czystość i porządek na całym terenie.

JK

 

Zobacz także…

Ponad 80 mandatów po weekendzie – trwa akcja „Znicz 2017″

https://codziennikmlawski.pl/2017/10/28/uwaga-beda-zmiany-w-organizacji-ruchu-na-wszystkich-swietych/

Już sprzątamy groby, kupujemy kwiaty i znicze

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
21 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mławianin
mławianin
5 lata temu

ADMIN— NAPRAWDĘ WARTO WYBRAĆ SIĘ NA KOMUNALNY DZIŚ 7.11.2017 LUB JUTRO ABY ZROBIĆ FOTORELACJE, te bagno zniknęło i warto to pokazać, krytykowaliśmy ten stan rzeczy KRYTYKA DOTARŁA DO FIRMY IMPERIAL a jednak dziś jest tam, naprawdę zrobione sporo pracy, abyśmy mogli normalnie poruszać się po cmentarzu.

Mławianka
Mławianka
5 lata temu

A co władze miasta robią dla Nas? Bo ja myślę , że oprócz corocznej rekonstrukcji bitwy i biegów to mało czym. Rekonstrukcja co dwa lata i już jakieś oszczędności- ale nie bo przecież tylko tym można się pochwalić raz w roku. Wiem, że podpisują mnóstwo papierków ale dla Nas to tylko papierki. U sąsiadów włodarze potrafią składać wnioski o pieniążki dla miasta i ludzi a u nas jak zwykle zabrakło czasu albo inne tłumaczenie. A nie przepraszam potrafiliście podnieść nam rachunki za wodę. Naprawdę liczyłam po wyborach że coś się zmieni ale niestety zawiodłam się.

Anonimowo :)
Anonimowo :)
5 lata temu
Reply to  Mławianka

Zmieni się po następnych wyborach 🙂
Ceny wody i ścieków jeszcze wzrosną, och, zapomniałam – koszt wywozu śmieci także.
Mława jest piękna, ale nie dla wszystkich, ale tak to już jest jak w mieście rządzi biznes.
… ale za to na święta będziemy mieli więcej ozdób.

ramzes
ramzes
5 lata temu
Reply to  Mławianka

jak to co robią? Przecież przeznaczono 60 tys. zł na bożonarodzeniowe ozdoby. Będziemy mieli przecież nową bombeczke. To mało?

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu

W tym roku problem zalanych cmentarzy ma nie tyko Mława. Cóż takich opadów jak tegoroczne dawno nie było. Zalane są pola, łąki, wychodzi na wierzch całkowity brak melioracji lub zaniedbania poczynione przez lata z terenami wcześniej zmeliorowanymi, co jednak nie tłumaczy ani miasta, ani tym bardziej właściciela cmentarza za zaniedbania w tym zakresie i obecny fatalny stan cmentarza. Pieniądze od ludzi się zdziera za miejsce na cmentarzu, ale inwestować to już raczej nie bardzo.

bella
bella
5 lata temu
Reply to  Jarząbek

no tak ale w Mławie to nie „nowość” w zeszłym roku problem był ten sam

Katarzyna
Katarzyna
5 lata temu

Może program telewizji POLSAT „Interwencja” ?!

bella
bella
5 lata temu
Reply to  Katarzyna

to jest poważny problem nie wypada z tego zartowac chciałabyś KAtarzyno aby groby Twoich bliskich co roku rozmywała woda kto wie co jeszcze moze wyplynac z takiego blota

Katarzyna
Katarzyna
5 lata temu
Reply to  bella

Droga bello, jak odebrałaś ten wpis to już twoje subiektywne zdanie. Słusznie zauważył mławianin, że NIE JEST TO ŻART, tylko propozycja rozwiązania problemu.

mławianin
mławianin
5 lata temu
Reply to  Katarzyna

Jeśli nic w tym temacie się nie zmieni to masz rację Katarzyno, trzeba będzie powiadomić program Polsatu „Interwencja”, i to nie są żadne żarty bella bo tylko taki program może nam pomóc aby wreszcie nastał porządek na komunalnym.

bella
bella
5 lata temu
Reply to  mławianin

odbieram wpis Katarzyny jako ironiczny tj. że rozdmuchuje się jakiś błahy problem a problem moim zdaniem jest poważny czasem ciężko wyczuć co komentujący miał na myśli tylko Katarzyna jest w stanie rozwiać wątpliwości

Arkadiusz
Arkadiusz
5 lata temu
Reply to  Katarzyna

Czemu nie, skoro władze sobie nie radzą?!

Kamil Przybyszewski
Kamil Przybyszewski
5 lata temu

Partnersywo PP, to wedlug burmistrza cos wspanialego.
Czas zmienic myslenie.
Efekty tych smialych i brawurowych oraz odwaznych decyzji burmistrza, beda za jakis czas odczuwalne- dodam- dotkliwie.
Mysle, ze te Pana rozwiazania juz przynosza efekty, o ktorych czytamy w powyzszym artukule.
A moze odwazna decyzja byla by powolac burmistrza w ramach Partnestwa Publiczno-Prywatnego.

mławianin
mławianin
5 lata temu

ADMIN—-moje podziękowanie za zajęcie się tym tematem który wywołałem swymi postami i apelami do was, i dalsza prośba nie odpuszczajcie tego tematu, bo ten stan rzeczy który pokazaliście na zdjęciach jest naprawdę porażający. Panie Burmistrzu Kowalewski, umowa którą Pan zawarł z firmą IMPERIAL powinna tylko na podstawie tych zdjęć być natychmiast rozwiązana!!! Bo firma IMPERIAL jest tylko od zbijania kasy, a opłata za dzierżawę to już parodia a porządku na cmentarzu absolutnie nie ma, i tak w Mławie wygląda Partnerstwo Publiczno Prywatne? Czy wreszcie ten stan rzeczy dotrze do mławskich decydentów, nie czas teraz zajmować się bombkami, kiedy bliscy mławian w swą ostatnią drogę, zostali pochowani w wodzie i błocie, przeciesz to jest bezczeszczenie zwłok, i za taki stan rzeczy ludzie odpowiedzialni winni ponieść konsekwencje. Ten stan rzeczy nie może trwać tym bardziej że o tym mówiono i pisano już rok temu, i nic się nie zmieniło, a monopolista na te usługi ma się dobrze, i dalej zbija kasę!!

z okolic
z okolic
5 lata temu

Straszny widok! Groby się po prostu rozpływają ;( W Mławie wydadzą pieniądze na kolejną bombkę a nie pomyśli się o czymś właśnie takim…

Beata
Beata
5 lata temu

ojej :(((((((

Mieszkaniec
Mieszkaniec
5 lata temu

Tak się kończy monopol na usługi w naszym mieście…

Koko
Koko
5 lata temu

Ciekawe co na to sanepid ?!

mławianin
mławianin
5 lata temu
Reply to  Koko

A czy w Mławie jest Sanepid, bo ten obraz z tych zdjęć, jest porażający. Czy stanem tego cmentarza i jego nadzorcą który jest zobowiązany do pilnowania porządku nie powinna się zająć MŁAWSKA PROKURATURA.

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu
Reply to  Koko

Sanepid w Mławie? – poczytaj Koko wszystkie wypowiedzi i komentarze pani Sztuby, to wiele zrozumiesz na temat mławskiego sanepidu.

Maria
Maria
5 lata temu

WSTYD. Tyle kasy od rodzin pobierają za pochówek. Nawet po śmierci są lepsi i gorsi. Przy alejce wybrukowanej kostką i betonowy grób, proszę bardzo 6000 zł, w piasku 2000 zł. Powinni zabrać się za robotę, utwardzić wszystkie główne alejki, poprowadzić drenaż ze studnią na deszczówkę i pobierać jedną opłatę za miejsce na pochówek. A władze miasta na to wszytko tylko patrzą…

21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x