Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Kariera Provident
Logo
MediaExpert Mława Praca Doradca Klienta

Już sprzątamy groby, kupujemy kwiaty i znicze


Choć deszczowa i wietrzna pogoda nie sprzyja wychodzeniu z domu, to na mławskich cmentarzach jest już duży ruch. Sprzątamy i porządkujemy groby, kupujemy kwiaty i znicze. Nie tylko przy cmentarzach, ale też w innych miejscach naszego miasta można nabyć elementy świątecznego wystroju pomnika, choć wiele osób, aby uniknąć czasem kłopotliwego ich transportowania robi takie zakupy jak najbliżej cmentarza.

Słoneczne ogrody Mława

Na cmentarzu komunalnym napotkać można też stolik ze zniczami, które sprzedają druhny ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej przy parafii Matki Bożej Królowej Polski. Dochód z takiej sprzedaży zasila kasę drużyny i służy potem finansowaniu harcerskiej działalności. Również miejskie służby wykonywały ostatnie prace remontowe na cmentarzu.

Niezależnie gdzie wybierzemy się na zakupy, ceny kształtują się podobnie. Najtańsze znicze kupimy już po 1,2 zł, ale cena najdroższych sięga niemal 40 zł. Jedna ze sprzedawczyń zdradza, że największą popularnością cieszą się lampki w odcieniach fioletu. Klienci kupują też dużo zniczy w kształcie kapliczki.

Kwiatów również jest dostatek, choć sprzedawcy, nie osłonięci namiotami wystawiają  jedynie kilkanaście doniczek. Reszta czeka na klienta pod dachem przyczepy, bowiem deszcz niszczy wystawione kwiaty. Cena donicy z kwiatami zależy jak zawsze od ich urody i wielkości.  Najtańsze kosztują 10 zł, te najdroższe nawet 30 zł.

Na samych cmentarzach jeszcze nie czuć tego charakterystycznego klimatu zaduszkowej zadumy. Ci, którzy nie obawiali się zmoknięcia porządkowali mogiły, usuwali wypalone lampki i strącone liście.  W sobotę 28 października jeszcze wiele mogił było nie uprzątniętych i nie wiadomo, czy ktoś się w ogóle na nich pojawi, wyglądają bowiem na pozostawione bez opieki już przez dłuższy czas.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z trzech mławskich cmentarzy: „starego”, komunalnego i parafialnego na Wólce. Zdjęcia celowo nie są posegregowane nekropoliami, ich lokalizacja to taka mała zagadka, choć nie trudna do odgadnięcia dla tych, którzy nasze cmentarze odwiedzają częściej niż raz w roku.

JK

« 1 z 3 »

 

Zobacz także…

Mogiły zalane wodą. Nie wejdziesz tam bez kaloszy

Uwaga! Będą zmiany w organizacji ruchu na Wszystkich Świętych

Jak co roku rusza policyjna akcja „Znicz”

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

1
KOMENTARZE

1500
mławianin

W tej całej fotorelacji zabrakło mi zdjęcia z cmentarza komunalnego, z tym wodnym stoiskiem, gdzie groby znajdują się w wodzie. Może przy takim dniu, fotoreporter, nie chciał tego bałaganu i zalewiska pokazywać, bo to jest naprawdę wstyd dla firmy zarządzającej IMPERIAL , i właściciela tego cmentarza czyli Urzędu Miasta. Ale jak nie dziś to kiedy mamy o tym przypominać?? A kiedy miejskie służby zajmą się ułożeniem kostki w alejkach cmentarnych i zlikwidują te bagno które pojawia się po opadach deszczu? na cmentarzu komunalnym?—A na cmentarzu Parafialnym, okropnie straszą zapchane pojemniki na odpady tak jak by ktoś o nich zapomniał. Rodziny… Czytaj więcej »