Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czy PSS Społem sprzeda budynek „Handlowca”?


Wśród krążących w Mławie nieoficjalnych wiadomości pojawiła się i taka, że Spółdzielnia PSS Społem w Mławie zamierza sprzedać budynek tak charakterystycznego dla architektury Mławy „Handlowca”. Pada nawet kwota za jaką do transakcji miałoby dojść, a nawet wymieniany jest konkretny, potencjalny nabywca. Jak jest naprawdę?

– Prawdą jest, że jest uchwała walnego zgromadzenia przyzwalająca na sprzedaż obiektu. Tyle, że podjęta była już ponad rok temu. Koszty utrzymania „Handlowca” są duże, myśleliśmy więc też o takim rozwiązaniu jak sprzedaż. W ostatnim czasie otrzymaliśmy pismo od burmistrza w sprawie rewitalizacji planowanej na tym terenie. Pewnie też trzeba coś dołożyć, przynajmniej do remontu elewacji. Zastanawiamy się więc nad każdym rozwiązaniem. Jednak nie ma jeszcze wyceny obiektu, ani konkretnej decyzji o sprzedaży – wyjaśnia Prezes Zarządu PSS Społem w Mławie Irena Końpa.

JK

„Handlowiec” od ponad półwieku wpisał się w architekturę i wizerunek Mławy.

Kubatura obiektu wynosi 7966 m³. Współczesna powierzchnia użytkowa to 1554 m² (piwnica 430 m², parter 234 m², I piętro 460 m², II piętro 430 m²). Budynek charakteryzują nawiązania do stylu międzynarodowego, który jest przywoływany w kontekście architektury powiatowych Państwowych Domów Towarowych.

Projekt budynku jest datowany na 1956 rok, a jego autorem jest Stanisław Kolendo, który w tym czasie pełnił funkcję zastępcy kierownika (wówczas Juliusz Żórawski) Katedry Projektowania Budynków Przemysłowych na Politechnice Krakowskiej. Wykonawstwo zlecono lokalnemu potentatowi budowlanemu Przedsiębiorstwu Budownictwa Terenowego z Mławy. Prace rozpoczęto na przełomie 1958 i 1959 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło w marcu 1963 roku.

Pierwotnie Dom Handlowy należał do sieci domów towarowych przedsiębiorstwa państwowego Powszechne Domy Towarowe. Lokalnie zarządzaniem zajmował się Miejski Handel Detaliczny w Mławie. Natomiast w latach 70. XX wieku, w okresie tzw. segmentacji rynku wewnętrznego, obiekt został przekształcony w Dom Handlowy Społem. Zmienił się również właściciel, którym została Wojewódzka Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Ciechanowie (z oddziałem w Mławie), a następnie Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Spójnia” w Mławie. / za Wikipedia/.


Zobacz także…

Fontanna, nowe oświetlenie, zieleń i drogi – tak niedługo będzie przy „Handlowcu”

Koło „handlowca” przygotowania do przebudowy infrastruktury podziemnej

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

19
KOMENTARZE

avatar
1500
every
Gość
every

Na olx jest ogłoszenie:
„Sprzedam Dom Handlowy!
Sprzedam nieruchomość handlową w centrum Mławy o powierzchni 1985 m2 przy ul. Bolesława Chrobrego. Budynek 3 poziomowy. Parking wokół budynku. ”
Cena spadła – 2 800 000zł
Ktoś chętny? – tylko uwaga, bo to już oficjalnie zabytek

kos
Gość
kos

A wracając do tematu. To gdyby ktoś kupił handlowiec z pomysłem na sklepy to mogłyby tam powstać atrakcyjne dla klientów np. H&M, Reserved. Pamiętajmy, że są tam do wykorzystania dwa poziomy (o piwnicach nie piszę) a właśnie takie wymagania mają te sieci otwierając swoje sklepy. Ten poprzedni Reserved w centrum był zdecydowanie za mały. Punkt jest idealny. Dzięki temu handlowiec mógłby się stać konkurencją dla mocno rozwijającego się terenu wokół Kauflandu. Jest tam już kilka ciekawych sklepów, np. Empik, Rossmann, Vistula, dwie apteki, i inne dla których mławianie tam jeżdżą albo zostają na miejscu nie jadąc do centrum. Tam jest… Czytaj więcej »

normal
Gość
normal

Albo C&A – tak jak w Dukacie w Olsztynie.

Anonim
Gość
Anonim

Ktos tu mówi o Handlowcu jako zabytku. Jezeli tak by sie mialo stac to juz nic z nim nie zrobią, nie wyremontują bo konserwator oczywiście postawi takie warunki ze nikogo nie bedzie stać na remont tego budynku. Będzie stał i niszczał jak do tej pory. Lepiej niech ktos to kupi i zrobi jakies centrum handlowe z prawdziwego zdarzenia bo o te zabytki to nasze miasto dba tylko z wierzchu i tam gdzie widać a od środka wszystko sie rozsypuje. Niektóre kamienice wogóle są zdane tylko na siebie bo miasto chyba czeka aż coś się samo rozpadnie i po problemie.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Dobry inwestor jak będzie chciał to da radę zrobić to co się należy, dlaczego budynek po starej poczcie czy też po komendzie wyglądają teraz przyzwoicie – co by nie mówić o Arencie, to za remont tych dwóch zaniedbanych obiektów trzeba go jednak pochwalić, a myślę, że na Domu Handlowym ktoś naprawdę może zrobić złoty interes i niech mu tam, byle przeprowadził gruntowny remont i doprowadził budynek do dawnej świetności podwyższając jego standard na miarę XXI wieku.

John
Gość
John

Z każdym rokiem pogarsza się sytuacja PSS „Spójnia” w Mławie. Nowy zarząd miał wprowadzić nowe rozwiązania i polepszyć handel, który kuleje od kilku lat. Wiadomo jest,że głównym źródłem utrzymania jest piekarnia i hala targowa. Dom handlowy, który znajduje się w centrum miasta i ma wszelkie warunki dla hanlu nie jest już obiektem handlowym PSS.Dla wygody polikwidowano stopniowo wszystkie stoiska handlowe i całośc DH jest obecnie obiektem, w którym interes robią prywatne osoby. Nasuwa się pytanie, co robi dział handlowy?.Dom Handlowy nie był dawno remontowany i wymaga obecnie gruntownego remontu(wszystkie okna są w fatalnym stanie,ich futryny sprucniałe, ledwo trzymają się w… Czytaj więcej »

Gość
Gość
Gość

Burmistrz nic nie może zabrać bo i nie dał. Może warto przyjrzeć się bliżej zasadom działania spółdzielni a wiele Ci to wyjaśni.

kos
Gość
kos

Zgadzam się z Jarząbkiem i Janem. Jednak problem dotyczy jeszcze jednego budynku, tym razem już naprawdę zabytku, mianowicie hali targowej. Nie wiem czy jest ona własnością PSS czy może kogoś innego ale inne miasta nie mając tak pięknego i zabytkowego budynku budują sobie hale targowe za duże pieniądze. Natomiast my mając budynek hali targowej nie możemy mieć pięknego wyremontowanego budynku. Jeśli właściciel ma problem z utrzymaniem hali a miasto nie jest zainteresowane to może sprzedać z pewnymi warunkami zagospodarowania i będzie chociaż piękny zabytek w centrum miasta mądrze zagospodarowany. Niestety teraz hala targowa nie tylko przynosi miastu wstyd swoim wyglądem… Czytaj więcej »

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Zgadzam się w 100%. Uważam też, że teren za budynkiem hali targowej winien być doprowadzony do kultury, a nie zarówno handlowcy jak i ich klienci brną w błocie jak za króla ćwieczka.
Kos, jest wiele takich miejsc w Mławie. Przyjrzyj się dworcowi PKS i peronom po drugiej stronie – szkoda słów, przyjrzyj się budynkom na Starym Rynku od strony ich podwórek.
Mława pięknieje – to hasło naszego w3łodarza staje4 się już nie tylko śmieszne ale i żałosne, to tak jakby założyć efektowny garnitur z najnowszej kolekcji na starą, spraną koszulę, nie wspominając o brudnej i zniszczonej bieliźnie.

kos
Gość
kos

Tak, zgadzam się, ze jest wiele takich miejsc. Pisałem kiedyś o tym u konkurencji. Zwróciłem wtedy uwagę na okolice hali targowej i otoczenia dworca PKS po drugiej stronie ulicy z tymi budkami i blaszakami, które z każdym rokiem wyglądają coraz gorzej a przecież właśnie tam i ulica Żwirki to najruchliwsze miejsca w mieście. Inna sprawa, że uczciwie trzeba przyznać, że rzeczywiście Mława wygląda zdecydowanie lepiej niż np. 5 – 7 lat temu. Jednak uważam, że priorytetem powinny być miejsca szczególne a takim właśnie jest np hala targowa. To oczywiście moje zdanie 🙂

Bolo
Gość
Bolo

Tak, tak, „Zakochaj się w Mławie”… coś w tym jest 😉

mławianin
Gość
mławianin

kos—Pan Burmistrz ruszy temat z początkiem roku wyborczego 2018, i wtedy nam będzie słodził,wykorzysta nasze pomysły i ogłosi konkurs na rewitalizacje hali i placu targowego.

GET
Gość
GET

PSS to prywata za nasze pieniądze,z wynajmu brakuje kasy na wypłaty dla prezesów,lepiej sprzedać za kilka baniek i kilka lat będzie na utrzymanie ,oni biorą kasę z upadającej firmy,koszmar,moja dawna firma z w-wy 7 lat nie działa a syndyk i dyrekcja sprzedając działki firmy na terenie kraju udaje zapracowanych w interesie bankruta,podobnie jest z PSS ,żyją tylko ze sprzedaży, czekając na swoje emerytury

Gość
Gość
Gość

Jeśli nie wiesz na jakich zasadach działają spółdzielnie to może przydały by Ci się studia. Nic do tego ma Burmistrz a nawet Prezydent

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Handlowiec w zasadzie, mimo młodego wieku powinien zostać objęty ochroną konserwatora zabytków.
Jest to jedyny taki obiekt w całej Polsce, to jest perełka i to piękna perełka naszego miasta, to po prostu znak rozpoznawczy Mławy. Nowa elewacja i wstawienie nowych witryn z pewnością by wystarczyło

mławianin
Gość
mławianin

Jarząbek—-handlowiec jest dużo dużo starszy od Ciebie, fakt że to jest perełka tylko przez te wszystkie lata strasznie zaniedbana, kiedyś były w boksach stoiska mięsne z prywatnego uboju okolicznych rolników, a od strony ul Żwirki sklep nabiałowy Mławskiej Spółdzielni Mleczarskiej.

Jan
Gość
Jan

Blok mieszkalny! Dwa, trzy, i w górę 6 pięter, a co, niech mają. Jak między domami jednorodzinnymi można, to tu wieżowiec z logo lokalnego potentata śmierdzącego. Niech goście z daleka widzą kto tu rządzi… A tak poważnie, to „Handlowiec” powinien zostać, czy komuś się podoba czy nie, to jest już część Naszej mławskiej historii. To że rodem z PRL-u, nic nie szkodzi, zainwestować i zrobić małe centrum handlowo-gastronomiczne z prawdziwego zdarzenia.

mławianin
Gość
mławianin

Tylko że nasi Włodarze wzięli się za porządkowanie od tyłu zamiast najpierw rozwiązać sprawę HANDLOWCA zaczęli porządkować jego otoczenie za bagatela ponad 3 miliony zł, aby po wykonanej pracy zacząć remont Handlowca i psuć to co zrobili. A co do historii, to trzeba pamiętać że w dawnych latach na tym placu gdzie stoją także bloki, aż do Padlewskiego /NIBORSKA/ był wielki plac handlowy, i wystawa rolnicza, I Na tym placu bardzo często stał namiot cyrkowy. ale to tylko wspomienia.? i właśnie coś z historii mego miasta.

o_O
Gość
o_O

Znaczy się od d*py strony. Jakie to w tej Mławie typowe.