Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Na deszczowe dni: Zobacz, jak zrobić malwę z papieru!


Na deszczowe, jesienne dni proponujemy kolorową malwę inspirowaną kwiatami florystki Livi Cetti. Przepiękny kwiat ogrodowy, na chwilę trochę zapomniany, ale ostatnio odkryty na nowo i coraz częściej pojawiający się w naszych ogródkach. Papierowa malwa będzie ładnie prezentować się w wazonie, może również tworzyć dekorację stołu lub być elementem innej, dowolnej kompozycji. Nie ukrywamy, że wykonanie jest trochę pracochłonne (zawsze pracę możemy podzielić na kilka części), ale naszym zdaniem naprawdę warto.

Zapraszamy do obejrzenia tutorialu i zachęcamy do zrobienia dekoracyjnego kwiatka.

Potrzebne materiały:

– Gładka bibuła w kolorze, w jakim malwy podobają nam się najbardziej (w tutorialu użyliśmy bibuły w kolorze ciemnoczerwonym); kawałek bibuły w kolorze zielonym i żółtym

2 zielone kartki np. z kolorowego bloku technicznego

– Taśma florystyczna (zielona)

– Drucik florystyczny, jeden długości ok. 50 cm (może być dłuższy), 12 kawałków drucika, każdy ok.10-15 cm

– Klej – dobrze sprawdza się uniwersalny klej do różnych powierzchni

– Nożyczki, cążki do cięcia drutu, ołówek, flamaster, linijka

– Kawałek pergaminu, białej bibułki lub kalki


Liście

Zacznijmy od liści. Przygotujemy je posługując się zamieszczonym poniżej szablonem:

Potrzebne nam będą 2 małe liście, 4 średnie i 2 duże. Kontury liści odrysowujemy na zielonej tekturze i wycinamy.

Następnie na pergaminie, białej bibule lub kalce odrysowujemy liście wraz z zaznaczonymi liniami (nerwami liścia 😉 ). Przykładamy szablon do wyciętego liścia. Posługując się linijką i odwrotną stroną ołówka mocno zaznaczamy linie na liściu.

Następnie, po kolei, po zaznaczonych liniach, zaginamy liść do strony wewnętrznej, odginamy. Na liściu zostają wyraźnie zaznaczone zagięcia, które nadają jego kształt.

Teraz musimy przymocować „ogonek liścia”. Przygotowujemy klej, 8 kawałków drucika florystycznego, paseczki zielonej bibuły ok. 3-4 cm x 1,5 cm.

Liść smarujemy klejem, na klej kładziemy drucik i dociskamy go paseczkiem bibuły. W ten sposób drucik zostaje przytwierdzony do liścia. Pozostawiamy do wyschnięcia.

Bibułę okręcamy wokół drucika.

Drucik, zaczynając od „góry” owijamy taśmą florystyczną. Pierwsze elementy kwiatka gotowe!

Kwiaty i pąk z łodygą

Kolejnym elementem naszej malwy są kwiaty.
Posługując się szablonami wycinamy z bibuły 3 malutkie płatki, 4 małe płatki, 6 średnich i 12 dużych, 3 zielone listki (by przyspieszyć pracę, bibułę najlepiej złożyć i wyciąć od razu np. 12 dużych płatków), do tego wycinamy 2 kwadraty (ok. 10 cm x 10 cm) oraz formujemy kulkę z bibuły o średnicy ok. 1-1,5 cm.

Pączek z łodygą

Będą nam potrzebne dwa kwadraty wycięte z bibuły, kulka, taśma oraz drucik ok. 50 cm (może być dłuższy w zależności jakiej długości kwiat chcemy otrzymać).

Kulkę zawijamy w kwadraty i owijamy wokół drucika „jak cukierek”, a następnie przymocowujemy za pomocą taśmy florystycznej. Dodajemy 3 przygotowane małe płatki i 3 podłużne zielone listki – wszystko mocujemy taśmą florystyczną. Na zakończenie taśmą dokładnie owijamy cały drucik.

Pączek z łodygą już gotowy! Czas na pozostałe elementy.

Kwiaty

Płatki. Zaczynamy od uformowania płatków. Każdy płatek „marszczymy”. Ukształtowane płatki przypominają wachlarzyki.

Środki. Z żółtej bibuły wycinamy 4 paski o wymiarach ok. 5 cm x 12-15 cm. Każdy pasek składamy „na pół” (wzdłuż), a następnie nacinamy z jednej strony (mniej więcej do polowy wysokości).

A następnie marszczymy i za pomocą taśmy florystycznej przytwierdzamy do drucika.

Mocowanie płatków. Do środka kwiatka przymocowujemy za pomocą taśmy florystycznej płatki, w taki sposób, że każdy kolejny płatek przymocowujemy w miejscu, gdzie kończył się poprzedni. Na zasadzie spirali.

Dobrze jest, kiedy płatki trochę na siebie zachodzą.

Wszystkie kwiaty wykonujemy w ten sam sposób. Pierwszy najmniejszy kwiatek składa się z 4 małych płatków, drugi z 6 średnich, dwa kolejne, każdy z 6 dużych.

Składanie malwy

Liście, pączek i kwiaty mamy już przygotowane! Możemy zatem przystąpić do najprzyjemniejszej części, czyli złożenia malwy w całość 🙂

Wszystkie elementy za pomocą taśmy florystycznej przymocowujemy do łodygi z pączkiem. Zaczynamy od dwóch małych liści. Umieszczamy je po obu stronach poniżej pąka, następnie najmniejszy kwiat, 2 małe liście, średni kwiat, 2 średnie liście, duży kwiat, 2 średnie liście, drugi duży kwiat i na końcu największe liście wg dołączonego schematu:

Każdy element przytwierdzamy nieco poniżej poprzedniego, w taki sposób, żeby elementy lekko na siebie nachodziły. Staramy się, aby nie robić zbyt dużych przerw pomiędzy nimi, żeby nie powstawały „dziury”.

Dzieło ukończone.

Naszą malwę możemy wstawić do wazonu albo wykorzystać w innej kompozycji 😉

 

A tak prezentuje się w różowej odsłonie.

 

 

Zobacz także…

Pobierz, wydrukuj, pokoloruj… Stwórz leśny zestaw do zabawy!

Jesiennie w kuchni – poznaj przepis na dżem dyniowy i udekoruj słoiczki z przetworami

Jak wyczarować sikorkę?

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
o(*l*)o
o(*l*)o
5 lata temu

Malwa jest po prostu cudna.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x