Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Czekali od północy, by złożyć wniosek o dotację na wymianę pieca


Pod ratuszem stoi kolejka osób chętnych do złożenia wniosku o dotację na wymianę pieca centralnego ogrzewania. Ci pierwsi ustawili się w kolejce już w późnych godzinach nocnych. Zanosi się na to, że urząd miasta nie będzie miał problemu z rozdysponowaniem zaplanowanej  na ten cel kwoty 120 tys. zł – bo wystarczy jej dla około 20 osób, a mniej więcej tyle stoi w kolejce pod urzędem.


Wnioski o udzielenie dotacji są przyjmowane właśnie od dzisiaj. Urząd miasta zaplanował na ten cel kwotę 120 tys. zł. Maksymalna kwota dotacji dla wnioskodawcy wyniesie 6000 zł, jednak nie więcej niż 100% kosztów poniesionych na zakup pieca zasilanego gazem lub olejem opałowym. Możliwe będzie również uzyskanie dotacji w kwocie do 10 000 zł, jednak nie więcej niż 100% kosztów zakupu pompy ciepła. Warunkiem koniecznym jest też zdemontowanie w sposób trwały dotychczasowego pieca – nie może on pozostać jako alternatywne źródło ogrzewania. Z dotacji może być sfinansowane przyłączenie nieruchomości do sieci gazowej, wraz z jednoczesną wymianą pieca węglowego na gazowy.

W stojącej kolejce można było zaobserwować również osoby starsze. Tym samym nie potwierdziły się obawy burmistrza Sławomira Kowalewskiego wyrażane na kwietniowej sesji rady miasta, kiedy zastanawiał się czy na taką wymianę stać będzie emerytów.

– Jeśli za 100 tys. 200, pół mln wymienimy kilka pieców, to komu wymienimy te piece? Wymienimy takim, których będzie stać na ich eksploatację. Paliwo gazowe jest najbardziej ekologiczne plus prąd, ale jest bardzo drogie w eksploatacji. Czy emeryt się zdecyduje, który samodzielnie zamieszkuje domek? Będą palili tym, czym palą – słabej jakości węglem – mówił w kwietniu burmistrz.

JK

Zobacz także:

Nie będzie badań, będzie za to wymiana pieców

Miasto dofinansuje wymianę pieca grzewczego dla dwudziestu mieszkańców

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mławiak
Mławiak
5 lata temu

Stali w kolejce ci co mają stare piece gazowe za darmo miasto wymieni im pice a co z mieszkańcami co nie mają gazu ziemnego. Piec na olej opałowy czy pompę ciepła to nas nie stać nie mamy takich zarobków nasze zarobki to najniższa krajowa. Dlaczego zapominano z tym dofinansowaniem o kotłach c.o. na węgiel czy biomasę 5 klasy w cenie zaczynającej się od 3 tyś zł na węgiel. Należało by może zacząć od podstaw nauczyć mieszkańców jak palić w piecach i kotłach bez dymu taki pokaz był np: w Ciechanowie a potem sukcesywnie wymieniać kotły na 5 klasy.

nie dziwię się
nie dziwię się
5 lata temu

Ok. 20 osób na prawie 30 tysięczne miasto. Trudno się dziwić, że ludzie stali w kolejce po to dofinansowanie.

Anonimowo
Anonimowo
5 lata temu

Osoby starsze stały w zamian za swoje dzieci

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x