Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Miasto dofinansuje wymianę pieca grzewczego dla dwudziestu mieszkańców


W lipcu br. wejdą w życie regulacje pozwalające mieszkańcom miasta ubiegać się o dotację na wymianę pieców na paliwo stałe. To program pilotażowy, na który przeznaczono w tym roku 120 tys. zł . Według zasad uchwalonych na ostatniej sesji rady miasta, kwota ta wystarczy dla minimum dwudziestu wnioskodawców. Takie wsparcie ma ograniczyć zanieczyszczenie powietrza powstające na skutek tzw. niskiej emisji.

Zgodnie z przyjętą uchwałą rady miasta osoba ubiegająca się o taką dotację musi spełnić kilka warunków. Musi być właścicielem i posiadać system ogrzewania z piecem węglowym. Maksymalna kwota dotacji wyniesie maksymalnie 6000 zł, jednak nie więcej niż 100% kosztów poniesionych na zakup pieca zasilanego gazem lub olejem opałowym. Możliwe będzie również uzyskanie dotacji w kwocie do 10 000 zł, jednak nie więcej niż 100% kosztów zakupu przy montażu pompy ciepła. Co ważne, z dotacji można pokryć jedynie koszt zakupu nowego pieca, koszty usług i montażu trzeba pokryć z własnej kieszeni.

Warunkiem koniecznym jest też zdemontowanie w sposób trwały dotychczasowego pieca – nie może on pozostać jako alternatywne źródło ogrzewania. Z dotacji może być sfinansowane przyłączenie nieruchomości do sieci gazowej, wraz z jednoczesną wymianą pieca węglowego na gazowy.

Wszystkie montowane urządzenia, muszą być fabrycznie nowe z co najmniej dwuletnią gwarancją i mają posiadać efektywność energetyczną klasy A lub wyższą. Wniosek o udzielenie dotacji złożyć należy przed ewentualnym rozpoczęciem prac modernizacyjnych. W przypadku uzyskania dotacji, należy przez co najmniej pięć lat zachować efekt ekologiczny – czyli utrzymać zamontowane nowe źródło ogrzewania, pod rygorem zwrotu dotacji.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

6
KOMENTARZE

avatar
1500
Mławiak
Gość
Mławiak

Mam kocioł co żeliwny który ma ponad 30 lat i pale w nim metodą od góry z komina biały dymek się unosi jak z pieca gazowego i nie mam zamiaru wymieniać go na drogie piece które kosztują ponad 8 tyś przeróbka co około 500 zł oraz frezowanie komina z cegły 350 zł za metr z wkładem ale mnie nie jest stać ogrzewać domu gazem, olejem opałowym a tym bardziej pompą ciepła pompa i instalacja to wydatek od 25 tyś w górę.

pytanie
Gość
pytanie

czy można ubiegać się o dotacje mając juz instalacje i piec gazowy ale powiedzmy niesprawny

vision
Gość
vision

Mieszkańcy już zostali wytypowani wśród swoich, teraz tylko szopka aby wyglądało cacy.

Jarek
Gość
Jarek

Tylko dla 20 osób??? Też mi sukces. Chyba rzeczywiście Kowalewski powinien zostać prezydentem San Escobar.

Dorota
Gość
Dorota

z tego co slyszałam dobrze poinformowanych zródeł, to Kowalewski, ma wystartować w wyborach na Wójta gm. Szreńsk

Pytajacy
Gość
Pytajacy

Zawsze to cos.
Ciekawe ilu chetnych znajdzie sie na dotacje