Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nie będzie badań, będzie za to wymiana pieców


Pomysł radnego Michała Pola aby w ramach kampanii antysmogowej przeprowadzić  przesiewowe badania spirometryczne nie zyskał uznania w oczach władz miasta. Burmistrz Sławomir Kowalewski mówi wprost: żebyśmy nie wyręczali służby zdrowia i rządu. Zapowiada jednak wprowadzenie programu wymiany pieców na gazowe.


W związku z ciągle pogarszającą się jakością powietrza, którym oddychamy, pojawiło się w ostatnim czasie sporo publikacji medialnych, zwłaszcza dotyczących obszaru Mazowsza w tym i Mławy. Bezpośrednią ich przyczyną były publikowane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzeżenia i alerty dotyczące zarówno strefy Mazowsza, jak również naszego miasta, a dotyczące głównie wysokiego poziomu pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Problem zasygnalizował na ostatniej, marcowej sesja rady miasta radny Pol.

– Chciałbym zwrócić się do miasta aby zainicjować badania spirometryczne dla mieszkańców naszego miasta. Wg szacunków na choroby płuc w Polsce choruje ok. 6 mln mieszkańców. To proste badanie, 5 sek. wydechu i po chwili mamy wynik. Bardzo ważny jest czas wykrycia choroby. Wcześnie wykryta pozwala na podjęcie leczenia  poprawia jakość życia i pozwala na wydłużenie życia chorego – mówił radny uzasadniając swój wniosek.

Nie zyskał on jednak aprobaty burmistrza Sławomira Kowalewskiego, który uznał go za zadanie ministra zdrowia i rządu.

– Zastanówmy się, żebyśmy my nie wyręczyli służby zdrowia i rządu i nie zaczęli fundować wszelkich badań diagnostycznych. Te badania powinny być prowadzone systemowo. Dofinansowujemy kolejny raz zakup sprzętu: wozów strażackich, zakup sprzętu do policji, zakup sprzętu i wspieranie szpitali, to nie są zadania samorządu, ale my od wielu lat w trosce o mieszkańców miasta i powiatu to robimy. Wspieramy tak, ale nie za wszelką cenę – mówił burmistrz Kowalewski.

W ramach działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w mieście zapowiedział przy podziale wolnych środków uruchomienie programu wymiany pieców.

– Ja zaproponuję przy podziale wolnych środków, żebyśmy uruchomili program wymiany pieców  na ekologiczne. Natomiast to jest kropla w morzu potrzeb. Warunkiem wymiany pieca na np. gazowy jest pozostawienie tylko i wyłącznie tego pieca. Żadnego innego, bo my to dofinansowujemy w trosce o czyste powietrze – deklarował burmistrz.

Jednocześnie skrytykował brak rozwiązań centralnych, a zwłaszcza brak funduszy na realizację tych celów.

– Był program KAWKA, został zlikwidowany. Od tamtego roku nie ma dofinansowania na wymianę pieców. A przygotowywaliśmy się do tego typu działania. Możemy sobie na ten temat rozmawiać, tylko ja nie słyszę o centralnej propozycji przekazania środków do samorządu na rozwiązanie tego problemu. 30 tys. mieszkańców, pare tysięcy domów, często jednorodzinnych. I różne paliwo jest tam wykorzystywane do ogrzewania. Jeśli za 100 tys. 200, pół mln wymienimy kilka pieców, to komu wymienimy te piece? Wymienimy takim, których będzie stać na ich eksploatację. Paliwo gazowe jest najbardziej ekologiczne plus prąd, ale jest bardzo drogie w eksploatacji. Czy emeryt się zdecyduje, który samodzielnie zamieszkuje domek? Będą palili tym, czym palą – słabej jakości węglem – mówił burmistrz Kowalewski, podkreślając, że jest to ważny problem społeczny.

W ramach działań antysmogowych, w marcu tego roku miasto emituje wykonane na zlecenie ratusza filmy, w których eksperci z branży budowlanej, ochrony środowiska, służby zdrowia wypowiadają się  o szkodliwości smogu. Filmy można obejrzeć m.in. przed seansami w kinie, a ich skrócone wersje od miesiąca mogą oglądać mławianie podróżujący autobusami Mławskiej Komunikacji Miejskiej.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
adam
adam
4 lata temu

Prośba do redakcji, czy musicie Państwo tyle zdjęć tego Pana zamieszczać?

obserwator
obserwator
4 lata temu

Dofinansowanie do pieców gazowych oznacza nabijanie kasy tym ,których na to stać. Każdy chce ogrzewać gazem lecz koszt ogrzania budynku jednorodzinnego to kilka tysięcy złotych. Kto może sobie na to pozwolić tylko nieliczni. A może trzeba się zastanowić ile zanieczyszczeń znajduje się w powietrzu ze spalin samochodowych. O tym nikt nie mówi. Najprościej jest wyeliminować węgiel z nasz przestrzeni i opalać nasze domy energią zakupioną zagranicą

B.M.M.
B.M.M.
4 lata temu

Kiedy będzie wymian samochodów spalinowych na elektryczne. Trzeba zacząć od głównej przyczyny zanieczyszczania powietrza, wprowadzić kontrole pojazdów spalinowych i wyeliminowywać z ruchu te przekraczające normy emisji spaliny.

niezależny
niezależny
4 lata temu

Dla czego ludzie palą śmieciami. Bo mają je za darmo.

niezależny
niezależny
4 lata temu

Jednorazowy wydatek na piec nie jest rozwiązaniem. Najważniejsze jest czym palimy i jaki jest tego koszt. Kto zdecyduje się na wymianę pieca np. na gazowy jak koszt ogrzewania gazem jest ok. 2 krotnie droższy od ogrzewania węglem. lepszym rozwiązaniem jest dofinansowanie do docieplania domów. Wtedy mniej paliwa trzeba na ogrzanie pomieszczeń a co za tym idzie mniejsza ilość zanieczyszczeń do atmosfery.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu

No cóż, Panie burmistrzu, każdy ma własne zdanie na ten temat, ale gdyby Pan coś takiego jednak sfinansował z miejskiej kiesy, może udałoby się zapunktować u mieszkańców i odejść z ratusza z tarczą, a nie… na tarczy.
Włodarze niektórych miast podejmują się nie tylko takich wyzwań i finansują mieszkańcom swoich miast o wiele poważniejsze badania, nie czekają z założonymi rękoma na decyzje rządu (tego czy tamtego), a Pan twierdzi, że jest odważny i podejmuje odważne, nowatorskie decyzje, ale jak widać te odważne, nowatorskie decyzje potrafi Pan podejmować tylko dla wyciągnięcia kasy z naszych kieszeni, a wrzucenia ich do kieszeni… biznesmenów.
Trzeba poszukać pieniędzy na wymianę pieców i dofinansować ich wymianę tym którzy chcą je wymieniać, a nie tylko tym, których według Pana wiedzy na to stać – kto szuka ten znajdzie 🙂

Kolega
Kolega
4 lata temu

Kolejne bajanie burmistrza. Najlepiej wedlug urzednikow jest pobudowac spalarnie eufemicznie zwana elektrocieplownia.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x