Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
kursy operatorów maszyn ziemnych budowlanych i drogowych Mława
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Nowe fakty w sprawie ks. Piotra B., byłego proboszcza ze Szreńska


Były proboszcz parafii Szreńsk ks. Piotr B. oskarżony o dopuszczenie się innych czynności seksualnych wobec dwu pokrzywdzonych kobiet, w czasie gdy były one nieletnie, nie przebywa już na oddziale szpitalnym szczecińskiego aresztu.Od trzech tygodni przeniesiony jest  na zwykły oddział aresztu. Nadal jednak pozostaje pod opieką lekarzy, którzy nie zgodzili się na ponowne żądanie prokuratury w Płońsku, aby przewieźć podejrzanego do aresztu w Płońsku.

Prokuratura Rejonowa w Płońsku ponownie przedłużyła śledztwo, tym razem do połowy czerwca br. Nadal jednak nie wpłynęły opinie biegłych psychiatrów i seksuologów badających ks. Piotra B. Sporządzić je mają biegli ze Szczecina. Bez tych opinii prokuratura nie może zamknąć postępowania, które jest już w fazie końcowej.

– Termin przesłania opinii wyznaczony był na 20 kwietnia, potem przesunięty na 6 maja, ale nadal ich nie otrzymaliśmy. W dniu dzisiejszym prokurator prowadzący sprawę ponownie interweniował. Jeżeli nie przyniesie to skutku, prokuratura użyje narzędzi prawnych w celu wyegzekwowania tych opinii – wyjaśnia Ewa Ambroziak, Prokurator Rejonowy w Płońsku.

Pojawiły się też nowe wątki w sprawie. Pierwszym z nich jest fakt przesłania przez obrońcę ks. Piotra B. wniosku z wolą złożenia wyjaśnień w tej sprawie przez podejrzanego. Dotychczas bowiem ks. Piotr B. odmawiał składania jakichkolwiek wyjaśnień. Drugim nowym wątkiem jest trzecia pokrzywdzona, ponad czterdziestoletnia kobieta, pochodząca z Ciechanowa, która sama zgłosiła się do prokuratury, zeznając iż była ofiarą molestowania przez ks. Piotra B. Do takich sytuacji dochodzić miało, gdy podejrzany pracował w jednej z parafii w Ciechanowie. Ze względu jednak na upływ znacznego czasu od tych wydarzeń, karalność przestępstwa ustaje, a osoba ta nie może być uznana za pokrzywdzoną w sprawie.

– Zeznania tej ponad czterdziestoletniej kobiety pochodzącej z Ciechanowa zostaną w śledztwie uwzględnione. Osoba ta nie może być jednak uznana w sprawie za pokrzywdzoną, ze względu na przedawnienie ścigania tego czynu, zgodnie z art. 101 KK. Zeznania te mają jednak duże znaczenie dla sprawy, będzie ona zeznawać jako świadek – podaje prokurator Ewa Ambroziak.

Przypomnijmy dotychczasowy przebieg sprawy. W dniu 21 czerwca 2016 r. Biskup Płocki odwołał z urzędu ks. Piotra B. dotychczasowego proboszcza parafii Szreńsk i zawiesił go we wszystkich funkcjach duszpasterskich. Zgłosił się on sam do biskupa i przyznał się do czynów niemoralnych z osobą niepełnoletnią. Po wyłączeniu mławskiej prokuratury, postępowanie w płońskiej prokuraturze wszczęto 15 lipca 2016 r. W grudniu do prokuratury zgłosiła się jeszcze jedna osoba twierdząca, że była molestowana, kiedy miała poniżej 15 lat. Obecnie pojawiła się trzecia molestowana kobieta, która złoży zeznania jako świadek. 16 grudnia 2016 r. prokuratura postawiła ks. Piotrowi B. dwa zarzuty. Pierwszy z nich dotyczy roku 2003, a potem 2008 do 2013 w Skępem, drugi natomiast okresu sierpień 2014 – maj 2016 w Szreńsku. Obydwa zarzuty z art. 199 par. 3 KK w zbiegu z art. 200 par.1 KK są takie same w treści i kwalifikacji prawnej, a mianowicie: Piotr B. nadużywając zaufania z racji zawodu i pozycji dopuścił się wobec pierwszej i drugiej wówczas małoletniej innych czynności seksualnych.

JK

Zobacz także:

Proboszcz parafii w Szreńsku odwołany z funkcji z zakazem kontaktów z osobami niepełnoletnimi

Ks. Piotr B. na oddziale szpitalnym aresztu w Szczecinie

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

3
KOMENTARZE

avatar
1500
popis
Gość
popis

no to ładnie, brawo polskie prawo!!!!!! w końcu się przedawni i po sprawie, wróci na urząd, a miał być taki umierający, …. a biegli ze Szczecina to przecież znajomi cioci księdza, 🙂 zatuszują

Liberał
Gość
Liberał

Jak dopuści sie przestępstwa na tle seksualnym przeciętny „Kowalski” to szybko proces i wyrok. Natomiast jak zrobi to ksiądz katolicki to opinie biegłych psychiatrów itp bzdety, aby tylko sprawę przeciągnąć, zamącic i zapomnieć. Potem przenosiny do innej parafii i po „ptokach”.

sumienie
Gość
sumienie

Ile jeszcze kobiet skrzywdził Ksiądz Piotr.B ?????
Czy będzie miał na tyle odwagi cywilnej ,żeby WSZYSTKIE skrzywdzone kobiety przeprosić?????