Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

PKP nada patronkę dworcowi kolejowemu w Mławie. Już są kontrowersje


Mławski dworzec kolejowy ma nosić imię dr Anny Tomaszewskiej – Dobrskiej. Taką decyzję podjęło PKP. Uroczystość ma się odbyć 5 października. Nie zyskała uznania społeczna inicjatywa nadania dworcowi imienia Wacława Grabowskiego „Puszczyka”.


W związku z takimi planami PKP do rzecznika prasowego spółki skierowaliśmy następujące pytania:

„Z czyjej inicjatywy (na czyj wniosek) dworzec ma otrzymać imię dr Anny Tomaszewskiej – Dobrskiej i kto taką decyzję podjął?
Dlaczego w tej sprawie nie było konsultacji społecznych w Mławie?
Z jakiego powodu została odrzucona społeczna inicjatywa nadania dworcowi imienia Wacława Grabowskiego „Puszczyka” złożona do PKP przez Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego?”

Udzielona odpowiedź niestety nie odpowiada na żadne z nich. Publikujemy ją poniżej:

„Szanowny Panie Redaktorze,

potwierdzamy, że niebawem planowane jest nadanie imienia dworcowi kolejowemu w Mławie. Patronką dworca zostanie urodzona w Mławie dr Anna Tomaszewicz-Dobrska – pierwsza kobieta z dyplomem lekarskim, która praktykowała na ziemiach polskich jako lekarz.

Więcej informacji o patronacie przedstawimy podczas uroczystości nadania imienia dworcowi, na które zaproszenie otrzymają także media. W czasie wydarzenia przedstawiciele PKP S.A. będą do dyspozycji dziennikarzy. Dla potrzeb mediów przygotowane zostaną także materiały prasowe, które będą dystrybuowane w dniu wydarzenia”.

Jak już pisaliśmy wcześniej, podczas wrześniowej inscenizacji ostatniej walki oddziału „Puszczyka” Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego zbierało podpisy pod inicjatywą nadania imienia Wacława Grabowskiego „Puszczyka” mławskiemu dworcowi kolejowemu. Tę inicjatywę poparło również kilkanaście organizacji i stowarzyszeń. Autorki tej inicjatywy do dzisiaj nie uzyskały żadnej odpowiedzi na złożoną petycję.

Mławski dworzec kolejowy nie jest jedynym dworcem, który otrzyma patrona. Również w Ciechanowie na 23 października zaplanowane jest nadanie dworcowi imienia Żołnierza Wyklętego, por. Romana Dziemieszkiewicza.

JK

Zobacz także: O tych bohaterach trzeba pamiętać

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
53 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Stanisław
Stanisław
2 lata temu

A czemu za kandydaturą Pani Doktor nie ujmą się feministki, sufrażystki, działaczki różnego typu ;). Postać tej Patronki pokazuje, że i tolerancja i emancypacja miały się u nas (na tle Europy) zawsze bardzo dobrze. Trzeba takie postaci przypominać! Czcijmy bohaterów wojennych, ale nie zapominajmy o bohaterach społecznych, naukowych, gospodarczych itd.

Stanisław
Stanisław
2 lata temu

Szanowni Państwo, „dzięki” pp. Jerzemu Buzkowi, Emilowi Wąsaczowi i innym PKP zostało podzielone na wiele spółek. Nie mieszajmy pojęć. Dworzec a wiadukt to zupełnie inna kolej (kolej dziś to jest tylko branża!), więc nie państwo w państwie, a różne podmioty. Dworzec to PKP S.A., a tunel czy wiadukt to PKP PLK – podmiot odrębny, nijak formalnie z PKP SA nie związany…

nowy znajomy
nowy znajomy
2 lata temu

Panie Klicki—piszesz pan wierutne bzdury—pańskie informacje dotyczące nadania imienia dworca dr.DOBRSKIEJ na WÓLCE są są fałszywe , tą nazwę będzie nosił DWORZEC PRZY GALERII HANDLOWEJ.

JBL dkw
JBL dkw
2 lata temu
Reply to  nowy znajomy

Wg mnie pan redaktor robi good job , czym więcej komentarzy tym lepiej . Spieramy się wyjaśniamy , kłócimy , wyzywamy od lewaków i suwerenów. Po czym rano wstajemy idziemy do pracy i przybijamy piątkę koledze który właśnie cię wyzwał .

nowy znajomy
nowy znajomy
2 lata temu
Reply to  JBL dkw

Z Pana J. KLICKIEGO, taki redaktor jak z koziej d**y trąmpka !!!!

Chory vtemat
Chory vtemat
2 lata temu

Dworzec podległy PKP, artykuł bezprzedmiotowy. Jak można decydować komuś co robi w swoim domu? Czy to nie chore? Czy to nie szukanie dziury na całym?

Cymbał
Cymbał
2 lata temu
Reply to  Chory vtemat

Może i tak . Ale ten przykład pokazuje gdzie PKP ma opinię ludzi , mieszkańców nie wspominając już sławiennym tunelu na Wólce.

Taki temat
Taki temat
2 lata temu
Reply to  Cymbał
O tunel to pytaj swojego jedynego Burmistrza Slawusia. Dlaczego nie złożył wniosku w terminie gdy były środki na ten cel w PKP?
Cymbał
Cymbał
2 lata temu
Reply to  Taki temat

Hehe Sławuś nie mój Ci , a wróble ćwierkają że problem tunelu to też wina starosty . Teraz to nie ważne.Tak czy inaczej PKP tak państwo w państwie i taki miał być mój wydźwięk .

Dobry wybór
Dobry wybór
2 lata temu

Bardzo dobra inicjatywa. Postać dr Anny Dobrskiej zapisała się na kartach historii i dobrym pomysłem jest nazwanie tak dworca. Gratuluję pomysłodawcom.

Mławianin
Mławianin
2 lata temu

Dworzec PKP w Mławie będzie nosił imię dr Anny Tomaszewicz-Dobrskiej [1854-1918], która jest daleką krewną posła PiS Macieja Małeckiego. Postać w ogóle nie związana z Mławą. Całe życie spędziła w Warszawie. Mława jest jedynie jej miejscem urodzenia.
Wniosek o nadanie imienia por. Wacława Grabowskiego Puszczyka dworcowi PKP Mława przepadł?Sprawa jest o tyle smutna, że nie było konsultacji społecznych w tym zakresie. Wszystko zostało załatwione w głębokiej tajemnicy.

Prawda
Prawda
2 lata temu
Reply to  Mławianin

Bzdury i oczernianie. Za to możesz trafić do sądu.

Kaszewiak
Kaszewiak
2 lata temu
Reply to  Prawda

Albo do sprawy do reportera . Swoją drogą to co patron kobieta która była lekarzem jakiś to był wyczyn czy jak.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Mławianin

A ten Young czy jak on tam się zwie, co UM nim tak żyje i wielbi to nawet nie urodził się w Mławie i nawet pewnie nigdy nie był w Polsce.

Kaszewiak
Kaszewiak
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

No właśnie , szukanie bohaterów na siłę i za wszelką cenę . Nie wiem , ale trzeba to zgłosić do Jaworowicz i niech zrobi z tym porządek. Hahha

Darek
Darek
2 lata temu

Przypominam że Toy Toy w parku też nie ma jeszcze nadanego imienia. Zróbmy konsultacje koniecznie! ….. z psychiatrą. To są rzeczywiście żywotne problemy mieszkańców.

Cymbał
Cymbał
2 lata temu
Reply to  Darek

Możesz zostać ojcem chrzestnym wszystkich Toyek jak czujesz taką wewnętrzną potrzebe a ten pierwszy może nazywać się Darek. Pocieszający jest fakt że żyjemy w wolnym kraju i nikt nie będzie stał na przeszkodzie do tak szczytnego celu zatem do dzieła mądry Dariuszu zbieraj podpisy może też zapiszesz się na kartach historii , historii chorób psychicznych 21 wieku .

Do redakcji
Do redakcji
2 lata temu

Pytania do redakcji:
1. Jeżeli piszecie o wszystkim to dlaczego nie napisaliście o skardze na Panią Radną złożoną do biura rady ?
2. Czy portal popiera PSL?
3. Dlaczego nie ma informacji o nowym dworcu, co się dzieje w tej sprawie (dworzec przy centrum handlowym? Jak będzie nazwa dworca?

xfxfxfx
xfxfxfx
2 lata temu

Prawda jest taka!!!! zamiast robić dym!!!! proponujre postawic pojemnik na korki:D bedzie pozytek dla osob wiadomych…. no ale jeszcze sie taki nie urodził co by wszystkim dogodził 😉

Korki taczer
Korki taczer
2 lata temu
Reply to  xfxfxfx

Ktoś wie ile kasy jest za te korki . Bo czytałem gdzieś że te zbieranie od strony ekonomicznej to średnio wychodzi . Lepiej wrzucić do puszki niż targać korki.

Pan Osiedlowy
Pan Osiedlowy
2 lata temu
Reply to  Korki taczer

Człowieku jeśli nic nie wiesz o korkach to nie zabieraj głosu… Widziałem kilka lat temu dziadka jednego z chłopców dla którego zbierano korki, facet chodzik i wykręcał korki z butelek które były w pojemnikach na śmieci (tych przeznaczonych na butelki) serce się kroiło jak widziałem tego Pana. Nie każdy ma kasę żeby włożyć do puszki, są też bogacze co nawet mają a nie włożą…

Korki taczer
Korki taczer
2 lata temu
Reply to  Pan Osiedlowy

pytałem tylko człowieku ! zamysł sam w sobie bo jest słuszny . Tylko uważam że jest to trochę uwłaczające dla tych wszystkich ludzi ze muszą zbierać pierdzelone korki . To też zacznijmy zbierać puszki bo makulaturę już widziałem że też zbierają . Wiem każdy sposób jest dobry ale… Cyt. Różala : – Zawsze chciałem zrozumieć, po co ludziom tyle pieniędzy. Żeby sobie kupić 20 zegarek? Czy wkleić na niego brylanty? To są tylko rzeczy. Bogaci umierają i zostawiają po sobie majątki. Biedni umierają z głodu. Na takich galach MMA w pierwszych rzędach przeważnie same znane gęby. Głównie żeby się pokazać, żeby kamera nakręciła. Oni przeważnie się walkami nie interesują, nawet nie do końca je rozumieją. Niech se siedzą, koło ch**a mi to lata, ale jak trzeba pomóc to ich nie ma! Ewa Minge robiła czas temu zdjęcia znanych osób do kalendarza swojej fundacji. Byłem ja był Rysiek Peja i jeszcze kilka osób. Jak poprosiła o możliwość przyjazdu kilku celebrytów, to sobie krzyknęli po 20 tysięcy. No i taka jest ludzka pomoc tych pięknych i wspaniałych. Dam ci jeszcze jeden przykład. Mój kolega jest przestępcą. No taki ma od dawna zawód. I wiesz co? Kupił mi tira karmy. Całego pi********go TIRA karmy! A biznesmen, dał mi 20 złotych. Takie porównanie

xfxfxfx
xfxfxfx
2 lata temu

Pozatym…. nie wazne jak zwąąąą:D wazne by słuzyło ludziom i praktycze było.

xfxfxfx
xfxfxfx
2 lata temu

Czas najwyzszy zajac sie normalnytmi pracami i planami miasta!!! nie macie lepszych teamtow????? katastrofa!!!!!

xfxfxfx
xfxfxfx
2 lata temu

????????

w celu rozróżnienia
w celu rozróżnienia
2 lata temu

Lepie by zmienili nazwę stacji na Mława-Wólka bo przyjeżdżający do Mławy mylą się nieustannie. Zamiast wysiąść bliżej centrum, na Mława Miasto wysiadają na rubieżach miasta.

Tak powinno być
Tak powinno być
2 lata temu

Dworzec zbudowało PKP i to ta instytucja decyduje jaka ma być nazwa dworca. Chyba to normalne. Jak ktoś tego nie rozumiem to ma ze sobą poważny problem.

Znajomy
Znajomy
2 lata temu

Znam rodzinę Pani Ewy. Bardzo porządni i rozsądni ludzie. Pani doktor na kartach historii zapisała się jako postać łącząca a nie dzieląca ludzi. Uważam nazwanie dworca od imienia Pani doktor za bardzo dobry pomysł. Gratuluję

Historyk
Historyk
2 lata temu

Bardzo dobry pomysł. Pierwsza kobieta lekarz z dyplomem. Nie tylko ciągle Puszczyk i Puszczyk. Jest ulica Puszczyka,czego jeszcze chcą. Niech napiszą do Trzaskowskiego to może on zmieni nazwę na pałac kultury o tym imieniu.

Kuba
Kuba
2 lata temu

Tak się zastanawiam po co to bicie piany i te niczym nieuzasadnione spory. Dworzec jest własnością PKP i stoi na gruncie należącym do PKP, a więc PKP ma prawo nadania mu patrona.
Inna sprawa jest taka, że nadawanie patrona dworcowi jest zupełnie beż sensu. dworzec to tylko dworzec.
Niedługo każdy toy-toy będzie miał swojego patrona. No ale widocznie PKP nie ma co z dofinansowaniami rządowymi robić i wymysla jak je wykorzystać. Przecież takie akcje są kosztowne, ale jednocześnie są i niezłą rozrywką. Tak oto topi się pieniądze podatnika, no ale suweren nadal ślepy, a jak ślepy to i zadowolony.

Tulipan van Tundersztaj
Tulipan van Tundersztaj
2 lata temu
Reply to  Kuba

A propos panie nie suwerynie jaśnie oświecony jak pan już jest pan na tak zwanym ” ciągu ” to weź pan i się zastanów czemu na PKP jest tyle spółeczek córeczek , to samo energetyka i to nie suweren sobie tak wymyślił . Przypadek nie sądzę . Dobrze pan żeś zaczoł ale skończył kiepsko wypowiedź jak to mawia guru wszystkich czerwonych nie jaki MilerMiś nie ważne jak zaczynasz ITp itd

Kuba
Kuba
2 lata temu

Suweren to łyka jak pelikan wszystko co mu rząd, tvpis i kościółek wciska i później bajdurzy trzy po trzy jak jaśnie pan.
Jeszcze zobaczymy jak PiS skończy, a suweren pewnie się od swego dobrodzieja odwróci plecami i będzie udawal nie-suwerena. 😀

Last edited 2 lata temu by Kuba
Tulipan van Tundersztaj
Tulipan van Tundersztaj
2 lata temu
Reply to  Kuba

Twierdzę że trolom takim jak ty odebrane zostały jakieś przywileje nie wiem tak gdybam , do tego jakaś trauma z kościoła i już mamy gotowego trola. Czas pokaże co PiS zostawi po sobie . A rąbani i wciskany kit to jest nam od dziesiątek lat w postaci typów jak Tymiński Frasyniók czy Niesiołowski nie zdziwiłbym się jakby cały PiS też by układzie bo bez tego by nie rządził . Więc przestań naskakiwać na ludzi chyba że już masz taką naturę na to nic nie poradzę.

Kuba
Kuba
2 lata temu

Może najpierw na sobie sprawdź działanie swoich rad i jak się okaże, że są ok, to dopiero innym będziesz mógł doradzać. Sam jesteś troll.

Do Tulipan van ......
Do Tulipan van ......
2 lata temu

Tutaj jest ciekawostka, bez sensu oczywiście. Te wszystkie spółki córki, powstały z decyzji UE aby ograniczyć monopol PKP i Energetyki. Bez sensu ale tak było.

Tulipan van Tundersztaj
Tulipan van Tundersztaj
2 lata temu

Czyli wszystko układa się w całość ale po czasie jak się okazuje ktoś miał i ma interes żeby układało się źle. To samo z energetyką przez lata nie rozwijana a wcisneli solary których sieć nie może obsłużyć. dlatego nie lubię pieprzenia typu bo PiS tamto i sramto . Cały czas jest realizowany spisek przeciwko narodowi polskiemu na różnych frontach i jak się nie dogadamy między sobą to lepiej nie będzie.

Anonim
Anonim
2 lata temu

Na tych solarach to jeszcze chwila i wyjdziesz jak zabłoci na mydle, ale zakładaj – nikt ci nie broni.

Beton Kolejowy
Beton Kolejowy
2 lata temu
Reply to  Kuba

Taki Toi-Toi mógłby być imienia K.Mamińskiego – kombatanta Solidarności, który nie povardził posadami kolejowymi po zmianie władzy. PKP mają za dużo ludzi w pi-ar dlatego wymyslają żeby czuć się na jakiś czas potrzebnym.

XYZ
XYZ
2 lata temu

Lepiej zainteresujcie się niby dworcem Mława Miasto. Ten budynek możecie nawet nazywac imieniem kota Bonifacego.
A od dworca PKP wam wara.

...
...
2 lata temu
Reply to  XYZ

Dlaczego dworzec burmistrza nie jest otwarty? Kiedy będzie otwarty? Czy redakcja coś wi???

Któs
Któs
2 lata temu
Reply to  ...

Dworzec wymyślony prze burmistrza przecież nie ma nazwy?

Podporucznik
Podporucznik
2 lata temu

Skandal, hańba! Kobieta-lekarz patronem dworca? Jakim prawem, ja się pytam? Kto do tego dopuścił?

Żądam z tego miejsca, aby każdy dworzec w tym kraju, na tej polskiej świętej ziemi, nosił imię żołnierza, bojownika, partyzanta lub powstańca. My, naród mamy do tego prawo.

Len
Len
2 lata temu
Reply to  Podporucznik

Możesz sobie tylko….

BLM
BLM
2 lata temu

A czego można było się spodziewać po zarządzie PKP . Jak widać to jeszcze nie czas . Kropla drąży skałę a prawda sama się obroni .

UROLOK
UROLOK
2 lata temu

A KIBELKI PŁATNE

vincent
vincent
2 lata temu

I bardzo dobrze.

Czytelniczka
Czytelniczka
2 lata temu

Bardzo dobra i rozsądna decyzja PKP. Powinno być więcej kobiet-patronek.

tik tak
tik tak
2 lata temu

Czyli zwyciężyli POtomkowie polskich oprawców i UBeckich bandytów. Dla nich Puszczyk jest zbyt wielkim patriotą. Dworzec nazwany jego imieniem kłuł by w oczy wszystkich komuchów.

Obserwator
Obserwator
2 lata temu
Reply to  tik tak

Uwielbiam komunistów, lewaków i Donalda Tuska

wirus
wirus
2 lata temu
Reply to  Obserwator

A może Krystyny od trybuny ludu

Włodziemierz 13
Włodziemierz 13
2 lata temu
Reply to  Obserwator

uwielbiam bo ? i tu proszę opisać wielkie zasługi w/w środowisk . W sumie to nie trzeba . Bo w.w komentarze są nic innym jak słabą prowokacją .

Wiesiek
Wiesiek
2 lata temu
Reply to  Obserwator

Swój do komuchów ciagnie. Pozdrawiam wielbicielia Balbiny, który współpracował z esbekami.
***** ***

Wiesiek
Wiesiek
2 lata temu
Reply to  tik tak

I co potomku sb-eka masz jeszcze coś do powiedzenia. Do śmiechu ci piskomunisto. Wychwalaj dalej Balbinę, Maciorę, Adriana i oszusta Pinokia i ich przekręty.
***** ***

53
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x