Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

O tych bohaterach trzeba pamiętać [FOTORELACJA]


Pamięć o Wacławie Grabowskim „Puszczyku” dowódcy partyzanckiego oddziału, który poległ pod Niedziałkami jest ciągle żywa. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 p.p zorganizowało w niedzielę 12 września widowisko historyczne, odtwarzające ostatnią walkę oddziału „Puszczyka”. Z kolei Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego wystąpiło z pomysłem nadania imienia Wacława Grabowskiego dworcowi PKP w Mławie.


W niedzielne popołudnie pod tablicą poświęconą partyzantom „Puszczyka” w lesie koło Niedziałek zebrało się kilkadziesiąt osób, by przypomnieć społeczeństwu o ostatniej walce oddziału „Puszczyka”. Warto tu też dodać, że była to inicjatywa społeczna, bez wsparcia i udziału lokalnych władz samorządowych.

– Wacław Grabowski „Puszczyk” zginął za wolną Polskę, za to, że my dzisiaj możemy mówić językiem polskim i na pewno ta jego ofiara nie poszła na marne – mówił Dariusz Krawczyk z SRH 79 pp, witając zebranych.

Na polu stanęli rekonstruktorzy z  SRH 79 pp, SRH 40 pp, GRH Cywile Mława, SRH „Na posterunku” i Stowarzyszenia Radzanovia. A choć było ich kilkudziesięciu, a nie kilkuset jak miało to miejsce w rzeczywistości w lipcu 1953 roku, to i tak rekonstruktorom udało się oddać dramatyzm tamtych wydarzeń. Po widowisku zebrani oddali hołd poległym śpiewając hymn Polski, a później słuchając wiersza Heleny Grąckiej.

Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego wystąpiło z pomysłem upamiętnienia Wacława Grabowskiego „Puszczyka” poprzez nadanie jego imienia dworcowi PKP w Mławie. Pod wnioskiem do prezesa PKP zebrani złożyli podpisy poparcia.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
17 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Genia
Genia
9 dni temu

Szanowni Państwo. Na fladze państwowej NIC NIE PISZEMY.

WML_w1
WML_w1
9 dni temu
Reply to  Genia

Zgadza się , ale w tym przypadku potraktowałbym to jako ” rekwizyt” tak samo jak ” flagi kibicowskie ” zresztą w/w flaga na oko nie trzyma wg mnie proporcji więc sama z siebie nie kwalifikuje się .

Troll
Troll
9 dni temu

A gdzie Ruszkowski wywalili go

Dariusz Krawczyk
Dariusz Krawczyk
9 dni temu
Reply to  Troll

Jeśli to Pana/ Panią interesuje to Pan Ruszkowski ze względów osobistych został w domu. Z poważaniem Dariusz Krawczyk

Annie
Annie
9 dni temu

Panie Dariuszu, niektórzy w pracy siedzą i zajmują się głupotami.

Podpis
Podpis
9 dni temu
Reply to  Troll

Czy Trolle z z UM się uaktywniły?

staraznajoma
staraznajoma
9 dni temu
Reply to  Podpis

Jeszcze ósmej nie ma, trolle z UM jeszcze się pindrzą, żeby zdążyć na ósmą do pracy, nie mają jeszcze czasu na prasówkę. Dopiero jak listę obecności podpiszą i dzień zaczną poranną kawką, wtedy ich aktywność wzrośnie.
Teraz to inne trolle, trolle które nie lubią ani Ruszkowskiego, ani Przybyszewskiego, a tych poza UM jest sporo, weźmy pod uwagę tylko Radnych bezradnych z RM z ich wodzirejem, panem P.

Jur
Jur
9 dni temu
Reply to  staraznajoma

Niestety, ale Ruszkowski i Przybyszewski są solą w oku władzy.
Wypowiedzenie, wymienienie ich nazwiska wywołuje u władz miasta zdenerwowanie.

staraznajoma
staraznajoma
9 dni temu
Reply to  Jur

W radzie miasta także, a u przewodniczącego to chyba nawet torsje.

Jur
Jur
9 dni temu
Reply to  staraznajoma

Pisma pochodzące od Przybyszewskiego i Ruszkowskiego, potrafią w niemowę zamienić Lecha.

Dworcowa
Dworcowa
9 dni temu
Reply to  staraznajoma

Na Wólce głosuję na Wojtusia. Panowie skończycie pisać komentarze o samym sobie.

Anna
Anna
9 dni temu

Brawo, organizatorzy pokazali, że można coś zrobić bez tzw. samorządowców którzy jak hieny opanowywują tego typu imprezy. Jak widać można się bez nich obejść. 

Aonimowo
Aonimowo
9 dni temu
Reply to  Anna

Widać że role się zmieniły zamiast p. Cicholskiej była p. Grącka brawo

Jur
Jur
9 dni temu
Reply to  Aonimowo

A może pani poseł nie odgrywa tak znaczącej roli?

staraznajoma
staraznajoma
9 dni temu
Reply to  Aonimowo

Pani Cicholska to tylko tam gdzie władza. Przy władzy lubi błyszczeć. Kobieta ma takie same parcie na szkło jak nasz przystojniak z ratusza, a w zasadzie to teraz jest ich dwóch, tych przystojniaków. Podobni do siebie jak ci co ukradli księżyc.

Last edited 9 dni temu by staraznajoma
Anonim z UWW
Anonim z UWW
9 dni temu
Reply to  staraznajoma

Tak lgnie do człowieka który tak PiSu nie lubi że kiedyś radnych PiSu na bitwę pod Mława nie zaprosił dziś się nic nie zmieniło w jego podejściua już połówka z kiełbasą się przy nim kręcą mają chrapkę na wicestarostę wstyd panowie zwyczajnie wstyd jak wy w lustro patrzycie

Lili
Lili
8 dni temu
Reply to  Anonim z UWW

Kiełbasa to pcha się na viceburmistrza i to już od dawna.

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x