Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

O tych bohaterach trzeba pamiętać [FOTORELACJA]


Pamięć o Wacławie Grabowskim „Puszczyku” dowódcy partyzanckiego oddziału, który poległ pod Niedziałkami jest ciągle żywa. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 p.p zorganizowało w niedzielę 12 września widowisko historyczne, odtwarzające ostatnią walkę oddziału „Puszczyka”. Z kolei Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego wystąpiło z pomysłem nadania imienia Wacława Grabowskiego dworcowi PKP w Mławie.


W niedzielne popołudnie pod tablicą poświęconą partyzantom „Puszczyka” w lesie koło Niedziałek zebrało się kilkadziesiąt osób, by przypomnieć społeczeństwu o ostatniej walce oddziału „Puszczyka”. Warto tu też dodać, że była to inicjatywa społeczna, bez wsparcia i udziału lokalnych władz samorządowych.

– Wacław Grabowski „Puszczyk” zginął za wolną Polskę, za to, że my dzisiaj możemy mówić językiem polskim i na pewno ta jego ofiara nie poszła na marne – mówił Dariusz Krawczyk z SRH 79 pp, witając zebranych.

Na polu stanęli rekonstruktorzy z  SRH 79 pp, SRH 40 pp, GRH Cywile Mława, SRH „Na posterunku” i Stowarzyszenia Radzanovia. A choć było ich kilkudziesięciu, a nie kilkuset jak miało to miejsce w rzeczywistości w lipcu 1953 roku, to i tak rekonstruktorom udało się oddać dramatyzm tamtych wydarzeń. Po widowisku zebrani oddali hołd poległym śpiewając hymn Polski, a później słuchając wiersza Heleny Grąckiej.

Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego wystąpiło z pomysłem upamiętnienia Wacława Grabowskiego „Puszczyka” poprzez nadanie jego imienia dworcowi PKP w Mławie. Pod wnioskiem do prezesa PKP zebrani złożyli podpisy poparcia.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
17 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Genia
Genia
11 miesięcy temu

Szanowni Państwo. Na fladze państwowej NIC NIE PISZEMY.

WML_w1
WML_w1
11 miesięcy temu
Reply to  Genia

Zgadza się , ale w tym przypadku potraktowałbym to jako ” rekwizyt” tak samo jak ” flagi kibicowskie ” zresztą w/w flaga na oko nie trzyma wg mnie proporcji więc sama z siebie nie kwalifikuje się .

Troll
Troll
11 miesięcy temu

A gdzie Ruszkowski wywalili go

Dariusz Krawczyk
Dariusz Krawczyk
11 miesięcy temu
Reply to  Troll

Jeśli to Pana/ Panią interesuje to Pan Ruszkowski ze względów osobistych został w domu. Z poważaniem Dariusz Krawczyk

Annie
Annie
11 miesięcy temu

Panie Dariuszu, niektórzy w pracy siedzą i zajmują się głupotami.

Podpis
Podpis
11 miesięcy temu
Reply to  Troll

Czy Trolle z z UM się uaktywniły?

staraznajoma
staraznajoma
11 miesięcy temu
Reply to  Podpis

Jeszcze ósmej nie ma, trolle z UM jeszcze się pindrzą, żeby zdążyć na ósmą do pracy, nie mają jeszcze czasu na prasówkę. Dopiero jak listę obecności podpiszą i dzień zaczną poranną kawką, wtedy ich aktywność wzrośnie.
Teraz to inne trolle, trolle które nie lubią ani Ruszkowskiego, ani Przybyszewskiego, a tych poza UM jest sporo, weźmy pod uwagę tylko Radnych bezradnych z RM z ich wodzirejem, panem P.

Jur
Jur
11 miesięcy temu
Reply to  staraznajoma

Niestety, ale Ruszkowski i Przybyszewski są solą w oku władzy.
Wypowiedzenie, wymienienie ich nazwiska wywołuje u władz miasta zdenerwowanie.

staraznajoma
staraznajoma
11 miesięcy temu
Reply to  Jur

W radzie miasta także, a u przewodniczącego to chyba nawet torsje.

Jur
Jur
11 miesięcy temu
Reply to  staraznajoma

Pisma pochodzące od Przybyszewskiego i Ruszkowskiego, potrafią w niemowę zamienić Lecha.

Dworcowa
Dworcowa
11 miesięcy temu
Reply to  staraznajoma

Na Wólce głosuję na Wojtusia. Panowie skończycie pisać komentarze o samym sobie.

Anna
Anna
11 miesięcy temu

Brawo, organizatorzy pokazali, że można coś zrobić bez tzw. samorządowców którzy jak hieny opanowywują tego typu imprezy. Jak widać można się bez nich obejść. 

Aonimowo
Aonimowo
11 miesięcy temu
Reply to  Anna

Widać że role się zmieniły zamiast p. Cicholskiej była p. Grącka brawo

Jur
Jur
11 miesięcy temu
Reply to  Aonimowo

A może pani poseł nie odgrywa tak znaczącej roli?

staraznajoma
staraznajoma
11 miesięcy temu
Reply to  Aonimowo

Pani Cicholska to tylko tam gdzie władza. Przy władzy lubi błyszczeć. Kobieta ma takie same parcie na szkło jak nasz przystojniak z ratusza, a w zasadzie to teraz jest ich dwóch, tych przystojniaków. Podobni do siebie jak ci co ukradli księżyc.

Last edited 11 miesięcy temu by staraznajoma
Anonim z UWW
Anonim z UWW
11 miesięcy temu
Reply to  staraznajoma

Tak lgnie do człowieka który tak PiSu nie lubi że kiedyś radnych PiSu na bitwę pod Mława nie zaprosił dziś się nic nie zmieniło w jego podejściua już połówka z kiełbasą się przy nim kręcą mają chrapkę na wicestarostę wstyd panowie zwyczajnie wstyd jak wy w lustro patrzycie

Lili
Lili
11 miesięcy temu
Reply to  Anonim z UWW

Kiełbasa to pcha się na viceburmistrza i to już od dawna.

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x