Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Czy ktoś celowo uszkodził pomnik Jana Sokołowskiego, żołnierza ZWZ/AK?


Zdarza się, że znikają stare groby na starym cmentarzu parafialnym, a kwatery zmieniają właścicieli. Różne są tego przyczyny i metody. Jak jest w przypadku nagrobku Jana Sokołowskiego, walczącego w dwóch wojnach światowych, żołnierza ZWZ/AK, zasłużonego nauczyciela ciechanowskich szkół, zamordowanego przez Niemców w 1942 roku?


W jednej z bocznych alejek odchodzących od kościoła pw. Św. Wawrzyńca na starym cmentarzu parafialnym stoi niewielki, skromny betonowy nagrobek zwieńczony krzyżem. Jest już mocno naruszony zębem czasu. Wmurowana w podstawę krzyża tablica z inskrypcją jest słabo czytelna, ale jeszcze można przeczytać, kto tu spoczywa. Pierwotnie wmurowana w obelisk dość głęboko tablica w swojej górnej części wygląda jakby została podważona i nieco wypchnięta. Resztę dzieła zapewne zrobi czas i warunki atmosferyczne.

Czy to przypadek, czy celowe działanie trudno jednoznacznie rozstrzygnąć. Faktem jednak jest, że – nie tylko zresztą w Mławie – miejsca na starych cmentarzach, uważane są za prestiżowe i pożądane.

W przypadku nagrobka Jana Sokołowskiego „Groma” widać, że zapomniało o nim społeczeństwo Mławy i Ciechanowa, nie interesują się tym również władze. Zasłużoną postać „Groma” przypominał w 2019 roku na łamach Tygodnika Ciechanowskiego prof. Leszek Zygner.

– Jednak po latach „Grom” odszedł w zapomnienie, a jego grób na mławskim cmentarzu niedługo zapadnie się pod ziemię i już dzisiaj przyciąga uwagę dobrze sytuowanych łowców wolnych miejsc cmentarnych – czytamy smutną konkluzję we wspomnianej publikacji prof. Zygnera.

Wszystko jednak wskazuje na to, że uda się nagrobek Jana Sokołowskiego odrestaurować. Taką bowiem decyzję podjęło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej, zaalarmowane o tym przypadku m.in. przez naszą redakcję. Warto tu dodać, że TPZM, dzięki corocznym kwestom prowadzonym na cmentarzach, odnowiło już niejeden chylący się ku upadkowi stary nagrobek na naszych nekropoliach.

I jeszcze na koniec kilka słów o spoczywającym na mławskim cmentarzu Janie Sokołowskim.

Jan Sokołowski urodził się w  1900 r. w Wygodzie koło Radzanowa. Rozpoczętą naukę w Seminarium Nauczycielskim Męskim im. Króla Bolesława Krzywoustego w Płocku przerwał, wstępując w  1920 r. do Wojska Polskiego, walcząc w 144. Pułku Strzelców Kresowych. Po wojnie polsko-bolszewickiej uzyskuje maturę i patent nauczyciela szkół powszechnych. Uczy w Opinogórze, a od 1924 r. w Szkole Powszechnej nr 2 w Ciechanowie, gdzie w 1934 roku zostaje kierownikiem.  

Podczas II wojny światowej działa w konspiracji, organizuje tajne nauczanie i uruchamia stację krótkofalową, wykorzystywaną w walce podziemnej.  Jako członek  Związku Walki Zbrojnej/ Armii Krajowej nosi pseudonim „Grom”.  Odpowiedzialny za łączność i kolportaż bibuły”, 10 lipca 1942 został aresztowany przez gestapo w Mławie. Jeszcze tej samej nocy, zmarł na skutek tortur w trakcie śledztwa.

JK

Czytaj także:

Niespodziewany zwrot akcji i ta historia kończy się happy endem

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
27 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
z bliska
z bliska
1 rok temu

No i proszę odezwała się mławska durna inteligencja!! — czym tak was durnoty –Anonimowo, sprtw, Onn, Anonim. —- ale najbardziej durny post jak zwykle pisze fachowiec z Bożej łaski czyli — sprtw—czy ty na prawdę musisz wszystko przekladać na swoją glupią modłe, Napisałem ten swój post bo myślałem że dotrze do ludzi anie do takiej durnoty jak ty „sprtw”, mylisz się bo wręcz przeciwnie właściciele zakładów kamieniarskich to jak najbardziej są osoby publiczne !!!! Osobiście nic im nie zazdroszcze, wręcz przeciwnie, liczę bardzo na to że przy okazji, odezwie się w nich DUSZA SPOŁECZNIKOWSKIEGO ZROZUMIENIA, i potrafią ten pomnik powstrzymać od dalszej dewastacji, to jest dla nich 2 godziny pracy, i mam nadzieję że to zrobią,!!!! oczywiście nie słuchając twoich rad i tych cebulaków — Onn i tego choleryka Anonimowo…. A WIĘC PANOWIE SKUBISZEWSCY!!!! POKAŻCIE ŻE TO POTRAFICIE ZROBIĆ !!!! bo w tym wszystkim nie chodzi o pieniądze—tylko o pamieć o ludziach, którzy życiem swym zapłacili abyśmy mogli żyć w wolny KRAJU !!! —TYLE I ĄZ TYLE !!! a wypisywane przez was głupoty mnie w ogóle nie interesują ….

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  z bliska

A i jeszcze jedno przedstaw się bohaterze umoralniaczu jak rzucasz czyimś nazwiskiem cebulowy spoleczniaku

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Ten pan już kiedyś podpisał się własnym imieniem i nazwiskiem o inicjałach Wł. B. (swego czasu sekretarz miasta, radny miejski, dyrektor MKS) – ale chyba wiek zrobił swoje i facet na każdym, kto śmie mieć odmienne zdanie niż on, nie zostawi suchej nitki, zmiesza z błotem – taki jakiś wredny charakter.
No cóż… widocznie bardzo zgorzkniał na stare lata (może miał powody, może czuje się niedoceniony) – biedny człowiek.
Też wolę zostać anonimowo, bo przynajmniej wszystkich anonimowo zmiesza z błotem 😀
„Z bliska” – tak, ty byłeś osobą publiczną, ale nie Panowie Skubiszewscy.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

A to ten co kibice krzyczeli zawsze przed meczem bruz… co ty ku….o wszystko jasne

WŁODZIMIERZ BRUŻDZIAK---
WŁODZIMIERZ BRUŻDZIAK---
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

TAK !!!! Panie Szymonie Wyrostek–TAK TO JA A DLACZEGO WYMENIAM PAŃSKIE NAZWISKO BO TO PAN i nikt inny nie był tego swiadkiem i początkującym dziennikarzyno który w ramtym czasie przybiegł, do mnie do biura klubu,i prosił pan o komentarz do tych słów, skierowałem pana do kibiców !!! aby Panu to skomentowali, a dziś wytępuje pan ANONIMOWO, I TO AŻ SZEŚCIOKROTNIE, zadając sobie pytanie jednocześnie na nie odpowiadając, nie wszystkie funkcje pan wymienił a może dlatego że w czasach kiedy ja działałem pana jeszcze na świecie nie było !!! Możecie mnie określać jak tylko chcecie — przypisywać mi różne bzdurne rzeczy—- odsądzacie mnie od CZCI I WIARY !!! —- POWIEM WAM JA NIE WSTYDZĘ SIĘ NICZEGO ZE SWOJEGO DZIAŁANIA NA RZECZ MŁAWSKIEJ SPOŁECZNOŚCI KTÓRA TRWAŁA NIEPRZERWANIE 55 LAT !!! a że z tamtych czasów zostałó mi wiele w pamięci bo byłem świadkiem i byłem w centrum wydarzeń o których niektórzy piszący nie mają pojęcia, doceniony zostałem już bardzo dawno,om czym pewnie nie wszyscy wiedzą, biedny nie jestem, i nikogo o nic nie zamierzam prosić!!! NO CÓŻ TACY LUDZIE KTÓRZY PISZĄ OTWARCIE, W OBECNYCH CZASACH NIE SĄ W CENIE–DO TAKICH DZIAŁAŃ TRZEBA NAPRAWDĘ ODWAGI !!! a ja już nie muszę się niczego bać!!! więc teraz piszę aby to znieczulice na różne sprawy dziejące się w mieście, starać się eliminować..a że to się nie wszystkim podoba no cóż, nic na to nie poradzę, może nie raz piszę za ostro, ale tylko dlatego że liczę na to że może wreszcie dotrze do ludzi odpowiedzialnych za te tematy,” W przyszłym tygodniu odniosę się do dalszych postów,” mnie PIS niczego nie uczył, gdybym został po ich stronie w samorządzie byłbym do dziś— ale ja takiego zakłamania i obłudy nie nawidzę zawsze nazywam rzeczy po imieniu, i dlatego jestem nie wygodny, ale do póki zdrowie dopisuje będę wyznawał zasadę — ***** *** !!!! MAM NADZIEJĘ ŻE TO SIĘ ZMIENI !!!! TAKŻE W MLAWIE, a dzisiejsi „bohaterzy”, pochowają się po kątach .

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Skomentuję to tak:
Nie jednemu psu burek na imię.
Wiem kto to jest Szyman Wyrostek, ale osobiście nie znam.
Powtórzę za „sprtw”
„KULTURY TO I SORBONA NIE NAUCZY.
Ch.am zawsze będzie tylko ch.amem.”
Może weźmiesz pan te słowa do serca. Chociaż i ten komentarz już nie jest stekiem wyzwisk – robi pan postępy, oby na dłużej…

Last edited 1 rok temu by Anonimowo
WŁODZIMIERZ BRUZDZIAK.
WŁODZIMIERZ BRUZDZIAK.
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Ja na prawdę nic nie moge poradzić na to że mam do czynienia z takimi uczonymi z SLÓWACKIEGO — TYM BARDZIEJ ŻE SĄ BURKAMI, A JEŚLI WIESZ JAK SIĘ NAZYWASZ TO PROSZĘ WIĘCEJ ODWAGI —podpisz się a wtedy będę nawet z takim chamem jak ty dyskutował, radzę ci abyś nie powtarzał,tak obrazliwych słów — bo możesz mieć kłopoty.!!! SZYMUŚ PRZESTAŃ UDAWAĆ ŻE NIE WIESZ O CO CHODZI.!!! bo robisz z siebie durnia a takiemu aktywiście to nie przystoi.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Durnia to robisz z siebie ty, chory z zawiści człowieku.
Wyobraź sobie, że jeszcze cie ludzie pamiętają, z MOSIR i niezbyt ciepło o tobie mówią i to niestety nie pracownicy. Myślałem, że to na stare lata tak zgorzkniałeś, ale ty zawsze taki podobno byłeś, taki ch.amski.

Włodzimierz Bruzdziak
Włodzimierz Bruzdziak
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

NIE DZIWIĘ SIĘ TAKIM OCENOM !!—odpowiadam po pierwsze jestem zdrowy, oczywiście ludzie mnie mogą pamiętać, opowiadając bzdury, które do mnie także docierają,no ale cóż na to poradzić widocznie w swych osądach trafiłeś na gorszych durni od siebie, wychodzisz z załozenie że najgorsze w słabych ludziach jest to że muszą upokarzać innych by samemu poczuć się silniejszym.MOŻE NIE POWINIENEM ODPOWIADAĆ, na twoje chamskie zaczepki, BO WINIENEM PAMIĘTAĆ że jeśli ktoś ma cię głęboko w dupie, to nie ma sensu mu się narzucać–i mieć go jeszcze głębiej w czarnej dziurze !!!! NIE OCENIAJ KOGOŚ KOGO ZNASZ TYLKO Z PLOTEK, I OPOWIEŚCI —CHYBNA ŻE MÓWISZ TAKŻE O SOBIE .Osobiście będę pamiętał o tym–że gdy sypią mi piach w oczy—to będę także pamiętał że wiatry bywają zmienne !!! UWAŻAŁEM ŻE NIGDY NIE JEST ZA POŻNO, ABY ZACZĄC OD NOWA, żeby pójść inną drogą i raz jeszcze spróbować !!!—-[wymoderowano] MAM DOSZYĆ JUŻ WASZYCH OCEN I OPLUWANIA !!! TEN POST JEST NA PRAWDĘ MOIM OSTATNIM, BO NIE ZAMIERZAM Z TAKIMI durniami SIĘ BOKSOWAĆ

Szymon Wyrostek
Szymon Wyrostek
1 rok temu

Szanowny Panie Włodzimierzu Bruździak.

Bardzo proszę nie używać mojego imienia i nazwiska w sprawach, w których nigdy nie brałem udziału.
Jeżeli ma Pan problem z ludźmi, którzy w Pana mniemaniu obrażają Pańską osobę to proszę wystąpić o numer IP.

To Pan mnie obraża, nie tylko na portalu, ale również na jednym z moich fanpage.

Napiszę to raz i wyraźnie, aby Pan zrozumiał, ja się nie interesuję Pańską osobą. Nie mam czasu na komentarze i przepychanki słowne z Panem.
A co do sytuacji z kibicami, nigdy z Panem na taki temat nie rozmawiałem, bo pracując w mediach rubryką sportową zajmowałem się tylko, kiedy MKS Mława był w II lidze.
A i najważniejsze, jeżeli będzie nadal Pan szkalował moje dobre imię i pomawiał mnie o to, że ja anonimowo wypisuję na Pana jakiekolwiek rzeczy, zapewniam spotkamy się w odpowiedniej instytucji.

Z poważaniem

Szymon Wyrostek

Włodzimierz Bruzdziak
Włodzimierz Bruzdziak
1 rok temu

SZYMONKU !!!!–nie strasz mnie, bo tak poważnej osobie jak ty to nie przystoi, ja nie szkaluje, ja opisuje tylko fakty z twoich działań, dla przypomienia, bo było to dawno właśmie jak MKS MŁAWA byl w II LIDZE, KIEDY SŁYSZAŁEŚ TE WYZWISKA, POD MOIM ADERRSEM , po meczu podszedłeś pod biuro gdzie ze mną rozmawiałeś i prosiłeś jako „dziennikarz” o komentarz tego zachowania kibicow, powiedziałem ci abyś się udał do kibiców miech ci na to odpowiedzą —TO SĄ FAKTY.!!!! to tak dla przypomnienia bo widzę że masz bardzo krótką i wybiurczą PAMIĘĆ !!!! I PISZESZ O TYM A SWIADKAMI TEJ ROZMOWY NIKT NIE BYŁ, TO BYŁA rozmowa s między nami, więc to proste ANONIMOWO TO MOŻESZ BYĆ TYLKO TY KTÓRY O TYM PRZYPOMINA!!! I o dziwo mimo upływu lat dobrze o tym pamięta. DLA MNIE TE TWOJE POWAŻANIE JEST MAŁO ZNACZĄCE !!!!

Szymon Wyrostek
Szymon Wyrostek
1 rok temu

Szanowny Panie

Nigdy z Panem nie przechodziłem na „Ty”. Ja nie ukrywam się pod żadnym nickiem. To Pan pisze, że ja na Pański temat piszę anonimowo. To pan mnie obrażał wiele razy, różnymi określeniami, nawet na moim prywatnym fanpage, umniejszając moim zawodowym i społecznym dokonaniom – mam na to screeny.

Nie mam żdanego powodu do wracania do domniemanej sytuacji z mławskimi kibicami i Panem, a pamięć mam bardzo dobrą.

Dodam, że wówczas w Kurierze Mławskim, wiele osób pisało o MKS Mława, nawet takich, które bardzo krótko próbowały swoich sił w lokalnych mediach.

Ja nikogo nie straszę, nie straszyłem i zamiaru straszyć nie mam, ale też nie pozwolę o pomawianie mnie o rzeczy lub sytuacje , w których nie brałem udziału.

Dodam, że ni ja, ni Pan, ni żadna osoba nigdy nie jest lubiana przez wszystkich. Konkludując, proponuję poszukać tego, kto napisał komentarz, który Pana obraża, bo dodam, że ja nie mam nic z tym wspólnego , a niskie rzeczy typu – obrażanie kogoś anonimowo, nie są w moim stylu.

Pozdrawiam, życząc zdrowia i pogodny ducha.

Szymon Wyrostek
Szymon Wyrostek
1 rok temu

Szanowny Panie Włodzimierzu Bruździak.
Bardzo proszę nie używać mojego imienia i nazwiska w sprawach, w których nigdy nie brałem udziału.
Jeżeli ma Pan problem z ludźmi, którzy w Pana mniemaniu obrażają Pańską osobę to proszę wystąpić o numer IP.
To Pan mnie obraża, nie tylko na portalu, ale również na jednym z moich fanpage.
Napiszę to raz i wyraźnie, aby Pan zrozumiał, ja się nie interesuję Pańską osobą. Nie mam czasu na komentarze i przepychanki słowne z Panem.
A co do sytuacji z kibicami, nigdy z Panem na taki temat nie rozmawiałem, bo pracując w mediach rubryką sportową zajmowałem się tylko, kiedy MKS Mława był w II lidze.
A i najważniejsze, jeżeli będzie nadal Pan szkalował moje dobre imię i pomawiał mnie o to, że ja anonimowo wypisuję na Pana jakiekolwiek rzeczy, zapewniam spotkamy się w odpowiedniej instytucji.
Z poważaniem
Szymon Wyrostek

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Powinienem wpisac pelne nazwisko ale mam wiecej kultury niz ten pseudo społecznik

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  z bliska

Z bliska a jednak z daleka

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  z bliska

A co ty zrobiłeś dla tego miasta

sprtw
sprtw
1 rok temu
Reply to  z bliska

Widzę, że zabolało.
Widzisz moja technika wypowiedzi jest inna niż twoja. Ja nie wyrażam się po chamsku, nie wyzywał ludzi, nie kopię ich bez powodu w przeciwieństwie do ciebie.
Cóż z tego, że pełniłeś różne publiczne funkcje, ale jesteś zwykłym prostakiem. Skończyłeś zaledwie ogólniak, a się masz za bóg wie kogo.
Pamiętaj:
KULTURY TO I SORBONA NIE NAUCZY.
Ch.am zawsze będzie tylko ch.amem.
To jaki stek wyzwisk tym razem popłynie, panie kulturalny inaczej?

Last edited 1 rok temu by sprtw
Onn
Onn
1 rok temu
Reply to  z bliska

Rozpędź się i walnij baranka w ścianę, masz jakiś zakrzywiony światopogląd. Wiem, że PiS już Cie nauczył aby brać, a nie dawać.

Mławianin
Mławianin
1 rok temu

Dziś imieniny Jana Sokołowskiego… Może chociaż wspomnieniem czy modlitwą dać wyraz pamięci o Nim :))

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Mławianin

Nie musisz się nad tym zastanawiać, tylko iść na cmentarz ze zniczem i pomodlić się.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Smutne, ale prawdziwe… Niestety to nie jedyny grób z okresu wojny w takim stanie na mławskim cmentarzu. Wystarczy przejść się sąsiednimi alejkami. Połamany krzyż betonowy na grobie z 1940 r., nieco dalej inne groby z tego okresu zapadające się w ziemię, nieczytelne i mocno uszkodzone tablice. A potem nagle wyrasta w tym miejscu potężna pieczara z napisem grób rodziny… I nawet małej tabliczki kto tu leżał wcześniej i na czyich prochach wznosi się te mławskie „symbole zamożności” w mieście odznaczonym swego czasu medalem Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego. Typowy obrazek codzienności naszego miasta, gdzie najwięcej się dzieje, jak się zaczynają kampanie wyborcze…

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Jeszcze dziś postaram się go odnaleźć

Z BLISKA
Z BLISKA
1 rok temu

A może by tak właściciele zakładów, którzy realizują zamówienia mławian na pomniki pamięci swych bliskich– CHOCIAŻ RAZ ZROBILI DOBRY UCZYNEK I WZIĘLI POD OPIEKĘ I NAPRAWILI TAKIE POMNIKI ABY ZOSTAŁY DLA POTOMNYCH !!! PANOWIE SKUBISZEWSCY —- CZY TO DLA WAS JEST AŻ TAK TRUDNE, ABYŚCIE TEGO NIE MOGLI WYKONAĆ —- CZY CHODZI WAM TYLKO O KASĘ ????

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Z BLISKA

Wiadomo że chodzi nam o kasę przecież nikt zadarmo nic nie robi ale w tym wypadku kasa się nie liczy

sprtw
sprtw
1 rok temu
Reply to  Z BLISKA

To nie fair… wymieniasz właścicieli dwóch zakładów kamieniarskich, jak już wymieniasz nazwiska, to powinieneś wymienić wszystkich kamieniarzy z Mławy.
Tak w ogóle, to nie wiem czy można tak sypać nazwiskami. Właściciele zakładów kamieniarskich nie są osobami publicznymi.
Boli Cie, że Ci panowie dorobili się swoją ciężką pracą? – myślę, że to nikogo nie powinno boleć. To nie są biznesmeni w garniturkach, tylko ludzie ciężko pracujący fizycznie również.
Ciekaw jestem czy ty wrzucasz coś do skarbonki w czasie kwest. Najlepiej to się wymądrzać.
To jest stary nagrobek i trzeba go odrestaurować w takim stylu w jakim jest.

Onn
Onn
1 rok temu
Reply to  Z BLISKA

A może urządź zbiórkę internetową i zbierz kasę i go odnów? Łatwo Ci gadać, najlepiej widać tylko u kogoś, a od siebie nic, typowy cebulaku. Aby od kogoś, od siebie nic, mentalność typowego cebulaka.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Onn

Moim zdaniem, to już powinieneś żałować, że się odezwałeś przeciwko temu cholerykowi.
Masz ode mnie plusa na pociechę 🙂

Last edited 1 rok temu by Anonimowo
27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x