Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Miasto przejmuje strefę płatnego parkowania. Lepiej późno niż wcale


Po niemal 12 latach zlecania obsługi płatnej strefy parkowania w Mławie firmie zewnętrznej, miejska spółka od 1 sierpnia przejmie obsługę strefy. Jednocześnie miasto drastycznie podnosi opłaty parkingowe. Dla mieszkańców taniej więc nie będzie, za to budżet miasta zasili ta część dochodów, które dotąd trafiały do firmy zewnętrznej.

Miejscy radni dwukrotnie podchodzili do zmiany uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania i wysokości stawek i sposobu pobierania opłat za parkowanie.  Najpierw  na marcowej sesji projekt został zdjęty z porządku obrad, by na sesji majowej być przyjęty już jednogłośnie.

Do rozpatrywanego na majowej sesji projektu uchwały burmistrz Sławomir Kowalewski wniósł poprawkę.

– Drobna zmiana to, kto będzie zarządzał. Dotychczas praktykowaliśmy ogłoszenie przetargu na operatora, który zorganizował i obsługiwał strefę płatnego parkowania. Obserwowaliśmy, jak to się zmienia podział środków po kolejnych przetargach obecna umowa to podział przychodów 68% dla firmy, która zorganizowała i zarządza strefą a 32% dla miasta Mławy. Wcześniej było to 59% dla firmy, 41% dla miasta Mława. Rosną koszty i wydatki a my jako władze miasta chcielibyśmy czerpać bezpośrednie pożytki ze strefy płatnego parkowania. Po tej zmianie środki, które będą trafiały do budżetu na remonty inwestycje i budowę miejsc parkingowych. … Z tych środków, które pozyskamy, należy w niedalekiej przyszłości zmodernizować i przebudować parking przy ulicy Płockiej, skrzyżowanie z ulicą Długą w kierunku budynku byłej Unitry, między ulicą Zduńską. Tam trzeba będzie zainwestować te środki, dlatego chcemy, żeby zorganizowała strefę płatnego parkowania inna spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe – powiedział burmistrz.

Miasto przejmując obsługę strefy będzie musiało na początek liczyć się z kosztami. Trzeba będzie zakupić nowe parkomaty (z opcją dokonania zapłaty kartą) i oprogramowanie oraz  wykonać oznakowanie strefy.

Dlaczego miasto tak późno zdecydowało się na przejęcie strefy? Tego burmistrz nie wyjaśniał, ale wiadomo, że dochody miasta od pewnego czasu znacznie zmalały. Od 2019 roku, zgodnie z ofertą spółki City Parking Group  do miasta trafia tylko 31% dochodów, pozostałe 68,9%  trafia do zarządcy strefy. Przypomnijmy, w latach 2012 – 2015 City Parking Group pobierało odpowiedni 59%  a po rozszerzeniu strefy 50%,  a w latach 2016 – 2018 – 58,5%.

Dla przypomnienia, w sąsiednim Ciechanowie, w którym obsługę strefy prowadziła ta sama co w Mławie firma, City Parking Group otrzymywało  w latach 2007-2011 42,8 % miesięcznych wpływów ze strefy, po powtórnym przetargu na lata 2012 – 2015 – 50%. A już to spowodowało, że Ciechanów w 2016 roku pozbył się zarządcy i sam przejął obsługę strefy płatnego parkowania. W tym czasie Mława zaś oddawała najpierw niemal 60 %, później prawie 70 % swojego dochodu. Ta sytuacja wywoływała też reakcję społeczną. Z wnioskami o rozważenie możliwości przejęcia strefy zwracali się do burmistrza Kamil Przybyszewski i Zbigniew Ruszkowski.

Od 1 sierpnia br. nie zmieni się wielkość dotychczasowej strefy obejmującej ulice: Płocką, Długą, Wyspiańskiego, Spichrzową, Stary Rynek, Reymonta, Żeromskiego, 3 Maja i Chrobrego.

Nowe opłaty za parkowanie wynoszą:    

za pierwsze pół godziny postoju  ……………1 zł  
za pierwszą  godzinę postoju ………………  2  zł
za drugą godzinę postoju …………………… 2,30 zł
za trzecią godzinę postoju …………………   2,50 zł
za czwartą i  każdą następną rozpoczętą godzinę postoju  1,50 zł  
za kartę abonamentową parkingową miesięczną z możliwością wykupienia wielokrotności karty na jednym blankiecie ……70,00 zł

Za postój na wydzielonym stanowisku postojowym zastrzeżonym kopertą przez całą dobę:

karta abonamentowa parkingowa półroczna, płatna comiesięcznie 250,00 zł

karta abonamentowa parkingowa półroczna, płatna jednorazowo…1200,00 zł

karta abonamentowa parkingowa roczna, płatna comiesięcznie 200,00 zł

karta abonamentowa parkingowa roczna, płatna jednorazowo 1800,00 zł

Za postój pojazdu osobowego będącego własnością, współwłasnością lub pozostającego w użyciu na podstawie odrębnej czynności cywilno-prawnej bądź umowy użyczenia – osoby zameldowanej na obszarze SPP, parkującej na ulicy, przy której jest zameldowana

karta abonamentowa parkingowa miesięczna 15,00 zł

karta abonamentowa parkingowa roczna 150,00 zł

JK

O strefie pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mario
Mario
28 dni temu

Wiecie kto jest w Mławie jak Frank Underwood? Jeśli nie, to obejrzyjcie cały 3 odcinek (sezon 1) „House of Cards”. W tym odcinku polityk ma przeciwko sobie praktycznie całą lokalną społeczność. Ale jedno przemówienie do ludzi, a potem jeszcze jedno spotkanie i zastosowana socjotechnika wszystko zmieniają… Polecam obejrzeć, by odkryć mławskiego Franka Underwooda.

Ktos
Ktos
28 dni temu

Szkoda że ten twój prezes budując ten parking zlikwidował tyle drzew ale co masz gdzie teraz zaparkować brawo

z bliska
z bliska
28 dni temu
Reply to  Ktos

Nie ośmieszaj się co to za drzewa ???—a jesli już co kto woli albo krzaki albo parking ???? wybór jest trudny, ale trzeba uwzględniać potrzeby mieszkańców, przy okazji zastanawia fakt jak to jest, że parking po byłej STOKROTCE z wjazdem od ul WÓJTOSTWO, ŻE NIE MA TAM PARKOMETRU, czyżby własciciela nie stać było na parkometr, albo parkingowego, — no chyba że mają za dużo kasy !!!!

www
www
28 dni temu

Już dawno nie miałem okazji aby pochwalić burmistrza. Ale to jest bardzo dobra decyzja od samego początku urząd miasta powinien to administrować a nie zlecać to komuś.

Były
Były
28 dni temu

Nie udało mi się opublikować mojej wypowiedzi na innym portalu [moderowano] – no cóż cenzura i przypodobanie obecnej władzy Burmistrza !
Tam jednak próbowałem pochwalić władze SM Zawkrze za w moim przekonaniu niesamowicie wychodzenie w kierunku oczekiwań mieszkańców ! Sprowokował mnie ku temu Wasz artykuł. Miasto podwyższa opłaty za parkingi …….. a Spółdzielnia buduje parkingi ! Robi to w miejscach, gdzie peerelowskie plany zagospodarowań nie przewidywały takiego rozwoju komunikacji !
Brawo Panie Prezesie ! ……. chociaż chyba Pan jest z tej przebrzmiałej epoki !
Ale widać, że Pan jest trendy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

z bliska
z bliska
28 dni temu
Reply to  Były

Trzeba powiedzieć że Pan PREZES SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ i w poprzedniej epoce był jak piszesz także TRENDY !!!!!!!, a jeśli chodzi o inny portal mławski, jesli tylko napiszesz nazwisko kogokolwiek z mławskich notabli to od razu pojawia się słowo WYMODEROWANE, to jest cenzura ale także sprzyjanie obecnej władzy tak POWIATU jak i MIASTA !!! no ale żeby tak czynić to zalecenia z pewnością idą z góry, ewentualnie od Pani Naczelnik wydziału miejskiej propagandy, chyba tylko po to został stworzony ten wydział, który oprócz naczelnik zatrudnia dwie osoby, i jeśli coś napiszesz nie tak to od razu pojawia się słowo WYMODEROWANO !!! lub opinie innych lecą na czerwono!!!

Glegol
Glegol
28 dni temu
Reply to  z bliska

Potwierdzam. Są bezczelni. Nie wolno obywatelowi krytykować wlodarzy? To krok w stronę zwyczajów jak na Bialorusi.
Sądy w podobnych sprawach orzekały zawsze na korzysć obywatela.
Mnie jeszcze interesuje ile dotacji dostaje z Ratusza ten konkurencyjny portal.

z bliska
z bliska
27 dni temu
Reply to  Glegol

Tego się nigdy nie dowiesz — jaka jest wysokość dotacji, ten portal jest na usługach URZĘDU MIASTA !!! tak samo jak żeśmy nie dowiedzieli sie jaki był koszt ostatniej kampanii KOWALEWSKIEGO !!!

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x