Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Sprawiedliwy podział tortu. Dla kogo wisienka?


fot1Problem podziału sprawiedliwego jest starszy niż biblijna opowieść o królu Salomonie. Natomiast jego sformułowanie i rozwiązanie według zasady „Ja dzielę, ty wybierasz”, zawdzięczamy polskiemu matematykowi Hugonowi Steinhausowi. Czy mławski tort strefy płatnego parkowania podzielony jest według tej reguły?

Roczny przychód ze Strefy Płatnego Parkowania w Mławie w ostatnich latach to ponad 500 tys. zł rocznie i z roku na rok jest coraz wyższy. Od 2015 roku 58,5 % rocznych przychodów z tytułu obsługi strefy otrzymuje firma City Parking Group S.A z Grudziądza.
W Ciechanowie w latach 2007 – 2011 ta sama firma, która obsługuje Mławę zadowalała się 42,8 % wpływów, a od roku 2011 do 2015 – 50 % wpływów miesięcznych.

Decyzja zapadła w końcu roku 2008
Decyzję o utworzeniu Strefy Płatnego Parkowania podjęła Rada Miasta Mława na wniosek burmistrza Sławomira Kowalewskiego 29 grudnia 2008 roku uchwałą Nr XXIX/315/2008 i dotyczyła ulic: Stary Rynek, Spichrzowej, Długiej, 3 Maja, Żeromskiego i Chrobrego.
Do przetargu stanęły dwie firmy: z Grudziądza i Poznania. Po rozstrzygnięciu, obsługą i organizacją strefy zajęła się firma „COOL AR” Sp. z o. o. z Grudziądza, która zaproponowała stawkę 590 zł z każdego 1000 zł wpływów miesięcznych (59%)
Wyłoniona firma miała opracować projekt stałej organizacji ruchu w strefie, ustawić 12 nowych parkometrów, które po zakończeniu umowy pozostają własnością firmy, zapewnić sprawność ich działania oraz uruchomić strefę od 1 września 2009. Ostatecznie strefa została uruchomiona od dnia 18 września 2009r. Koszty egzekucji administracyjnych wobec nie płacących kierowców ponosi urząd miasta.
Na takich warunkach burmistrz Mławy zawarł w dniu 03.08.2009 r. z firmą COOL AR” umowę na sześcioletni okres od 29.07.2009 do 28.07.2015.

Powiększenie strefy daje miastu wzrost udziału procentowego we wpływach.
Rada Miasta Mława uchwałą nr XV/148/2012 z 28 lutego 2012 roku podjęła decyzję o rozszerzeniu strefy o kolejne ulice: Wyspiańskiego, Reymonta i Płocką, co skutkowało zwiększeniem liczby parkometrów do 23 i miejsc parkingowych do 460.
W wyniku negocjacji umowy z firmą „COOl AR”, która w międzyczasie przekształciła się w spółkę akcyjną „City Parking Group” miasto otrzymało 50 % udziału w miesięcznych wpływach ze strefy. Takie warunki obowiązywały zgodnie z aneksem do umowy od 16.04.2012 do 28.07.2015, kiedy to kończył się okres zawartej umowy.

Kolejne rozdanie – strefa duża, udziały mniejsze
W maju 2015 urząd miasta ponownie rozpisuje przetarg na „zorganizowanie i prowadzenie obsługi płatnych, niestrzeżonych parkingów dla pojazdów samochodowych na terenie Miasta Mława 2015-2019.” Warunki są podobne jak w pierwszym przetargu, dodatkowo dopisano możliwość dokonywania płatności w systemie mobilnym. Według danych Urzędu Miasta Mława wpływy ze strefy w kolejnych latach kształtowały się następująco:

tab1

Do przetargu ostatecznie stanęły 3 firmy, spośród nich ponownie wybrana została City Parking Group S.A z Grudziądza z najkorzystniejszą ofertą w wysokości 585 zł z każdego 1000 zł wpływu miesięcznego. Na takich więc warunkach strefa funkcjonować będzie do 28.07.2019 roku.

Jak dzielą tort u sąsiada?
W sąsiednim Ciechanowie w 2007 roku również utworzono strefę płatnego parkowania, o wielkości porównywalnej z mławską ( 21 parkometrów). Przetarg na jej obsługę wygrała firma COOL AR Sp. z o.o. z Grudziądza, ta sama która obsługuje mławską strefę.

W Ciechanowie w latach 2007-2011 firma otrzymywała 42,8 % miesięcznych wpływów ze strefy, po powtórnym przetargu na lata 2012 – 2015 (firma City Parking Group S.A), już 50%. Dodatkowo Urząd Miasta Ciechanów obciążany był kwotą 615,00 zł brutto miesięcznie za oprogramowanie SYSTEmEG Egzekucje. Po wygaśnięciu umowy wszystkie parkometry stały się własnością Gminy Miejskiej Ciechanów ( takich warunków nie ustaliła Mława).

– W związku z relatywnym spadkiem udziału Gminy w dochodach z opłat wnoszonych za parkowanie w SPP podjęto decyzję aby Urząd Miasta Ciechanów przejął na siebie obowiązek prowadzenia strefy a tym samym miał 100 % udziału w zyskach. Szacuje się, że dochody jakie może przynieść SPP w 2016 r. i latach kolejnych wyniosą około 720 000,00 zł. W budżecie miasta na pierwszy rok działalności SPP w nowym układzie przewidziano wydatki w wysokości 460 000,00 zł – informuje Renata Jeziółkowska rzecznik prasowy UM Ciechanów.

Co na to prof. Steinhaus?
W Mławie firma City Parking Group S.A w latach 2009 – 2015 uzyskała przychód ok. 1,626 mln zł, a Miasto Mława – 1,373 mln zł.
W Ciechanowie, według informacji rzecznika prasowego UM Ciechanów w latach 2007 – 2015 firma City Parking Group S.A uzyskała przychód – 2,3772 mln zł, a Miasto Ciechanów – 2,7228 mln zł.

Pomimo tego, że Miasto Ciechanów uzyskiwało wpływy wyraźnie wyższe niż firma obsługująca, to i tak od roku 2016 obsługę strefy przejął Urząd Miasta Ciechanów.

Z zestawienia tych danych wynika, że w Mławie wisienka jest dla City Parking Group S.A, a Ciechanów zjadał nie tylko wisienkę, ale teraz również i cały tort.

Szkoda, że prof. Steinhaus już nie żyje, może dałby zaprosić się do Mławy?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
19 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
OPTYMISTA
OPTYMISTA
4 lata temu

Czekam na oświadczenia Pana burmistrza o treści:

„Zmieniamy się. Chcemy lepiej dostosować się do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Pracując nad nowymi rozwiązaniami w naszym mieście wprowadzamy sprawdzone narzędzie jakimi są KONSULTACJE SPOŁECZNE. Nawet najdrobniejsza wskazówka może być dla nas bardzo cenna. Dlatego też, drodzy mieszkańcy, bardzo proszę o Wasze uwagi odnośnie lepszego gospodarowania naszym wspólnym majątkiem, które proszę zgłaszać przez internet na oficjalnej stronie Urzędu Miasta, w zakładce… lub pisemnie w Urzędzie Miasta, przy kasach będzie wystawiona w tym celu specjalna skrzynka(oznakowana:…..), do której będzie można wrzucać swoje uwagi czy projekty rozwiązań. Osobiście dopilnuję, żeby wszystkie Wasze wnioski trafiły na moje biurko.”

raksa
raksa
4 lata temu

Pani emerytko. Jeżeli lepiej i taniej jest zlecenie prowadzenie zadań firmie zewnętrznej więc niech burmistrz zleci prowadzenie wszystkich prac firmom zewnętrznych. Począwszy od księgowości, poprzez gospodarkę komunalną i szkolnictwo, a kończąc na inwestycjach. Nie potrzeba będzie do tego setki pracowników, a dwudziestu. Nie potrzeba będzie na płace kilka milionów złotych, a kilkadziesiąt tysięcy. MES zgadzam się z Tobą. Urząd miasta może korzystać z osób kierowanych przez urząd pracy, a więc i przez niego finansowanych. W ten sposób 75% wpływów pozostałoby w kasie miasta. Ale pryncypał wie najlepiej.

...
...
4 lata temu
Reply to  raksa

Raksa, czy Pani nie widzi, że burmistrz cały czas do tego dąży?
Mimo zwiększania zatrudnienia
– obsługa parkingów w rękach prywatnych
– Dni Mławy obsługuje firma prywatna
– z PEC też dąży do oddania w ręce prywatne (po co były podchody ze spalarnią P. Arenta)
– oczyszczalnia ścieków – jakieś tam Partnerstwo, a sumie dzierżawa na 33 lata firmie prywatnej
– głośno jest przecież o wodociągach, że będą prywatyzowane (więc też wróbelki o tym nie na darmo ćwierkają).
WSPÓLNE DOBRO TANIO SPRZEDAM – zapoznajcie się Państwo z tym artykułem, bo to co się w Mławie dzieje woła o pomstę do nieba.

...
...
4 lata temu
Reply to  raksa

Artykuł „WSPÓLNE DOBRO TANIO SPRZEDAM” można łatwo znaleźć w internecie, wystarczy wkleić ten tytuł w wyszukiwarkę, z jakiej Państwo korzystacie

MES Modulon
MES Modulon
4 lata temu

To czas zatrudnić osoby bezrobotne z UP i problem się rozwiąże.

Mla
Mla
4 lata temu
Reply to  MES Modulon

No co ty? chyba nie w miejsce obecnego radnego miejskiego?

dylemat
dylemat
4 lata temu
Reply to  Mla

Słyszałem że pan radny miejski, w przypadku gdyby obsługę strefy przejął urząd miasta chyba musiałby wybrać, czy być radnym, czy pracownikiem urzędu miasta. To dopiero byłby dylemat

Emerytka
Emerytka
4 lata temu

Ciekawa jestem jak długo Ciechanów wytrwa na tym stanowisku. Na całym świecie stosuje się zasadę wydzielenia zadań zleconych na zewnątrz, bo jest taniej i lepiej np. pod względem organizacyjnym. Już z prognoz wychodzi, że koszty w Ciechanowie są wyższe niż w Mławie. A co jeśli nagle skoczą w Ciechanowie koszty osobowe (bo ktoś pójdzie np. na zwolnienie półroczne i trzeba będzie zatrudnić dodatkową osobę), albo zepsuje się 5 parkometrów? Kto za o zapłaci? Wydaje mi się, że Ciechanów z wisienki ma tylko pestkę, na której może połamać zęby. Ale życzę im powodzenia. Popatrzymy.

zdziwiony
zdziwiony
4 lata temu
Reply to  Emerytka

Wypisz wymaluj słowa naszego złotoustego 🙂

Emerytka
Emerytka
4 lata temu
Reply to  zdziwiony

To mi schlebia 🙂

zdziwiony
zdziwiony
4 lata temu
Reply to  Emerytka

Mnie by nie schlebiało.
Wysokie opłaty za ścieki jak oczyszczalnia przejdzie w prywatne ręce, bo Partnerstwo Publiczno Prywatne to właśnie będzie to, też Pani będzie schlebiało?

As
As
4 lata temu
Reply to  Emerytka

Jak długo wytrwa to czas pokaże. Czy zewnętrzna obsługa jest tańsza, to z danych artykułu wynika że przeciwnie. A co do długotrwałych zwolnień lekarskich to proszę poczytać przepisy zus, na pewno nie są kosztem pracodawcy. Prosze się trochę wysilić na poważniejsze argumenty. Czy sądzi Pani, że firma naprawę 5 parkometrów ma za darmo, a miasto będzie płacić niebotyczne sumy? Ciechanów o którym Pani tak zgryźliwie pisze nawet z Grudziądzem lepiej na tym zarabiał niż Mława

staton
staton
4 lata temu
Reply to  Emerytka

No i mamy przykład logicznego myślenia z poprzedniego ustroju….zamiast patrzeć i myśleć co można zrobić by zarobić, by miasto coś z tego miało itp….dzielna Pani Emerytka widzi wszystko w czarnym kolorze i już z góry zakłada że na pewno w Ciechanowie będzie źle. Droga Pani, czarny kolor jest modny ale w kościółku i z czarnymi myślami tam się udać proponuję.
I…..jeszcze moherek na główkę założyć bo zimno i o przeziębienie nietrudno.

Czytelnik
Czytelnik
4 lata temu

Pani Anno prasa nie jest od głaskania władz miasta…

Mla
Mla
4 lata temu
Reply to  Czytelnik

A jaka tu krytyka i manipulacja? Ja widzę tylko zestawienie jak jest w Mławie i jak w Ciechanowie. I co tu mówić ta sama firma w M. bierze 59/50/58,5 % w C.42,8/50 %. Manipulacja Anno to pokazanie jak jest u innych?

Anna
Anna
4 lata temu

Czytając ten artykuł pokuszę się o stwierdzenie, iż nie jest on rzetelny, a wręcz manipuluje odbiorcą. Nie można zestawiać przychodu z dochodem to zupełnie inne wartości. Ciechanów ma strefę dużo większą niż Mława. Natomiast zestawiając wartości, które Państwo wskazali odnośnie planowanych dochodów i wydatków w Ciechanowie na rok 2016 wychodzi, że 63,9 procenta Ciechanów przewiduje na wydatki z strefie. To strasznie dużo na obsługę strefy !!Jeśli Mława miała by sama prowadzić płatne parkingi to jakie były by koszty obsługi ? pracownicy, lokal, auto, prąd, ogrzewanie, jakieś materiały biurowe, konserwacja parkomatów itd ? obawiam się, że były by podobne co w Ciechanowie (koszty stałe), a przy dużo mniejszych wpływach okazało by się, że strefa wogóle jest nie rentowna, a tylko wpływa na większą rotację miejsc.

Okolice
Okolice
4 lata temu
Reply to  Anna

Pani Anno jeśli prywaciarzowi się opłaci i to nawet dzieląc się zyskiem z miastem, to tym bardziej miastu by się opłaciło. Tylko to jest pozbywanie się problemów lekką rączką. PO pozbyło się wszystkich państwowych spółek w Polsce, a nasz burmistrz idąc śladem swoich idoli pozbywa się wszystkiego co możliwe, żeby tylko jego praca była łatwa i przyjemna. Pan burmistrz ma swój mławski honor(a może to nie tylko honor…) i będzie się wzorował na tym co robi Ciechanów – ot co.

mławianin z krwi i kości
mławianin z krwi i kości
4 lata temu

Burmistrz wie lepiej niż szanowna redakcja, burmistrz wyraźnie powiedział, że on lepiej przemyślał wszystko i jego decyzja jest lepsza. W sprawie oczyszczalni też się nie będzie wzorował na byle Ciechanowie czy kimś tam, bo wie lepiej, PEC w Mławie też nie będzie się wzorował na PEC Ciechanów, mimo, że powietrze w Ciechanowie nawet bez ostatnio podjętych działań jest czystsze i lżejsze niż to mławskie

mink
mink
4 lata temu

czasami warto brać przykład z sąsiadów, tylko czemu tego nie widzi burmistrz?

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x