Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Wczorajszy wypadek na przejściu, troje rannych. Są ustalenia policji


Trwają czynności mławskiej policji w sprawie potrącenia na przejściu dla pieszych. Ranne zostały trzy osoby, w tym dziecko. Do wypadku doszło wczoraj, przed godz. 18 na ul. Grzebskiego w Mławie (o wypadku informowaliśmy TUTAJ). Policja apeluje o ostrożność zarówno do kierujących jak i pieszych.


Jak wynika ze wstępnych ustaleń na miejscu zdarzenia, kierujący hondą 48-letni mieszkaniec Mławy , jadąc w kierunku ul. Warszawskiej, zbliżając się do przejścia, nie ustąpił pierwszeństwa pieszym, doszło do potrącenia. Ranni piesi to 36-letni mławianin, 11-letnia dziewczynka, mieszkanka Mławy oraz 26-letnia kobieta, mieszkanka pow. mławskiego. Uczestnicy tego zdarzenia byli trzeźwi.

Kierujący hondą, w rozmowie z interweniującymi policjantami stwierdził, że nie zauważył pieszych. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Pokrzywdzonym w wypadku pieszym pierwszej pomocy udzielał patrol dzielnicowych, który przyjechał na miejsce natychmiast po zdarzenia, policjanci wezwali pogotowie ratunkowe. Ranna 11-letnia dziewczynka została przewieziona do szpitala w Ciechanowie, kobieta i mężczyzna trafili do szpitala w Mławie.

Policja apeluje o ostrożność zarówno do kierujących jak i do pieszych – przejście dla pieszych to miejsce, gdzie każdy uczestnik ruchu drogowego powinien zachować szczególną ostrożność.

Kierujący, zbliżając się do przejścia powinien zwolnić i obserwować sytuację na drodze. Podczas zapadającego zmroku i trudniejszych warunków na drodze ostrożność powinna być tym większa. Chwila nieuwagi, braku koncentracji może doprowadzić do tragedii.

Przestrzeganie przepisów i zachowanie szczególnej ostrożności dotyczy także pieszych. Niestety zauważamy, że wielu pieszych traktuje przejście jak przedłużenie chodnika. Bywa, że piesi wchodzą na przejście zajęci rozmową przez telefon lub odpisywaniem na wiadomości. Nie upewniają się przed przejściem, czy jest bezpiecznie.

Bardzo często w ruchu drogowym występujemy w dwóch, zmiennych rolach – jako piesi i kierujący. Powinniśmy mieć zatem świadomość jak wygląda sytuacja z oby stron. Tymczasem wciąż brakuje wzajemnej troski o bezpieczeństwo. Warto zatem uruchomić wyobraźnię.

Stojąc przed przejściem, należy upewnić się co do bezpieczeństwa. Przechodząc przez przejście dwufazowe – czyli z wysepką – zachowujemy się tak, jakby były to dwa odrębne przejścia. Przed przejściem chowamy telefon do kieszeni, wyjmujemy słuchawki z uszu, rozglądamy się. Po zmierzchu warto też używać elementów odblaskowych – także w terenie zabudowanym. Taki mały gadżet poprawia widoczność pieszego i może uchronić przed wypadkiem – a to chyba wystarczający argument.

Kierowco, zbliżając się do przejścia skup się na drodze, zwolnij. Nigdy nie przekraczaj prędkości w terenie zabudowanym. Jeśli widzisz pieszego, czekającego przed pasami, zatrzymaj się by ten mógł bezpiecznie przejść.

fot. KPP Mława

fot. KPP Mława

źródło: asp. szt. Anna Pawłowska /KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
19 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kierowca
Kierowca
1 rok temu

Wczoraj około 23 jechałem samochodem. Idzie sobie para pewnym krokiem i dochodzi do przejścia. Już miałem się zatrzymać, okazało się że doszli do przejścia i sobie rozmawiają. Parę słówek na pożegnanie. Jeżeli pieszy do chodzi do pasów to powinien się rozejrzeć i jak jest wolne to przejść. A nie na brzegu pasów jakieś pogaduszki sobie robić. W Mławie jest parę miejsc co nie widać dobrze przejść dla pieszych są słabo oświetlone i ciemny strój pieszego brak odblasków kończy się tragicznie.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Kierowca

Jeszcze chwila i niedoświetlone przejścia cię nie obronią od odpowiedzialności karne, bo od 1 czerwca nie będzie tłumaczenia. Przed przejściem dla pieszych masz zwolnić i tyle w temacie. Im wcześniej to pojmiesz tym lepiej dla ciebie, bo może nie skończysz za kratkami.

Leon
Leon
1 rok temu

Ach ta mlawka..
Czy jest wgl coś pozytywnego w tej mieścinie?
Ciechanów tak się rozwija a mlawa tylko uwstecznia.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Nocne wyścigi po ulicach miasta też zakończa się tragicznie.
Potrzebne są progi zwalniające, niewielkim kosztem podniosą bezpieczeństwo na drogach i zmniejszenie liczby groźnych wypadków.

Jpg
Jpg
1 rok temu

W niektórych krajach np. Szwecji jest normą to, że pieszy ma zawsze pierwszeństwo i nie ma bo nie widziałem, bo za słabo oświetlone przejście dla pieszych ect. ect. To jest miasto, nie autostrada i trzeba prędkość dostosowac do warunków pogodowych jak i wyznaczonych. Tyle w temacie.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Od czerwca kierowcom się trochę pozmienia, oj pozmienia…
Kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych będzie miał obowiązek zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, który wchodzi na przejście i ustąpić mu pierwszeństwa. Aktualnie kierowca jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa, gdy pieszy znajduje się na jezdni.
Po wejściu w życie znowelizowanej ustawy nie będzie miało znaczenia, czy pieszy zdążył już postawić nogę na jezdni, czy dopiero zamierza to zrobić. W obu przypadkach kierowca będzie zobowiązany ustąpić mu pierwszeństwa.
Nie będzie tłumaczenia: „nie widziałem/am”

Czytelnik
Czytelnik
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Trochę czasu minie nim się zmieni mentalność zarówno kierowców jak i pieszych. I obawiam się, że w tym okresie przejściowym sporo będzie ofiar z tego powodu. Jestem zarówno kierowcą jak i często pieszym, i widzę coraz większy poziom agresji i chamstwa na drodze. A to ma tylko jeden skutek – więcej ofiar. Niemniej popieram zmiany w prawie. Idą w dobrym kierunku. Ale trzeba jeszcze dorzucić edukację kierowców i pieszych.

Fakiba
Fakiba
1 rok temu

Tak, ulice szczególnie przy przejściach dla pieszych i skrzyżowań, winny zostać lepiej doświetlone i na dodatek
przydałoby się więcej patroli, żeby nauczyć kierowców tego co powinni robić zbliżając się do przejścia dla pieszych, szczególnie wieczorem, bo tak jak pisałam wcześniej:

wieczorem chamstwo kierowców ma się dobrze.

Dsa
Dsa
1 rok temu
Reply to  Fakiba

A Ty zapewne nie masz prawa jazdy i chodzisz z buta. To samo my kierowcy możemy powiedzieć o was pieszych. My mamy budę, nas ma co ochronić. A was nic, więc lepiej radzę mieć więcej rozwagi i trochę oleju w głowie. Bo jak Cię zobaczę to jak na kręgielni padniesz. Idiota

Fakiba
Fakiba
1 rok temu
Reply to  Dsa

Uważaj, bo od czerwca, będę nagrywać takie zachowania i wysyłać na policję, i.dioto.
Powinieneś czytać moje wszystkie komentarze, to byś wiedział co myślę o pieszych przechodzących przez jezdnię, a niw oceniać mnie na podstawie tego jednego, i.dioto.
Od czerwca wam się zmieni, nie będziecie się tłumaczyć, że nie widzieliście. Jak nie widzisz, to do okulisty i zakończyć karierę kierowcy, nawet tego niedzielnego, i.dioto.

Ggg
Ggg
1 rok temu
Reply to  Fakiba

Poczekaj poczekaj jak pocałujesz mi przednia szybę. Tylko uważaj na zęby, żeby Ci ten ostatni kiel nie wypadł. A druga rzecz napisz sobie na czole i plecach swój nick, wtedy będę wiedział że to Ty i jeszcze dodam gazu. Widziałem Cię chyba dziś na Sienkiewicza, chciałem podjechać ale tak szybko wskoczyłeś do tego kosza na śmieci, chyba coś znalazłeś fajnego. Mówią trafił swój na swego 🙂 elooo i do zobaczenia na pasach

Fakiba
Fakiba
1 rok temu
Reply to  Ggg

Uważaj żebyś to ty nie wylądował na mojej szybie.
Prawo jazdy mam od 30 lat, a więc pilnuj się.
Tylko chodź po ulicach ze swoim znaczkiem : „Dsa/Ggg”.
Ja na twojej szybie kmiotku nie wyląduję, bo umiem się zachować i jako kierowca i jako pieszy, ale ty uważaj, bo wylądujesz… za kratkami.

Od 1 czerwca będziesz musiał (chciał, nie chciał) zwolnić przed przejściem dla pieszych. Specjalnie będę do każdego przejścia podchodzić. Jak się zatrzymasz, to zrobię w tył zwrot i pójdę chodnikiem dalej, a ty mi … (wiesz co będziesz mógł zrobić) 😀
Bay bay kmiotku.

Yureck
Yureck
1 rok temu
Reply to  Fakiba

Fakiba. Na każdy temat. Program w Tivi zrób. Odnajdziesz się. Edukacja kierowców najpierw. Potem egzekwowanie sankcji. Widzę, że menopauza dręczy i uderzenia gorąca.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Yureck

Popatrz lekarz od 7-miu boleści… znasz się widać na wszystkich chorobach, szkoda, że na swojej się nie poznałeś.
Może zacznij leczenie od siebie, menelu, co?

Yureck
Yureck
1 rok temu
Reply to  Fakiba

Szczurnamiotle wpełnejkrasie.

MLAWA
MLAWA
1 rok temu
Reply to  Fakiba

TY 5 KOŃCZYŁEŚ

elo
elo
1 rok temu

Na zdjęciach doskonale widać, jak dobrze oświetlone są główne ulice miasta. Współczuję wszystkim uczestnikom zdarzenia, mam nadzieję że zostaną podjęte kroki w celu poprawy widoczności i bezpieczeństwa na mławskich przejściach.

Ggg
Ggg
1 rok temu
Reply to  elo

Ale po co? Lepiej na Wójtostwo zrobić zbędne światła, deweloperowi zrobić drogę z pierwszeństwem. Za tego łysego powinno się już dawno wziąć. Siedzi na dupie, kasę bierze podatników a nie robi nic. Tak samo przejście dla pieszych przy wiadukcie szrenskim jadąc od kopca, brak oświetlenia, ledwo co widać, pasy na grzebskiego, padlewskiego PRZY ZUS. Mógłbym wymieniać godzinami. Za jaja i w[wymoderowano] w końcu te całe g[wymoderowano] z tego UM. W pierwszej kolejności Burmistrza wytarmosic za kule, aż będzie jęczał. Podpiąć j[wymoderowano] za traktor i przewieźć po Mławie i wtedy może zobaczy co nieco na własne oczy.

Wild chicken
Wild chicken
1 rok temu
Reply to  Ggg

Burmistrz robi dokładnie to co obiecywał w kampanii wyborczej, czyli nic. Program w 100% realizowany, co rzadko się zdarza

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x