Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Żurominek. Patriotyzm i odwaga szwoleżerów 3. Pułku nie pójdą w zapomnienie [film i fot.]


Stulecie 201./3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego było okazją do upamiętnienia zwycięskiej szarży kawaleryjskiej z 22 sierpnia 1920 roku, jaka miała miejsce w okolicach Żurominka. Tą zewnętrzną formą pamięci jest teraz ustawiony na przykościelnym placu obelisk z pamiątkową tablicą. Uroczystość jej odsłonięcia, rozpoczęła msza św. polowa, a zakończył  pokaz musztry i władania bronią Honorowego Szwadronu Szwoleżerów oraz wojskowy poczęstunek.


– Przejeżdżając przez Żurominek, Ćwiklin zawsze to był moment, kiedy myśleliśmy, że trzeba coś zrobić, by przywrócić pamięć o tych chlubnych walkach 201. Pułku Szwoleżerów – mówił rotmistrz kawalerii ochotniczej Piotr Szakacz podczas niedzielnych uroczystości.

Pamięć o tamtych wydarzeniach zapewni pamiątkowa tablica, która powstała we wspólnym działaniu samorządu gminy Wiśniewo, sołectwa Żurominek, Honorowego Szwadronu Szwoleżerów, Stowarzyszenia rodzin byłych żołnierzy Pułku, żołnierzy 1. Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich oraz parafii w Żurominku.

Warto podkreślić liczny udział miejscowej społeczności zarówno w części oficjalnej uroczystości, jak też w późniejszym pokazie sprawności kawalerii.

JK

Kroniki tak wspominają wydarzenia sprzed stu lat.

„Wczesnym rankiem 22 sierpnia szwoleżerowie zauważyli na szosie kolumny taborów sowieckich maszerujące w kierunku Mławy. Dowódca pułku mjr Jerzy Grobicki wysłał do Sowietów parlamentariuszy z propozycją kapitulacji. Jednocześnie postawił w stan gotowości baterię artylerii oraz część szwadronu ckm 1 pszwol. Ponieważ Sowieci zwlekali z odpowiedzią, rtm. Dreszer dał sygnał do natarcia. 1 i 3 szwadron pod ogólnym dowództwem por. Skawińskiego rozpoczęły szarżę. Spod folwarku Żurominek szwadrony otrzymały mało celny ogień broni maszynowej. Atakując dalej, pod Hatką i Budami wpadły na dwie linie tyralier sowieckich strzelców. Szwoleżerowie w walce wręcz pokonali obie linie i ruszyli galopem na Żurominek. W tym momencie z lasku położonego na wschód od wioski wyjechało kilka szwadronów sowieckiej kawalerii. Do odparcia kontrataku mjr Głogowski skierował część odwodowego 2 szwadronu. Doszło do walki „na szable”. Ochotnicy 201 p.uł., stanowiący około 80% stanu pułku, zmusili Sowietów do odwrotu. Polskie szwadrony wpadły do Żurominka i rozproszyły zdemoralizowaną piechotę 53 Dywizji Strzelców. W tym samym czasie 4 szwadron wspólnie z 1 pułkiem szwoleżerów zajął Dunaj. Zmęczenie koni spowodowało, że polska kawaleria musiała zaprzestać pościgu i zorganizowała odpoczynek nocny w Wyszynach. Rozpoczęta rano akcja pościgowa nie dala rezultatu, a oddziały Armii Czerwonej przekroczyły granicę pruską”.

za:Wikipedia

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Włodzimierz Bruzdziak
Włodzimierz Bruzdziak
1 rok temu

Mam pytanie do wydawcy portalu????=== Czy na portalu jest zakaz pisania postów, wypowiadających się krytycznie o działaniu Pani Poseł CICHOLSKIEJ ???? == DLACZEGO ??

Urzędnik
Urzędnik
1 rok temu

Gdzie Ci ludzie mają maseczki?

Mława
Mława
1 rok temu
Pani Cicholska na pierwszym miejscu, a zajęła by się lepiej sprawami wyborców a nie odsyła wyborców do radnych a radni do pani poseł PiS. 
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x