Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Podział województwa zniszczy Mazowsze


„Dziennik Gazeta Prawna” donosi o planach PiS podziału administracyjnego Mazowsza. Co to oznacza dla mieszkańców? Zabraknie pieniędzy na budowę dróg, remonty szpitali, dofinansowania dla OSP, sołectw czy bazę sportową. Region bez stolicy i okalających ją powiatów z lidera rozwoju stanie się liderem biedy – alarmują władze regionu.

Podział furtką do wcześniejszych wyborów

Jak donosi DGP podział województwa oznaczałby wcześniejsze wybory do sejmików i to już na jesieni, czyli wtedy, kiedy lekarze i eksperci przewidują drugą falę epidemii COVID-19. Liczba zachorowań każdego dnia rośnie, szpitale borykają się z trudną sytuacją finansową i kadrową, a deficyt budżetowy na koniec tego roku szacuje się na 100 miliardów złotych! W takich warunkach, kiedy najważniejsze jest ratowanie zdrowia i życia ludzi oraz wyciąganie z zapaści gospodarki, miałyby się odbyć kolejne wybory.

Lider rozwoju stanie się liderem biedy

Według zapowiedzi miałyby powstać dwa województwa – pierwsze tworzyłaby Warszawa wraz z okalającymi powiatami, drugie – pozostała część regionu. Skutki takiego rozwiązania byłyby opłakane. Nowo powstałe województwo odczułoby to szczególnie dotkliwie. Osłabione Mazowsze bez metropolii warszawskiej będzie zmuszone utrzymać m.in. 3/4 dróg oraz połowę szpitali i instytucji publicznych za 13 proc. dotychczasowych dochodów. Jak mówi wicemarszałek Sejmu Piotr ZgorzelskiTo jest po prostu zbrodnia! To co chcą zrobić, jest pogłębieniem obszarów biedy i stworzeniem enklaw bogactw tylko po to, żeby rządzić województwem mazowieckim. Skutki? Nie starczy pieniędzy np. na utrzymanie szpitali, co doprowadzi do ich likwidacji, nie starczy pieniędzy na remonty dróg czy wozy dla OSP.

Środki z UE już są zabezpieczone!

Pomysłodawcy podziału województwa twierdzą, że podział jest potrzebny, aby zwiększyć środki unijne. To nieprawda. Nie potrzeba dzielić województwa administracyjnie, aby pozyskać unijne środki. Władze Mazowsza już o to zadbały. Od stycznia 2018 r. obowiązuje nowy podział statystyczny. Na potrzeby unijnych wyliczeń nasze województwo traktowane jest jako dwa obszary: Warszawski stołeczny i Mazowiecki regionalny. Obecnie trwają zaawansowane prace nad perspektywą finansową UE 2021-2027, a Mazowsze zabiega o kilka miliardów złotych. – Mało tego – pomysł podziału województwa grozi wstrzymaniem programowania środków unijnych minimum na 2 lata, opóźnieniami i dezaktualizacją większości dokumentów – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Dwa razy drożej

Dwa województwa to podwójna administracja – dwa urzędy wojewódzkie, dwa urzędy marszałkowskie, dwa sejmiki, podwójny zestaw podległych wojewodzie i marszałkowi służb, takich jak inspekcja transportu drogowego, straż pożarna, inspekcja handlowa, sanitarna, służby weterynaryjne, inspekcja ochrony środowiska. Kto za to zapłaci? Oczywiście mieszkańcy – Warszawy i Mazowsza.

 Kolej droższa albo do zamknięcia

Zmiana granic administracyjnych będzie wymagała podziału spółki Koleje Mazowieckie na dwa odrębne podmioty. Jak wynika z opracowania prof. Pawła Swianiewicza  średnia rentowność KM w województwie regionalnym wyniosłaby zaledwie – 38 proc. Oznacza to, że nowe województwo mazowieckie realizowałoby połączenia na liniach deficytowych i wymagających największego dofinansowania. Nie będzie go na to stać, co w praktyce przełoży się na olbrzymią podwyżkę cen biletów lub likwidację połączeń, a mieszkańcy regionu, którzy codziennie dojeżdżają do Warszawy do pracy czy szkoły, zostaną pozbawieni transportu.


Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego

fot. archiwum UMWM

PiS chce rozbioru najdynamiczniej rozwijającego się regionu w tej części Europy. Robi to bez pytania mieszkańców o zdanie – bez konsultacji społecznych, bez referendum. To sposób na wcześniejsze wybory i próba przejęcia władzy. Nie ma żadnych racjonalnych powodów, aby dzielić województwo –ani ekonomicznych, ani społecznych. Jest to manipulowanie granicami regionu z powodów politycznych. Pomysł jest absurdalny, prawnie niedopuszczalny i destrukcyjny. Nowo powstałe województwo nie dość, że byłoby biedne, to i całkowicie zależne od władzy centralnej.


Joanna Potocka-Rak, starosta powiatu ciechanowskiego

fot. archiwum starostwa w Ciechanowie

Znajdziemy się w województwie o dramatycznie niskich dochodach, które obecnie na tym obszarze kształtują się na poziomie 13 proc. ogółu dochodów wytwarzanych na całym Mazowszu. Będziemy funkcjonować w obszarze pogłębiającej się biedy, dysproporcji ekonomicznych i społecznych. Nie zapominajmy o jednym, znajdujemy się w okresie niezwykle trudnym dla wielu podmiotów gospodarczych z różnych branż. Przed nami kryzys gospodarczy i społeczny spowodowany pandemią. Teraz powinniśmy myśleć przede wszystkim o tym jak wyjść z kryzysu, a nie jak z pobudek czysto politycznych kreować kolejne.


Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa

fot. UM w Ciechanowie

Obecny budżet Mazowsza jest wytwarzany w 87 proc. przez Warszawę i okalające ją powiaty. To warszawskie korporacje płacą największe podatki do budżetu województwa mazowieckiego, z którego najwięcej czerpie nie Warszawa, a Ciechanów, Płock czy Ostrołęka. Dzięki tym środkom jest utrzymywane Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze czy są realizowane inwestycje w ciechanowskim szpitalu. Bez tych pieniędzy szpital może upaść, a instytucje kultury zostaną zlikwidowane, bo nowe województwo nie będzie miało pieniędzy na ich utrzymanie. Co więcej – jego utworzenie to metoda na uzależnienie finansowe wszystkich miast na Mazowszu, poza Warszawą, od decyzji finansowych rządu.


Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska

fot. archiwum UM w Płońsku

Jestem przeciwny dzieleniu województwa i oddzieleniu Warszawy od Mazowsza. Mieliśmy już ustawę warszawską, samorządy wypowiedziały się jednoznacznie, że jej nie chcą. Myślę też, że wypadałoby zapytać mieszkańców, co oni na ten temat sądzą. Bo skutki takiego podziału poniosą mieszkańcy całego województwa mazowieckiego. Realizujemy jeden budżet unijny, który oparty jest na obecnej strukturze podziału kraju na województwa. Kadencja, która za chwilę będzie, jest negocjowana przez obecne województwo mazowieckie w takim kształcie, w jakim jesteśmy. Proces podziału województwa jest bardzo skomplikowany technicznie. Pomijam już, że analizy, które znam, uważają, że województwo na podziale nie zyska. A przede wszystkim nie zyskają tereny biedne, czyli wiejskie. Nie widzę tu korzyści.


artykuł sponsorowany

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
39 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Dax
Dax
2 lata temu

powinny być konsultacje społeczne i referendum

TO==Ja
TO==Ja
1 rok temu
Reply to  Dax

No masz czyzbys sie nie przyzwyczaił, ze rzadzi nami PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ.

...
...
2 lata temu

To tak jakby wyrwać serce ze środka Mazowsza 🙂 To co pozostanie dookoła, to jakiś dziwny twór, w którym nam pozostanie żyć.

Cabrio
Cabrio
2 lata temu

A czy będziemy wszyscy musieli wymieniać tablice rejestracyjne? Kto za to zapłaci?

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Cabrio

Właściciel samochodu – to chyba proste.

TO==Ja
TO==Ja
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Dla ciebie jest wszystko proste.!!!!

Eve
Eve
2 lata temu

Nie jestem za zielonymi, ale mam jeszcze cichą nadzieję, że do tego podziału nie dojdzie. Nie chciałabym, żeby naszym miastem wojewódzkim był np. oddalony od 240 km Radom. Może będziemy mieć farta i szczęśliwie wypadnie na Płock. Różnie też może być potem ze specjalistyczną opieką medyczną, dużo szpitali zlokalizowanych jest w Warszawie. Nad tym pomyślcie.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Eve

Pislam nie umie myśleć, oni mają mózgi sprane przez tvpis – wszystko co tam mówią jest prawdą najprawdziwszą dla nich.
Nic na to nie poradzisz.
Do tych ludzi nie trafiają żadne argumenty, nawet tak oczywiste o jakich piszesz.
Płock raczej nie zostanie miastem wojewódzkim.

Hemi
Hemi
2 lata temu

Zniszczenie Mazowsza, dobre! W demagogii to ci gościowie są dobrzy, pytanie tylko kto uwierzy w te dyrdymały.

Jak to niszczenie Mazowsza będzie wyglądało, poprzez naloty dywanowe czy ostrzał artyleryjski?

Jeśli wydzielenie Mazowsza od księstwa warszawskiego odbyłoby się bez kosztów dla podatnika w postaci nakładów na biurokrację, to taki podział miałby raczej sens.

***** ***
***** ***
2 lata temu
Reply to  Hemi

A może wojewodztwo mławskie z wojewodą Hemim. To bylby cód ekonomiczny o gospodarczy. Może mszę w tej intencji zamówić?

TO==Ja
TO==Ja
1 rok temu
Reply to  ***** ***

No oczywiscie, wtedy by dopiero MŁAWA, przy rzadach Hemiego, spadla by na dno, bysmy naprawde mieli kryzys, a jesli we ws,ystkich mlawdkich kosciolach byla by msza w jwgo intencji, to by na pewno pomogło

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Polska i Mazowsze nie insertuje tych lewicowych towarzyszy z PSL oni walczą o dostęp do koryta. PSL-PO chce odebrać Polskim dzieciom 500+ i oddać ie transwestytom i gejom LGBT+.

Anonimowo_2
Anonimowo_2
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Ojejku, Anonimowo, masz wyraźnie problemy umysłowe. Lecz się, kochany.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Anonimowo_2

Prawda boli POwcu.

Anonimowo_2
Anonimowo_2
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Zonk, pisobolszewio.

Observer
Observer
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Wyłącz telewizor, włącz myślenie.
O co walczy PIS – właśni o koryta, o nic więcej.
Wszędzie wywala fachowców, obsadza stołki swoimi miernymi ale wiernymi towarzyszami i wszystko rozp…la w drobny mak. Czego się nie dotknie, to zamienia w g.wno.

Ostatnio modne hasełko to repolonizacja, a wy (co niektórzy wierzycie w te działania).
Tu nie chodzi o żadną repolonizację, tu chodzi o założenie kagańca i prowadzenie wszystkich na krótkiej smyczy, o eliminację niepokornych czyli opozycji, jak to określił kurdupel z Żoliborza.
Narodem niewykształconym, zmanipulowanym, a do tego skłóconym łatwiej się rządzi – ot cała prawda.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  Observer

Repolonizacja prowadzona przez PiS jak najbardziej ma sens.

Trzeba wreszcie skończyć z chorą, pseudoliberalną polityką prowadzoną przez poprzednie rządy, która polegała na wyprzedawaniu wszystkiego za bezcen zagranicy.

Polacy mieli zostac robolami w swoim własnym kraju, a własność miała należeć do obcego kapitału, jak w jakiejś kolonii afrykańskiej.

Prywatyzacje – it’s over! Plany Balcerowicza i Lewandowskiego, plany totalnej wyprzedaży i prywatyzacji majątku narodowego, wyrzucone przez Dobrą Zmianę na śmietnik! I tak trzymać.

Fachowcy z Platformy, dobre sobie! W samym Orlenie jeden wyszydzany przez niejakiego Lisa prezes Obajtek w ciągu 2,5 roku osiągnął 4 razy wyższe zyski niz ci pożal się Boże „fachowcy” z POKO przez całych 8 lat.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Hemi

Uderz pięścią w stół, a nożyce… ups… Hemi zaraz się odezwie. 😀 😀 😀

***** ***
***** ***
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Hemi bolszewizm przez Ciebie przemawia.

TO==Ja
TO==Ja
1 rok temu
Reply to  ***** ***

Bo to byly bolszewik, ma praktyke, w dzialaniach za komuny.

Polka
Polka
2 lata temu
Reply to  Observer

Od oglądania lewicowej propagandy w założonej przez agentów WSI TVN i czytania niemieckiego ontu i niemieckiej wirtualnejpolski mózg ci się zlasował.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Polka

Tobie od tvpis sie mózg zlasował. Przyjdzie czas, że przejrzysz na oczy, ale bedzie za póżno.

***** ***
***** ***
2 lata temu
Reply to  Polka

Ciemniak z Ciebie bo to nie niemieckie media ale amerykańskie. Ameryka tak uwielbiana przez komunę pisowską. Doucz się nieuku.

TO==Ja
TO==Ja
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Przestan pisac te swoje bzdury i straszyc ludzi, policz sobie ile w pisie masz tych towarzyszy z dawnych lat jednym z nich jestes TY, ktos dobrze pisze LECZ, SIĘ POKI MASZ OKAZJE, bo pozniej takich wariatow beda zamykac w psychiatryku.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Mazowsze żegna komunistów z PSL.

Anonimowo_2
Anonimowo_2
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

i przywita komunistów z PiS

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Obrzydliwa komunistyczna propaganda, przecz z PO-PSL.

Marek Kownacki
Marek Kownacki
2 lata temu

Podział województwa zniszczy PSL. Ale to chyba dobrze???

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Marek Kownacki

Skończy się żerowanie PSL na Mazowszu.

Czytelniczka
Czytelniczka
2 lata temu

Zamieszanie z tworzeniem nowych województw nie ma nic wspólnego z kolejnym rozdziałem środków unijnych, bo te dzieli się nie wg granic administracyjnych, ale statystycznych, które niekoniecznie muszą się pokrywać z tymi pierwszymi. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje podział statystyczny województwa mazowieckiego na dwie jednostki NUTS 2. Pierwsza to Warszawa i dziewięć otaczających powiatów, a druga jednostka to pozostałe 32 powiaty. To załatwia sprawę niepogarszania wsparcia UE dla słabiej rozwiniętych części województwa. Z punktu widzenia transportu kolejowego, ogromnych inwestycji w kolej i sukcesywnej rozbudowy oferty przewozowej nie widać żadnych racjonalnych przesłanek za podziałem. Istnieje bowiem poważne ryzyko, że zubożone nowe województwo mazowieckie nie udźwignie wielu dotychczasowych wydatków w tym i tych kolejowych.

Czytelniczka
Czytelniczka
2 lata temu
Reply to  Czytelniczka

A osoby minusujące proszone są o przedstawienie kontrargumentów. Nie ma? Tak myślałam, po prostu nie pasuje do waszej ideologii. Na pohybel faktom, byle zrobić więcej stołków dla PiSowskich nominatów.

o Kuria
o Kuria
2 lata temu

A nasze władze ….? Milczki ?

Struzik na taczki
Struzik na taczki
2 lata temu

Artykuł sposoroewany i wszystko na ten temat. Obrona posad za wykup artykułów.
Jakoś PiS, ktory nie jest z mojej bajki nie zamawia propagandy.
Wstydu nie macie.
A wystarczyło aby A.Struzik zrezygnował po 20 latach z grzania posady.
PSL broni się przed unicestwieniem. Kogo reprezentuje ta partyjka. Wieś głosuje na PiS. Miasto nie glosuje na PSL. To kto na was głosuje osoby i ich krewni, ktorzy dostali posady z rekomendacji PSL? Liczą się tylko wasze partykularne interesy
Pozostałych obywateli macie w d…

sic
sic
2 lata temu

naszamlawa to też jest czyjaś tuba , nie ma jeszcze portalu dla miłośników LPG+, chociaż na CM więcej komentarzy przepuszczają widać że moderator ma dobre serce .
A co do podziału jeśli decyzja zapadanie nikt nikogo nie będzie pytał na pewno nie p.Struzika .

panta rhei
panta rhei
2 lata temu
Reply to  sic

teraz jest nowa tuba z podwójnym „ss” na końcu

panta rhei
panta rhei
2 lata temu
Reply to  panta rhei

hiehie… widzę minusik. no co? prawda boli? teraz tam się ratusz reklamuje

uważny
uważny
2 lata temu

PiS nie musi wykupować artykułów sponsorowanych, bo ma choćby całą TVP, która jest jedną wielką partyjną propagandą. A lokalnie zdarza się, że PiS też wykupuje sobie artykuły albo banery czy reklamuje jakieś spotkanie. Pamiętam, że takich było sporo w lokalnych mediach.

Przykład
Przykład
2 lata temu
Reply to  Przykład

Nie rozumiem, czemu daliście mi tyle minusów? Przecież to przykład „artykułu sponsorowanego” z PiS-u, który tak kochacie. Artykuł Wam się nie podoba? Czy to że jest z PiS-u i jest podpisany „sponsorowany”.

39
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x