Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Proszę zapomnieć o cenie 19 zł


Dlaczego nie było konsultacji z mieszkańcami? Co ma wspólnego ilość zużytej wody z opłatą za śmieci? Dlaczego nie zostali odnalezieni ci ludzie, którzy nie płacą? Za kogo ja mam płacić? Czy mamy być karani za uczciwość?  To tylko niektóre z pytań, które padły na  zebraniu mieszkańców Zarządu Osiedla nr 6 Kopernika, które odbyło się w miniony piątek w sali MOSiR w Mławie.


Na zwołanym zebraniu omawiane miały być sprawy związane z gospodarką odpadami w naszym mieście. Zanim mieszkańcy zaczęli zadawać pytania burmistrz Sławomir Kowalewski w dość długim wystąpieniu omówił obowiązującą obecnie metodę naliczania opłaty za odbiór odpadów. Podkreślił, że podwyżka cen nie wynika z metody, ale złożonej przez Novago oferty i wzrostu wymogów i opłat nakładanych przez rząd, np. tzw. opłaty marszałkowskiej.  

Jak Janusz Arent był właścicielem USKOM i składał oferty, to traktował nas ulgowo. Gdy Novago zmieniło właściciela oferty są już komercyjne – powiedział burmistrz Kowalewski.

Burmistrz podał szacunki ratusza, według których, gdyby utrzymać dotychczasową metodę „od osoby” to opłata wyniosłaby ok. 33 zł, co spowodować by miało zniknięcie z systemu nawet 5 tys. osób. Gdy ubywa osób w systemie, to miasto musi dopłacać z budżetu, a nie ma na to pieniędzy. Odniósł się też do historii sprzedaży – jak podał – w 2002 roku ówczesnego USKOM-u i wysypiska, przypisując te działania Henrykowi Antczakowi, sprawującemu w tej kadencji ( niepełną kadencję – red.) funkcję burmistrza.

O bieżących działaniach urzędu miasta poinformował wiceburmistrz Szymon Zejer. Poinformował, że od września 2019 wystawiono 131 wezwań do wyjaśnień dla właścicieli nieruchomości do systemu zgłoszonych zostało dodatkowo 316 osób, a tylko w tym roku od stycznia do maja ubyło z systemu 294 osoby.

W części przeznaczonej na pytania mieszkańców przewijał się głównie wątek nieskuteczności działań urzędu miasta w ustaleniu ile osób faktycznie zamieszkuje na terenie poszczególnych nieruchomości.

Panie burmistrzu! Pięknie pan mówi, ale ja się z panem nie zgodzę. Mówi pan, że wam się ludzie pogubili, że ktoś oszukuje. Pan mówił, że nie można nic sprawdzić. A można sprawdzić – mówił Stanisław Gorczewski, jeden z mieszkańców.

– Płaciłem dotychczas 95 zł. Teraz zapłacę 187 zł – dwa razy tyle. To teraz pytanie, za kogo ja mam płacić? Płacę trzy razy: za wodę, płacę za ścieki, płacę za śmieci. Czy my mieszkańcy mamy być karani za uczciwe podchodzenie do każdego worka? Jaki jest związek między śmieciami a wodą? – pytał Gorczewski.

Wytknął też władzom miasta brak konsultacji społecznych przed podjęciem decyzji o zmianie metody naliczania opłat. Wskazał też możliwe według niego metody ustalania rzeczywistej liczby zamieszkujących Wśród nich wymienił wykorzystanie danych USC, a także możliwe działania dzielnicowych, w przypadku podejrzenia złożenia nieprawdziwej deklaracji. W późniejszych wypowiedziach pojawił się wątek uzyskiwania danych o obcokrajowcach, poprzez firmy, w których są zatrudnieni i agencje pracy oraz urzędy. Mieszkańcy dopytywali też, czy przy obecnej metodzie jest możliwość weryfikacji ilości i  prawdziwości złożonych deklaracji.

Nie wszystkich przekonały tłumaczenia i odpowiedzi burmistrza i wiceburmistrza. Jedna z mieszkanek wyszła wcześniej z zebrania komentując „tego nie da się już słuchać”.

Głos w dyskusji zabrał również radny miejski Arkadiusz Dłubisz.

My radni i władze miasta zbieramy od państwa dziś krytykę. Jeżeli rząd i władze województwa nie pomogą, nie rozwiążemy problemu. Metodę możemy zawsze zmienić, ale metoda  od osoby jest bardzo niesprawiedliwa, bo oszukuje nas kilka tysięcy mławian, nie licząc obcokrajowców. Niestety osobiście znam na tym osiedlu wiele rodzin, które oszukują  – mówił radny Dłubisz.

Już w końcówce zebrania doszło do pewnego zgrzytu. Głos w dyskusji chciał zabrać Kamil Przybyszewski, przewodniczący zarządu Osiedla nr 8 Obrońców Mławy, kwestionując prawdziwość wyjaśnień burmistrza.  Do głosu nie dopuścił go sam burmistrz Kowalewski, a nie przewodniczący zebrania.

Myślę, że wyczerpaliśmy temat. To zebranie dla mieszkańców tego osiedla – powiedział burmistrz. – Proszę stanąć bliżej swoich doradców – zwrócił się też do najaktywniejszego w dyskusji Stanisława Gorczewskiego, mając na myśli obecność na zebraniu Kamila Przybyszewskiego i Zbigniewa Ruszkowskiego – inicjatorów akcji zmierzającej do uchylenia uchwały rady miasta dotyczącej opłat za śmieci.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
28 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu

Widac , ze Pan Burmistrz Kowalewski,.zapomial sie sie ze jest na zebraniu osiedlowym, i jest gosciem zaproszonym, a na takim zebraniu głos w dyskusji,.udziela prowadzący zebranie== chyba ze orowadzacym był Radny DŁUBISZ.– no to ewentualnie mozna to zrozumieć.!!!

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu

Panie Radny Dlubisz, skoro zna Pan tylu oszustów na swym osiedlu, i jeszvze pan to ukrywa, zamiast powiadomic odpowiednie sluzby==/ TO BARDZO ZLE. !!!!

Mlawiak
Mlawiak
1 rok temu

Od dIsiaj wrzucam wszystkie śmieci do kibla skoro mam płacić za wodę to niech teraz wod kan się martwi co z tym zrobić!!!! Z tego wychodzi ze umowę na śmieci obecnie obsługuje kanalizacja więc niech burmistrz pozbiera teraz ten syf!!!! Wszystko do kibla!!!!

Heniek A.
Heniek A.
1 rok temu

Max co ty chrzanisz, jak nie stać. Jak państwo, czyli my wszyscy dajemy 500+. Wprawdzie na kredycie, ale jeszcze dajemy.

Mława
Mława
1 rok temu

Pan burmistrz twierdzi że Pan Antczak traktował nas ulgowo , to czyżby Pan Antczak robił nam prezent i dopłacał do naszych śmieci.Widoczne był niewygodny jako skarbnik i trzeba było się go pozbyć prawda Panie burmistrzu.

Pioter
Pioter
1 rok temu
Reply to  Mława

Nie p. Antczak wiedział z kim gadać przy stole, a p. Kowalewski siedzi w nowym domu na wsi i przyjeżdża gościnnie do Mławy. On nawet nie wie ilu Mława ma rzeczywiście mieszkańców.

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu
Reply to  Pioter

Oczywiscie pan ANTCZAK wiedział, z.kim prowadziic dobrze rozmowy, ale o czym Ty PIOTER piszesz, i jeden i drugi maja swoje posiadłości na wsi, Antczak w bylej lesniczwce, i obaj sa zadowoleni, dalej dzieki takze tobie, sa na swieczniku wladz samorzadowych, czy to ma byc pretensja tylko do Kowalewskiego NIE!!! To wina nas wszystkich mlawian ktorzy dokonuja takich wyborów !!! a my baranki jestesmy do uslug.!!#

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu
Reply to  Mława

Blad w mysleniu, Pan Antczak mogl dofinansowywac oplaty za smieci, z podatkow Mlawian , a robil to z pewnoscia dlatego aby firma, zakupiona przez Pana J.A miala dobry start.!!! I takim sposobem, w naszej MŁAWIE, rozwijalo SIĘ PARTNERSTWO PUBLICZNO PRYWATNE !!! a efekty mamy DZIŚ !!!

Anka
Anka
1 rok temu

A poza tym … Jaki on butny i cham*ki w stosunku do tych przybyłych. Gdzie się podziały te słynne maniery ?

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Anka

Na trudnepytania tym którzy mają wiedzę w temacie nie odpowiada

mławianka
mławianka
1 rok temu

Czy nic Wam drodzy mieszkańcy nie rzuciło się w oczy?
Moim zdaniem, to jawna niesprawiedliwość, bo odpady z nieruchomości niezamieszkałych wychodzą znacznie taniej niż z z nieruchomości zamieszkałych.
Cytuję:
„Dla nieruchomości niezamieszkałych opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą naliczane na podstawie liczby i objętości oddawanych pojemników z odpadami. W przypadku nieruchomości, na których odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny, wyniosą one:
za pojemnik o objętości 120 l – 6,34 zł;
za pojemnik o objętości 240 l – 12,69 zł;
za pojemnik o objętości 360 l – 19,04 zł;
za pojemnik o objętości 660 l – 34,92 zł;
za pojemnik o objętości 1100 l – 58,20 zł;

Chyba coś tu nie gra…
Czy te4 odpady są lepsze?

Pit
Pit
1 rok temu
Reply to  mławianka

czyli wszystko sprowadza się do tych złodziej i oszustów co za śmieci nie płacą . Powiedzmy sobie szczerze jeśli wszyscy by płacili jak trzeba problemu by nie było jak mnie wam. Zrobić spec. ustawę na takich gagadków z mega karą i się odechce januszować na śmieciach .

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Panie Burmistrzu! Przy zmianie cen i zasad rozliczania opłat za odpady popełnił Pan nie wybaczalny błąd ( dla siebie i powodzenia całej operacji ). Trzeba było przez przynajmniej 3 m-ce utrzymać sposób rozliczenia ( od osób ), ale uwzględniając koszt nowego przetargu ( tj. tak, jak Pan prezentuje nie 19 a 33 zł. od osoby ). A tak, wprowadzając jednoczesną zmianę cen i zmianę zasad skompromitował Pan i Pana podwładni całą ideę tej operacji ! Bo to nie zmiana sposobu rozliczenia ( z osób na zużycie wody – a wzrost kosztów niezależnych od Pana spowodowało wzrost indywidualnych obciążeń gospodarstw domowych ) !!! Słabych ma Pan doradców, nie mówiąc o mało fachowej Radzie Miasta ! No , cóż , za błędy i brak uwzględniania słusznych podpowiedzi płaci się swoim wizerunkiem !!!!!!

Anka
Anka
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

On już dawno stracił twarz w oczach większości Mławian. Teraz po prostu idzie na araba żeby zrealizować co sobie zaplanował.

mławiok
mławiok
1 rok temu

O! Widzę, że większość uczestników, elegancko w maseczkach, zgodnie z obostrzeniami, a panowie burmistrzowie, to już o maseczkach zapomnieli?

Gdzie Bruździak
Gdzie Bruździak
1 rok temu

Tak dzielnie bronił interesy firm pod M0awą przed nową 7 to teraz niech broni interesy zwykłych M0awian!

TO==Ja
TO==Ja
1 rok temu

Przy 7 -ce Bruzdziak bronil interesow firm, bo tam byla kasa, a przy tych oplatach, musial by dzialac za fryko, z tego co wiem to czlowiek interesu nic za darmo!! A gdzie jest w Mlawie, !!! Tym bardziej ze sam MIAŁ problemy, ze śmieciami.

eko
eko
1 rok temu

Miasto sxuka pieniedxy. Tak to jest, kiedy Rzsd bawi się w rozdawnictwo…Teraz bedzie odbierał gminom a Wy sobie radzie sami. Macie te swoje rządy pisowskie a bedzie tylko gorzej….

LoL
LoL
1 rok temu
Reply to  eko

A miasto nie bawi się w rozdawnictwo? Jeszcze dwa lata temu stać było ratusz na prezent dla LG w postaci parkingu dla ciężarówek? No niestety ale szczęścia do dobrych gospodarzy to Mława nie ma i nie miała. Nie wszystko złoto co się świeci. Nie wchodzi się dwa razy do Seracza… A teraz jeszcze sprawuje pieczę nad powiatem odgrzewany kotlet…

Poręczyciel
Poręczyciel
1 rok temu

Ta podwyżka to i tak jeszcze jest w miarę do przyjęcia. Za rok – dwa będzie dużo drożej.
A tak na marginesie to co tym chłopom odbiło że się tak na różowo noszą? Jakaś tęczowa moda? Za grosz pomyślenia ten burmiszcz z wiceburmisczem. A w ogóle to który jest który bo nawet nie znam tych królów muawiańskich??

Pit
Pit
1 rok temu
Reply to  Poręczyciel

fajnie jak by się ktoś pokusił o zrobienie zestawienia Mława kontra inne miasta w Polsce . W Wiśniewku np. śmieci odbiera firma z Rypina i jest taniej . To jak to jest w końcu ?

Nitusia
Nitusia
1 rok temu
Reply to  Pit

Dokładnie gmina Wiśniewo od stycznia br. zmieniła firmę novago na ecovir i jest o wiele lepiej. Podwyżka w prawdzie była z 18zł na 21zł ale nie trzeba się użerać z panami z novago

Milano
Milano
1 rok temu

Oj Sławek będziesz uciekał jeszcze z tej Mławy

hahaha
hahaha
1 rok temu

a gdzie była policja żeby pouczyć zarząd osiedla o pandemii???? co to kurde jest jedni traktowni jak wichrzyciele innn robią co chcą….

Pik Pok
Pik Pok
1 rok temu

„Przy zmywaniu naczyń w gospodarstwach wieloosobowych najbardziej ekonomiczne są zmywarki” – czy ty albo ktoś z twojej rodziny je sprzedaje, produkuje albo coś podobnego??

mister slut
mister slut
1 rok temu

Rozumiem oburzenie mieszkańców, ale determinację ratusza również.
Trzeba oszczędzać wodę i tyle.

Ja najpierw się kąpię, potem tę wodę zużywam jeszcze do spłuczki i do prania oraz do podlewania kwiatków – da się zaoszczędzić? – da się 😀

Tak na poważnie, to po prostu zacznijmy oszczędzać wodę. Nasze rachunki za wodę i za ścieki zmaleją, a za śmieci nie wzrosną tak drastycznie.

Myjąc zęby nie musi być woda odkręcona non stop, to samo jest z braniem prysznica czy zmywaniem naczyń bieżącą wodą. Przy zmywaniu naczyń w gospodarstwach wieloosobowych najbardziej ekonomiczne są zmywarki. Pralkę włączajmy tylko wtedy gdy mamy pełen wsad. Zalecam całkowitą rezygnację z pławienia się w pełnej wannie wody, bo to całkowite marnowanie wody, a na dodatek jest to dość niehigieniczne.

Wiem, to bardzo niepopularne działania, ale naprawdę takimi metodami można zmniejszyć zużycie wody o jeden lub nawet w niektórych przypadkach o dwa metry sześcienne miesięcznie na osobę.
Spróbujcie, a się przekonacie.

Max
Max
1 rok temu
Reply to  mister slut

Nie wiem co chciałeś osiągnąć tym wpisem? Piszesz w imieniu własnym czy np. wieloosobowej rodziny? Tak się składa, że liczna rodzina oszczędza wodę bo inaczej się nie da i nikogo na to nie stać…

Trzeci Zastępca Burmiszcza.
Trzeci Zastępca Burmiszcza.
1 rok temu
Reply to  mister slut

Oszczędność przyniesie podwyżkę. Przecież takI jest system. Zużyta woda w całej Mławie przez Mieszkańców, ma pokryć opłatę za śmieci. Mniej wody, mniej kasy dla UM=podwyżka. Chyba jest to jasne i logiczne.

28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x